Który TV skaluje najlepiej/najgorzej do 4k

Petru23

Banned
Stosunek z matrycą, czyli pukanie palcem

https://drive.google.com/file/d/10bPRLKVN4qXc_l-5putw-Tig7y75hNjj/view?usp=drivesdk

Wątek jest o skalowaniu. Po pierwszych zachwytach i przejściu jednak przez pewne wow powiedzieć mogę tyle. Samsung w SD/Hd720 robi to o wiele lepiej niż gx810. Ale już mnie to nie zachwyca. Entuzjazm opadł i z tych 1,5-2m nie podoba mi się. Obraz ustawiłem ile można i została ew zabawa eksperckimi. Wezmę je z rting.
Wyłączając skalowanie wobec Panasonica jest ogromna różnica. Sama jakość obrazu w materiałach dobrej rozdzielczości - Panasonic zdecydowanie.
Matryca odblaskowa w panasie - cud miód malina, uczta dla oczu w porównaniu do Samsunga.
 

Petru23

Banned
https://drive.google.com/folderview?id=1-JljXR7VTOHqw8vLPKqecTpyQbupR6d0

Sprawdzę tylko CI+ i chyba oddaje. Nie tego oczekiwałem po wydaniu 3k i przesiadce z plazmy HD. Oglądanie z 4m nawet ok, ale od ok 2 obraz męczy niedoskonałościami wszelkimi, artefaktami. Czy czuć 120Hz? Nie wiem. Panas nie radził sobie z klatkami przy źródle 1080 60/50hz z hdmi. Ale Netflix ok. W q77t nie jest do końca tak, jakbym chciał. Są materiały, które owszem nie klatkują ale znów się zorplywają. Elewacja na budynkach potrafi migotac, krawędzie obiektów również. Np na reklamie telefonu cała jego górna krawędź jakby się mieniła, pływała, migotala. Brakuje mi słowa aby to opisać. Nawet materiały demonstracyjne np z YT w 4k HDR potrafiły ugryźć w oko.
Obraz mdly, odbicia rozproszone co uważam za gorszy efekt niż w szkle z gx810.

Jeszcze kwestia 120Hz. Niech mnie ktoś poprawi, bo specjalistą w tej dziedzinie nie jestem ale zauwwzylm6na na telefonie w podglądanie aparatu czy kamery dziwna rzecz. Materiał z YT czy netfkixa w nagraniu migocze i paski przelewają się od dołu do góry. Ok, rozumiem, 120Hz nagrywane przy ustawieniu 60Hz. Mam to samo na plazmie i każdy to widzi w TV, jak nagrany jest jakiś monitor.
A w przypadku sygnału z hdmi tego nie ma. Czyli wyświetlany obraz na tv ma 60hz, tyle samo co telefon.
Gdzie te 120Hz ja się pytam? Bo ruch na pewno nie wygląda tak, jak na plazmie, gdzie miałem na sztywno ustawione 100Hz.
Wg mnie TV sam dobiera odświeżanie w zależności od wyświetlanego materiału. Mecze na eleven nie pasują a ruch jednak jakiś super nie jest. Owszem, jest płynnie ale widać rozmycie wokół piłkarzy. Ogólnie, obraz jest jakiś taki mało ostry, co wychodzi na zdjęciach. Nie udało mi się zrobić żadnego ostrego, gdzie na panasie gx810 nie było z tym większego problemu.

W opcjach ustawienia dotyczące ruchu są chyba takie same jak w 60hz modelach - redukcja rozmycia, redukcja drgań (judder), redukcja szumów. Także narzędzia są tożsame i raczej nie związane z natywnym odświeżaniem matrycy.
Ruch w q77t jak dla mnie wygląda tak samo jak to, co widziałem w sklepie na chyba tu71xx.

I jeszcze jedna rzecz. QLED. Nie widzę tego w treściach nie HDR. Całe te kropki poprawiają paletę barw ale wlasnie w HDR. Przy sygnale z dekodera po całonocnych zabawach nie udało mi się uzyskać zadowalające mnie jakości obrazu.
Panas przy parku jurajskim z tvn czy tam tvn7 mimo klatkowania obraz miał bardzo przyjemny. Na Samsungu wszystko mdłe. Jakbym 720hd cały czas oglądał tylko w większym formacie.
Jak odpaliłem avatara na plazmie 720p, gx810 i na qledzie to na obu Panasonic ach kolor wręcz wylewał się z ekranu w scenie jak rozświetlający się rośliny w lesie. Każdy to chyba pamięta. A na QLED to takie... Niemrawe. Nawet materiał z YT demonstracyjny 4k HDR z tymi kolorami plywajacymi nie zachwycał tak, jak na Panasonic gx810

Jedyna korzyść z przesiadki to rozmiar i oglądanie z kanapy z odległości 4m, ale głównie przez większy obraz. Jakość lepsza nie jest.

Edit
Właśnie oglądam ojca Mateusza na TVP1 i mimo wlaczonechnuplynniaczy na Maxa rwie to tak, że aż oczy bolą. Przy ruchach kamery czy nawet rąk postaci jest jakby migotanie. Aż mi się wymiotować zachciało.
Fox i gwiezdne wojny 3 również widzę delikatny judder.

Edit
I pilot przestał zmieniać programy na dekoderze. Wczoraj było ok, teraz działa tylko głośność.
 
Ostatnia edycja:

bartmeces

Member
https://drive.google.com/folderview?id=1-JljXR7VTOHqw8vLPKqecTpyQbupR6d0

Sprawdzę tylko CI+ i chyba oddaje. Nie tego oczekiwałem po wydaniu 3k i przesiadce z plazmy HD. Oglądanie z 4m nawet ok, ale od ok 2 obraz męczy niedoskonałościami wszelkimi, artefaktami. Czy czuć 120Hz? Nie wiem. Panas nie radził sobie z klatkami przy źródle 1080 60/50hz z hdmi. Ale Netflix ok. W q77t nie jest do końca tak, jakbym chciał. Są materiały, które owszem nie klatkują ale znów się zorplywają. Elewacja na budynkach potrafi migotac, krawędzie obiektów również. Np na reklamie telefonu cała jego górna krawędź jakby się mieniła, pływała, migotala. Brakuje mi słowa aby to opisać. Nawet materiały demonstracyjne np z YT w 4k HDR potrafiły ugryźć w oko.
Obraz mdly, odbicia rozproszone co uważam za gorszy efekt niż w szkle z gx810.

Jeszcze kwestia 120Hz. Niech mnie ktoś poprawi, bo specjalistą w tej dziedzinie nie jestem ale zauwwzylm6na na telefonie w podglądanie aparatu czy kamery dziwna rzecz. Materiał z YT czy netfkixa w nagraniu migocze i paski przelewają się od dołu do góry. Ok, rozumiem, 120Hz nagrywane przy ustawieniu 60Hz. Mam to samo na plazmie i każdy to widzi w TV, jak nagrany jest jakiś monitor.
A w przypadku sygnału z hdmi tego nie ma. Czyli wyświetlany obraz na tv ma 60hz, tyle samo co telefon.
Gdzie te 120Hz ja się pytam? Bo ruch na pewno nie wygląda tak, jak na plazmie, gdzie miałem na sztywno ustawione 100Hz.
Wg mnie TV sam dobiera odświeżanie w zależności od wyświetlanego materiału. Mecze na eleven nie pasują a ruch jednak jakiś super nie jest. Owszem, jest płynnie ale widać rozmycie wokół piłkarzy. Ogólnie, obraz jest jakiś taki mało ostry, co wychodzi na zdjęciach. Nie udało mi się zrobić żadnego ostrego, gdzie na panasie gx810 nie było z tym większego problemu.

W opcjach ustawienia dotyczące ruchu są chyba takie same jak w 60hz modelach - redukcja rozmycia, redukcja drgań (judder), redukcja szumów. Także narzędzia są tożsame i raczej nie związane z natywnym odświeżaniem matrycy.
Ruch w q77t jak dla mnie wygląda tak samo jak to, co widziałem w sklepie na chyba tu71xx.

I jeszcze jedna rzecz. QLED. Nie widzę tego w treściach nie HDR. Całe te kropki poprawiają paletę barw ale wlasnie w HDR. Przy sygnałem dekodera po calonocnych zabawach nie udało mi się uzyskać zadowalające mnie jakości obrazu.
Panas przy parku jurajskim z tvn czy tam tvn7 mimo klatkowania był bardzo przyjemny. Na Samsungu wszystko mdłe.


Dlatego od 2015r nie mogę kupić żadnego tv jak mi padła plazma G30,bo takiego obrazu jeszcze w żadnym TV nie widziałem , ta czerń itd .Byłem bardzo zadowolony tylko trochę za duże rachunki za prąd .To szukamy dalej .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

SDman

Banned
Miałem identyczne wrażenia w sklepie z modelem TU7102 -testując go zaskoczył mnie płynnością i skalowaniem, po przejściu na Q77 było...
było tak samo. Oczywiście TU w sklepie wydawał się o połowę ciemniejszy ale nie jestem pewien czy to nie byłaby zaleta do kablówki.
Szkoda, że nie udało mi się go kupić za 1499 na allegro smart bo w tej cenie zwyczajnie bym go kupił i miał frajdę z porównań 1:1 z plazmą
 

SDman

Banned
Dlatego od 2015r nie mogę kupić żadnego tv jak mi padła plazma G30,bo takiego obrazu jeszcze w żadnym TV nie widziałem , ta czerń itd .Byłem bardzo zadowolony tylko trochę za duże rachunki za prąd .To szukamy dalej .
Ostatnie modele plazmy są prądowo prawie na tym samym poziomie (50"vs55") co OLED i topowe LCD.
Moja 50ST60 skalibrowana pracuje w przedziale 90-190W oczywiście jak słonko jeb... to i do 300W może próbować ale LG B9 w 55" to zakres 70-165W przy słonku lub jak ktoś lubi "vivid" spokojnie weźmie 280-295W.
LCD Sony XH95 i Samsung Q80R to poziom stałych +- 120-150W skalibrowanych.
W jaskrawych też spokojnie 220W biorą.
 

bartmeces

Member
Ostatnie modele plazmy są prądowo prawie na tym samym poziomie (50"vs55") co OLED i topowe LCD.
Moja 50ST60 skalibrowana pracuje w przedziale 90-190W oczywiście jak słonko jeb... to i do 300W może próbować ale LG B9 w 55" to zakres 70-165W przy słonku lub jak ktoś lubi "vivid" spokojnie weźmie 280-295W.
LCD Sony XH95 i Samsung Q80R to poziom stałych +- 120-150W skalibrowanych.
W jaskrawych też spokojnie 220W biorą.


W moim 42G30 wychodziło 50 zł na 2 miesiące do rachunku , dobry grzejnik zimą ;) coś za coś.
0bdc817c7b0f5448403ceaccbdc42426.jpg



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Dlatego od 2015r nie mogę kupić żadnego tv jak mi padła plazma G30,bo takiego obrazu jeszcze w żadnym TV nie widziałem , ta czerń itd


To albo mało widziałeś albo masz coś z oczami bo niczym szczególnym ta plazma się nie wyróżnia, pół swojego życia mam ten telewizor i do oleda nie ma on żadnego startu.


I ogólnie polecam zamiast podniecać się scalowaniem, dostarczyć telewizorowi godny sygnał a nie marny sygnał z tv naziemnej bo nie tędy droga.
 
Ostatnia edycja:

bartmeces

Member
To albo mało widziałeś albo masz coś z oczami bo niczym szczególnym ta plazma się nie wyróżnia, pół swojego życia mam ten telewizor i do oleda nie ma on żadnego startu.


I ogólnie polecam zamiast podniecać się scalowaniem dostarczyć telewizorowi godny sygnał a nie marny sygnał z tv naziemnej.


Ale jakoś nie wszystkim się podoba ten OLED bo go zwracają .Oleda nie miałem wiec się nie wypowiem .Ale pracowałem w jednej sieci z TV i trochę pojęcie mam .Mam Vectrę ,wiec nie wiem jak TV naziemna ma obraz .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Ostatnia edycja:

Petru23

Banned
To albo mało widziałeś albo masz coś z oczami bo niczym szczególnym ta plazma się nie wyróżnia, pół swojego życia mam ten telewizor i do oleda nie ma on żadnego startu.


I ogólnie polecam zamiast podniecać się scalowaniem, dostarczyć telewizorowi godny sygnał a nie marny sygnał z tv naziemnej bo nie tędy droga.

