Jakość kanałów HD w Polsce

Gie

Member
Bez reklam
A propos bitrate-u polskich kanałów z poprzedniej strony. Rzuciłem okiem na niekodowany turecki TRT HD. Bitrate video - 14,3 Mb/s, audio - 384 Kb/s
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Ustawa na HD to raczej nie powstanie. W Polsce jest wiele ustaw które gwarantują wiele rzeczy ale jaka jest rzeczywistość to wszyscy wiemy.

Jakość powinna być głównym celem nadawców i producentów telewizyjnych.
A co do argumentów, że Cyfra czy Polsat mają miliony abonentów to nic nie oznacza (słyszałem jak argument o ilości abonentów został poruszony na infolinii w celu utrzymania Klienta). Polsat ma wielu "stałych klientów" którzy są w Polsacie z przyzwyczajenia i nie chcą zmian. Umowy jakie wciska Polsat ludziom to też inna sprawa, no bo umowa na 3 lata to niezły biznes dla operatora. I Polsat na tym żeruje. Już tam gdzie jest dvb-t to Polsat notuje spadek abonentów lub obniżanie pakietów. Jeżeli chcesz mieć swój tuner (nie wiem co w tym takiego super) to wybierasz C+ czy Polsat. Ja mam N i nie obchodzi mnie awaria tunera czy gwarancja. Zepsuje się to go wymieniam.
Wiadomo ważna jest też oferta programowa, bo N nie ma kanałów polsatowskich oraz c+ no ale na tym polega rynek.
 

Szemot

New member
A więc-reasumując,potrzebna jest ustawa -która w jasny sposób określałaby jakie uwarunkowania techniczne spełnić musi program aby można było używać logo hd.Fajny sen-nie?

Czegoś takiego nie określa ustawa tylko definicja. A w dużym skrócie jest to obraz video o rozdzielczości conajmniej 1280x720p (czyli także 1920x1080i oraz 1920x1080p) oraz dźwięku w standarcie cyfrowym conajmniej AC3 2.0. O bitrate nie mam owy więc ktoś może dać kanał majacy 720p w Dolby Digital stereo i przepustowości 1Mb i nadal może nazywać to kanałem HD. Oczywiście operatorzy ze względu na ograniczenia transponderów nie mogą nadawać 1080p ani dźwięku DTS bo jest do dla nich fizycznie niemozliwe. Ale kto własciwie gołym okiem zauważy z 3m róznice międzu 1080i albo p? NO nikt wiec po co zuzywać 2x więcej przepustowości. Warto byłoby natomiast faktycznie zainwestować. NIe wymagam aby to był bitrate rzędu 20Mb Ten 12MB naprawde wygląda świetnie i mi to starczy. ale 3-4...... to przesada
 

Lech

New member
Bez reklam
1/Jeżeli chcesz mieć swój tuner (nie wiem co w tym takiego super) to wybierasz C+ czy Polsat.
2/Ja mam N i nie obchodzi mnie awaria tunera czy gwarancja. Zepsuje się to go wymieniam.
3/Wiadomo ważna jest też oferta programowa, bo N nie ma kanałów polsatowskich oraz c+ no ale na tym polega rynek.

ad 1/ Prawdopodobnie nie Masz pojęcia o czym mówisz wypowiadając słowa "chcesz mieć swój tuner" - w tym wypadku nie chodzi o formę własności, a zupełnie o coś innego,
ad 2/ Uważasz, że posiadacz Polsatu czy Cyfry+ w przypadku awarii tunera, oddaje go do naprawy u "znajomego kowala"?,
ad3/ Nie wiem co autor miał na myśli pisząc "oraz c+ no ale". A tak poza tym to piszę się dużymi literami C+ jeżeli ktoś ma na myśli Canal Plus, lub Cyfra+ jeżeli mówimy o Cyfrze Plus.
 

grzegorz1981

New member
ad 1/ Prawdopodobnie nie Masz pojęcia o czym mówisz wypowiadając słowa "chcesz mieć swój tuner" - w tym wypadku nie chodzi o formę własności, a zupełnie o coś innego,
ad 2/ Uważasz, że posiadacz Polsatu czy Cyfry+ w przypadku awarii tunera, oddaje go do naprawy u "znajomego kowala"?,
ad3/ Nie wiem co autor miał na myśli pisząc "oraz c+ no ale". A tak poza tym to piszę się dużymi literami C+ jeżeli ktoś ma na myśli Canal Plus, lub Cyfra+ jeżeli mówimy o Cyfrze Plus.

A ja się zgadzam ze slawko_23. Najlepiej jest w n bo mam tuner i praktycznie "gwarancję". Zepsuje się to wymieniam i biorę nowy. Jak mam swój i skończy mi się gwarancja to albo trzeba wybulić na nowy albo naprawiać oczywiście za swoje pieniądze.
 

