Jaki zestaw kina domowego 5.1 do 5000 zl

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie chce mi się wierzyć, że sub o takich parametrach miał problem z nagłośnieniem powiedzmy 20-25mkw? Może źle coś było ustawione?
 

lmatys

New member
Nie chce mi się wierzyć, że sub o takich parametrach miał problem z nagłośnieniem powiedzmy 20-25mkw? Może źle coś było ustawione?

Witaj Krzysiek.
Widzisz, tutaj wlasnie chodzi o teorie wzglednosci...jak to powiedzial Einstein - wszystko jest wzgledne.
Byc moze dla Ciebie taki sub powinien naglosnic pomieszczenie 3x4, ale dla mnie nadal bylo slabo. Dobry sub powinien tak przypieprzyc, ze czujesz cisnienie na klatce piersiowej... ;-).

Swego czasu zbudowalem sub'a z kolega na glosniku Hertz 25cm. Konstrukcje, wszystko w srodku zrobilismy sami. Koszt okolo 1000 zl wyszlo...ale schodzil tak pieknie nisko ze zlotowka z ziemi sie unosila...Oczywiscie nie nadawal sie do szybkiego i kontrolowanego basu...ale do kina domowego to byla na pewno petarda ;-).
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To też właśnie zależy od Naszych oczekiwań. Mawia się że poprawnie skalibrowany sub nie powinien wybijać się przed szereg, a dopiero po jego odlączeniu powinno Nam brakować basu. Więc wstawiając nawet potwora do niewielkiego salonu nic nie daje, bo kalibracja go Nam wyciszy. Dodatkowo do przetestowania potrzebny jest dobry materiał i zauważyłem że na filmach pomimo np. wybuchu ten bas nie jest mocny i niskoschodzący. Zobacz, ja na 15mkw mam REL T5, gdzie parametry takie jak wielkośc przetwornika i moc ma niższą niż ten Dali, a ja go mam ustawionego na godz. 10-tą i wyciszony w samym amplitunerze na -5 i uważam że przy dobrym filmie basu jest sporo. Dla Ciebie to by pewnie było zupełne bezbasie:)? A na jakim materiale testowałeś tego suba?
 

lmatys

New member
To też właśnie zależy od Naszych oczekiwań. Mawia się że poprawnie skalibrowany sub nie powinien wybijać się przed szereg, a dopiero po jego odlączeniu powinno Nam brakować basu. Więc wstawiając nawet potwora do niewielkiego salonu nic nie daje, bo kalibracja go Nam wyciszy. Dodatkowo do przetestowania potrzebny jest dobry materiał i zauważyłem że na filmach pomimo np. wybuchu ten bas nie jest mocny i niskoschodzący. Zobacz, ja na 15mkw mam REL T5, gdzie parametry takie jak wielkośc przetwornika i moc ma niższą niż ten Dali, a ja go mam ustawionego na godz. 10-tą i wyciszony w samym amplitunerze na -5 i uważam że przy dobrym filmie basu jest sporo. Dla Ciebie to by pewnie było zupełne bezbasie:)? A na jakim materiale testowałeś tego suba?

Lecial film Transformers, ale nie wiem ktora czesc...byla akcja lotniskowcem ktory zostal zaatakowany, wybuchaly odrzutowce i pozniej zatonal...;-). Moze bedziesz mial okazje sprawdzic.

Byc moze mam za duze wymagania, po ogladaniu filmow w Cinemacity w Poznaniu. Tam naprawde jest dobre naglosnienie.

Pozdrawiam.
 

collider

New member
Bez reklam
Witaj Krzysiek.
Widzisz, tutaj wlasnie chodzi o teorie wzglednosci...jak to powiedzial Einstein - wszystko jest wzgledne.
Byc moze dla Ciebie taki sub powinien naglosnic pomieszczenie 3x4, ale dla mnie nadal bylo slabo. Dobry sub powinien tak przypieprzyc, ze czujesz cisnienie na klatce piersiowej... ;-).

Swego czasu zbudowalem sub'a z kolega na glosniku Hertz 25cm. Konstrukcje, wszystko w srodku zrobilismy sami. Koszt okolo 1000 zl wyszlo...ale schodzil tak pieknie nisko ze zlotowka z ziemi sie unosila...Oczywiscie nie nadawal sie do szybkiego i kontrolowanego basu...ale do kina domowego to byla na pewno petarda ;-).