Czyli mam przestać oglądać normalna TV i przesiąść sie na Netflix i filmy tylko 4K w hdr/dv, bo TV z innym materiałem sobie nie radzi? I gdzie ta “lepszość?“
Przecież ludzie wykorzystują tv zgodnie z jego przeznaczeniem - oglądanie programów telewizyjnych. Tyle w temacie.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Nie, masz założyć sobie TV satelitarną jeśli chcesz oglądać telewizję.
 
Ostatnia edycja:

Dubek

Member
Bez reklam
Teraz UPC ma tego małego 4K Boxa, po zmianie z Horizona zobaczyłem różnicę na plus w obrazie, minus taki, że to w sumie iptv i trzeba mieć boxa podłączonego pod internet, żeby telewizja działala.
 

czaro49

New member
Czyli mam przestać oglądać normalna TV i przesiąść sie na Netflix i filmy tylko 4K w hdr/dv, bo TV z innym materiałem sobie nie radzi? I gdzie ta “lepszość?“
Przecież ludzie wykorzystują tv zgodnie z jego przeznaczeniem - oglądanie programów telewizyjnych. Tyle w temacie.
Człowieku ... wyrażasz opinie o sprzęcie bo Ojciec mateusz cie nie zadawala oglądając go ??? Daj do telewizora dobre żródło sygnału i oceniaj dopiero ... Ja mam UPC i moduł CI+ i co ??? mam wywalic mojego 65Q80T bo na kanale TNT lub Stopklatka jakiś film ma mdłe kolory ??? Bo tak podaje UPC ... Z gówna sie bata nie ukręci ... Oglądałeś najnowszego Mad MAxa ? np. na TVN ? ostrosc była taka super że musiałem poprawiac ustawienia , bo raziło po oczach i jasnosc waliła po całym pokoju ... Każdy kanał nadaje inaczej i ten sam film na róznych kanałach jest w innych kolorach lub odczuciu jakosci ... Oglądałem ostatnio mecz na TVP sport Polska-Ukraina i szarpanie obrazem było widoczne ... tylko dziwne że mecze na Eleven są super płynne i w super kolorach .. Oglądam dużo Bundesligi na Eleven i tam jakos każdy mecz jest bez szarpania czy mikro przycięć .... Nowe telewizory są do dobrego żródła sygnału , a nie że kosztuje 5tysi jest to Qled tu musi każdy kanał pokazywać w jakosci 4k i najlepiej dodac jeszcze sam HDR ... Kablówki to gówno które nawet najlepszy tv za milion euro nie przerobi na super obraz ... Pooglądaj programy typu ,,Szelągowska inspiruje,, to zobaczysz co to jest jakosc Qleda ... jasnosc , kontrast , pózniej porównaj z np. Wiadomościami na tvp1 ... ... Podczas Euro 2012 oglądałem jakiś mecz na TVP i 45minut to szarpanie i przycięcia ograzu ... po przerwie obraz idealny .. i co ? to wina telewizora była ?? Turcy na euro2012 puscili na satelicie wszystkie mecze w 4k za free ... Czesi już konczą przechodzenie na DVBT-2 a my ? za 2 lata jak dobrze wszystko pójdzie .. w takiej rzeczywistości żyjemy ... Kablówka nie może nigdy być wyznacznikiem jakosc telewizora bo sama gówno reprezentuje ..
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
A to jest lepsza? Bo miałem cyfrę i jak zmieniłem na UPC to jest lepiej.

Może być i upc ale różnice w jakości będą tylko na kilku kanałach względem sat tak czy siak obie te platformy zostawiają daleko w tyle telewizję naziemną.

Problem z upc jest taki że dla większości ta sieć nie jest osiągalna.
 
Ostatnia edycja:

Paździoch1

Klub HDTV.com.pl
VIP
Niestety jakość TV naziemnej w Polsce jest słaba. W Vectrze też...
Na wiosnę w 2022 przejdziemy na DVB-T2, HEVC i wszystkie kanaly przejdą z SD na HD, kwesią nie wiadomą jest ile kanałów HD będzie czy 10 czy 12 na jednym muxie. Także w przyszłym roku w DVB-T2 HEVC pojawi się prawdopodobnie TVP4K
 
Do góry