Jaki zestaw kina domowego 5.1 do 5000 zl

lmatys

New member
Witam kolegow.
Stoje przed zakupem kina domowego:
- pomieszczenie lacznie salon/jadalnia/kuchnia ok 50m2 ale czesc przeznaczona na salon gdzie jest tv to ok 24m2
- pod TV ktory bedzie wisial na scianie bedzie 'szafka' na ktorej/w ktorej bedzie ampli, centralnie w szafce glosnik centralny, po bokach kolumny (fajnie gdyby nie byly wyzsze niz 82 cm - ale jak musza byc wyzsze to niech beda...)
- na tyle salonu za kanapa beda dwa glosniki na wys. ok 125 cm, oraz prawie centralnie z tylu pod schodami mam wyprowadzony kabel sygnalowy dla sub'a

Wstepnie z moim kolega wybralem Onkyo TX-NR636.
Zrodlo sygnalu mieszane: filmy i muzyka.

I teraz jakie do tego kolumny?

Zalezny mi na wzlednej jakosci dzwieku/video oraz estetyce.
Za wszelakie uwagi dziekuje z gory.

Pozdrawiam.

P.S-zapomnialem dodac, iz zalezy mi na dobrym basie (gleboki i soczysty) - tak ze jak cos wybuchnie w czasie filmu, to fajnie portkami zatrzesie ;-).
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Żeby Ci portkami zatrzęsło, to musi być porządny subwoofer, a na taki też musisz przeznaczyć te 1500zł-2,5 tys. Amplituner jeżeli chcesz Onkyo to zobacz model 616 lub 626, bo 636 to nowość i szkoda na ten czas przepłacać. Trochę masz za mało kasy, bo odliczając suba i amplituner pozostaje 1k-1,5k na kolumny, a w tej cenie określenie "jakość" nabiera innego znaczenia. Dodatkowo problem może być z aakustyką w Twoim salonie, bo pomimo tego że część odsłuchowa ma 24mkw, to salon jest otwarty i calkowita wielkość to 50mkw, a to już wymaga konkretnego nagłośnienia. Nigdy nie wiadomo jak dźwięk się będzie rozchodził?, bo przecież nie będzie się kotłował na tych 24mkw tylko pójdzie na cały salon. Ja bym chyba na Twoim miejscu na razie zrezygnował ze suba i dozbierał na coś mocnego, a te 5k zainwestował w amplituner i dobre kolumny 5.0. Oczywiście kolumny w tej cenie będą na ok. 25mkw, bo mocniejsze i większe to już cena sporo wyżej, ale już przyzwoitej jakości. Pogadaj z Blackninja, bo przyda się dobry upust.
 

lmatys

New member
Witaj.
Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.

1. Chcialbym jednak nowy ampli gdyz ma te wszystkie multimedialne wspolczesne bajery, jak strumieniowanie prosto z ajfona etc...

2. Ile kasy mialbym dolozyc, zeby uzyskac efekt? Chce miec temat audio w domu z glowy, potem beda juz inne wydatki i nigdy nie kupie ;-).

Tak jak napisalem, audiofilem nie jestem...ale jak kupowac to cos z dobrym stosunkiem ceny do jakosci ale z naciskiem na jakosc.

Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z audio jest tak, że im lepsza jakość brzmienia, większa moc, więcej bajerów, to i cena wyższa. Już pisalem, że nie wiem jak u Ciebie z akustyką?, bo inne zestawy się dobiera na 50mkw a inne na 25mkw. Podejrzewam że na 50mkw gdybyś chciał porządnie nagłośnić, to te 5k na same kolumny by poszły np. Klipsch RF 82, Paradigm Monitor 11 v.7, JBL Studio 290 czy trochę tańsze Taga Platinum F120. Więc pewnie skupimy się na zestawach na 25mkw? Kolumny po upuście w okolicach 3k, amplituner średnio 2k, subwoofer też ok. 2k. Oczywiście usredniłem to trochę, bo może tak być że na jednym bardziej oszczędzisz ale dołożysz do innego komponentu. Jak coś wybierzesz, to napisz do Blackninja bo ma naprawde niezłe ceny dla forumowiczów.

Z amplitunerów zerknij na: Yamaha 775/777/ RX-A 830, Onkyo 626/636/717, HK 270/370, Denon X2000/X3000, Marantz 5008/6008, Pioneer 923/924/1123.

Z kolumn: Klipsch F20, Klipsch RF 62, Dali Zensor 7, KEF C7, Melodika BL 40, Monitor Audio MR 6, JBL Studio 280, Paradigm Monitor 9 v.7, Taga Platinum F80/100

Subwoofer dobierzemy jak już ogarniesz jakiś zestaw i jak coś kasy zostanie:)
 
Ostatnia edycja:

lmatys

New member
Witaj.
Odpowiadajac, tak - dobieramy sprzet na te 25m2.
Jezeli chodzi o akustyke, podejrzewam ze gorzej byc nie moze...w zadnym wypadku nie przypomina to ani kwadratu, ani prostokata...na srodku parteru jest jakby wyspa kominowa, ktora mozna obejsc dookola...za nia kuchnia, i obok jadalnia...prawie z kazdego punktu mozna obejrzec kazdy kawalek parteru...Co wiecej, nad subem sa schody azurowe z wysoka na jakies 3 metry klatka schodowa...i kolejnym korytarzem na pietrze...wiec bedzie sie nioslo strasznie...