Szczerze to jak czytam ten opis i wymagania, ktore stawiasz subowi to mam wrazenie, ze rozmowa jest o car audio a nie KD. W tym pierwszym przypadku faktycznie subwoofer ma wyginac blachy a przechodniom zrywac marynarki, ale juz w drugim przypadku sub ma byc subtelny. Uderzyc kiedy naprawde potrzeba a tak byc skryty i tworzyc dopelnienie zestawu. Inaczej jest w przypadku zestawow opartych na samych satelitach. Tam sub odgrywa przodujaca role bo napedza caly bajzel. Odpowiada za dzwiek w duzo wiekszym zakresie. Nie jest tak przyciety.
Kalibracja zazwyczaj ustawia dosc prawidlowo glosniki, chyba ze mamy bardzo felerne pomieszczenie, duzo rezonansow to wtedy moga wystapic bledy. Gdy kalibrujesz suba to nie odkrecasz go na maksa a ustawiasz w przedziale od godz. 10 do 12. Wtedy zawsze istnieje mozliwosc recznej regulacji. Zostaje zazwyczaj ten zapas dzieki ktoremy mozemy podbic bas wedlug swoich preferencji.
 

lmatys

New member
Szczerze to jak czytam ten opis i wymagania, ktore stawiasz subowi to mam wrazenie, ze rozmowa jest o car audio a nie KD. W tym pierwszym przypadku faktycznie subwoofer ma wyginac blachy a przechodniom zrywac marynarki, ale juz w drugim przypadku sub ma byc subtelny. Uderzyc kiedy naprawde potrzeba a tak byc skryty i tworzyc dopelnienie zestawu. Inaczej jest w przypadku zestawow opartych na samych satelitach. Tam sub odgrywa przodujaca role bo napedza caly bajzel. Odpowiada za dzwiek w duzo wiekszym zakresie. Nie jest tak przyciety.
Kalibracja zazwyczaj ustawia dosc prawidlowo glosniki, chyba ze mamy bardzo felerne pomieszczenie, duzo rezonansow to wtedy moga wystapic bledy. Gdy kalibrujesz suba to nie odkrecasz go na maksa a ustawiasz w przedziale od godz. 10 do 12. Wtedy zawsze istnieje mozliwosc recznej regulacji. Zostaje zazwyczaj ten zapas dzieki ktoremy mozemy podbic bas wedlug swoich preferencji.

Faktycznie, moge miec wypatrzony sluch przez car audio.
Dzieki za wypowiedz.

Pozdrawiam.
 

rkaniews

Member
To też właśnie zależy od Naszych oczekiwań. Mawia się że poprawnie skalibrowany sub nie powinien wybijać się przed szereg, a dopiero po jego odlączeniu powinno Nam brakować basu. Więc wstawiając nawet potwora do niewielkiego salonu nic nie daje, bo kalibracja go Nam wyciszy. Dodatkowo do przetestowania potrzebny jest dobry materiał i zauważyłem że na filmach pomimo np. wybuchu ten bas nie jest mocny i niskoschodzący. Zobacz, ja na 15mkw mam REL T5, gdzie parametry takie jak wielkośc przetwornika i moc ma niższą niż ten Dali, a ja go mam ustawionego na godz. 10-tą i wyciszony w samym amplitunerze na -5 i uważam że przy dobrym filmie basu jest sporo. Dla Ciebie to by pewnie było zupełne bezbasie:)? A na jakim materiale testowałeś tego suba?

Zaczynam wierzyć, że można wydać ogromną kasę za Kd a efekt może być różny. Znajomi mają salę kinową urządzona przez firmę zajmująca się hifi W Toruniu. Wszystko pięknie, myślę, że wydali furę kasy [NAD + monitor audio + projektor Sony]. Tylko w moim odczuciu to buczy i dudni. Jak puszczą koncert w HD DTS to mocno gra góra i dudniacy bas. Wydaje mi się, że firma poszła w sprzedaż drogiego sprzętu, słabo patrząc na stronę akustyki pomieszczenia. Jest właśnie tak, że bas urywa tylek i dudni w całym domu.

Dlatego tez bliskie są mi spostrzeżenia krzyska1980 i przychylam się do posta.
 

hans2

Banned
w PL nie ma duzo firm ktore zajmuja sie porzadnie akustyką.
użytkownicy sprzętu też bardziej są chetni inwestowac w graty niz w poprawe akustyki.
tutaj na forum tematy akustyki tez raczej ograniczaja sie do "akustyka jest wazna" i niewiele poza tym.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Temat ważny, a dlaczego mało go poruszany na forum? Pewnie dlatego że niewiele osób jest tym zainteresowana. W 90% mamy Nasze zestawy KD czy stereo w pomieszczeniach użytkowanych na co dzień, a nie typowych osobnych pomieszczeniach adaptowanych pod Nasze zabawki. Dodatkowo sporo z tych pomieszczeń jest nowoczesnie urządzona, więc wyobrażasz sobie jeszcze na ścianach jakieś panele akustyczne? Już widzę nasze drugie połowy jak się godzą żeby w Ich pięknym salonie wisiały na ścianach maty wygłuszające:blagam:
 

hans2

Banned
da rade to zrobic tak zeby byl i wilk syty i owca cała.
panele akustyczne mozna obic cienkim materialem np z nadrukiem.
jakies okladki ulubionych plyt albo obraz, w zaleznosci co sie uda wynegocjowac ;)

ja coraz bardziej sie zastanawiam nad vicoustic wave wood
i jestem na etapie urabiania zony ;)
 
Ostatnia edycja:

lmatys

New member
Witam Panow.
Jak juz pisalem w jednym z postow, ostatecznie zamowilem:

- Samsung UE60H7000
- Dali Zensor 7
- Onkyo TX-NR828
- kable *********************a 4.0mm2
(pon/wt/sr bede to odpalal)

Zakladajac ze np Suby: T7 i Jamo SUB680 maja podobno moc, czym w zasadzie moga sie roznic? Czym rozni sie bas drogiego suba od tanszego?

Wstepnie wiem ze pewnie wybiore kontrukcje zamknieta.

Kolejna sprawa. W relacji miejsce na amplituner <> miejsce na sub'a mam przeciagniety kabel:

- marka Klotz
- typ AC106
- dwuzylowy

Widze ze ten kabel to jakis instrumentalny..bedzie ok?

Czy to ogranicza mnie do wyboru konkretnej marki/typu?
Pozdrawaim.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Po prostu REL jest lepszy klasowo, lepiej wykonany i w muzyce jednak lepiej zagra niż Jamo. Dodatkowo, przy takim niezłym zestawie jak posiadasz nie wypada kupować suba Jamo:) Sub jest bardzo ważnym elementem zestawu, więc ja bym kupił coś cenowo adekwatnego do reszy komponentów. Nie mówię że Jamo źle gra, ale to już nie ta klasa co Velodyne, REL, Paradigm czy Dali.
 

lmatys

New member
Witam.
Wiec podlaczylem wszystkie klocki:

# TV H7000 - jest rewelacja, obraz zyleta
# zestaw Onkyo 828 + Dali Zensor 7 - gra to pieknie

Zwracam honor, iz grzechem byloby podlaczanie do odsluchu audio subwoofera. Przyznam ze Z7 potrafia zatrzasc chata, podbilem sobie lekko bas i jest tak jak sie chce ;-)

Wlaczylismy zwiastun transformers z yt i uderzenia basu sa rewelacyjne ;-).
Tak czy owak sub'a dokupie...ale nie dlatego ze brakuje basu. Suba kupie dlatego, aby nie psuc neutralnosci Dali ktora jest niesamowita. Te glosniki graja najladniej bez zadnego podkrecania...

Teraz mam jedno pytanko. Ampli z TV jest polaczone za pomoca HDMI ARC, i tutaj dzwiek ladnie wraca do amplitunera z innych zrodel, przez co audio jest z kolumn. Jak zmusic ampli, aby audio z tv naziemnej lecial przez kolumny? Moze swiatlowodem TV<>Ampli?

Pozdrawiam.
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Ustaw Pass Through na ampie i nie musisz go włączać. Kiedy TV załączyć amplituner w stanie stand by da sygnał na głośniki. A poza tym gratuluję wyboru. Tez u mnie gra onkyo tylko ze z bx5.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak, łącz optykiem z TV. Gratulacje ze sprzetu:) Kolumny jak się wygrzeją zagrają jeszcze lepiej. Suba dokup koniecznie, to zobaczysz jakie wtedy będą fajne efekty w kinie. Pomimo że kolumny potrafią ładnie zagrać basem, to bas z suba jest calkiem inny. Niższy i mocniejszy, bardziej odczuwalny na ciele.
 

lmatys

New member
Tak, łącz optykiem z TV. Gratulacje ze sprzetu:) Kolumny jak się wygrzeją zagrają jeszcze lepiej. Suba dokup koniecznie, to zobaczysz jakie wtedy będą fajne efekty w kinie. Pomimo że kolumny potrafią ładnie zagrać basem, to bas z suba jest calkiem inny. Niższy i mocniejszy, bardziej odczuwalny na ciele.

Witam.
Dzis podlaczylem do zestawu REL T9. Zona wscieka sie, bo kieliszki jej tancza w szafkach...dobra zabawa ;-).

W muzyce pieknie, w filmach pieknie. Choc uwazam ze do wyrafinowanego odsluchu stereo powinien byc off.

P.S-na poczatku ustawilem go na drewnianej podlodze...i przy obciazeniu 3/4 mocy...cisnienie od dolnego glosnika przesuwalo suba przy kazdym mocniejszym pierdyknieciu ;-).

Musze wymyslic jakas sensowna podstawe.
Pozdrawiam.
 
Do góry