JVC GZ-HM400 pytania i testy

kielson

New member
>Mam jeszcze pytanie do użytkowników tej kamerki. Nie macie wrażenia że na manualu wolniej ostrzy niż >na auto?

Odnoszę podobne wrażenie, szczególnie przy małej ilością światła..

A czym i do jakich plików w jakiej rozdzielczości konwertujecie swoje filmy i jak je archiwizujecie?
 

toma_ad

New member
kamerkę mam dopiero od tygodnia i jeszcze nie zdążyłem zapełnić wewnętrznej pamięci (jestem jakoś w 1/3 ;-)) ale nie planuje bawić się w jakieś specjalne archiwizowanie (znam swój słomiany zapał na przykładzie zdjęć). Poprostu kupię zewnętrzny dysk usb i na niego będę zrzucał filmy prosto z kamery. Jak będę chciał je oglądnąć to podłącze dysk do kamery (w planie mam jakiś odtwarzacz sieciowy by w tym zadaniu odciążyć kamerę) i to wsio. O płytach nawet nie myślę. Mam kilkanaście płyt dvd ze zdjęciami i te najstarsze zaczynają już szwankować. Poza tym straszna niewygoda.

A tak na marginesie czy ktoś wie, czy do filmów zapisanych na twardym dysku można również stworzyć listy odtwarzania (playlist)?
 

sluuurp

New member
toma_ad;501472 i ostatnia fotka na sprawdzenie aberracji (jak dla mnie znikoma napisał:
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-04/0fd120cb.jpg[/URL]

Jest i to dość spora, szczególnie w dolnym prawym rogu. Ale Lumix FZ18 (miałem kiedyś) na pełnym zoomie miał podobnie.
 

sluuurp

New member
Mam jeszcze takie pytanie jak spisuje się ten pasek laserowy na wyświetlaczu, bo słyszałem, że okropnie. Nawet sprzedawca mówił że miał problemy po poruszaniu się po menu z powodu, że ma grube palce.
Wyczerpała mi się już cierpliwość na oczekiwanie na nowy model, tym bardziej, że kamera jest mi już niebawem potrzebna i chce ja zamówić internetowo na sklep RTVeuroAGD (możliwość zwrotu w przeciągu 10 dni).
Widzę jeszcze że potaniała 190pln.
 

toma_ad

New member
Mam jeszcze takie pytanie jak spisuje się ten pasek laserowy na wyświetlaczu, bo słyszałem, że okropnie. Nawet sprzedawca mówił że miał problemy po poruszaniu się po menu z powodu, że ma grube palce.

Mi bardzo pasuje. Faktem jest ze grube paluchy moga troche utrudnić jego używanie, ale przy standardowych palcach nie powinno być problemu. W użytkowaniu jest bardzo podobny do scrola na touchpadzie. A najlepiej zrobisz jak ją kupisz i wypróbujesz. nie będzie ci pasować to oddasz....ale napewno tego nie zrobisz ;-)
 

sluuurp

New member
Dzięki za odpowiedź. Pewnie będzie dobrze, palce mam do pianina ;). Intryguje mnie jeszcze, czy jest instrukcja polska w PDF'ie, lub książeczkowa rozszerzona. Na stronie RTVeuroAGD przy właściwościach kamery piszą, że jest. Tylko jaka?

Aha, jeszcze mi się przypomniało jak z baterią w użytkowaniu, a nie to co piszą w specyfikacjach, czy kupować od razu zapas.
 
Ostatnia edycja:

BROMSKI

New member
Kupiłem w EURO RTV GZ-HM1. Szczerze powiem że liczyłem złudnie że w końcu będę zadowolonym użytkownikiem amatorskiej kamery. Niestety znów się przeliczyłem. Miałem w ręku w MediaM HM400. Spodobała mi się a sprzedawca ciągle podkreślał jaka to super kamera.
Zajmuje się kręceniem krótkich klipów okazjonalnych. Potrzebna mi więc w miarę dobra kamera za kasę dla przeciętnego zjadacza chleba. Wybrałem HM1 ze względu na duże możliwości manualne i moddingu. Już przymierzam się do RODE stereo Mic i reynoxa 6600 pro. Baterie kupiłem za pół ceny baterii SONY. Mam jeszcze filtry z poprzedniej kamery, które chciałem dołożyć do całości. Reasumując przyłożyłem się bardziej niż producent :/
Aberracja jest potworna!!! Porównywałem moje filmiki z filmikiem tu zamieszczonym i zauważyłem że albo mam walniętą optykę albo ten nowy model jest do bani!
Poprzednia kamera to Panasonic SD9. Tam niczego takiego nie było. Być może ta jest bardziej szczegółowa i teraz widać mankamenty amatorskich kamer.
Kręcąc gałęzie i cokolwiek gdzie jest niebo w tle obraz jest niesamowicie rozczepiony.
Czytając testy HM400 liczyłem na rewelacyjną płynność obrazu podczas ruchu. A porównując z poprzednią kamerą nie jest wcale aż tak rewelacyjnie a do tego pojawił się nowy mankament! Kamerując gałęzie z światłem w tle zauważyłem że ekran w jasnych miejscach podczas przesuwania pulsuje! Nie ważne jak ustawie kamerę zawsze to samo! W SD9 nie było taki mankamentów! Kamerowałem stary zamek i okna które nie miały tła (nie było dachu). One mi po prostu pulsowały podczas przesuwu! Oglądając filmik kolegi powyżej również zauważyłem to zjawisko.
Koledzy... Nie ma się co podniecać... Kamera w dodatku w miejscach niedoświetlonych spisuje się owszem lepiej niż SD9 ale ISO robi swoje... kaszana jak zawsze... Nawet w dzień idąc w nie najlepiej doświetlonym holu (ma i tak 3 źródła światła) kamera produkuje dużo ziaren (nie muszę mówić że po wyłączeniu wzmacniacza ekran zrobił się prawie ciemny... w dzień...).
Stabilizator... Hmm działa ale nie nazwałbym tego nowością czy advanced. Taki sobie. I tak trzeba Steadicam dołożyć (subiektywna ocena)
Dźwięk żadnej rewelacji. Mic musi być żeby coś ciekawszego po za ciągłym szumem wiatru (z załączonym filtrowaniem) słuchać...
Bateria jeszcze formatowana. Ale nie wytrzymuje tyle ile przewiduje producent. Zobaczymy za tydzień po całym procesie.
W skali 10 punktowej dałbym jej 6/10. Ocena bardzo subiektywna. Wysoka poprzeczka ze względu na cenę. Kamera jest znacznie droższa od HM400. Zastanawiam się czy nie lepiej było kupić HM400 (żeby jednak kaski zaoszczędzić na dodatki). Musiałbym jednak dokładnie porównać obie kamery.
Domyślam się że jesteście zainteresowani dowodami z moich narzekań :)
postaram się w tym tyg. założyć temat i coś powrzucać.
PS. oglądałem filmiki na YouTube w HD z sony cx550ve i w pomieszczeniach było to samo... śmietnisko :) Reklama dźwignią handlu! Wydaje mi się wręcz że sam efekt lepszy kiedy kameruje się np. oświetlony budynek w nocy niż cały oświetlony pokój :)
pozdro
 

sluuurp

New member
A miało być tak pięknie co do GZ-HM1 (tyle czasu czekałem) i cena też spora w stosunku do HM400
Jeśli chodzi o aberracje w HM400, to są też duże na zdjęciach, więc będą na filmach. Aż mnie dziwi ,że Konica-Minolta zrobiła taki kiepski obiektyw, może soczewki plastikowe, choć nie bardzo chce mi się w to wierzyć.
Tak na marginesie moja zastępcza Toshiba Camileo X100 za 900pln przy 10x zoom ma trochę mniejsze aberracje.
Ja już zaczynam gubić się w tym wszystkim.
Trochę zniechęciłeś mnie do kupna JVC i pomyślę nad Panasonikiem z obiektywem Leica, a decyzje muszę podjąć bardzo szybko.
 

iNT

New member
Witam,

Panowie gdybyście mieli wybierać raz jeszcze kamerę w chwili obecnej czy wybór nadal padłby na HM400? Czy może aktualnie jest coś innego w tych samych pieniądzach godnego polecenia...

Mam dylemat czy wybrać coś tańszego czy jednak dołożyć i kupić tego JVC :/

Bardzo proszę o ile to możliwe o sugestię, dziekuje z góry za odpowiedź.
 

iNT

New member
sluuurp, czy jesteś w stanie wrzucić jakieś przykładowe sample z tej kamery, bo wyczytałem w specyfikacji iz kamera rejestruje material wideo z maksymalnym bitrate 17 Mbit?

Bo waham sie właśnie pomiedzy JVC a tym Panasoniciem co kupiles.

