JVC GZ-HM400 pytania i testy

toma_ad

New member
Witam,

Wrzucam dwie przykładowe fotki zrobione hm400 (nie patrzeć na bałagan ;-)). Jak dla mnie to rewelacji nie ma ale nie dla fotek kupuje się kamerę. Fotek na zewnątrz nie robiłem ale pewnie byłyby o niebo lepsze.

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-03/226164d2.jpg
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-03/661e8af2.jpg

Mam pytanie do GAJOSa: Pisałeś że obraz kręcony w pomieszczeniach jest akceptowalny. Czy nie masz ziarna na obrazie? U mnie przy włączonych wszystkich światłach w pokoju jest ok, ale obraz kręcony tylko przy popołudniowym świetle wpadającym przez okno nie jest rewelacyjny. Może jest to wina telewizora (HDready). Jestem świeżym użytkownikiem tej kamery więc może nie wszystko obcykałem.
Tak na marginesie filmy kręcone w plenerze wyglądają rewelacyjnie. Obraz żyleta, kolory bardzo żywe i nawet na moim telewizorze hdready powala na kolana.

Pozdrawiam
 

dani34

New member
zdjęcia

Dzięki za foto.Jak dałoby sie rady w przyszłości to bardzo prosiłbym na polu jakieś zdjęcie.A tamto z któreś z 2 było robione z lampą ?? I rozumiem ustawienia były AUTO. A czy da sie też przy zdjęciach ustawiac samemu ostrość, doświetlenie jak podczas kręcenia filmów ??
 

toma_ad

New member
obie fotki zrobione byly na ustawieniach auto i dosc niedbale. z tego co pamietam to przy fotce z lezaczkiem blysnela lampa. a co do ustawien manualnych to sa identyczne jak w przypadku krecenia filmu, czyli mamy regulacje ostosci, jasnoci, przyslony, czasu naswietlania i kilka innych. jutro moze cykne jeszcze jakas fotke na zewnatrz. postaram sie bardziej przylozyc ;-)
 

dani34

New member
Ok.Czekam z niecierpliwością gdyż poluje na tą kamere i zastanawiam sie czy kamera SONY w tej samej cenie nie bedzie gorsza ??
 

gajos

New member
Dzisiejszego dnia miazga... i na jutro juz mam to samo... Nie obiecuje wiec konkretego terminu. Najpozniej w swieta cos wrzuce...
 

sluuurp

New member
Podam podstawowe dane zdjęć z Exifa

Zdjęcie pierwsze
[Image]
Image Description =
Make = JVC
Model = GZ-HM400
Orientation = top/left
X Resolution = 72
Y Resolution = 72
Resolution Unit = inch
Date Time = 2010-03-29 22:01:58
YCbCr Positioning = co-sited
Exif IFD Pointer = Offset: 242
PrintIM Data = 206 Byte

[Camera]
Exposure Time = 1/25"
F Number = F2.8
ISO Speed Ratings = 200
Exif Version = Version 2.21
Date Time Original = 2010-03-29 22:01:58
Date Time Digitized = 2010-03-29 22:01:58
Components Configuration = YCbcr
Exposure Bias Value = ±0EV
Metering Mode = CenterWeightedAverage
Light Source = Flash
Flash = Flash fired, auto mode
Focal Length = 6.9mm
Maker Note = 130 Byte
Flashpix Version = Version 1.0
Color Space = sRGB
Exif Image Width = 3456
Exif Image Height = 2592
Interoperability IFD Pointer = Offset: 710
Custom Rendered = Normal process
Digital Zoom Ratio =
Subject Distance Range = Close view

[Interoperability]
Interoperability Index = ExifR98
Interoperability Version = Version 1.0

[Thumbnail Info]
Compression = JPEG Compressed (Thumbnail)
X Resolution = 72
Y Resolution = 72
Resolution Unit = inch
JPEG Interchange Format = Offset: 1040
JPEG Interchange Format Length = Length: 14608

[Thumbnail]
Thumbnail = 160 x 120

Zdjęcie drugie z chłopcem
[Image]
Image Description =
Make = JVC
Model = GZ-HM400
Orientation = top/left
X Resolution = 72
Y Resolution = 72
Resolution Unit = inch
Date Time = 2010-03-29 18:31:03
YCbCr Positioning = co-sited
Exif IFD Pointer = Offset: 242
PrintIM Data = 206 Byte

[Camera]
Exposure Time = 1/25"
F Number = F3.2
ISO Speed Ratings = 200
Exif Version = Version 2.21
Date Time Original = 2010-03-29 18:31:03
Date Time Digitized = 2010-03-29 18:31:03
Components Configuration = YCbcr
Exposure Bias Value = ±0EV
Metering Mode = CenterWeightedAverage
Light Source = Flash
Flash = Flash fired, auto mode
Focal Length = 10mm
Maker Note = 130 Byte
Flashpix Version = Version 1.0
Color Space = sRGB
Exif Image Width = 3456
Exif Image Height = 2592
Interoperability IFD Pointer = Offset: 710
Custom Rendered = Normal process
Digital Zoom Ratio =
Subject Distance Range = Macro

[Interoperability]
Interoperability Index = ExifR98
Interoperability Version = Version 1.0

[Thumbnail Info]
Compression = JPEG Compressed (Thumbnail)
X Resolution = 72
Y Resolution = 72
Resolution Unit = inch
JPEG Interchange Format = Offset: 1040
JPEG Interchange Format Length = Length: 11127

[Thumbnail]
Thumbnail = 160 x 120

Jak na 200 ISO warunki oświetleniowe i na kamerę, to może być.

Chciał bym zobaczyć jakaś fotkę na dworze na największym optycznym zoomie na gałęziach drzew. Chodzi mi o aberracje chromatyczne.
 

gajos

New member
Prosze bardzo.
4shared - bezpłatne udostępnianie i przechowywanie plików - udostępnij folder - jvc - tutaj folder ze zdjeciami. Jakies kilka sztuk z dzis.
Zdjecie 4 kompletnie nieostre - przelaczylem w tryb manualny ale nic nie ustawialem - jak widac ostrosci tez nie.
Zdjecia z lampa - widac ktore. Cykane w nocy. Jedyne oswietlenie - TV + laptop, wiec jestem zaskoczony ze nawet niezle wylapal ostrosc! Praaawie dobrze wyostrzyl na kompletnie nieoswietlona szafke - pewnie chwycil biale pudelka. Co prawda wyostrzenie zabieralo jakies 2-4 sekundy ale...
Pozostawiam Waszej ocenie.

Acha - sa zdjecia stopki do mikrofonu :) To standardowa jest? :)
 

sluuurp

New member
Dzięki za foty. Aberracje trochę są zauważalne na gałęziach. Ale w markowych kompaktach widziałem gorsze. Jedynie obiektyw leica jest bezkonkurencyjny.
GZ-HM400 to nie lustrzanka. Mając tylko kamerę przy sobie można zadowalające zdjęcia wykonać. Na dworze robił bym na najmniejszym ISO, mniejsze szumy.
Denerwuje mnie często zbyt agresywne softwarowe odszumianie i w efekcie końcowym wychodzi nam szum plackowaty kolorowy i nic już tym nie można zrobić. gdyby było inaczej odszumił bym zdjęcie najprostszym programem do edycji zdjęć.
Ostrość w pomieszczeniu słaba, ale warunki na to nie pozwalały.
BTW, czy to nie Poznań?, ale mogę się mylić :)
 

dani34

New member
Zdjecia

Witam ale chodzi o obiektyw LEICA W kamerze czy może w lustrzance że jest bezkonkurencyjny w porównaniu z JVC ?? Jeżeli chodzi o kamere z obiektywem Lecia to prosiłbym o jakiś model cenowo podobny do tego GZ-HM400

Dzięki za foty. Aberracje trochę są zauważalne na gałęziach. Ale w markowych kompaktach widziałem gorsze. Jedynie obiektyw leica jest bezkonkurencyjny.
GZ-HM400 to nie lustrzanka. Mając tylko kamerę przy sobie można zadowalające zdjęcia wykonać. Na dworze robił bym na najmniejszym ISO, mniejsze szumy.
Denerwuje mnie często zbyt agresywne softwarowe odszumianie i w efekcie końcowym wychodzi nam szum plackowaty kolorowy i nic już tym nie można zrobić. gdyby było inaczej odszumił bym zdjęcie najprostszym programem do edycji zdjęć.
Ostrość w pomieszczeniu słaba, ale warunki na to nie pozwalały.
BTW, czy to nie Poznań?, ale mogę się mylić :)
 

gajos

New member
Nie wiem jakie kto ma oczekiwania ale... ja wybierajac kamere nawet nie interesowalem sie tym czy moze robic zdjecia. Jesli jednak moze - to byle jakies byly - szklo jest sensowne wiec "awaryjne" zdjecie bedzie o niebo lepsze od "awaryjnego" zdjecia telefonem.
Kupujac kamere chcialem cos co bedzie krecilo porzadnej jakosci film - i uwazam ze dobrze wybralem.

Poza kamera mam Olympusa E-500 + Leica C-Lux 3.
Olymus wiadomo - stara juz lustrzanka. Leica - aparat kupiony w prezencie zonie, ktory cyka zdjecia i kreci filmy.
Leica (nie sama optyka - aparat) niby super ale - zdjecia wole robic moim "niewygodnym" (bo duzy) i starym Olkiem a filmy krecic kamera. Gdybym teraz mial kupic aparat zone - kupilbym cos zdecydowanie tanszego - na to samo uzytkowo by wyszlo.

dani34 - nie patrz w ten sposob bo zapedzisz sie w nie ta uliczke ktorej szukasz - no chyba ze chcesz marke a nie kamere. Poza tym pamietaj - marka kosztuje! Jesli dostaniesz w cenie porownywalnej do konkurencji produkt niby bardziej renomowanego producenta - to nie spodziewaj sie fajerwerkow. Fajerwerki beda - ale jak zabulisz.

Oczywiscie moge sie mylic...



Nie, nie Poznan. Stolnica.
 

sluuurp

New member
Witam ale chodzi o obiektyw LEICA W kamerze czy może w lustrzance że jest bezkonkurencyjny w porównaniu z JVC ?? Jeżeli chodzi o kamere z obiektywem Lecia to prosiłbym o jakiś model cenowo podobny do tego GZ-HM400

Myślę, że ta jest porównywalna: Panasonic HDC TM20 EPK, lub ta: HDC TM300, ale to już inna liga cenowa
Leica chyba nie robi obiektywów do lustrzanek, jak się mylę to proszę mnie poprawić.
Robi obiektywy wymienne do swoich aparatów z wymiennymi obiektywami, ale to nie są lustrzanki.
Nazywa się je potocznie lustrzanki bez lustra i jest to nowość z przyszłością.
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=10402&sid=0e3773f14bd9436bb116fef1d10b6b66
 
Ostatnia edycja:

dani34

New member
A czemu niekltóre kamery zwykle te tańsze mają zoom optyczny bardzo duży czasami pisze nawet x 200 a te droższe chocby ten JVC HM400 ma tylko zoom optyczny x10 ?? Nierozumiem tej kwesti czy może poprostu piszą dla ściemy cyfrowy ?? Z tymi obiektywami myślałem że skoro te kamery mają ustawienia manualne czyli dokąłdnie takei same jak w lustrzankach a cała optyka jest również nawet duża jak w lustrzankach to myślałem że zdjęcia bedą wychodzić podobne a jednak z postu GAJOSA gdzie umieścił zdjęcia, nie zabradzo mają sie te zdjęcia jak w lustzrankach.Musze przyznać że nawet w moim OLYMPUSIE mju 1040 kompakcie minimalnym o niebo lepsze robi zdjęcia a przecież w kamerze jest o wiele większa optyka niemówiąc już o stabilzacjach mechanicznyc w JVC...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zoom optyczny wynika z możliwości utrzymania kamery z wolnej ręki
w pełnej stabilizacji .
Badania na świecie wykazały ze ze to od lat optymalne
wartość . Natomiast mylisz podany złom cyfrowy 200 - z zoomem oprycznym
Faktem jest również ze ta kamera - jak na kamerę - robi extra zdjęcia
 

sluuurp

New member
dani34 zapominasz o jednej najistotniejszej sprawie, mianowicie o wielkości fizycznej matrycy. W lustrzankach są one duże, a nawet pełno klatkowe (mały obrazek)
Większość aparatów kompaktowych i kamery wyposażonych jest w matryce CCD 1/2.5". W niektórych kompaktach i kamerach występują matryce CCD 1/1.8", 1/1.6", które są większe od 1/2.5" Na tak małej matrycy napakowane np. 10Mpix musi dawać szumy. Na matrycy w lustrzankach o rozmiarze np. 22.2 x 14.8mm taka sama ilość pixeli na znacznie większej fizycznie matrycy takich szumów nie daje, lub są bardzo małe bo pixel jest większy, a tym samym bardziej światłoczuły. Bardzo zdradliwe jest kierowaniem się tylko ile mamy Mpix w aparacie. Bardziej trzeba się skupić na wielkości fizycznej matrycy. To tak w wielkim skrócie.

Poniższy rysunek przedstawia wielkości fizyczne matryc.
 

gajos

New member
To technikalia.
Dani34 - wynika to z bardzo prostego faktu.
Mianowicie z takiego iz aparat jest urzadzeniem zaprojektowanym do robienia zdjec, a kamera do krecenia filmow. To ze jedno potrafi tez drugie, nalezy traktowac jako drobny dodatek, ficzer, ale nie pelnowartosciowe rozwiazanie.

