JBL ES Pack ... Rok po zakupie ...

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Z tymi wszystkimi to przesadzasz :)

Dobrze , że alergia pozwala teraz na przetestowanie/porównanie z innymi, widać progres.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
don111 napisał:
przetestuje/porówna z czymś innym przed zakupem :D
zresztą wiele osób przekonało się już o tym nausznie ;)

i slusznie !;)
jest tylko jeden problem- mam wrazenie ,ze duzo osob pomimo testow,porownan,odsluchow nie wie jak brzmi sprzet ktorego sluchali....! i nie wie jaki dzwiek chcieliby uzyskac...!;)
niemozliwe ?!- a jednak....! - no bo jesli ktos po pol roku (czy czasem nawet dluzej) nie potrafi w swoim pomiesczeniu skalibrowac swojego sprzetu , pod swoj sluch ...to co mogl uslyszec w czasie np. pol godzinnych odsluchow ?!
sa oczywiscie wyjatki, gdy ktos wie co mu "pasuje" dzwiekowo ,a co nie w jego zestawie i niepotrafi tego tylko technicznie wyregulowac - niestety najczestsze pytania sa typu -"jak ustawic amplituner ?" , a nie " jak poprawic to czy tamto ?"
 

franerem

New member
Jimmy napisał:
Osobiście się dziwię aż tak złym wrażeniom, bo mam komplet JBL ES 5.1 z subem ES250P od roku i jestem bardzo zadowolony, absolutnie nie zamierzam ich sprzedawać. Faktem jest, że długo się wygrzewały (u mnie 3 miesiące) i niezbyt dobrze grały ze słabym ampli. Jak kupiłem mocniejszy - Denona 2809 i po około miesięcznych próbach różnych ustawień, dla mnie jest teraz super. TV+Bluray 80 %, stereo 20 %. Uprzedzając dona111, który ma alergię na skrót JBL, nie zamierzam się spierać i nie twierdzę, że JBL ES są kolumnami najlepszymi w swoim przedziale cenowym, "Audio" oceniło wyżej np. Paradigm 9v5 za lepszą szczegółowość, za to w porównaniu do JBL ES wygląd mają kiepski. Wiem, wiem, ze nie powinien się liczyć wygląd tylko jakość dźwięku, ale do mego salonu JBL ES pasują jak ulał, a ponadto nie mam żadnych zastrzeżen do jakości ich dźwieku.
Szkoda, że franerem nie pożyczył jakiegoś innego ampli do testów, przed sprzedażą głośników.

Sluchalem wczesniej z Onkyo i z Denonem i z tych wszystkich HK (jesli chodzi o podobny zakres cenowy pod katem muzyki podobal mi sie najbardziej) wiec to nie jest kwestia ampli.

Przy ustawieniach 80% TV + Blueray i 20% Muza zgadzam sie ze mozesz nie zauwazyc roznicy pomiedzy JBL ES a innymi zestawami. Ja mam 50/50 i a ostatnio nawet 60/40 na korzysc muzyki. Liczylem ze sie wygrzeja i staralem sie do nich przekonac ale po paru testowych odsluchach siest (w tym u mnie w domu => przywiozlem sobie korzystajac z uslugi jednego sklepu) zagraly zdecydowanie ladniej: wyraziscie, z wieksza przestrzenia i cieplym milym uchu basem.
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Ramzes765 napisał:
@gilek1975 jak mozesz to podaj jakie Ty masz ustwienia? Czy tez na poczatku korzystales z autokalibracji?
Witam, dopiero wczoraj dzisiaj wróciłem z wakacji, a ampli mam w serwisie (niwelują mi to "pykanie"). Już jest naprawiony, będzie u mnie we wtorek, więc będę kombinował. Jak coś poustawiam to dam znać.
Pozdrawiam
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Ramzes765 napisał:
sorry gilek1975 zapomnialem :)

mam ustwaione tak:
Fronty - 80Hz
Center - Large
Surroundy - 40Hz
Sub Size - SUB
Sub Mode - Sub

na subwoferze manualnie mam tryb LFE a pokretla crossover i level tak na okolo 40% mocy
jak masz mozliwosc to posluchaj sobie kawalek Michaela Jacksona - Give In to me (najlepiej w DTS)- ta piosenka jest jakby stworzona do JBLek :eek:k:
pozdrawiam

Ja mam tak:
Wszystko na LARGE, Sub - LEFT/RIGHT
Centralny, Surround i Front na 40 Hz.
Tak mi dzisiaj ustawiła autokalibracja. Teraz mam pytaniem, czy tak koledzy zostawić czy sróbować inaczej?? Prosze o pomoc.

