[Nasze Zestawy AV] Małe kameralne KD

Conkord

New member
Atmos będzie na samym końcu. Muszę dobrać kolumny ale w opcji etapowania. Najpierw podłogówki. Tu mam problem bo metraż jest mały i żeby nie przeinwestować muzycznie. Może wybrać opcję kolumn podstawkowych? Sam nie wiem. Przy podstawkowych to będę musiał suba dołożyć a przy podłogowych może w takim pokoju wystarczyć.
 

Conkord

New member
Wyhaczyłem dziś w MM 2xJBL arena 180 po 799 zł za sztukę i 125C za 350 zł na wyprzedaży nówki w kartonie. Pozostało mi jeszcze do kompletu głośniki za kanapę i będą to chyba bipolarne. Czy macie jakieś doświadczenia z tymi kolumnami? Po nowym roku zaczynam prace modernizacyjne i pasuje mi coś już wybrać.
 

DrWredman

Active member
U mnie na tyle, jako bipolarne, grają Taga hormony i jestem z nich bardzo zadowolony. Rozważałem Klipsch, ale były dwukrotnie droższe. Akurat z moimi cantonami na froncie Taga ładnie się zestroiła.
 

Conkord

New member
Z nowym rokiem nowym krokiem. W końcu znalazłem trochę czasu i zabrałem się za modernizację pokoju do kina. Z racji tej że bardzo lubię na forum oglądać zdjęcia z prac innych osób postanowiłem cały cykl zmian wrzucać na forum. Na początek zabrałem się za ściany. Obłożyłem je na roboczo płytą OSB na dystansie 2 cm, które będę wyklejał czarną wykładziną. Krawędzie będą delikatnie podświetlane led. Wymyśliłem sobie taką kasetę w której ukryłem nowy ekran Supreme andro IM. W kasecie bedę jeszcze umieszczał drugą roletę z czarnym materiałem do regulacji BT dla różnych formatów filmów. Roletę elektryczną zrobiłem sam i wrzucę ją na forum jak będę montował. Panele z OSB są ściągane a za nimi rozprowadzę bez kucia ścian praktycznie wszystkie kable. To tak na początek.



 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
Dobry pomysł z tymi panelami, ale weź pod uwagę że musisz je dobrze przykręcić bo subwoofer rozniesie te klatkę :)
Mozesz na pewnym etapie budowy odpalić suba i zobaczyć czy gdzieś cos nie drży.
 

Conkord

New member
Jedna ściana na roboczo opanowana

Co do suba i paneli. Też o tym myślałem i dlatego pod panelami jest ruszt krzyżowy i obwodowo jest ramka na każdym panelu. Dodatkowo pomiędzy ścianą a panelami jest 20 mm pustki powietrznej. Pustkę tę wyklejam twarda wełną mineralną. Na Panele na próbę kupiłem samochodową wykładzinę czarną jak smoła. Trochę franca jest sztywna ale do opanowania. Ogólnie z tego pomysłu jestem zadowolony bo załatwia sporo problemów. Fajnie wygłuszy pomieszczenie, kable można rozprowadzać jak się chce bez kucia ścian. Próbowałem przykleić wykładzinę bezpośrednio do ściany punktowo klejem na gorąco. Odkleić to nie byłem w stanie. Dlatego obiłem to panelami z OSB i w każdej chwili mogę przywrócić poprzedni stan. Teraz przechodzę na drugą ścianę i robię podobnie. Co do rolety. W tej chwili jest rozmontowana bo wstawiam ją do kasety. Jutro powinienem mieć ja zamontowaną. Wybiegnę trochę w przyszłość prac ale....System sterowania podstawowymi funkcjami KD oparłem na module broadlinka. Chiński moduł sprawdza się rewelacyjnie. Niewątpliwą zaletą tego modułu jest tworzenie scen oraz sekwencji włączania urządzeń. I to właśnie zastosowałem do rolety regulacji wielkości ekranu.
 
Ostatnia edycja:

Conkord

New member
Dziś zamontowałem na roboczo dodatkowa roletę do regulacji BT przy różnych formatach filmów. Nie zakładałem jeszcze płótna bo przymiarek sporo i miałem obawę że je uszkodzę. Zamiennie przykleiłem na próbę kawałek materiału dla sprawdzenia czy wszystko jest ok. Płótno rolety jest ok 1 cm od tafli ekranu. Roleta jest na pilota i fajnie działa mimo że to samoróbka. Kaseta od spodu będzie zamknięta maskownicą ze szczeliną ok 2 cm na wysuwanie rolet. Koszt rolety bez robocizny wyniósł mnie 380 zł.




 

Conkord

New member
Podziałałem dziś z druga ścianą i podestem. Ponieważ za ekranem mam grzejnik i nie mam gdzie postawić centrala schowałem go w podłogę. Podest wypełnię wełną. Czy za głośnikiem tę przestrzeń wypełnić wełną czy zostawić pustą? Jak ze względów akustycznych będzie lepiej?

 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
spróbuj dać wełnę tak jak w klasycznej obudowie - warstwę przy ściankach, choć przecież on już jest we własnej obudowie - uważaj, by nie zdusić portu bas reflex.
Ja tu widzę inny problem - odbicia od podłogi oraz to, że głośnik, nie będzie patrzył na słuchacza. Nie widzi mi się ten pomysł zbytnio...
Gdzie dasz fronty? Może jednak wyciągnij central i umieść na jakimś statywie/półce z podniesionym nieco przodem?
 

Conkord

New member
Na podłodze będzie wykładzina myślę że stłumi wszelkie odbicia. JBL 125C ma obudowę w przekroju trapezową. Będzie odwrócony do góry nogami i dodatkowo przód uniesiony o 2-3 cm. Daje mi to ok. 5 cm przechylenia głośnika w kierunku sofy. Wystarczy to w zupełności bo siedzę ok. 3,5 m od głośnika. Fronty będą na podeście po bokach ekranu. Martwi mnie bardziej stłumienie bas reflexsu. Może przy grzejniku zrobić w podeście otwór i taki wąski kanał do niego? może jakąś rurkę?. Możliwe że nic nie trzeba robić dlatego pytam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Z wykładziną się domyśliłem :) ale gdyby był płasko na niej, to stłumiłaby ona nie tylko odbicia ale też główną falę ;) Jednak do delikatne uniesienie coś tam powinno pomóc.
Z tą rurką czy otworem to bym nie przesadzał. Nie sądzę by dmuchało dalej niż na pół metra ;)
Z tym odwróceniem to uważaj. Central niby przekazuje dialogi, ale nie tylko. Jeśli jest szeroki to również słychać przejścia stereo Zostaw go normalnie, ale nachyl przód do góry ;)
Ogólnie gratuluję - już widać, że będzie fajne! Trzymam kciuki za efekt końcowy ;)
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Dobrze by było jakby Kolega wklejał zdjęcia w "pełnym" wymiarze, bo na tych miniaturkach niewiele widać ;)

Z tym centralem w podeście to bym jednak przemyślał sprawę. Najlepiej jak głośniki wysokotonowe z przodu są na jednakowej wysokości, bo jak Kolega wyżej napisał to nie tylko dialogi (chyba że oglądamy z lektorem), ale wszystkie efekty przechodzące z lewej do prawej i odwrotnie. Z drugiej strony jest do pomieszczenie wyłącznie pod kino więc nie będzie problemu z ewentualną przebudową.
 

Conkord

New member
Dla powiększenia zdjęć trzeba kliknąć w miniaturkę. Za ekranem po prawej stronie będę miał małe biurko. Jak postawie na podeście głośnik nie będę miał miejsca na krzesło. Jak dam centrala przed grzejnikiem to go nie słychać bo ekran rozsuwa się ok 60 cm od góry podestu. Sam już nie wiem jak to sprawdzić żeby było ok.

test wstawienia dużego zdjęcia
free photo hosting

działa :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry