JBL ES Pack ... Rok po zakupie ...

mat74

Well-known member
Bez reklam
Ramzes765 napisał:
mam ustwaione tak:
Fronty - 80Hz
Center - Large
Surroundy - 40Hz
bez urazy, ale ja juz bym na twoich "odczuciach odsluchowych" nie polegal....
puszczasz niskie czestotliwosci na zasadzie - najwiecej na glosniki , ktore sobie najslabiej z tym poradza......
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
:eek: :)
w instrukcji jest wszystko wyjaśnione, Ramzesowi polecam doczytać o ustawieniach crossover w subie oraz do czego służą tryby small i large...
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Ehh juz mi sie nie chce odpowiadac na te wszystkie zaczepki na forum. Panowie jak tak latwo jest ustawic glosniki to napiszcie na jakim ustawieniu bedzie najlepiej. Wiekszosc tutaj tylko krytykuje i uwaza sie za wielkiego guru. Ja opsialem jak mam u siebie i na ta chwile jest ok. Sa to ustwaienia z autokalibracji a potem pozmieniane pod moje odczucia. Mozliwe ze mozna cos zmienic ale jesli jestescie tacy obeznani to napiszcie konkretnie... Ramzes ustaw fronty tak, suba tak itp a nie kazdy tylko cwaniakuje. Po to sa fora zeby sobie pomagac i wymieniac doswiadczenia.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
fronty sa najmocniejszymi kolumnami w twoim zestawie- ustaw wiec je na "large" tak aby przonosily cale pasmo, central odetnij na 80 hz- basu popierwsze ci nie przekaze ,po drugie to glosnik dialogowy (w kinie) wiec niech uwydatni srednice a nie probuje wchodzic w basy ,ktore sa dla niego za trudne, tyly w zaleznosci co to jest - czy monitor ,ktory radzi sobie z basem ,czy satelity ,ktore mu nie podolaja, mozesz puscic cale pasmo ,lub odcinac je kolejno probujac do 80 hz
z subwoferem ci nie pomoge, u siebie na 20 m2 mialem problem.....

ustawienia te sa dobre do np.sluchania muzyki bez suba.w kinie jesli beda inne wymogi ze wzgledu na sub- moga sie oczywiscie zmienic
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@mat74 dzieki wlasnie o taka dyskusje mi chodzilo.
Robilem na poczatku jak podpinalem glosniki wedlug instrukcji i ustawilem sobie:
Fronty - 60Hz (lub large)
Center - 80 Hz
Surroundy - 60Hz
a sub L/R + LFE

a potem zrobilem autokalibracjie i pokazal mi najlepsze ustawienia takie jak podalem wczesniej.
Teraz ustawie sobie tak jak mialem na poczatku i potestuje kilka dni. Jednak wydaje mi sie ze roznica w odsluchu dla zwyklego goscia - czyli mnie - nie bedzie zauwazalna/ slyszalna ;) ale potestuje i zobaczymy
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Ramzes765 napisał:
Teraz ustawie sobie tak jak mialem na poczatku i potestuje kilka dni. Jednak wydaje mi sie ze roznica w odsluchu dla zwyklego goscia - czyli mnie - nie bedzie zauwazalna/ slyszalna ;) ale potestuje i zobaczymy

masz odtwarzacz BD jak widze- wiec zrob tak:
ustaw kolumny wedlug tego co ci pisalem (olej kalibracje)
wzmocnienie kanalow daj odpowiednio - fronty 0, central (to jbl, wiec srednice trzeba bedzie troche "podciagnac" zacznij od +1 , jak sie bedzie za bardzo "wysuwal" to z nim zjedziesz (nawet do -2), tyly w zaleznosci jak daleko stoja od ciebie -jesli ponad metr doloz im +2, wylacz subwoofer!!! i odpal koncert na BD z dzwiekiem HD- dowiesz sie jak graja glosniki...;)
potem skalibrujesz jak bedziesz chcial....- ale mysle ,ze bedziesz juz wiedzial jak ustawic...
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Dzieki @mat74 za porady - dzisiaj potestuje Twoje propozycje. Widzisz mam zestaw od ponad miesiaca i czlowiek caly czas sie uczy ;) Rzeczywiscie ta autokalibracja cos nie dokonca daje dobre wyniki - ale odleglosci glosnikow od miejsca gdzie trzymalem mikrofon wyliczyl idealnie - i moze to mnie zmylilo i zbytnio zaufalem tej kalibracji. Jednak dla mnie juz i tak na tamtych ustwieniach glosniczki graly bardzo dobrze - moze nie wymagam zbyt wiele a moze po prostu roznice sa czasami minimalne ;). Jesli teraz mialoby byc tylko lepiej to tylko sie cieszyc.

@gilek1975 jak mozesz to podaj jakie Ty masz ustwienia? Czy tez na poczatku korzystales z autokalibracji?