Lech

New member
Bez reklam
Jak mam swój i skończy mi się gwarancja to albo trzeba wybulić na nowy albo naprawiać oczywiście za swoje pieniądze.

Dalej się nie rozumiemy. Mianowicie w Cyfrze+ i częściowo w Polsacie jest wybór. Wybór polega na tym, że kupujemy samodzielnie dekoder, lub otrzymujemy go od platformy czy operatora tak jak jest to w N-ce. ITI robi coś takiego w Telewizji Na Kartę, ale tutaj oferta programowa jest mocno okrojona. Ja na swoim dekoderze odbieram aktualnie Cyfrę+, Cyfrowy Polsat i mogę dołączyć do tego TNK.

Jednak co te wywody o dekoderach mają wspólnego do jakości kanałów HD? Dla przykładu skąd pochodzi różnica dla takiego HBO HD nadawanego jednocześnie w: Cyfrze+, Cyfrowym Polsacie i Nce, w tym samym czasie i przez tego samego nadawcę. W czym Waszym zdaniem HBO z Nki jest lepsze od tego z Cyfry+ czy Polsatu, skoro pochodzą z jednego źródła!!! A przykłady można by mnożyć:hmm:.
 
Ostatnia edycja:

grzegorz1981

New member
To fakt, że Cyfra i CP dają możliwość wyboru, jednak uważam, że najlepiej mieć dekoder od nich, nie ma sensu brać na własność.
Co do różnicy w jakości między tym samym kanałem na różnych platformach nie ma żadnej. N-ka ma najlepszą ofertę programową i ilość kanałów HD w dobrej cenie, ale to tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia.
 

Molencjusz

New member
Witam, zainspirowany tym wątkiem miałem dzisiaj okazję porównać tą samą transmisję skoków narciarskich w Eurosport HD i reklamowanym w N-ce TVP 1 HD. Niestety różnica spora, plansze z wynikami na Eurosport ostre co do pixela, te same na TVP 1 rozmyte czyli typowy "prawie HD". Zastanawia mnie tylko czy odpowiedzialna za to jest TVP czy operator "n" ? Generalnie moim zdaniem na "n" do Eurosportu, Animal Planet, BBC, Discovery nie można się przyczepić.
 

KubaArek

New member
Bez reklam
na TVP1 nie ma jeszcze HD :( poczytaj wątek na ten temat ,eurosport też różnie nadaje np.wczoraj nastawiłem się na oglądanie Łyżwiarstwa Szybkiego z Calgary i to co zobaczyłem to totalna załamka :(
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Co do tvp 1 hd to było to już wyjaśniane np na satkurier.pl.
Winal eży po stronie tvp, chociaż n to akceptuje i ogłasza jako tvp 1 hd to też nie do końca jest ok.
 

radoskur

New member
Co do tvp 1 hd to było to już wyjaśniane np na satkurier.pl.
Winal eży po stronie tvp, chociaż n to akceptuje i ogłasza jako tvp 1 hd to też nie do końca jest ok.


Od dzisiaj ma być lepiej - wiadomości oraz do końca miesiąca inne serwisy mają być nadawane w nowszej technologii ;-) Zobaczymy jak to będzie.
 

Szemot

New member
Dalej się nie rozumiemy. Mianowicie w Cyfrze+ i częściowo w Polsacie jest wybór. Wybór polega na tym, że kupujemy samodzielnie dekoder, lub otrzymujemy go od platformy czy operatora tak jak jest to w N-ce. ITI robi coś takiego w Telewizji Na Kartę, ale tutaj oferta programowa jest mocno okrojona. Ja na swoim dekoderze odbieram aktualnie Cyfrę+, Cyfrowy Polsat i mogę dołączyć do tego TNK.

Jednak co te wywody o dekoderach mają wspólnego do jakości kanałów HD? Dla przykładu skąd pochodzi różnica dla takiego HBO HD nadawanego jednocześnie w: Cyfrze+, Cyfrowym Polsacie i Nce, w tym samym czasie i przez tego samego nadawcę. W czym Waszym zdaniem HBO z Nki jest lepsze od tego z Cyfry+ czy Polsatu, skoro pochodzą z jednego źródła!!! A przykłady można by mnożyć:hmm:.

NO to niekoniecznie musisz mieć racje. C+ i CP większośc kanałów współnych jakie mają pochodza z tego samego transpondera więc nie ma możliwści innej jakości. Nka większośc kanałów wspólnych z innymi firmami ma na innych transponderach. I mogą to wciskać w takiej samej jakości lepszej bądz gorszej i to tylko ich sprawa. Pytania tylko dwa. Jedno t to czy Nka jednak nadaje to iczaczej czy tak samo? A drugie to to czy HBO i inne stacje dostarczają swoje kanały w dobrej jakości ale ze względu na ograniczenia transponderó jakośc jest obniżana przez firmy nadawcze czy idzie tak samo jak dostają to od producentów stacji. Znając odpowiedzi na te pytania dopiero można dyskutowac czy Nka jest lepsza czy gorsza i zy wogole może byc
 

Lech

New member
Bez reklam
do Szemot - Przeczytaj jakieś dwie ostatnie strony tego tematu to może Ci się bardziej sprawa rozjaśni. Tutaj podaje Ci linka do kanałów satelity Hotbird ..Hotbird 6 / Hotbird 8 / Hotbird 9 (13E) - Wszystkie transmisje - częstotliwości - KingOfSat . Jak chcesz to możesz zobaczyć tę odrębność N-ki - a pisze się ona zwykle tak: Cyfra+-Cyfrowy Polsat-N, a dotyczy to większości wspólnych kanałów nadawanych z satelity HB.

P.S.
Jeszcze raz, żeby była jasność, nie popieram jakości kanałów HD żadnej z platform. Wręcz przeciwnie jestem w tej kwestii bardzo krytyczny. Wkurza mnie jednak fakt, iż forsuje się niby świetną jakość jednej z platform, chociaż nie ma do takiego twierdzenia żadnych podstaw.
 
Ostatnia edycja:

Szemot

New member
Szczerze mówiąc nie zabardzo rozumiem o co Ci chodzi. Przeczytałem każdego posta w tym temacie zreszta sam zamieściłem tu test kanałów HD na cyfrze. I nie rzumiem co mi mają dwie strony rozjaśnić. Wręcz przecwnie niczego absolutnie niczego nie wnoszą. A ta tabelka w sumie ez nie wiem co ma pokazać. Nie ma w niej zadnego bitrate audio czy video ani rozdzielczości. To tylko zestawienie częstotliwości i pewnych parametrów o ktorych nikt niejest świadom. Widzę natomiast kilka kwasów w tabelce jak np to, że HBO HD wg niej ma dźwięk oryginalny i z lektorem a HBO HD nie ma w rzeczywistości dźwięku oryginalnego.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Szczerze mówiąc nie zabardzo rozumiem o co Ci chodzi. Przeczytałem każdego posta w tym temacie zreszta sam zamieściłem tu test kanałów HD na cyfrze. I nie rzumiem co mi mają dwie strony rozjaśnić. Wręcz przecwnie niczego absolutnie niczego nie wnoszą. A ta tabelka w sumie ez nie wiem co ma pokazać. Nie ma w niej zadnego bitrate audio czy video ani rozdzielczości. To tylko zestawienie częstotliwości i pewnych parametrów o ktorych nikt niejest świadom.
To chyba jasne. Chodziło mu o podniecanie się przez użytkowników jakiejś platformy wyższym bitratem i lepszą jakością jakiegoś kanału, gdy tym czasem kanał ten jest dla wszystkich platform nadawany tym samym streamem. Czyli jego bitrate i jakość są dla różnych platform identyczne.

Widzę natomiast kilka kwasów w tabelce jak np to, że HBO HD wg niej ma dźwięk oryginalny i z lektorem a HBO HD nie ma w rzeczywistości dźwięku oryginalnego.
Może to problem Twojego dekodera. Na dekoderach n-ki, klawiszem OPT pilota, możesz sobie w każdej chwili zmieniać ścieżkę HBO HD pomiędzy oryginalną, a ścieżką z polskim lektorem.
 

Szemot

New member
To chyba jasne. Chodziło mu o podniecanie się przez użytkowników jakiejś platformy wyższym bitratem i lepszą jakością jakiegoś kanału, gdy tym czasem kanał ten jest dla wszystkich platform nadawany tym samym streamem. Czyli jego bitrate i jakość są dla różnych platform identyczne.
To moze dlatego nie rozumiałem ocb bo to jest coś o czym ja mówiłem wcześniej a brzamiało jakby mi tumaczył a nie przytakiwał. Poza tym tez nie dokońca to co tabelka pokazuje na to wskazuje. Większośc wspólnych stacji mają Cyfra i CP Nka ma wiekszość kanałów sama bądz z kimś innym na transponderze. A wtedy ewentualnie mozna sobie gdybać już o lepszej bądz gorszej jakości

Może to problem Twojego dekodera. Na dekoderach n-ki, klawiszem OPT pilota, możesz sobie w każdej chwili zmieniać ścieżkę HBO HD pomiędzy oryginalną, a ścieżką z polskim lektorem.
Mam dwa dekodery. Jeden to najlepszy jaki cyfra daje czyli Pace HD 500GB a drugi mam oddzielnie kupiony Ferguson Ariva HD Combo. Na obu pokazuje dźwięk Dolby Digital Stereo mimo iż większośc filmów na samym początku ma notkę "Ten film został nagrany w systemie Dolby Digital 5.1" i jednocześnie ten polski stereo jest jedynym dźwiękiem do wyboru. To samo mam z BBC HD. Dźwiek jest tylko polski choć tabelka z tego linku pokazuje, że angielski także.
 
Do góry