Kalibracja kina domowego - dyskusja.

marstef

Member
Bez reklam
Dynamic EQ dziala tak ze po kalibracji system ma swoja korekcje eq dla kolumn i na jej podstawie dynamicznie reguluje brzmienie abys na kazdej glosnosci - cicho/glosno mial wmiare rowne i referencyjne brzmienie.

Niby wszystko jasne, ale na wyjściu mamy już analog, a ten bez np. na stałe podłączonego mikrofonu ciężko dynamicznie kalibrować. Domyślam się, że ampki mają jakieś algorytmy, które operują jeszcze na sygnale DC. Nie wiesz, gdzie w pionkach szukać odpowiednika Dynamic EQ, bo przewaliłem polski i angielski manual i nic nie nie pasuje ?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nigdy nie mialem Amplitunera Pioneer wiec nie pomoge. Panowie wiem ze to glupie ale czy kolce w kolumnach maja wplyw na brzmienie? Kiedys czytalem jakies wpisy ze kolumna lepiej gra kiedy stoi na kolacach?
 

marstef

Member
Bez reklam
Nigdy nie mialem Amplitunera Pioneer wiec nie pomoge. Panowie wiem ze to glupie ale czy kolce w kolumnach maja wplyw na brzmienie? Kiedys czytalem jakies wpisy ze kolumna lepiej gra kiedy stoi na kolacach?

Do Jamo 606 są dołączone podstawki z igłami. Zapomnieli tylko dodać granitowych podkładek :). Słuch mam nie najgorszy, ale specjalnej różnicy nie zauważyłem :) Może sąsiedzi piętro niżej coś zauważyli, spytam jak spotkam...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Generalnie chodzi o separacje od podloza, izolacje drgan itp. Jest cala masa dyskusji w sieci na ten temat, ale jak to zazwyczaj bywa, opinie bywaja rozne, od tych skrajnych, do calkiem rozsadnych. Najlepiej samemu przeprowadzic doswiadczenie. U mnie byly w komplecie, sila rzeczy na nich stoja.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja tez mam ale nie montowalem bo kolumna stoi na panelu wiec na szpilce to bedzie ona hmm jezdzic i wg. mnie bardziej drgac?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak stoi na panelach (w sensie panele podlogowe), to ja bym wkrecil. Chociazby z ciekawosci. Wlasnie nie bedzie drgac. Niektorzy slysza bardzo znaczne roznice. Np. monitory nie stawia sie na golej szafce, a na wytlumiajacej drgania "gumie". Oczywiscie jak ktos nie moze postawic na standach. Co do jezdzenia, to u mnie stoi jak przykrecona, moze kwestia ciezaru, ale dodatkowo do kolcow mialem krazki podbite filcem, wiec podloga nie jest narazona na rysowanie.
 

CleaneR

New member
Ja mam kolce na panelach i uzylem 10cio pensowek do separacji. Nawet moja zona stwierdzila ze lepiej graja niz na gumowych nozkach. Mam BX6.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Generalnie chodzi o separacje od podloza, izolacje drgan itp. Jest cala masa dyskusji w sieci na ten temat, ale jak to zazwyczaj bywa, opinie bywaja rozne, od tych skrajnych, do calkiem rozsadnych. Najlepiej samemu przeprowadzic doswiadczenie. U mnie byly w komplecie, sila rzeczy na nich stoja.

Tak jak piszesz czytalem tez, ze niektorzy pod sub podkladaja oprocz granitu to jeszcze jakis maly dywanik , podobno jest to bardziej odczuwalne przy subach z bas reflex, ale niektorzy tak robia niezaleznie jaki sub posiadaja..
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Tak jak piszesz czytalem tez, ze niektorzy pod sub podkladaja oprocz granitu to jeszcze jakis maly dywanik , podobno jest to bardziej odczuwalne przy subach z bas reflex, ale niektorzy tak robia niezaleznie jaki sub posiadaja..
Ja sobie zrobiłem podstawe z marmuru i dodatkowo podkleiłem ja pasami pianki z klejem - jest to tasma pod scianki z profili i GK szer.10cm .Pozdro
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Rozne sa sposoby wazne zeby cos to pomoglo, choc niektorzy tez dla wygladu robia pewne rzeczy - wszystko kwestia gustu.
 
Panowie mam do was pytanie. Jeżeli tuż za moim miejscem odsłuchowym jest ściana (kanapa jest do niej przysunięta, szerokość siedziska około 52 cm + ok. 20 cm szerokość oparcia na plecy) to o jaką odległość odsunąć od ściany mikrofon podczas kalibracji ??
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja tez mam kanape na samej scianie, tzn zostawione jest z 10cm luzu i jak postawie statyw na srodku siedziska to mic. do sciany ma 70cm.

W ogole kupilem wkoncu statyw i dzis robilem kalibracje od nowa. Delikatnie roznia sie korekcje na pasmie srodkowym w porowaniu do kalibracji na taborecie. Zastanawialem sie jeszcze nad jedna sprawa. Mianowicie, mikrofon ma podstawe kwadratu a boki trojkata. Ciekawe czy jest roznica w pomiarach kiedy mic. ustawimy bokiem rownolegle do sciany a tym winklem? :D
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Hahaha no taka mala prowokacja z mojej strony ale skoro wszystko, nawet audiofilski kurz ma wplyw na rozchodzenia sie fal to ksztalt microfonu i jego ustawienie wzgledem sciany tez moze :D
 

ket23

New member
Potwierdzam ustawienie mikrofonu ma niebagatelny wpływ na kalibrację.Ogromnie ważnym czynnikiem jest również, ułożenie kabla od mikrofonu przy ok 1/3 jego długości, w znak krzyża.Co poprawia znacząco efekt przestrzenności.Jednakże tylko w filmach ze ścieżką DTS (diabelski tor sygnału) Pamiętając że dwie przeciwstawne siły równoważą się eliminujemy w ten sposób zakłócenia.Wciąż nie do końca znane są wyniki badań, wpływu siły coriolisa na złożoność warstwową wokali, jak i, separację skrzypiec wraz z wiolonczelami skupionymi w jednej lokalizacji.Sądzę jednak że poznamy je już niedługo i mogą one znacząco wpłynąć na...na pewno na coś.Ostatnią niezwykle ważną rzeczą jest jak zapewne wiecie.Rozmiar klamry u paska i materiał z jakiego jest wykonana.Tak prozaiczna rzecz ma wielkie znaczenie podczas odsłuchów stereo i wielki wpływ na jakość brzmienia niskich tonów(choć to oczywiste) Chciałbym was również zapytać co sądzicie o wpływie skarpet typu FROTE na akustykę pomieszczenia do 20m2.Ponieważ u siebie zauważyłem znaczne różnice w brzmieniu in plus, podczas ich noszenia.Zastanawiam się jednak czy nie jest to czasem efekt placebo.pozdrawiam
 
Do góry