Jakość kanałów HD w Polsce

poletkop2

New member
Witam po 2 miesięcznych testach telewizji HD zaryzykuje stwierdzenie, że wszyscy posiadacze pakietów HD są oszukiwani. Mianowicie posiadam pakiet 14 kanałów HD z cyfry + (a raczej minus), i jak dotychczas w HD to widziałem tylko puchar skoków z Zakopanem w tvp HD (same skoki, wywiadu już nie były w hd) oraz turniej tenisowy Australian open na eurosport HD. Reszta to jedna wielka ściema, po prostu masakra filmy które sa upscalowane są na porządku dziennym HBO HD i bitrate 5 Mbiit masakra, w tej całej otoczce marketingowego bełkotu. Drugą kwestią jest rozdzielczość FullHD i duże telewizory, przecież oglądanie materiału FULL HD na ekranie większym niż 22" jest porażką, przy popularnych telewizorach 32" minimalną rozdzielczością powinno być 3848x2160. Czytałem wiele postów na tym forum i większość osób zwraca uwage na jakość kabla hdmi , jakość matrycy, odzwierciedlenie kolorów, które i tak przy dzisiejszej jakby nie mówić "marnej technologii" ma co najmniej drugorzędne znaczenie ponieważ ODCZUWALNA jakość odbieranego przez ludzkie oko obrazu jest żenująco niska, smutne jest to, że niestety ja i ty który czytasz właśnie w tym momencie tego posta nie dożyjemy czasów telewizji którą będzie można nazwać telewizją HDTV.
 

Max78

New member
Wystarczy przeprowadzić się za zachodnią granicę - JEST LEPIEJ :)
Niemniej - być może gdybyśmy płacili abonament 10x wyższy, wówczas operatorzy kupowali by szersze pasma na transponderze i nie kompresowali tak mocno materiału :]
W większości przypadków kanałów HD - widać i słychać, że jest to mocno skompresowane :/
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Niemniej - być może gdybyśmy płacili abonament 10x wyższy, wówczas operatorzy kupowali by szersze pasma na transponderze i nie kompresowali tak mocno materiału :]
/

Nie no, jasne, przecież 140 złotych to to są normalnie grosze, drobnostka:wink:. To tylko kilka razy drożej w stosunku do zarobków niż na zachodzie, wielkie mi co... G. a nie by kupowali, jak ich klienci, a raczej ich brak nie oduczą takiego cwaniaczkowania to nic się nie zmieni, niestety. Ile by człowiek nie płacił to nic nie zmieni w mentalności ludzi, którzy w dupie mają jakość usługi którą świadczą. Konkurencja, konkurencja i jeszcze raz konkurencja oraz wymagający klient = brak walenia w $%@$#
 

kazek_krk

New member
Dziwna sprawa że nie ma prawa w UE określającego do jakiej wartości może spać bitrate podczas nadawania kanału HD jeżeli oczywiście dany kanał chce mieć taki znaczek. Czasami bitrate na topowych kanałach HD dochodzi do 3,5 Mbit (Canal Film HD, HBO HD itd.) oczywiście nie na napisach końcowych - żenad !!!!
 

Lech

New member
Bez reklam
Czasami bitrate na topowych kanałach HD dochodzi do 3,5 Mbit (Canal Film HD, HBO HD itd.) oczywiście nie na napisach końcowych - żenad !!!!

Jeżeli kanały Sd nadawane są w jakości DIVXów, to 3,5mega w HD jest zasadniczą różnicą w jakości. Czyż nie?:fool:

PS.
Mam dekoder AZBoxa, który wyświetla na pasku zadań dane na temat bieżącego kanału, w tym informacje czy jest to kanał HD. Otóż z polskojęzycznych programów tylko w przypadku MTVNHD wyświetlana jest informacja o tym, że leci kanał HD. W innych stacjach brak jest takich wyświetleń. Zmartwię też posiadaczy Nki tam też nie wyświetlana jest informacja o jakości HD. Natomiast w Niemieckich stacjach informacja o jakości HD jest powszechna i dotyczy to również kanałów niekodowanych. Francuzki C+ też jest nadawany w jakości HD we Francji i w Hiszpanii, podczas gdy w wydaniu Polskim C+ nie jest w HD. Chcecie to sprawdźcie to sami.
 
Ostatnia edycja:

pro_fill

New member
Bez reklam
mnie kolejną umową w C+ skusili niskim abonamentem [ok. 45 PLN] a w nim 5 kanałów HD [dwa przyrodnicze, dwa sportowe i jeden muzyczny].
dzięki informacją zarówno na tym forum jak i na innym [chyba nie wolno wymieniać] będę się mocno targować, bo jak analizuję te informacje to każą płacić nie za kanały HD, tylko za literki HD obok logo stacji.
faktem jest, że MTV HD, NATIONAL GEO HD i ANIMAL PLANET HD raczej - raczej - nie robią tego co inne kanały pseudo HD [upscalowanie] - mam porównanie, bo obecnie trwa promocja i mam rozkodowane wszystkie kanały i filmy które są puszczane na kanałach HD. pozostawiają one wiele do życzenia. mam na myśli wrażenia wizualne, bo nie mam możliwości sprawdzenia parametrów nadawanego materiału.
 

FishRoman

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest dokładnie jak pisał Harris-tylko ostra konkurencja i wymagający klient mogą przyczynić się do poprawy jakości kanałów hd.Zobaczcie że my na forum spieramy się jaka platforma ma lepszy sygnał,czy lepszy obraz -a tak naprawdę większość abonentów patrzy na ofertę programową i na cenę.Dobrym tego przykładem jest polsat ,który ma podobno 3,5miliona abonentów-i nikt mi nie powie że ze względu na dobre hd.Osób które przywiązują dużą wagę do jakości jest ciągle mało-albo mało o tym mówią.Bo to że ktoś wykupił tańszy pakiet-nie znaczy że ma być gorszej jakości.Pozdrawiam.
 

Lech

New member
Bez reklam
Hmm coraz bardziej mnie zniechęcacie żebym rozstał się z n-ką i pozostał tylko przy tnk i zwykłych kanałach sd.

To nie oto chodzi, żeby kogoś zniechęcać. Ja osobiście mam Cyfrę+ od lat, a ostatnie przedlużenie umowy nastąpiło 1 lutego. Mam najwyższy pakiet z HD. A czemu bo dla mnie Cyfra+ jest najlepsza, a ostatnio dołączyła Polsat z F1 i nowe kanały z BBC, nie muszę też mieć od nich dekodera. Na tej formule i BBC, a także "wolnym od nadawcy dekoderze" zależało mi szczególnie. Wybrałem więc Cyfrę. A to, że wszystkie platformy nadają pseudo HD to już inna sprawa.
 

Szemot

New member
Przyznam Ci szczerze poletkop2 że od miesiąca myslę o założeniu takiego postu i spedziłwm wiele godzin naprawde testując Cyfre+ pod względem subiektywnej i obiektywnej jakości kanałów. Miałem tworzyc oddzielny temat ale chyba nie ma sensu skoro miał się nazywać identycznie więc pozwolisz, ze sie podepne do Twój.

Jestem posiadaczem Cyfry + ze wszystkimi kanałami i ciekaw byłem jak jest z jakością a raczej bitratem poszczególnych kanałów HD. Kiedyś czytałem tabele gdzie zapisany był bitrate poszczególnych kanałów na satelicie Hotbird ale w wiekszości byly to kanały zagraniczne. Przykładowo Canal+HD francuski miał tam przepustowość 15Mb/s i był to najwyższy bitrate ze wszystkich kanałów na tym satelicie. Ciekaw byłem czy Polski C+ sie czymś rózni. Sprzawdzilem każdy z kanałów HD 2-3 krotnie poniewaz jak sie okazuje w zaleznosci od tego czy np na TVP HD idzie mecz, film HD czy film upscalowany do HD to są rózne bitraty. A czasem nawet idą dwa filmy w HD i maja tez inny bitrate stąd sprawdzałem kilka razy kazdy kanał i oto wyniki w przyblizeniu do 1Mb/s

TVP HD
Dzwięk niezależnie od kanału to 5.1 384Kb/s
Obraz przy meczach na zywo np piłki ręcznej naprawde ładny a przepustowośc wynosiła 10,5Mb/s
Filmy upscalowane (sztucznie zwiekszana rozdzielczośc z SD do HD) ok 4,5Mb
Filmy HD oraaz programy, kabarety itp 8,8 Mb.s

Canal+ Film HD
Dzwięk podobnie jak wyżej chyba, ze film stereo to bitrate 192-256Kb/s
Obraz upscalowany to ok 5,5 Mb/s
Obraz HD 8-9 Mb/s Np "Avatar" wyglada naprawdę ładnie

Canal+ Sport HD
Dzwięk stereo AC3 384 Kb/s
Obraz HD 10-11Mb/s


HBO HD
Dzwięk stereo 384kb/s
Obraz HD tu odziwo różni się bardzo. Jak leciała premiera "2012" to ozgrozo w HD bitrate był 2,9Mb/s!! o braz był naprawde taki sam jak na HBO SD ja SD na HBO jest po prostu tragiczne. Kolejny film czyli Terminator 4 miał już 4,8 i jakość tez była raczej kiepska. Natomiast film "This is It" był bardzo ładny i bitrate 8,9Mb/s więc trudno tu podać jakis sredni bitrate dla tego kanału. Ogolnie jednak dzwiek i obraz kiepskie.

Cinemax HD oraz FoxLifeHD
Dzwięk stereo 192Kb/s
Obraz ogólnie kiepski niezaleznie od filmu bitrate 4,9 Kb/s Te stacje HD są własciwie takiej jakości jak zwykły Canal+

Filmbox HD
Jako jedyna stacja ma dzwięk AC3 5.1 w bitrate 448Kb/s czyli takie jak na DVD
Obraz czasem mimo niskiego bitrate całkiem przyzwoity 4-6Mb/s

BBC HD
Dźwięk AC3 stereo 192Kb/s
Obraz naprawde ładny niezaleznie od bitrate ktory jest na poziomie 8-11,5Mb/s

NGO HD
Dzwięk AC3 5.1 384Kb/s
Obraz całkiem niezły. Bitrte 5,5-8,5

NGO Wild HD
Dźwięk AC3 stereo 192Kb/s
Obraz taki sam jak wyżej chociaż przy nieco wyzszym bitrate 7,6Mb/s

Animal Planet HD
Dźwięk AC3 Stereo 192Kb/s
Obraz naprawde ładny Bitrate 7,3 Mb/s

Eurosport HD
Dzwiek AC3 5.1 384Kb/s
Obraz naprawde ładny 10Mb/s

Eurosport2 HD
Dzwiek Stereo 192Kb/s
Obraz subiektywnie najlepszy ze wszystkich a miarodajnie także i bitrate 12Mb/s

MTVN HD
Dzwięk AC3 384Kb/s niezależie czy stereo czy 5.1
Obraz subiektyrnie nie powalajacy jakością ale wysoki bitrate 10,3Mb/s

Zdzwiwiłem się testując, że wszystkie kanałyu nadawane były w 1080i. Sądziłem, że są jakies 720p No ale jak widać się myliłem

I teraz ciekaw jestem. Czy ktos z Was mając np Nkę albo UPC sprawdzał bitrate kanałów? Spotkałem sie z wieloma opiniami, ze Nka najlepsza itp a mimo wszystko wciąz Cyfra ma 2x wiecej abonentów. Ale czy to tylko subiektywna ocena czy fakt to tego nie wiem. Co do UPC wiem, że jakość kanałów SD jest tragiczna ale z HD nie miałem styczności. Niezawsze wiekszy bitrate oznacza lepsza jakośc ale przewaznie tak jest. Czy zatem jesli ktos przeprowadzał taki test na innej platformie to podzieli się?

PODSUMOWANIE:
Jeśli ktos ma duzy telewizor HD to zapewne będzie mógł się cieszyc jakością kilku kanałów jak np wszystkich sportowych, wiekszości przyrodniczych i filmowych jak C+ Film HD czy TVP HD ale serialowe to raczej porazka. Niemniej jednak nawet najlepsze stacja pod wzgledem bitrate'u dzwieku nie spisuje się dobrze. Jest on płytki i nawet jesli przestrzenny to zupełnie jakby subwoofer nie miał co robic przez brak sygnału. Ja rozumiem, że przepustowośc transponderów na satelicie nie pozwala na puszczenie dzwięku DTS ale dźwiek z dzisiejzej telewizji jest nieporównywalnie gorszy od tych jakie oferuja zwykłe filmy DVD. Czym to spowodowane? Po częsci lektorem ktory zawsze bedzie pogarszał jakośc dzwieku. Ale są stacje filmowe czy np MTVN HD ktore mają oryginalny dzwiek a i tak mimo wszystkie kiepski. No cóz, mozna tylko miec nadzieję, ze w przyszłości cos z tym zrobią choć myśle, że to nadzieja głupca. Skoro kazdy operator dzis zaniża np FEC swoich kanałów zeby wcisnąc ich więcej chociaz wiadomo, że moze to pogarszac jakość i robi wszystko, żeby na transponderze upchnęło sie jak najwiecej a nie jak najlepiej to o czym my mowimy....
Ciekaw tu jestem tylko jednej rzeczy jesli ktos może wie. Czy FEC ma jakis wpływ na bitrate kanału?
 

Szemot

New member
Jeszcze tylko jedna rzecz do poletkop2 Tak się zastanawiam czy nie przesadzasz trochę. 3848x2160 przy 32 calach? Albo masz naprawde wyimaginowane wymagania albo naprawdę kiepski TV FillHD przez co nie widzisz jakości. Filmy FullHD np na płytach BlueRay tez pozostawiają wiele do życzenia mimo iż od początku do końca nagrywane były w HD. A weź jakikolwiek film z animacją komputerową i bedzie to nawet 720p i obaz piekny jak żyleta. Kwestia tego, że film czy dzwiek zrobiony będzie lepszy niż nagrany. A czy zauwazysz róznicę 4xHD a HD na 52 calowym TV np z 4-5m to szczerze wątpię. Czy zobaczysz z 1m? Oczywiście ale nie sadzę abyś nie miał piątej klepki więc nie bedziesz oglądał filmu na takim sprzecie z 1 metra.
 

NickSon

Member

Drugą kwestią jest rozdzielczość FullHD i duże telewizory, przecież oglądanie materiału FULL HD na ekranie większym niż 22" jest porażką, przy popularnych telewizorach 32" minimalną rozdzielczością powinno być 3848x2160.


Hahaha to sie ubawiłem koleś chyba o Tv mówi z pozycji monitora komputerowego w który wkleja swój nos. Nie słyszałem o telewizorach HD o przekątnej 22cale... Może czas sobie kupić telewizor? Proponuje kolego poczytać o rozdzielczości ludzkiego oka jakie ma możliwości ten Twoj narząd.... Daj boże każdemu rozdzielczość każdego materiału w 1920x1080 na tv 60cali z odległości 3m.
Co do jakości samych kanałów Hd to racja ale ameryki nie odkryłeś bitrate są nędzne. Tylko nie należy mieszać ludziom w głowach i pisac że to nie jet HD to jest HD bo rozdzielczości nie ograniczają tylko ta nieszczęsna kompresja. Skalowanych materiałów SD kanały HD szybko się nie pozbędą ale to i tak lepiej jak studyjny skaler podniesie rozdzielczość zamiast naszego tv.
Ja juz sie wypowiadałem na temat niskiego bitrate w kanałach telewizji kablowych i nadal oglądam programy z analogowego sygnału bo jest lepszy ostrzejszy Jedynie tunera używam do kanałów HD
 

afflux

New member
Szemot ładne zestawienie. Canal + i tak lepiej stoi od Polsatu jutro leci Obcy - decydujące starcie w Polsat HD w proporcjach 4 na 3 :-D, to się nazywa HD.

Pozdrawiam i wcale mi nie do śmiechu tak naprawdę.

P.S. Zamiast 50 złoty co miesiąc abonamentu postanawiam odłożyć na film blu-ray.
 

pogrzebacz

New member
wszechobecne sygnały na forach internetowych pozwalają nam z czystym sumieniem twierdzić że między kanałami hd w naszym kraju a zagranicą jest naprawdę duża różnica in minus.
 

smolnicki

New member
niskie bitrate

Ze zgrozą przeczytałem prawie wszystko o bitrate TY HD na platformie. Nie rozumiem dlaczego bitrate jest tak niskie skoro z mojej kamery uzyskuję bitrate 17MB/sec i to jest optymalne dla HD. Jeśli nadawcy ograniczają Bitrate do 4MB/sec to nie może być to obraz HD. Przecież informacje o obrazie z kamery czy z TY HD powinny być takie same. Moje filmy mają bitrate 12MB/Sec i wydaje mi się , że w telewizji HD posługując się MPEG-4 też tak winno być.
A może się mylę i bitrate z transpondera są inne jakieś bardziej ważące niż te bezpośrednio z kamery?
 

FishRoman

Klub HDTV.com.pl
VIP
A więc-reasumując,potrzebna jest ustawa -która w jasny sposób określałaby jakie uwarunkowania techniczne spełnić musi program aby można było używać logo hd.Fajny sen-nie?
 
Do góry