Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Mam takie małe pytanko
Rozstawiłem w końcu swoje KD i dokonałem kalibracji, amplituner Pioneer vsx528 wyciszył kolumny frontowe i centralny na -2dB a surr pozostawił na 0,zmierzył również odległości co do centymetra!(L i R=2.7m,C=2,4m,SL+SR=1,5m).Wszystko jest OK tylko zastanawia mnie ustawienie kolumny centralnej na LARGE, raczej nie jest to kolumna z typowymi głośnikami niskotonowymi i nie wiem czy z czasem nie ulegnie uszkodzeniu! Jak u Was ustawia kolumnę C? Może lepiej będzie przestawić ją na SMALL? Chyba że tak ma być i nic się nie powinno stać-zestaw kolumn TAGA 606 5.0

Jak nie masz subwoofer to albo wszystko na large i zobaczyc jak to gra, albo centrum i surround na small. Wtedy bass z tych kolumn powinny przejac kolumny frontowe. Uszkodzic sie nic nie uszkodzi, musisz samemu wyprobowac ktora konfiguracja gra najlepiej.

Kalibracja a konkretnie soft w amplitunerze zawsze ustawia wszystkie kolumnt na Large, potem sie to zmienia na small o ile mamy suba.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie sorki że wam przeszkodzę. Mianowicie mam możliwość pożyczyć na trochę od kumpla suba i ogólnie z nudów bawię się swoim zestawem i chciał bym połączyć ampli z pc za pomocą SPDIF czyli kablem coaxial spdif rca-rca. Chcę sobie owy kabelek zamówić na allegro bo w mojej nędznej mieścinie nigdzie nie dostane :(. Nie wiem jaki wybrać są i za 10zł i za 30zł no i wiadomo też za pare ładnych stówek ale mnei interesuje taki żeby się zmieścić w 50zł z przesyłką bo to tylko tak do kombinacji i testów. Czy jest jakaś znacząca różnica w takich kabelkach w tym przedziale cenowym i na co zwracać uwagę. Nie miałem jeszcze do czynienia z takim kablem ponieważ nie posiadam suba. Czy różnica między 3m a 5m jest znacząca czy też nie. Może doszedł by dosyć szybko i bym się pobawił a nie mam od kogo pożyczyć, w sumie prędzej czy później się przyda owy kabelek:)
 

dmk84

New member
U mnie na początku wszystko było ustawione na SMALL i tylko fronty ustawiałem na LARGE a po kalibracji na LARGE doszedł centralny.Też mam taką nadzieję że nie uszkodzi mi to kolumn(C,SR,SL)
 

rafaa

New member
Whiplash sprawdzilem wlasnie te small i large z crossoverem. Faktycznie, masz racje. Przy ustawieniu frontow na large mozna niby odciac fronty nawet na 250hz, a i tak lupia dalej jak przy full bandzie. Trzeba byc sporym ignorantem, zeby przez tyle czasu nie poprawic tego menu. Przeciez to totalnie w blad wprowadza.



Zastanawiam sie teraz, czy trik z tone controle u mnir faktycznie nie dziala, czy tylko ja nie slysze roznicy.



Prawda jest taka, ze samo tone controle jakiegos wiekszego wplywu na brzmienie u mnie nie ma dlatego po wlaczeniu dynamic eq ja po prostu roznicy nie slysze.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam takie małe pytanko
Rozstawiłem w końcu swoje KD i dokonałem kalibracji, amplituner Pioneer vsx528 wyciszył kolumny frontowe i centralny na -2dB a surr pozostawił na 0,zmierzył również odległości co do centymetra!(L i R=2.7m,C=2,4m,SL+SR=1,5m).Wszystko jest OK tylko zastanawia mnie ustawienie kolumny centralnej na LARGE, raczej nie jest to kolumna z typowymi głośnikami niskotonowymi i nie wiem czy z czasem nie ulegnie uszkodzeniu! Jak u Was ustawia kolumnę C? Może lepiej będzie przestawić ją na SMALL? Chyba że tak ma być i nic się nie powinno stać-zestaw kolumn TAGA 606 5.0

Softem w ampli nigdy sie nie przejmuj, natomiast w konfiguracji bez suba, central na small, a fronty na full band.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
U mnie na początku wszystko było ustawione na SMALL i tylko fronty ustawiałem na LARGE a po kalibracji na LARGE doszedł centralny.Też mam taką nadzieję że nie uszkodzi mi to kolumn(C,SR,SL)
a z jakiej parafii ma Ci głosniki uszkodzic:hihi: przeciez jak jest large to na głosnik idzie pełne pasmo jezeli głosnik zaczyna swoje pasmo np. od 100hz to wszystko w dól nie bedzie odtwarzane poniewaz głosnik tego nie ogarnia natomiast po przestawieniu na small i odcieciu np 100hz reszte przejmie sub od filozofia .:razz:Pozdro
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Whiplash sprawdzilem wlasnie te small i large z crossoverem. Faktycznie, masz racje. Przy ustawieniu frontow na large mozna niby odciac fronty nawet na 250hz, a i tak lupia dalej jak przy full bandzie.

Z tego co piszą koledzy, to właśnie tak ma być:) Przy LARGE kolumna gra pełnym pasmem, a te odcięcie tyczy się tylko zdublowanego basu na subie. Więc różnica przy przestawianiu odcięcia by była w basie na subwooferze, bo kolumny zawsze będą grały pełnym pasmem. Oczywiście przy LFE + MAIN. Wiem, pomotane to troche:) Onkyo ma dużo prościej.
 

szakalo

New member
tylko że kolumny grają inaczej gdy jest w ustawieniach sub on i sub off... niby tu itu są fronty na large i niby graja pełnym pasmem ale u mnie jest lepiej gdy sub jest wyłączony wtedy grają naprawdę z kopem na full bandzie... a gdy włączę suba to z automatu coś się przestawia na pasmie kolumn wiec nie do końca jest tylko dublowanie"
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Normalna sprawa. Wtedy ani sub nie gra mocnym basem ani kolumny. Ja też jestem zwolennikiem albo same kolumny, albo niech bas przejmie sub. Ja u siebie jak słuchałem, to wolałem same fronty do stereo, bo miałem wrażenie że bas był lepszej jakości niż przy opcji Double Bass. Wtedy jakby bas z suba i kolumn się nakładał i nie było to przyjemne.
 

szakalo

New member
oooo nareszcie mnie zrozumieliście:p to ja od początku staram się opisać że chcę kolumny w full bandzie plus jakim cudem suba by też plumkał, ale chyba tak się nie da... :p tak by fronty miały sporo basu i sub tez grał, bo fronty na large to już nie to...
 

Whiplash

New member
Bez reklam
oooo nareszcie mnie zrozumieliście:p to ja od początku staram się opisać że chcę kolumny w full bandzie plus jakim cudem suba by też plumkał, ale chyba tak się nie da... :p tak by fronty miały sporo basu i sub tez grał, bo fronty na large to już nie to...

No jak sie nie da? Wlasnie do tego jest opcja LFE + MAIN. Ustawiasz fronty na Large, w Bass Setup zmieniasz LFE na LFE+ MAIN, aktywuje sie crossover i tam ustawiasz do jakiej czestotliwosci bas ma dubalowac subwoofer. Do muzyki w stereo sugeruje max 60hz i wtedy fronty graja ci elegancko pelnym pasmem a sub jeszcze doklada bas.
 

marstef

Member
Bez reklam
Witam wszystkich,
Od kliku dni jestem posiadaczem zestawu Pioneer VSX-923+Jamo S 606 HCS 3 (bez suba). Przeczytałem poradnik, Waszą dyskusję i dalej nie wiem czy w przypadku braku suba odcięcie ma być 80 Hz ?
 
Fronty na Large, center i tyły na small. Odcięcie dla center i tyłów ustaw o 10-20 Hz wyżej niż podaje specyfikacja techniczna Twoich głośników.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Po pierwsze przeprowadz prawidlowo kalibracja za pomoca dolaczonego mikrofonu. Po niej wprowadz zmiany w konfiguracji glosnikow, czyli fronty - large, a reszta na small i odciecie 80-100hz
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Czytając wątek kalibracji przekonałem się, że są tu prawdziwi pasjonaci. Osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu, od których można się wiele dowiedzieć, nauczyć i pogłębić swoją wiedzę. O sobie powiem skromnie, że jestem entuzjastą technik audiowizualnych, a przede wszystkim kina domowego. Dla tego chciałem dorzucić swoje przysłowiowe „dwa grosze” w temacie: „Kalibracja i ustawienie kina domowego – Poradnik”. Myślę, że dobrze byłoby, aby znalazło się w nim wyjaśnienie pojęć: „large” i „small”, a które nierozerwalnie związane są z kinem domowym. Nie raz spotkałem się z tym, że powyższe pojęcia są źle rozumiane i interpretowane. Oczywiście to o czym piszę, nie jest żadnym novum dla „starych wyjadaczy”. Nie mniej uważam, że byłoby to dobrym uzupełnieniem i pomocą, tym bardziej w Poradniku dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kinem domowym. Po za tym. Kino domowe to nie tylko Audyssey. Istnieją inne systemy kalibracji, jak np. YPAO-Yamahy czy, nie mniej fenomenalny MCACC-Pioneera, który kiedyś użytkowałem. Być może w przyszłości, ktoś dopisze ciąg dalszy Poradnika.

Piszę o tym również w kontekście, chyba najbardziej zaskakującego kryterium podziału kolumn głośnikowych z jakim się zetknąłem. Otóż. To, czy kolumna będzie zaliczana do dużych czy małych, uzależnione jest wielkością głośników w kolumnie (?!).
Informacje takie podaje instrukcja obsługi amplitunera JVC RX-D411:
„LRG (duże) Opcję tę należy wybrać, jeśli średnica membrany
głośnika stożkowego jest większa niż 12 cm
.
SML (małe) Opcję tę należy wybrać, jeśli średnica membrany
głośnika stożkowego jest mniejsza niż 12 cm.

Głośnik stożkowy. Cokolwiek to znaczy.
Przyznam, że dla mnie to niedorzeczne. Natomiast ciekawym rozwiązaniem w tym urządzeniu jest sposób kalibracji za pomocą mikrofonu.

A wracając do Poradnika. Jest tu pewna kwestia, nad którą się zastanawiam.
W przypadku kiedy posiadamy zestaw 5.0 czyli bez subwoofera, system podczas kalibracji go nie aktywuje i po całym procesie należy ustawić kolumny przednie (fronty) jako DUŻE (Large, Full Band) a głośnik centralny i surround jako MAŁE (Small) z crossoverem 80Hz.”
W myśl powiedzenia, że każda reguła ma odstępstwo, w przypadku powyższego cytatu, również możemy ją zastosować. Z powyższym stwierdzeniem można się zgodzić i nie. Zgoda, jeżeli faktycznie kolumny frontowe spełniają kryterium DUŻYCH a pozostałe MAŁYCH, co w ponad 90-ciu % przypadków stanowi standard. A co, jeżeli wszystkie kolumny systemu 5.0 spełniają warunek DUŻYCH. To czy nie będzie grzechem „obcinać” je nastawami „small”, kiedy praktycznie będą to kolumny pełno pasmowe? I to tyle rozważań z mojej strony. Może trochę za dużo, jak na jeden raz. Ale ciekaw jestem zdania innych forumowiczów.

Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Masz rację. Referencyjne ustawienie to odcięcie wszyskich kolumn na 80Hz i przekierowanie basu do suba, który w kinie lepiej poradzi sobie z dolnym pasmem niż kolumny. W przypadku "standardowego zestawu KD, ale już bez suba mamy pełnowymiarowe fronty i podstawkowe jako surround, i tutaj również lepiej jest przekierować bas do frontów, bo surroundy nie dadzą rady z niskim basem jak dużo większe podłogowe. Ale w przypadku gdy mamy surroundy wielkości frontów i również solidnych rozmiarów central, to też nie widzę sensu aby je odcinać na 80Hz. Wtedy lepiej dać wszystkie jako LARGE. Tyle tylko że okreslenie "kino domowe" wszystkim kojarzy się z mocnym i głębokim basem odtwarzanym poprzez subwoofer, więc te referencyjne ustawienia mają swoją zasadność:)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek1980. Zgadzam się. Prawdziwe kino to przede wszystkim zniewalający bas. A czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, ferowanym przy okazji różnych testów, że najważniejszymi kolumnami głośnikowymi w systemach „kina domowego” jest właśnie subwoofer:-D i głośnik centralny?
 
Do góry