Moze ktos jeszcze ma jakies doswiadczenia z JBLami i HK i podzieli sie swoimi ustawieniami i doswiadczeniami?
 

boncio1

New member
Ramzes ja mam ESy ustawione odpowiednio:
Front: large,
Center: 80Hz,
Sat: 60Hz,
Sub: 10"

Nie pytaj mnie o wzmocnienia, bo nie pamiętam, ale to skorygowałem na ucho, żeby słyszeć tak samo głośno z każdej strony.
Po autokalibracji było trochę bez sensu.

@Don Masz rację, mogła moja wypowiedź zabrzmieć tak jak to odebrałeś, zbyt to uprościłem, no ale w pracy pisze się ukradkiem i szybko :cool:
 

maracz

New member
Ramzes765->Jeżeli Twój amplituner jest wyposażony aktywną korekcję akustyki pomieszczenia i pokój odsłuchowy nie jest zaadoptowany akustycznie, to nie rezygnuj z tej funkcji gdyż pozwala ona zlikwidować negatywny wpływ akustyki pomieszczenia na brzmienie a co za tym idzie pozwala się cieszyć czystym i klarownym, nie zmąconym rezonansami dźwiękiem.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wszystko zgoda- niech kalibracja ustawi mu korektor i odleglosci, ale najpierw niech sie dowie jak graja glosniki...- zobacz jakie mial ustawienia, sub ustawi pozniej (to jest najtrodniejsze) przy tych ustawieniach co byly to bardzo prawdopodobne ,ze zarowno jest zle ustawiony jak i w zlym miejscu...
niech pokombinuje! ;)
 

Jimmy

New member
Osobiście się dziwię aż tak złym wrażeniom, bo mam komplet JBL ES 5.1 z subem ES250P od roku i jestem bardzo zadowolony, absolutnie nie zamierzam ich sprzedawać. Faktem jest, że długo się wygrzewały (u mnie 3 miesiące) i niezbyt dobrze grały ze słabym ampli. Jak kupiłem mocniejszy - Denona 2809 i po około miesięcznych próbach różnych ustawień, dla mnie jest teraz super. TV+Bluray 80 %, stereo 20 %. Uprzedzając dona111, który ma alergię na skrót JBL, nie zamierzam się spierać i nie twierdzę, że JBL ES są kolumnami najlepszymi w swoim przedziale cenowym, "Audio" oceniło wyżej np. Paradigm 9v5 za lepszą szczegółowość, za to w porównaniu do JBL ES wygląd mają kiepski. Wiem, wiem, ze nie powinien się liczyć wygląd tylko jakość dźwięku, ale do mego salonu JBL ES pasują jak ulał, a ponadto nie mam żadnych zastrzeżen do jakości ich dźwieku.
Szkoda, że franerem nie pożyczył jakiegoś innego ampli do testów, przed sprzedażą głośników.
 

Jimmy

New member
@Ramzes

Jeśli chodzi Ci o rozmieszczenie głośników to jest to typowe 5.1 gdzie sub stoi z boku jednej z kolumn frontowych. Nie używam bi-ampingu, bo pogarszał, a nie poprawiał u mnie jakość dźwięku. Najważniejsze były dla mnie ustawienia na wzmacniaczu. Ponieważ mój salon (36 m2) ma nieregularny kształt i podłogę ceramiczną, ustawienia automatyczne Audissey przez mikrofon były kompletną porażką. Dopiero po wielu korektach manualnych udało się wszystko poustawiać w aplitunerze jak należy i wydobyć z głosników to co trzeba.
 

audiosystem1

New member
Witam

Czy ktoś z Was ma pomysł na ustawienie głośników Jbl Studio L w składzie: Fronty L890x2,Centralny L2,Sub 8400,Tył L830x2 Amplituner Onkyo 905 Bd Onkyo 606.Pokój 27 m prostokąt.Miejsce w którym słucham znajduje się z tyłu pokoju przy ścianie.Odległość tyłów od miejsca odsłuchu licząc w bok 2.5 m głośniki na wysokości uszu zwrócone w stronę sofy
L830<<<2.5m<<<<sofa>>>>>2.5m>>>L830.Fronty stoją przy ścianach bocznych odległość między nimi wynosi ok 5m,zwrócone pod kątem do miejsca odsuchu sub umieszony w odległości 1m od frontowej kolumny przy ścianie bocznej .Centrany umieszony nad Tv z racji braku miejsca jest umieszczony ok 0.8m nad frontami na wprost miejsca odsłuchu czyli jest znacznie wyżej nad głową .Sub ustawienia Vol 50% crassover max 150,faza 0 przełącznik na pozycję LFE.Po ustawieniu wejść i wyjść w amplitunerze oraz impedancji powyżej 6 Ohm dokonana została automatyczna autokalibracja przez audyssey za pomocą mikrofonu.Kolumny ustawione w przedziale -4 do 1 dB.Następnie w amplitunerze zmieniłem opcje głośników z FULL BOND na 80 Hz [txt] wszystkich kolumn sub LFE ustawiłem na 120 Hz.Następnie opcję Audyssey wyłończyłem Equalizer też przełończyłem w ustawieniach na pozycję off.Muzyka najlepsza jest w trybie stero głos jest wyrażny i nie rozmyty natomiast gdy przełańczam na tryby wbudowane w amplituner 5.1 mam wrażenie że głos jest wycofany stłumiony.Problemem są również kolumny tylnie L830 pomimo podbicia w amplitunerze o 3dB względem autokalibracji grają bardzo cicho aby były słyszalne musiałby usiąść ok 40 cm od głośnika.Ma ktoś pomysły co można by poprawić w ustawieniach amplitunera lub w rozmieszeniu kolumn choć tutaj jest małe pole manewru.Za wszystkie propozycję dziękuję. ;) :eek:k:
 
Ostatnia edycja:

Jimmy

New member
@audiosystem1

Sorry, że się czepiam, ale po jakiemu to: "wyłończylem"...,"przełończylem...,"przełańczam" ?
 

audiosystem1

New member
Czy ktoś z Was ma pomysł na ustawienie głośników Jbl Studio L w składzie: Fronty L890x2,Centralny L2,Sub 8400,Tył L830x2 Amplituner Onkyo 905 Bd Onkyo 606.Pokój 27 m prostokąt. Miejsce w którym słucham znajduje się z tyłu pokoju przy ścianie. Odległość tyłów od miejsca odsłuchu licząc w bok 2.5 m głośniki na wysokości uszu zwrócone w stronę sofy
L830<<<2.5m<<<<sofa>>>>>2.5m>>>L830.Fronty stoją przy ścianach bocznych odległość między nimi wynosi ok 5m,zwrócone pod kątem do miejsca odsłuchu sub umieszczony w odległości 1m od frontowej kolumny przy ścianie bocznej .Centralny umieszczony nad Tv z racji braku miejsca jest umieszczony ok 0.8m nad frontami na wprost miejsca odsłuchu czyli jest znacznie wyżej nad głową .Sub ustawienia Vol 50% Crassover max 150,faza 0 przełącznik na pozycję LFE.Po ustawieniu wejść i wyjść w amplitunerze oraz impedancji powyżej 6 Ohm dokonana została automatyczna auto kalibracja przez Audyssey za pomocą mikrofonu. Kolumny ustawione w przedziale -4 do 1 dB. Następnie w amplitunerze zmieniłem opcje głośników z FULL BOND na 80 Hz [txt] wszystkich kolumn sub LFE ustawiłem na 120 Hz. Następnie opcję Audyssey wyłączyłem Equalizer też przełączyłem w ustawieniach na pozycję off. Muzyka najlepsza jest w trybie Stereo głos jest wyraźny i nie rozmyty natomiast gdy ustawiłem na tryby wbudowane w amplituner 5.1 mam wrażenie że głos jest wycofany stłumiony .Problemem są również kolumny tylne L830 pomimo podbicia w amplitunerze o 3dB względem auto kalibracji grają bardzo cicho aby były słyszalne musiałby usiąść ok 40 cm od głośnika. Ma ktoś pomysły co można by poprawić w ustawieniach amplitunera lub w rozmieszeniu kolumn choć tutaj jest małe pole manewru. Za wszystkie propozycję dziękuję


Jimmy mógłbyś być trochę milszy i zamiast Piszę Poprawnie Po Polsku podać optymalne ustawienia albo jaką opcją należy się pobawić


;)

Sorrki za dwa posty ale nie mogę już dodać edycji.

Vell alegoria do postu Jimmy ale dla Twojego spokoju wewnętrzego dokonam korekty
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
Jimmy napisał:
Uprzedzając dona111, który ma alergię na skrót JBL, nie zamierzam się spierać i nie twierdzę, że JBL ES są kolumnami najlepszymi w swoim przedziale cenowym...
no widzisz, a kiedyś wszyscy tak właśnie przekonywali (zwłaszcza właściciele, kupujący w ciemno np tu na forum) :)
to samo było z serią E, teraz ES...
czytając to wszystko można się było trochę nabawić tej alergii...

moja opinia o tych kolumnach jest taka a nie inna ale to bardzo dobrze, jak ktoś zobaczy że oprócz kółka różańcowego posiadaczy jest kilka negatywnych opinii o danym sprzęcie to pomyśli 2x i przetestuje/porówna z czymś innym przed zakupem :D
zresztą wiele osób przekonało się już o tym nausznie ;)

audiosystem1 napisał:
Czy ktoś z Was ma pomysł na ustawienie głośników Jbl Studio L w składzie: Fronty L890x2,Centralny L2,Sub 8400,Tył L830x2
na fronty puść pełne pasmo, dla centralnego i tylnych ustaw na 60hz, odcięcie suba 60hz, sterowanie - LFE, faza 0

kalibracja amplitunera często potrafi narobić bałaganu, z podstawowych rzeczy dam takie rady...
jak siedzisz pośrodku kolumn przednich to ustaw sobie równe odległości lewej i prawej kolumny inaczej bas (bez suba w stereo) będzie się znosił i scena będzie przesunięta
z kalibracji amplitunera pozostaw sobie może tylko wzmocnienie i odległość dla centralnego względem frontów, tyły ustaw wg własnych preferencji może być na początek na oko nawet przy sygnale multichannel stereo...potem możesz to zmienić
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry