Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Noisy

Member
Posiadam onkyo 656 z klipsch i u mnie dźwięk również jest taki bardziej zlany. Myślałem ze to wina tego, ze surroundy mam dosyć wysoko bo na 190 cm. Spróbuje w sobote sprawdzić jakiś film po podgłoszeniu atmosów, z resztą i tak musze robić na nowo kalibrację bo pojawiły sie kotary zaciemniające pokój :D
 

norbert1983

Member
Ja mam onkyo 646. I tez miałem surroundy wysoko dlatego obniżyłem je ale niewiele to pomogło. Dlatego podbiłem db na głośnikach sufitowych i okazało się że efektów w atmosie jest więcej niż wcześniej niemam pojęcia o co chodzi? Sprawdź jak będzie u Ciebie
 

RAF1977

Banned
Może kalibracja, za cicho ustawiła głośniki sufitowe, dlatego pisałem, żebyś sprawdził miernikiem.
Jak teraz jesteś zadowolony, to git.
Dalsze drążenie tematu jest bez sensu.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Po kalibracji miernik w miejscu odsłuchowym powinien rejestrować 75dB z każdego głośnika, dla suba preferencyjnie do 78dB. Reprodukcja obrazu dźwiękowego różni się też pomiędzy poszczególnymi klocami. Ja po przesiadce na Arcama z Dirac odnotowałem drastyczną różnicę w oddaniu przestrzeni dookólnej i jej spójności wraz z top'ami w stosunku do Onkyo z AccuEQ. Dirac to zupełnie inna bajka i warto posłuchać żeby mieć punkt odniesienia jak może "zagrać" kino w warunkach domowych.
 
Ostatnia edycja:

Ufo27

New member
Ja poradziłem sobie z tymi odległosciami.Wystarczylo skierowac fronty do srodka i co do cm obliczylo.Ale ostatnio robilem przemeblowanie i nowa kalibracje i juz zle wyszlo.Poza tym po 3 kalibracjach onkyo dziwnie
zaczal sie zachowywac.Bardzo dlugo przelaczaly sie tryby dzwieki i przy tym znikaly ikonki glosnikow.A zniknela opcja pcm fixed.Zrobilem wiec aktualizacje bo pojawila sie nowa i po juz dzwiek znikal.Zrobilem reset amplitunera i dziala jak nowka.Ktos mial taki przypadek?
Ja teraz nie robie na razie kalibracji i nie aktualizuje
onkyo tx676
 

Noisy

Member
Ja niestety nie mogę obniżyć surroundy, znajdę czas będę się bawił na nowo bo coś mi tam nie pasi. Niby słychać, jest fajna przestrzeń itd itp. Ale jednak wydaje mi się że powinno być jeszcze lepiej i będę dazyl do tego żeby tak było :D
 

Ufo27

New member
A wez wylacz accuEq od auto kalibracji i wlacz eq p1 i tam mozesz ustawic eq pod siebie.Zobacz tez glosnosc i jakie masz odleglosci bo auto kalibracja lubi dac mocno ciala.
 

Ufo27

New member
Ja na tylnych podnioslem
100hz +2db
160hz -3db
630hz -2db
2,5khz +3db
10,16khz +1db
Podnioslem tez glosnosc ich o 2db i graja lepiej niz zrobila to kalibracja
 

emdzej30

Klub HDTV.com.pl
VIP
Koledzy mam pytanie jak ustawić suba (Jamo 250) bo tam mam zakres częstotliwości od 40 Hz do 120Hz. Jaki zakres ustawic najlepiej? Kolumny mam od 80 Hz.
 
Ostatnia edycja:

adam17

New member
Witam,robiłem kalibrację według przewodnika znajdującym na tym forum, odnoszę się do cytatu-
" Ustawiamy głośność w samym subwooferze na połowę skali (np. godzina 12. Po kalibracji sub nie powinien być mocno ścięty, np. -6, czy -12 dB. Jeśli zostanie ścięty, zmniejszamy Volume na subie i powtarzamy kalibrację by uzyskać poziom najbliższy "zeru") a crossover na max, ewentulanie wylączamy filtr w subwooferze, faza - 0" ,a co robię źle że mi wychodzi +6 i nie chce być inaczej .Posiadam ampli Onkyo Rz 820.
 

Kamil_89

Member
Prawdopodobnie nic źle nie robisz, niestety kalibracja w nowych Onkyo ma problemy. Możesz spróbować zmienić miejsce suba, podkręcić vol na ampli. Jeśli nadal tak będzie to musisz pobawić się recznymi ustawieniami.
 

Arek

Member
Chłopaki, tak trochę z innej beczki bo nie wprost związane z kalibracją. Jakie ustawienia macie gdy oglądacie w większym gronie mecze na MŚ? Jakość dźwięku z NC+ jest taka se, i ciągle coś tam kombinuję, ale nie wychodzi. Zazwyczaj słucham TV na DolbyProLogic IIz , co na filmach sprawdza się OK, ale z transmisji sportowej słabo. Próbowałem All chan.stereo ale tak dziko jakoś na 7.1.
 

Boger

New member
Na Marantz 6010 mam włączone all channel stereo. Na pozostałych trybach jest za cicho albo czegoś brakuje. Generalnie najlepszy efekt w tym trybie - zewsząd dźwięk - jak na stadionie ;)

PS. Również mam 7.1
 

norbert1983

Member
Witam przymierzam się do rozbudowy mojego zestawu tj. 5.1.2 na 7.1.2 widziałem i czytałem o zaleceniach dolby atmos na temat rozstawienia głośników, jednak w pokoju nie mam możliwości rozstawienie tylnych surroundów*** bliżej siebie zgodnie z zaleceniami dolby mogę je postawić jedynie przy ścianie tak jak zaznaczyłem czerwone punkty na rysunku co sądzicie o takim ustawieniu? Dodam że wymiary pokoju to 25m odległość surroundów przednich i tylnych wynosiłaby 1.5m
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Trudno oczekiwać przy każdej konfiguracji warunków które definiują tzw. "referencyjne" rozstawienie. Mamy jak mamy i nie zawsze są to idealne konfiguracje.
Tylne do surround back, z natury mają być za plecami.
Dobrze jak są faktycznie "za", jeżeli oczekujesz dodatkowych wrażeń, to będą.
1.5m to już sporo i w praktyce na pewno poczujesz różnice.
Tylne surroundy mają "zapchać" dziurę za nami, u Ciebie na pewno nie będzie gorzej. Ja bym nie rezygnował i działał. Gdybyś już miał skrzynki do testów, to sam mógłbyś się szybko przekonać na ile wniosła się wartość dodatnia.
Ja jestem zwolennikiem tylnych surroundów, wiem ile wnoszą wrażeń, nawet jak nie spełniają idealnie punktów rozstawienia.
Będzie lepiej.
 

norbert1983

Member
A jeśli chodzi o głośniki surround przednie które chciał bym zamontować na ścianie czy lepszym wyborem będą głośniki dipolowe czy może standardowe
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zdania będą podzielone.
Po moich testach zawsze na boczne surroundy idą podstawkowe, czy to do konfiguracji 5.1 czy 7.1, natomiast na tył (czyli surround back) mam dipole.
Nie mam za dużo miejsca z tyłu i podstawkowe by się i tak tam dusiły.
Dodatkowo dochodzi też kwestia mocy samych surroundów (to dosyć istotne), jeżeli podstawkowe są mocniejsze, to dla mnie odpowiedż jest prosta, natomiast gdyby się okazały gorszej klasy jak dipole które akurat posiadamy, to można śmiało na (boczne surroundy) dipole.

Gdybym miał salke z prawdziwego zdarzenia, to nie bawiłbym się w żadne podstawki/dipole, a do 7.1 atakowałbym dokładnie takie same ja na frontach. To jest ideal już. No, ale nie można mieć wszystkiego.
 
Ostatnia edycja:

Arek

Member
Tak jak napisał Armanig. To zależy w którym miejscu będzie odsłuch i jakie masz warunki. Plus preferencje (do muzyki wielokanałowej pewnie lepsze będą podstawkowe a do efektów w kinie dipole)

Ja na przykład mam kanapę dosłownie przy ścianie tylnej (tylko 15-20 cm odsuniętą) i żona powiedziała , że nie ma bata aby zawisły na niej dwa czarne klocki bezpośrednio za głowami, które po wejściu do salonu od razu widać. Więc przy piwie wpadłem na pomysł... i wykułem w ścianie otwory pod instalacyjne klipsche R-5650-S II, które niskotonowy mają na wprost, ale wysokie tony jak dipole. Na boki dałem za to dipole Rp-240s i z efektu jestem mega zadowolony.

PS. Chłopaki z EIC jak robią prezentację kolumn klipsch RP to też używają bocznych głośników dipolowych na dedykowanych podstawkach.
 

norbert1983

Member
Czy głośniki posiadające z tyłu otwór bass reflex taki jak na zdjęciu mogą być mocowane na ścianie? Czy muszą być odsunięty kilka centymetrów? Biorąc pod uwagę fakt że będą skierowane na wprost do słuchasz.
 
Ostatnia edycja:
Do góry