Wiec jak: chcesz kamere czy aparat?
 

dani34

New member
To technikalia.
Dani34 - wynika to z bardzo prostego faktu.
Mianowicie z takiego iz aparat jest urzadzeniem zaprojektowanym do robienia zdjec, a kamera do krecenia filmow. To ze jedno potrafi tez drugie, nalezy traktowac jako drobny dodatek, ficzer, ale nie pelnowartosciowe rozwiazanie.

Wiec jak: chcesz kamere czy aparat?

Już ci mówie Gajos.Chodzi mi o to że niektóre aparaty kręcą już bardzo dobre filmiki np panasonic lumix.Wręcz idealne.A zdjęcia również robi dobre jak na amatorski aparat.Jednak filmy wolałbym nakręcac już w HD i ogólnie te filmiki z tej kamery HM400 mają idealne ziarno które wogle niewidac na monitorze są strasznie płynne wręcz perfekcja.Dlatego jak kupuje kamere chciałem również aby robił fajne zdjęcia chociażby takie jak ten lumix czy mój mju 1040,żeby była podobna prawidłowość jak robienie zdjęć mju 1040 i kręcenei filmików Lumix(w JVC o czywiście o niebo lepsze bedą filmiki).
Dlatego też patrząc na te zdjęcia z JVC mam troche zastrzeżeń co do jakości, która jednak powinna być ta sama jak w kompaktach chociażby mju 1040.

A jest jakaś kamere co świeci światłem ciągłym podczas nagrywania w tej samej cenie z podobnymi parametrami ??
 

dani34

New member
Myślę, że ta jest porównywalna: Panasonic HDC TM20 EPK, lub ta: HDC TM300, ale to już inna liga cenowa
Leica chyba nie robi obiektywów do lustrzanek, jak się mylę to proszę mnie poprawić.
Robi obiektywy wymienne do swoich aparatów z wymiennymi obiektywami, ale to nie są lustrzanki.
Nazywa się je potocznie lustrzanki bez lustra i jest to nowość z przyszłością.
forum.optyczne.pl :: Zobacz temat - Panasonic HDC TM20 EPK

Co do tego modelu podanego przez ciebie: WROCŁAW PANASONIC HDC-TM20 + HDMI KABEL + TORBA r (973171543) - Aukcje internetowe Allegro
to troche za mała rozdzielczość zdjecia,za mało pikseli jak na aparat uważam.Pisze tam że efektywna liczba pikseli to 1.17 megapikseli. Co do obiektywu to również niewiem jaki jest lepszy czy ten Leica dicomar czy ten Konica minolta z kamery JVC
 

toma_ad

New member
kilka przykładowych zdjęć

Dla zainteresowanych dorzucam jeszcze kilka fotek zrobionych hm400.
Nie będę się rozpisywał na temat ustawień bo to każdy może sobie sprawdzić w exifie, ale fotki z buzzem robione były z różnymi ustawieniami (i dlatego efekt różny ;-))

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-04/f7caff17.jpg
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-04/f5b9ac59.jpg
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-04/2878a5f5.jpg
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-04/1b9f13bd.jpg
http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-04/5ebeb9c8.jpg

i ostatnia fotka na sprawdzenie aberracji (jak dla mnie znikoma, no chyba ze mam problem z rozpoznawaniem fioletowego)

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-04/0fd120cb.jpg

Mam jeszcze pytanie do użytkowników tej kamerki. Nie macie wrażenia że na manualu wolniej ostrzy niż na auto?

A tak na marginesie to fotki fotkami, ale filmy kręci bajkowe :)

Pozdrawiam
 

gajos

New member
Dani34 - wobec tego kup sobie taki aparat Leica jak ma moja zona - podalem model.
Robi zdjecia i kreci filmy HD.

Slyszac Twoje wymagania - ta kamera nie jest dla Ciebie.
 

gajos

New member
toma_ad: nie zwrocilem uwagi na af bo kamera w zasadzie byla uzytkowana tylko jeden raz (chrzciny syna a kamere obslugiwala siostrzenica :)) + do tego te pare razy ktore tutaj wrzucone dla testow, wiec tylko aftomat jak na razie.


Taak, porownywalem z Panasonic GZ-TM300 - Panasonic w pewnych elementach przewaza, jednak JVC ladniej "rysuje" obraz. IMHO oczywiscie.
 
Do góry