Kalibracja kina domowego - dyskusja.

kinder

Member
Poradnik powstał po to, by wątek nie był codziennie rozbudowywany o kolejne pytania o to samo i mnożenie się tysięcy postów, po to by nie było wątpliwości dla osób, ktore chcą miec referencyjne ustawienia. Przez tysiace postów każdy doradzał inaczej i prawie wszyscy byli zdezorientowani. Jesli ktoś chce mieć jak należy - poradnik, dla innych sa własne ustawienia "na ucho".
Kinder, jesli nie rozumiesz ktoregoś punktu poradnika to pisz śmiało.

U siebie zrobiłem tak .. po przeprowadzonej kalibracji zmieniłem w ustawieniach amplitunera odcięcia wszystkich głośników na 80 Hz, dla sub-a ustawiłem LFE i wartość 120 Hz.
Włączona opcja Audyssey Dynamic EQ , Audyssey Dynamic Volume dałem na wyłącz.
Głośniki po kalibracji dałem na Small.

Dylemat mam tylko z tymi frontami i centralnym bo kolumny są duże i dość dobre nie chciał bym ich w jakiś tam stopniu ograniczać. ?

Zauważyłem że głośnik centralny jest bardziej wyciszony ( wycofany ) . Nie wiem czy tak powinno być, że głosy wydobywające się przez centralny są jakby cichsze w stosunku do reszty głośników ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Włącz sobie jakiś film ze ścieżką DTS Ang z napisami i zobacz wtedy czy central będzie grał ciszej? Niektóre filmy, zwłaszcza z PL lektorem faktycznie kuleją w tym aspekcie i wydaje się że central jest wyciszony. Tak jak napisał Krzysiek, referencja mówi że nawet jak masz kolumny wielkości szafy w KD ustawiasz je na 80 Hz, a rolę najniższych częstotliwości przejmuje sub. Dla początkującego wydaje się to niezrozumiałe i bardziej efekciarsko brzmi jak kolumny grają całym pasmem + subwoofer, ale mnie po jakimś czasie to zmęczyło bo bas się nakładał i brakowało mi takiej czystości, przejrzystości i powietrza w odbiorze. Oczywiscie możesz zrobić tak, żeby Tobie pasowało.
 

kinder

Member
Włącz sobie jakiś film ze ścieżką DTS Ang z napisami i zobacz wtedy czy central będzie grał ciszej? Niektóre filmy, zwłaszcza z PL lektorem faktycznie kuleją w tym aspekcie i wydaje się że central jest wyciszony. Tak jak napisał Krzysiek, referencja mówi że nawet jak masz kolumny wielkości szafy w KD ustawiasz je na 80 Hz, a rolę najniższych częstotliwości przejmuje sub. Dla początkującego wydaje się to niezrozumiałe i bardziej efekciarsko brzmi jak kolumny grają całym pasmem + subwoofer, ale mnie po jakimś czasie to zmęczyło bo bas się nakładał i brakowało mi takiej czystości, przejrzystości i powietrza w odbiorze. Oczywiscie możesz zrobić tak, żeby Tobie pasowało.


Wczoraj przetestowałem i w DTS X i ATMOS-ie i głos z centralnego ( dialogi ) są jakby wyciszone ...
Jak wrócę z pracy ustawie wszystkie kolumny na Small ...
LFE mam już w amplitunerze ustawione o wartości 120 Hz. tak samo wszystkie głośniki na 80 Hz ..

Nurtuje mnie tylko ten centralny link poniżej co by dialogi były bardziej słyszalne :(

https://www.monitoraudio.com/pl/serie-glosnikow/gold/gold-c350/
 

kinder

Member
Zapomniałem napisać o najważniejszej kwestii bo nie jestem pewien czy to dobrze zrobiłem. Chodzi o ustawienie sub-a jeszcze przed auto-kalibracją.
W poradniku piszę, że trzeba ustawić głośność w samym subwooferze na połowę skali, a crossover na max, ewentualnie wyłączamy filtr w subwooferze, faza - 0 .

U mnie w instrukcji sub-a jest napisane to :

Przed wykonaniem auto kalibracji procesora lub amplitunera należy zastosować następujące kroki:
1. Odpalić equalizer LEO
2. Ustawić głośność na 0dB
3. faza na 0
4. EQ na off
5. LEO na On. Leo włączy się automatycznie po kalibracji
Kiedy powyższe ustawienia będą wykonane, można włączyć automatyczną kalibrację amplitunera lub procesora.

Wykonałem ustawienia zgodnie z instrukcją sub-a Monitor Audio i teraz czy dobrze zrobiłem czy źle ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam,
Dziś wiechał Onkyo rz 830.
Pan w sklepie polecił nie korzystać z automatycznej kalibracji, tylko zrobić to ręcznie. Co wy na to?

Nie wypowiem się co ręcznie Pan może zrobić;-), zwłaszcza jak do części zaawansowanych ustawień nie mamy dojścia. Ciekaw jestem jak Pan na słuch poustawia parametry związane z opóźnieniami związanymi z odbiciami dźwięku i akustyką pomieszczenia? Ręcznie to się ustawiało w starych amplitunerach które nie posiadały autokalibracji. Oczywiście, po kalibracji mozna coś poprawić np. odcięcia.
 
Witam,

zestaw to onkyo rz830 front klipsch rp280, central 440c, surround b&w dm303, sub jamo e4sub.4

W pierwszej kalibracji scieło mi sub -12Hz

po drugiej:
FL 4,38m/-7 db
FR 4,38m/-7,5 db
Surround Left 1,34m/-7 db
Surround Right 1,52m/-7,5 db
Center 4,32m/-5 db
Sub 2,16m/-9,5db

Z 40Hz zmieniłem na 80 Hz.

Czy tak zostawić?
Pytanie jeszcze o stereo, jak załączam Tidal to odpala mi sie też sub.
Jak rownież nie mogeę załączyć trybu pure audio.
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Suba możesz wyłączyć w stereo tak : setup->speaker->configuration i tam sub na off
Pure albo z guzika na ampli albo z pilota guzikiem "musik"
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ten sub w ogóle ma rację bytu przy rp280?
Wyłącz go w ustawieniach, fronty na full band i daj znać czy nie jest lepiej.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Suba możesz wyłączyć w stereo tak : setup->speaker->configuration i tam sub na off
Pure albo z guzika na ampli albo z pilota guzikiem "musik"

A w film będzie chciał oglądać to ma znowu wchodzić i włączać sub i ustawiać odcięcie frontów? no faktycznie jest to takie rozwiązanie że czapki z głów...

@dawidlipka
Aby włączyć pure musisz wyłączyć 2/3 strefę są też inne powodu braku dostępności o reszcie przeczytasz w instrukcji.

W trybie direct i pure będą grać same frontu jeśli ścieżka jest 2 kanałowa BEZ suba, w trybie stereo ampli korzysta z zwrotnicy dlatego używa suba.
 
No średnio fajne rozwiązanie:)
Doszedłem do tego, że jak włączam tidala przez chromecasta to dostępne jest tylko stereo i all chstereo.
Przez appke onkyo control dostępne jest pure i masa innych opcji.
Sama apka srednia.
Czy u was jest tak samo z chromecastem?
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
No ciesz się***że jest przy chromecast stereo bo jakiś***czas temu było tylko all stereo albo w ogóle nie działało nawet teraz działa to bardzo wolno w porównaniu do oryginalnego chromecasta, onkyo ma jeden z gorszych softów i kalibracji także odkryłeś dopiero jeden mały bug a jest ich masę.

A i zalecam sprawdzić jakie amplituner wpisał odległości po kalibracji dla głośników i poziomy głośności, poziom z każdego głośnika ma być taki sam w miejscu odsłuchu jak to sprawdzić? możesz prowizorycznie apką w telefonie lub kupić***decybelomierz(może ci się przyda kiedyś do innych czynności) i ustawić na 75db.
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
No średnio fajne rozwiązanie:)
Doszedłem do tego, że jak włączam tidala przez chromecasta to dostępne jest tylko stereo i all chstereo.
Przez appke onkyo control dostępne jest pure i masa innych opcji.
Sama apka srednia.
Czy u was jest tak samo z chromecastem?

To robisz tak : speaker->crossover->front na full band i double bass na off
W trybach kina masz suba a w stereo same fronty - teraz pasuje ? :lol:
 
Ostatnia edycja:
Do góry