PS.
Odebrałem z serwisu, nowy soft, coś tam wymienili i gra bardzo fajnie, już wszystko podłączyłem, wydaje się głośniejszy i jakby czyściej grał (pewnie to moja sugestia, ale co tam). Jedyne co to te ustawienia- nie jestem jakimś tam maniakiem, ale skoro można ustawić lepiej i mieć większą frajdę ze słuchania to czemu nie!!
Czekam na jakieś odpowiedzi.
Dzięki.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@gilek1975 po lekturze miedzy innymi tego tematu zrobilem wszystko od nowa i ustawilem troche innaczej. Dla mnie teraz jest ok. Choc nie zrobilem dokladnie tak jak niektorzy tutaj radzili ale pod swoje ucho i teraz wydaje mi sie ze jest bardzo fajnie. Szczegolnie podoba mi sie teraz bas i extra klimacik na filmach - sub teraz gra jak powinien.

mam ustwaione tak:
Fronty - 80Hz (jak bylo large to moim zdaniem jest gorzej)
Center - 80Hz
Tyly - 60Hz lub 80Hz
Sub Size - 10'
Sub Mode - LFE
Na subie odciecie na 120
Phase 0
Level tak na 50%

Teraz w filmach jak i w muzyce jest super.

Ustawialem najpierw autokalibracje zeby ustalil mi odleglosci i wzmocnienia a potem recznie dalem te wartosci.
Potestuj
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Ramzes765 napisał:
@gilek1975 po lekturze miedzy innymi tego tematu zrobilem wszystko od nowa i ustawilem troche innaczej. Dla mnie teraz jest ok. Choc nie zrobilem dokladnie tak jak niektorzy tutaj radzili ale pod swoje ucho i teraz wydaje mi sie ze jest bardzo fajnie. Szczegolnie podoba mi sie teraz bas i extra klimacik na filmach - sub teraz gra jak powinien.

mam ustwaione tak:
Fronty - 80Hz (jak bylo large to moim zdaniem jest gorzej)
Center - 80Hz
Tyly - 60Hz lub 80Hz
Sub Size - 10'
Sub Mode - LFE
Na subie odciecie na 120
Phase 0
Level tak na 50%

Teraz w filmach jak i w muzyce jest super.

Ustawialem najpierw autokalibracje zeby ustalil mi odleglosci i wzmocnienia a potem recznie dalem te wartosci.
Potestuj
Trochę nie rozumiem Jest możliwość w kolumnach albo Large albo SMALL, w grugiej zakładce jest stawienie odcięcia. Czyli mam rozumieć że ustawiłeś na SMALL i odcięcie na 80 Hz?
Sub Size - 10' - tu nie za bardzo wiem o co chodzi??
Level tak na 50% - rozumiem na subie ?
Phase 0 - to też na subie?

A w ogóle czy możesz dać mi na PM tel do siebie? Będę wdzięczny.
Pozdrawiam
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@don111 dokladnie - suba mam wlaczonego - jest ok.

@mat74 daruj juz sobie te uszczypliwosci. Dla mnie tak jest ok, jak slucham bez suba tez jest dobrze. Moze Ty masz sluch idealny i sprzet idealny i caly jestes idealny... dla mnie JBL ES graja bardzo dobrze i jeszcze lepiej sie prezentuja w salonie koniec i kropka - a ustawienia kazdy robi pod siebie i dla mnie sa ok.

@gilek1975 - mozliwe, ze Ty masz inne opcje w swoim ampli. U mnie w HK355 nie ma oddzielnej zakladki na large i small - wszystko to jest w jednej opcji czyli mam do wyboru large lub odciecia.
Sub size - mam w opcjach dot. subwoofera - ten size to rozmiar suba - jest tam kilka opcji do wyboru.
Level, phase i odciecie suba - to wszystko na subie z tylu obudowy i dopiero po kalibracji. Przed kalibracja mialem wszystko na subie ustawione na maksa, pozniej zmienialem pod swoje ucho.
 

gilek1975

New member
Bez reklam
No patrz, teraz wszystko jasne, Ty masz 355 (jak mogłem tego nie doczytać w Towim podpisie) a Ja mam 347 i stąd te rozbieżności. Już wszystko wiadomo.
A czy ktoś z kolegów co ma 357 może mi napisać jakie macie ustawienia? Będę bardzo wdzięczny.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Ramzes765- ja wcale nie twierdze ,ze masz zly sluch! wrecz przeciwnie...
ustawiajac pod siebie poprzez kalibracje zestawu wyeliminowales to co ci niepasowalo i z czym okreslone glosniki nie dawaly sobie rady- lub co przekazywaly w sposob dla ciebie nie do przyjecia.
wlasciwie twoje ustawienia i twoja opinia jak dla mnie potwierdza opinie autora watku

franerem napisał:
Muzyka z tych kolumn niestety jak dla mnie nadaje sie tylko do głośnych imprez gdzie trzeba po prostu przywalić, najlepiej tak mocno aby wszystko drżało a nie grało. Brakowało im po kolei wszystkiego. Przestrzeni, średnicy, basu (tak aby zamiast pier... było go po prostu czuć).

JBL ES Pack ma jedną zaletę - naprawdę ładnie wygląda ...
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Do mat74 - kolego forum jest po to aby dzielić się informacjami i pomagać sobie nawzajem, a nie prowadzić dyskusje do niczego nie prowadzące, byłoby dużo lepiej gdybyś coś doradził a nie czepiał się kolegi. Ja też uważam że JBL są dobrymi kolumnami i to jest moje zdanie a wyrażanie opinii w sposób jaki to robisz - to chyba nie tak należy tu postępować.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
gilek1975 napisał:
byłoby dużo lepiej gdybyś coś doradził a nie czepiał się kolegi. Ja też uważam że JBL są dobrymi kolumnami i to jest moje zdanie a wyrażanie opinii w sposób jaki to robisz - to chyba nie tak należy tu postępować.

1)doradzilem koledze w jaki sposob zestroic uklad , aby uslyszec co mozna wycisnac z glosnikow
2) absolutnie nie czepiam sie kolegi !- nie wiem z czego to wnioskujesz ?!
3) nie wyrazilem zadnej wlasnej opini na temat tych kolumn w tym watku ! -zacytowalem jedynie opinie osoby ,ktora je przez rok uzytkowala

caly ten watek, jest o tyle przydatny ,ze uzmyslowi moze potencjalnym nabywcom sprzetu audio ,ze nalezy zawsze polegac na wlasnych odsluchach i odczuciach a nie podazac w owczym pedzie za tym co jest akurat lansowane i "na topie"
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@mat74 akurat jesli chodzi o ten watek to tylko autor, Ty i oczywiscie don111 sa przeciwni JBL. Ja wybierajac zestaw najpierw go odsluchiwalem i wedlug mojej opinii JBLe graja bardzo dobrze. To ze na poczatku kombinuje sie z ustawieniami to normalna rzecz - jakbym kupil inne glosniki tez bym przez to przechodzil. Moim zdaniem fakt, ze nawet nie majac optymalnie ustawionego zestawu juz jak dla mnie gral on super swiadzczy o tym, ze te kolumienki sa bardzo dobrym sprzetem. Nie zamierzam sie tutaj spierac i udowadniac Tobie czy donowi, ze mylicie sie co do JBLek. Ja moge te glosniki polecic kazdemu z czystym sumieniem. Moi znajomi, ktorzy rowniez maja u siebie roznego rodzaju zestawy tez podzielaja moja opinie po odsluchu u mnie w domu. Filmy oglada sie super, muzyka w DTS poezja, z plyt CD rowniez extra, nawet zwykle mp3 bardzo dobrze graja.

@gilek1975 ustaw glosniki tak jak podalem w ostatnich postach a potem odpal poczatek filmu IronMan z dzwiekiem DTS HD i rozkrec ampli tak przynajmniej na -20 :grin:
 

gilek1975

New member
Bez reklam
No i nikt nie ma 347 zeby mi powiedzieć jakiem ma ustawienia ?

Blackninja moze Ty coś pomożesz ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jak nie wystarcza Ez/set, to ustawiamy wartości katalogowe dla głośników, ustawiamy odległości i dalej na słuch. Wiele zależy od pomieszczenia, zdarzają się nieustawne :)
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Tzn., nie wydaje mi się ze jest źle, chciałem tylko zobaczyć czy ktoś ma jakieś inne ustawienia i chętnie bym poeksperymentował, ale jak nikt nic nie pisze to trudno.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Witam
Po kolejnych 3 tygodniach ustawien i testowan sprzetu wreszcie znalazlem idealne rozwiazania dla mnie ;). Po kolei:
Ustawienia w Amplitunerze (HK 355)
Fronty - Large
Center - 80Hz
Tyly - 80Hz
Sub Size - 10'
Sub Mode - LFE
Ustawienia na subie z tyłu obudowy (ES 150P)
Na subie odciecie na 120
Phase 0
Level 50%

Najpierw zrobilem autokalibracje aby uzyskac odleglosci, wzmocnienia i odciecia. O ile odleglosci sa ok, to wzmocnienia a przede wszystkim odciecia trzeba zmienic pod swoje ucho. Teraz pozostaje najwarzniejsza rzecz!!!
W menu amplitunera a dokladnie w opcjach Audio Effects trzeba koniecznie ustawic EzSet/EQ na OFF. HK sam ustawia korekcje EQ zależną od charakterystyki akustycznej pomieszczenia. W moim odczuciu i odsluchu to wlasnie ta opcja powoduje bardzo duza utrate dynamiki w stereo i mozliwe, ze wiele osob wlasnie dlatego twierdzi, ze cos im tam nie gra za dobrze. Roznica jest bardzo bardzo duza. Jesli EzSet/EQ jest ustawiony na ON dzwiek jest jakby nakryty bez dynamiki - rzeczywiscie prezentuje sie wtedy fatalnie i JBLki graja beznadziejnie. Co najwarzniejsze trzeba to zrobic na kazdym wyjsciu!
Po ustawieniu EzSet/EQ na OFF glosniki dostaja takiego kopa jak powinny i jest wszystko ok.
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry