LG 42PT81 PT81, wszystko o serii 81

jacecek

New member
Odbiór telewizji cyfrowej z kablówki UPC

Witam wszystkich fanów oraz posiadaczy LG42PC81.
Na wstępie kilka słów wprowadzenia. Mam 15-sto letniego Curtisa 29" (dotychczas bezawaryjny), nagrywarkę LG 7500 z HDD 80 Gb, odbieram sygnał z kablówki UPC - w domu są trzy telewizory.
Już byłem zdecydowany na zakup LG42C1RR ale przegapiłem moment niskich cen (były po niespełna 3000,- zł) a potem stały się niedostępne - i bardzo dobrze bo wszedł nowszy model. Na przełomie roku nie łatwo było go dostać, więc czekałem. Dziś dowiedziałem się, że UPC rozpoczyna ostre działania w kierunku telewizji cyfrowej i HD. I tu pojawia się dylemat - proszę o wyjaśnienie (zarówno posiadaczy plazmy LG42PC81 korzystających z sieci kablowych jak i innych obeznanych w temacie TVHD) następujących wątpliwości :
1. O ile dobrze zapoznałem się ze specyfikacją tej plazmy - nie posiada ona tunera cyfrowego do kablówki DVB-C - co oznacza, że aby odebrać sygnał cyfrowy będę musiał dysponować jakimś dekoderem (tuner, przystawka, transponder czy coś w tym rodzaju). Jak to jest w przypadku innych sieci kablowych cyfrowych? Czy dają, sprzedają, wypożyczają odpowiedni sprzęt? Jak to się ma do telewizji HD? Czy musiałbym brać taką przystawkę jeśli telewizor miałby tuner DVB-C?
2. Czy jeśli "dostanę" od operatora UPC tuner do sygnału cyfrowego to czy bedę mógł korzystać z normalnego telewizora ctr ? Jeśli tak ,to jak go podłączyć?
3. Czy taki tuner umożliwi mi oglądanie np. TVP1 i jednoczesne nagrywanie na HDD np. Tvn, czy będzie się zachowywał jak np. dekoder n-ki, na którym ustawia się oglądany kanał a plazma służy jedynie jako monitor?
4. Czy może ktoś wie czy dekodery stacji kablowych są wyposazone w HDD i możliwość nagrywania i jednoczesnego oglądania różnych programów? Bo jeśli tak, to traci sens kupowanie telewizora z dyskiem.

Takie wątpliwości mną targają i powodują straszną rozterkę - kupować czy może jeszcze nie? Tym bardziej, że mam nie najlepsze doświadczenia - Wspomniany na wstępie Curtis 29" był kupiony jako stereofoniczny (ale przystosowany do sygnału analogowego - a u nas zastosowano Nicam. Troszkę się boję, że i cyfrowa HD może zboczyć i zostaniemy wszyscy ze wspaniałymi monitorami, a ja chciałbym mieć telewizor i w pełni korzystać z jego badrzo dużych możliwości (m.in. pip, HDD,....)
Przepaszam, jeśli pomieszałem niektóre pojęcia ale nie jestem zbyt biegły w tym temacie.
Pozdrawiam. - Jacecek
 

gurolpl

New member
1. O ile dobrze zapoznałem się ze specyfikacją tej plazmy - nie posiada ona tunera cyfrowego do kablówki DVB-C - co oznacza, że aby odebrać sygnał cyfrowy będę musiał dysponować jakimś dekoderem (tuner, przystawka, transponder czy coś w tym rodzaju). Jak to jest w przypadku innych sieci kablowych cyfrowych? Czy dają, sprzedają, wypożyczają odpowiedni sprzęt? Jak to się ma do telewizji HD? Czy musiałbym brać taką przystawkę jeśli telewizor miałby tuner DVB-C?
tak, ta plazma nie ma dekodera cyfrowego czyli odtwarza i nagrywa tylko programy analogowe z anteny naziemnej/kablówki i wejścia Euro.
wiem że istnieje wersja 42pt85 która ma dekoder cyfrowy DVB-T (czyli cyfrowa naziemna) ale nie wiem gdzie go kupić i czy odkoduje DVB-C (w sumie - czemu nie, ale...). Jest jeszcze jeden problem - telewizory z DVB-T na 99% nie mają wejścia na kartę dekodującą (jak w cyfrze) a taką stosują o ile wiem operatorzy kablówki dla wydzielania pakietów za które płacisz.
2. Czy jeśli "dostanę" od operatora UPC tuner do sygnału cyfrowego to czy bedę mógł korzystać z normalnego telewizora ctr ? Jeśli tak ,to jak go podłączyć?
prawie na pewno przez złącze EURO i może SVHS.
3. Czy taki tuner umożliwi mi oglądanie np. TVP1 i jednoczesne nagrywanie na HDD np. Tvn, czy będzie się zachowywał jak np. dekoder n-ki, na którym ustawia się oglądany kanał a plazma służy jedynie jako monitor?
no niestety będziesz mógł nagrywać tylko to co aktualnie oglądasz (to co nastawisz w dekoderze kablówki) bo skąd TV miałby wziąć inny kanał???
4. Czy może ktoś wie czy dekodery stacji kablowych są wyposazone w HDD i możliwość nagrywania i jednoczesnego oglądania różnych programów? Bo jeśli tak, to traci sens kupowanie telewizora z dyskiem.
Jaki sprzęt mają w twojej kablówce to musisz u nich spytać, ale wątpię żeby mieli dekoder z HDD.
 

sklimanek

New member
Witam mam tą już chyba kultową plazmę od niecałych 3 miesięcy,wypalone ma 500 godzin i cały czas chodzi na tunerze cyfrowym N. Powiedzcie mi dlaczego nie mogłem podłaczyć jej z tunerem po kablu hdmi, pojawiał mi sie wtedy jakis komunikat o prawach autorskich czy o jakimś certyfikacie nie pamiętam bo było to 3 miechy temu ,zrezygnowany podłączyłem to po componencie i chodzi to bez problemu do dzisiaj,
i jeszcze jedno pytanie telewizorek ma problemy z nagrywaniem na hdd, poprostu nagrywa a potem gubi te świerze nagrania.Po sformatowaniu twardego dysku mam spokój na miesiąc a potem znowu to się zaczyna .
Czy one tak mają????
I tak mi się podoba ta plazma ,nie przeszkadzają mi duszki,buczenie itp.Obraz poprostu powala na kolana w tym przedziale cenowym.

Poprostu chciałbym wiedzieć czy one tak mają i o co chodzi z tą N-ką
 

acoustic

New member
Powiedzcie mi dlaczego nie mogłem podłaczyć jej z tunerem po kablu hdmi, pojawiał mi sie wtedy jakis komunikat o prawach autorskich czy o jakimś certyfikacie nie pamiętam bo było to 3 miechy temu ,zrezygnowany podłączyłem to po componencie i chodzi to bez problemu do dzisiaj,

Może problem jest w ustawieniach w tunerze N. Wydaje mi sie ze w moim dvd jak miałem uruchomione wyjście wideo przez rgb i podłączone jednoczesnie do plazmy przez euro to też pojawił sie napis o prawach.
 

Macieks34

New member
hdmi

Czy ktos ma tez takie problemy,martwi mnie to bo w plazmie jest tylko jeden component a ja go uzywam do dvd ,a jak wezme n to co mam ja podłaczyc przez rbg ,jaki sens jest brac N-ke,,ma ktos jeszcze taka przypadłosc??
 

007Łukasz

New member
Witam
Kupiłem LG 42PT81 ok. miesiąc temu. Nie miałem czasu dobrze go potestować ale większych problemów nie było. To mój pierwszy post na forum więc może będe pytać o rzeczy oczywiste ale trudno - początki nie są łatwe w żadnej dziedzinie.
Przeczytałem posty o tym, że nie można nagrywać sygnału przez HDMI. Dla mnie jest to potężny problem bo tuner (Ferguson HF 8800) mam kilka metrów od TV, a kabel HDMI 15 m między nimi puszczony ścianami i sufitem. Nic mi więcej w peszel nie wejdzie więc jestem na to połączenie skazany. Czy naprawdę nie ma żadnej możliwości nagrywania z tego źródła? Rozumiem że może mieć to przeznaczenie antypirackie ale to mi wycina wszelkie programy TV - nawet niekodowane.

Jeśli tak jednak jest i nie ma możliwości obejścia tego ograniczenia (jakiś inny soft lub tym podobne) to czy uważacie, że warto wymienić tego Fergusona na model HF 8900? Ten ma dwa wyjścia USB więc jak rozumiem np. na pendriva tam podłączonego mógłbym zgrać program z TV Sat - czy też się mylę. Czy uważacie, że warto dopłacić w celu wymiany ok. 280 zł?
Co ten model (poza wyjściami USB) oferuje mi dodatkowo poza tym co mam w HF 8800?

I jeszcze jedno tylko. Czy ten TV ma teletekst? Nie mogę go znaleźć choć niby powinien być. Czy jest możliwe, że go nie ma?

Z góry dziękuję za poratowanie początkującego :)
 
Ostatnia edycja:

gurolpl

New member
007Łukasz napisał:
I jeszcze jedno tylko. Czy ten TV ma teletekst? Nie mogę go znaleźć choć niby powinien być. Czy jest możliwe, że go nie ma?
oczywiście że jest - przycisk, a jakże, TXT na pilocie chyba drugi od prawej w tym rzędzie gdzie włączasz PIP, oj okulary potrzebne...;)
a co do HDMI - ja mam kino LG na HDMI i wszystko chodzi OK, no może poza dźwiękiem z TV do kina (myślałem że dźwięk idzie w HDMI w obie strony a tu tylko z kina do TV, chyba że to ograniczenie kina/TV?)
trochę wkurza mnie za to wyjście w TV pt. Variable Audio Out, tzn. wkurza mnie to że jest faktycznie sterowane pilotem jak głośniki TV i żeby był normalny poziom dźwięku to przed włączeniem kina domowego muszę zapodać audio w TV na maksa a potem włączać kino bo po włączeniu kina przyciski vol TV sterują już głośnością wzmacniacza (SIMPLINK) a nie poziomem audio na wyjściu o którym wspominam. Wyjściem niestety nie jest też specjalnie wzięcie sygnału audio z Eurozłącza (tam jest normalny, niesterowany sygnał) bo TV wyłącza Eurozłącze przy odtwarzaniu z HDD (ach te zabezpieczenia antypirackie, które tylko utruwają życie userom a piraci omijają je z luzem...). Ktoś wie czy w menu serwisowym można "zablowować" poziom głośności na wyjściu Variable audio?
 

herosmax

New member
42pt81

No nareszcie się zdecydowałem i kupiłem LG42PT81, a wybór nie był łatwy jak się czyta to forum. Pod uwagę brałem Panasa, Samsunga Q91H no i oczywiście LG.
Ale przywiozą mi plazme dopiero jutro to opisze moje wrażenia.
 

kosmaluk

New member
gurolpl napisał:
oczywiście że jest - przycisk, a jakże, TXT na pilocie chyba drugi od prawej w tym rzędzie gdzie włączasz PIP, oj okulary potrzebne...;)
a co do HDMI - ja mam kino LG na HDMI i wszystko chodzi OK, no może poza dźwiękiem z TV do kina (myślałem że dźwięk idzie w HDMI w obie strony a tu tylko z kina do TV, chyba że to ograniczenie kina/TV?)
trochę wkurza mnie za to wyjście w TV pt. Variable Audio Out, tzn. wkurza mnie to że jest faktycznie sterowane pilotem jak głośniki TV i żeby był normalny poziom dźwięku to przed włączeniem kina domowego muszę zapodać audio w TV na maksa a potem włączać kino bo po włączeniu kina przyciski vol TV sterują już głośnością wzmacniacza (SIMPLINK) a nie poziomem audio na wyjściu o którym wspominam. Wyjściem niestety nie jest też specjalnie wzięcie sygnału audio z Eurozłącza (tam jest normalny, niesterowany sygnał) bo TV wyłącza Eurozłącze przy odtwarzaniu z HDD (ach te zabezpieczenia antypirackie, które tylko utruwają życie userom a piraci omijają je z luzem...). Ktoś wie czy w menu serwisowym można "zablowować" poziom głośności na wyjściu Variable audio?

Witam
No właśnie mam podobny proble z tym wyjściem na Kino. Bardzo słabo słychac po podłączeniu TV do kina. Jakby te wyście nie spełniało swojej roli. Może znalazł ktoś jakieś kruczkie jak to wyjście wykorzystać? Może jakieś ustawienia w menu serwisowym?

pozdrawiam
 

gurolpl

New member
[Tu był zbędny cytat powyższej wypowiedzi. ArtS :)]

jedyne wyjście które ja znalazłem to całkowita rezygnacja z głośników
telewizora i oglądanie wyłącznie na kinie. W tym celu trzeba:
1) wyłączyć w menu TV (zwykłym, nie serwisowym) głośniki
2) przyciskiem volume od TV zgłośnić na maxa dźwięk (oczywiście nic nie słychać bo punkt 1)
3) włączyć kino domowe na wejście AUX.
jedno czego się boję w tej wersji to sytuacja gdy kiedyś postanowisz włączyć jednak głośniki od TV i telewizor "wybuchnie" przy ustawieniu volume na maxa ;) Jeszcze gorzej jest gdy volume na TV nie masz na maksa i podkręcasz dźwięk na kinie - zapomnisz skręcić i przełączysz np. na radio/DVD i wtedy kino "wybuchnie" ...
 