Z gory dziekuje.
 

sluuurp

New member
Będzie chwilka, to coś wrzucę na pewno.
Aha, poczekamy na troszeczkę lepszą pogodę, bo dzisiaj w Szczecinie od rana leje deszcz, a w sumie nic jeszcze konkretnego nie mam na dysku. Na razie same testy robiłem i uczę się kamery, więc to co mam raczej nie nadaje się do pokazania, żeby nie zniechęcać potencjalnych nabywców.
 
Ostatnia edycja:

sluuurp

New member
sluuurp, czy jesteś w stanie wrzucić jakieś przykładowe sample z tej kamery, bo wyczytałem w specyfikacji iz kamera rejestruje material wideo z maksymalnym bitrate 17 Mbit?

Bo waham sie właśnie pomiedzy JVC a tym Panasoniciem co kupiles.

Z gory dziekuje.

Wrzucam parę plików zrobionych w trybie automatycznym (iA.) Opcji Manualnych dopiero się uczę. Pliki skleiłem w jeden większy programem HD Writer, ale na 4shared można wrzucać jeden plik o wadze do 200MB, więc powrzucałem pojedyncze pliki tak jak robiłem, trochę będzie roboty przy ściąganiu. Proszę to potraktować jako testy.

4shared - bezpłatne udostępnianie i przechowywanie plików - udostępnij folder - Pliki Panasonic
 
Ostatnia edycja:

iNT

New member
Hmm obejrzałem kilka tych największych bo już mi się nie chciało (czekać) pobierać tych "drobnic" ;] no i napiszę że jest całkiem przyzwoicie ale chyba JVC wypada jakoś lepiej na tych samplach co widziałem ogólnie w necie....

Dodatkowo zmieniłem kwestie zakupowe na Sony HDR-CX520 bo czytając opinie oraz dodatkowo po obejrzeniu także kilkunastu sampli jednak to będzie najlepszy wybór dla osoby która jest totalnym amatorem i laikiem w kwestii filmowania. Sony ma znikomą ilość opcji manualanych a jednocześnie przy pełnym Auto nagrywa świetny obraz, najlepsza jak w tej klasie stabilizacja obrazu oraz bardzo dobra jak nie znakomita jakość ngrań przy słabym oświetleniu.

Ślicznie dziękuje za udostępnienie kilku sampli z Twojej kamerki.
Pozdrawiam.
 

mistus

New member
Witam,

wczoraj stałem się posiadaczem kamerki JVC z powyższego wątku. Godzinka na testy to mało ale pierwsza rzecz która zmroziła mi krew w żyłach to coś musiałem zmienić w ustawieniach bo kamera kręci filmy z okropnym ziarnem i to niezależnie od rozdzielczości.
Jeśli macie jakiś pomysł albo sam coś wymyślę to dam znać.

pozdrawiam
MK
 

Tao00

New member
Witam

W ustawieniach jest opcja, która chyba się nazywa "wzmocnienie". Ustaw tę opcję na wyłączona. W ciemniejszych scenach funkcja ta rozjaśnia obraz, niestety kosztem dużego ziarna w obrazie.

Pozdrawiam
 

pablak

New member
Witam.
Napotkałem następujący problem.

Przy ciągłym nagrywaniu kamerka tworzy pliki max 4 GB-owe.
Gubi niestety przy tym kilka klatek oraz chwilę dźwięku.
Czy to normalne?

Czy porównywalne kamery konkurencji (Panasonic, Sony) robią podobnie?
Tj. tworzą max 4 GB pliki i przy przejściu do następnego pliku jest mała dziura w nagraniu?
 

Martin78

New member
Gubi niestety przy tym kilka klatek oraz chwilę dźwięku.
Czy to normalne?

Niestety jest to typowe dla AVCHD. To samo dzieje się również w kamerach profesjonalnych, np. w Panasonicach 41 i 151. Na szczęście problem jest tylko przy długich ujęciach.
 

ozzikk

New member
Witam,
Mam problem z kasowaniem zdjęć i filmów z pamięci w kamerze i z karty poprzez komputer.
Zainstalowałem z dołączonej do kamery płyty program Everio MediaBrowser HD Edition, ale nic nie mogę skasować, gdyż opcja "usuń" jest zamglona/niedostępna.
W eksploratorze Windows też nie mogę.

Czy macie jakiś pomysł jak to rozwiązać, bo póki co to wszystko muszę kasować ręcznie poprzez menu w kamerze, a przy większej ilości fotek nie jest to najwygodniejsze?

Pozdrawiam
 
Do góry