Kalibracja kina domowego - dyskusja.

hans2

Banned
nie generalizowałbym że ciasne pomiary są wbrew zaleceniom.
np na htshack jest bardzo dobry poradnik i tam podają taki układ jako jeden z lepszych wariantów.

te skrajne są po to żeby na ich podstawie uśrednić i w teorii poprawić kilka miejsc siedzących np na sofie 3-osobowej.

mając na uwadze to, co Chris mówił na temat samego algorytmu że on grupuje sobie pomiary o "podobnych niedomaganiach" i decyduje na których problemach się skupić ja wolę nie rozrzucać pomiarów za daleko po to żeby mieć jedno jak najlepsze miejsce a pozostałe są nieistotne.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Czyli przyjmujemy 2 warianty. Albo robimy 6 pomiarów z mikrofonem w glownej pozycji, albo rozstawiamy max. do 10-15cm kazdy pomiar?

Ja zrobilem 6 pomiarow w glownej pozycji. Co zauwazylem to subwoofer gra ciszej, troche mi brakuje tego uderzenia ale poprzednio znowu troche buczal czasem, teraz tego nie mam. Jesli chodzi o EQ dla poszczegolnych kanalow to na oko patrzac jest bardziej uporzadkowany, fronty sa bardziej podobne do siebie w charakterystyce.

A wracajac jeszcze do samego Audyssey to opcja "FLAT" jak sama nazwa wskazuje powinna tworzyc brzmienie neutralne a tym czasem podbija gore i to na +5/6dB a to chyba nie jest juz brzmienie neutralne? Wydaje mi sie ze tryb "Audyssey" jest bardziej plaski bez tak diametralnych podbic?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Sam nie wiem jak to jest, ale wydaje mi sie, ze jesli pierwszy pomiar jest najwazniejszy, głowny, a pozostałe dodatkowe, to jaki % tych pomiarów jest przypisywany do głownego i pozostałych, 95%5%, 80%20% ?
Pytanie; czy w takim razie robimy pomiary pod jedną osobę, punkt i wtedy mamy max mozliwosci w swoim miejscu odsłuchowym, czy rozszerzamy pole na pomiarów na pozostłe miejsca odluchowe, kosztem głownego pomiaru?
Jest masę poradników z propozycjami punktów pomiarowych, ich położenia, ilosci, ale chyba żaden tego nie wyjasnia, ktory schemat przyjmujemy gdy ogląda jedna, dwie, czy wiecej osob?
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Moim zdaniem elektronika nie jest w stanie wyrownac brzmienia na calej kanapie. Przeciez jesli sprzet gra na danych ustawieniach to w centralnym pkt. bedzie brzmiec najlepiej a np. metr przed kanapa moze nie byc basu bo taka jest akustyka i co przeciez ampli nie zmienia dynamicznie brzmienia w zaleznosci gdzie siedzimy wiec de facto w dalszym ciagu beda lepiej i gorzej brzmiace miejsca.

W moim przypadku jest o tyle dobrze ze tylko ja jestem takim zapalencem ws. brzmienia i zawsze siedze na srodku kanapy, pozostali domownicy wychodza z zalozenia "Slysze? - Slysze, wiec jest oki"
 

hans2

Banned
to nie jest wyrazone procentowo, to jest logika rozmyta ktora szuka cech podobnych wsrod pomiarow i niektóre odrzuca.
 

hans2

Banned
A wracajac jeszcze do samego Audyssey to opcja "FLAT" jak sama nazwa wskazuje powinna tworzyc brzmienie neutralne a tym czasem podbija gore i to na +5/6dB a to chyba nie jest juz brzmienie neutralne? Wydaje mi sie ze tryb "Audyssey" jest bardziej plaski bez tak diametralnych podbic?

nie rozumiesz. podbija gore o +5/6dB bo masz o tyle za malo w stos do "targetu".
robi to po to zeby z tego co masz u siebie zrobic cos co jest najbardziej zbliżone do krzywej ktora wybierasz.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
nie rozumiesz. podbija gore o +5/6dB bo masz o tyle za malo w stos do "targetu".
robi to po to zeby z tego co masz u siebie zrobic cos co jest najbardziej zbliżone do krzywej ktora wybierasz.

Rozumie, ale ne tylko u mnie tak podbija. Rozmawialem z innymi i im tez Flat podbija gore na +5/6 dB i lekko tnie bas 63hz. Nie sadze ze to jest neutralne - "plaskie" brzmienie z podbita gora na max. Myslisz ze kolumnom brakuje tyle gory ? Dziwne ze w trybie Audyssey gora jest na 0/+1/2dB.
 

hans2

Banned
Rozumie, ale ne tylko u mnie tak podbija. Rozmawialem z innymi i im tez Flat podbija gore na +5/6 dB i lekko tnie bas 63hz. Nie sadze ze to jest neutralne - "plaskie" brzmienie z podbita gora na max. Myslisz ze kolumnom brakuje tyle gory ? Dziwne ze w trybie Audyssey gora jest na 0/+1/2dB.

ok, ale to ze u kilku osob tak jest samo w sobie niewiele mowi.

roznica pomiedzy krzywą audyssey a flat wlasnie ma byc w tej czesci pasma bo te krzywe po prostu inaczej wygladaja na górze.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Rozumiem ale chodzi mi o to ze krzywa Audyssey jest wg. mnie rzeczywista flat bo EQ jest bardziej liniowy niz we Flat ktory bardzo podbija gore.
 

hans2

Banned
na szybko machnalem pomiar, zobacz jak to tutaj wyglada:

korekcja_test.jpg

zaznaczam ze jest to robione osobnym mikrofonem, nie tym od ampli.
mikrofon byl indywidualnie kalibrowany i ma profile odpowiedzi pod roznymi katami.
wspominam o tym zeby bylo jasne ze weryfikuje audyssey za pomoca niezaleznego, porzadnego narzedzia.

ja tutaj widze ze w zakresie dla mnie slyszalnych czestotliwosci powiedzmy max 17-18khz
jest tak jak "reklamuja" ze powinno byc czyli:
- krzywa flat prawie plasko
- krzywa audyssey lekki spadek

a to ze slysze to w taki sposob ze nawet na krzywej audyssey jest mi za duzo gory
to juz mysle ze jest glownie kwestia nie doprowadzonych do ladu odbic.
po prostu brak adaptacji, nic wiecej.

krzywa Audyssey jest wg. mnie rzeczywista flat bo EQ jest bardziej liniowy niz we Flat ktory bardzo podbija gore.

na podstawie tego jak wyglada u Ciebie korekcja nie mozna za duzo powiedziec o samych krzywych.
po prostu za malo informacji.

jakby twoja kolumna grala na gorze -15db w stosunku do sygnalu
a korekcja audyssey by wprowadzala zmiane +1db a flat dajmy na to +5db
to nadal sadzisz ze ta pierwsza bylaby lepsza? bo co? bo blizej zera? :)
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja mowilem tylko ze w przypadku "Flat" pasmo 8 i 16 khz jest podbijane u mnie na +4 i +6dB kiedy w przypadku audyssey jest w okolicy 0/+2. Twoj wykres dowodzi ze rowno jest do ok 10khz a wyzej juz jest spadek w przypadku audyssey i wzrost w przypadku flat.
 

hans2

Banned
z tego co widze to Ty zle interpretujesz te wartosci.

powyzej 5khz audyssey jest o kilka db na plusie w stosunku do braku korekcji.
dla 15k jest okolo +2 (audyssey) i +5 (flat).
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Mala ciekawostka, w moim denonie sa jeszcze analogowe wejscia 7.1. Kiedys z ciekawosci podlaczylem tam odtwarzacz ale oczywiscie tylko fronty bo odtwarzacz ma tylko wyjscie stereo. Przelaczylem amplituner aby sygnal pobieral z wejsc analogowych i ku mojemu zdziwieniu wtedy wszystkie, absolutnie wszystkie systemy sa wylaczone na stale i nie da sie nic wlaczyc, one poprostu znikaja z menu i jest pusto. Mam na mysli Audyssey, Tone Control itd, taki ala Pure Direct.
Pytanie czemu, czy wtedy sygnal idzie bezposrednio na koncowki bez obrobki cyfrowej tzw. Analog Direct?
 
Ostatnia edycja:

szakalo

New member
tak o stereo, LFE+Main tak mam ale nie mam opcji full band w zwrotnicy... tylko jak wyłączę suba fronty przechodzą na pełne pasmo
 
Do góry