herosmax

New member
Plazma jest całkiem OK. U mnie nie słychać żadnego buczenia, a żeby usłyszeć HDD to trzeba ucho przyłożyć do TV.
DIVX działa rewelacyjnie, obraz jest bardzo dobry (oczywiście jak na divxa).Dvd mam podpięte przez euro i obraz jest bardzo dobry. Polsat cyfrowy przez euro i jest nieźle, da się oglądać. A z anteny naziemnej napewno nie jest gorzej niż na starym CRT. LG 42PT81 wg. mnie napewno jest wart swojej ceny.
A może ktoś wie czy da się zmieniać tryby dźwieku nie wchodząc do menu?
 

Macieks34

New member
lg

U siebie tez nie stwierdzam zadnych dzwiekow,delikatnie pracuje elektronika (mysle ze jest nowy i ten temat zniknie po paru dniach),dysku nie słychac czuc tylko jak sie przyłozy reke, jak pracuje..przelecialem wszystkie kanaly z N-ki wyglada ok,,Hd bajka wiadomo ze ten tv to nie full hd ale jest super jezeli bedzie wiecej kanałow w hd bedzie spoko,narazie nie udało mi sie nic nagrac podpiałem tylko hdmi ,dziwne ze nie nagrywa hdmi ,philips cyry nie ma tych problemow..ogolnie wyglad i wykonanie ok,,,jak na ta cene nie ma za bardzo sie do czego przyczepic...Bogata instrukcja obsługi na płycie załaczanej do tv,(chociaz nie udało mi sie uruchomic dvd z tego samego pilota chocia z wbijałem oba kody..szkoda:(,,mam yamahe 540)moze sie komus udało)
 

kavior

New member
Witam.Jestem posiadaczem plazmy LG 42PT81 od około 3 miesięcy.Nie narzekam...Oprócz jednej kwestii.Czasami jest taka sytuacja kiedy włączam plazme , miga zielona dioda ale telewizor się nie uruchamia.Jest tylko czarny ekran.Pilot nie reaguje na żadne polecenia(kompletna zima).I co robię?Muszę wyłączyć plazmę z prądu i jest wszystko ok.
Ma kto jakiś pomysł to proszę o pomoc.
Pozdrawiam
 

gurolpl

New member
He dokładnie to samo zdarzyło mi się tak ze 2 dni po zakupie TV,
już prawie zawału dostałem ;)
Wydaje mi się to bez związku ale problem pojawił się jak chciałem
włączyć TV przyciskiem z numerem programu (chyba "1") a nie jak
zwykle przyciskiem "power". Trochę to bez sensu tym bardziej że
po jakimś czasie spróbowałem ponownie włączyć przyciskiem "1" i wszystko było OK.
Swoją drogą mam od kilku lat mini-wieżę Sony która mi robi to samo - od czasu do czasu przy włączaniu pilotem ze stand-by zamiast się włączyć tylko coś pstryknie i dioda "stand-by" zaczyna migać - pomaga tylko wyciągnięcie wtyczki z gniazdka. Ponieważ zdarza się to dość rzadko (1 na jakieś 50 włączeń) to odpuściłem sobie reklamowanie wieży (ten feler jest od nowości) i jakoś ciągle działa.
 

piotrek_l

New member
Witam!
mam model pt81 i chcialbym go zawiesic na sciane...
czy mozecie polecic jakis uchylny uchwyt? oczywiscie chodzi mi o jakis zamiennik bo ten od lg kosztuje ok 300zl!

pozdrawiam
Piotr
 

Ritmo

New member
Napisy DVIX w naszym 42PT81 porazka? czy metoda ?

Siemka, :cool:


Tv'ka mam juz 2 miesiace i jestem bardzo zadowolony, jedynym powaznym problemem z jakim sie spotkalem to to ze nie ma mozliwosci regulacji Czciaki z napisów txt w dvix. Ja telewizor ogladam z odleglosci 5 m i te napisy sa stanowczo za male, szybko meczy nam sie wzrok od nich.

Moja proźba, cos mi mówi ze wielkosc czciaki w dvix'sie moze sie znajdowac w menu serwisowym i tam moze bedzie jakas regulacja.

To smieszne zeby bylo mozna przesówac napisy, zmieniac langi, przesówac czas wyswietlania a nie mozna by bylo zwiekszac i mniejszac rozmiarów napisów :( :( :( :???:
 
Ostatnia edycja:
Do góry