Mysle jeszcze inaczej. Czy moznaby zrobic tak, ze kupie tylko dwie frontowe kolumny glosnikowe + sub na tyl i zrobie sobie dobre stereo? A jezeli kiedys stwierdze ze chce 5.1 to dokupie sprzet? Mysle w tym kierunku, gdyz na dobry film ktory chce obejrzec zawsze jade do kina.

Obecnie mam zestaw logitecha Z4 2.1 i zyje...;-)

Czyli mialbym:

- Onkyo TX-NR636
- do tego dwie dobre kolumny
- do tego dobry sub zeby portkami zatrzeslo

Co o tym sadzisz?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pomysl teoretycznie dobry. Tylko jak już pewnie czytałeś niejednokrotnie, że jeśli chodzi o muzykę to wzmacniacz nawet tańszy o wiele lepiej sobie radzi, tylko to oczywiście dodatkowy koszt. Fajnie by było gdyby taki ampli posiadał pre-out do podłączenia tego wzmacniacza, tylko wyjście takie posiada dopiero seria 7xx. Dlaczego napisalem "teoretycznie"?, bo w sumie niewiele to zmieni. Tak naprawde satelitki i central to i tak często mniejszy wydatek niż kupno porządnego suba, więc fronty wybierz z tych co podałem, a jeśli chodzi o suba to napisz czy bardziej zależy Ci na muzyce ( konstrukcja zamknięta) czy na filmach ( konstrukcja BR)?. Zamknięty jest szybszy z bardziej kontrolowanym basem, natomiast BR daje większe ciśnienie na filmach ale bas jest rozciągnięty. Na razie liczymy powiedzmy 2k na amplituner i 2-2,5k na fronty, więc i tak kurcze trochę za malo kasy na suba:( Z subów warto zerknąć na zamknięte: REL T7, JBL 550 a z tańszych na Jamo sub 660, z BR: Velodyne EQ - Max 10/12, Dali E12-F lub coś z oferty Klipsch lub Paradigm. Kiedyś do kina był niezły bezprzewodowy JBL ES 250, ale nie wiem czy nadal jest dostępny?
 

lmatys

New member
Witam.
Do czego sluzy 'pre-out' ?

Z kolumn ktor wymieniles najbardziej podobaja mi sie Dali Zensor .7
Maja swietny design - biale sa rewelacyjne.
Od strony technologicznej nie wypowiem sie, bo sie nie znam.

Co do suba, widze ze trzeba dolozyc 2k...wiec doloze.
A w domu leci przede wszystkim muzyka...Zona slucha nonstop.
Rel T7 kosztuje od 3200 zl...wiec juz troche sporawo, a ten JBL widze od okolo 1800 zl...

Ale nadal nie wiem co dalej :D
Co tu zlozyc aby czuc pelna satysfakcje? Powiedzmy ze powiekszamy budzet do 7000zl.

Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pre-out służy do podłączenia pod amplituner KD dodatkowego wzmacniacza stereo. Bez pre-out gdybyś chcial mieć również wzmak, to pozostanie Ci przepinanie kabli lub dokupienie odpowiedniego dzielnika. Nie sugeruj się cenami internetowymi, bo w każdym salonie można sporo utargować. Ceny te są takimi wyjściowymi, więc podejrzewam że T7 wyrwiesz poniżej 3k. W sumie to Nasza rola chyba się zakończyła:), bo przedstaawiłem Ci sprzęt do wyboru a kupowanie w ciemno przy tym budżecie nie polecam. Nie koniecznie to co mnie się podoba spodoba się również Tobie. Zobacz w okolicy czy nie masz jakiś salonów audio i umów się na odsluch?
 

lmatys

New member
Reasumujac:

- Onkyo TX-NR636
- 2x kolumna Dali Zensor 7
- 1x sub REL T7 lub JBL 550

i bedzie gralo ladnie?;-)

Ostatnie pytanie: na czym powinien polegac sensowny odsluch sprzetu w salonie?
Gdzie w Poznaniu mozna zrobic taki odsluch w towarzystwie specjalisty audio?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Salony w Poznaniu, to albo koledzy pomogą albo w sieci musisz poszukać, bo ja pochodzę z centrum:) Jesli chodzi o amplituner, to najlepiej gdyby wcześniej sprzęt był skalibrowany za pomocą mikrofonu. Najczęściej sprzedawcom nie chce się kalibrować elektroniki, bo to trochę czasu trwa, a podłączają można powiedzieć na fabrycznych nastawach. Tylko sęk w tym, że amplitunery grają o niebo lepiej po kalibracji. Też mam Onkyo to coś o tym wiem. Jak wyłączę Audyssey, to sprzęt gra płasko i bez werwy, a po poprawnym ustawieniu jest dynamika, bas i super efekty w kinie. Większość kolegów na forum to samo Ci napisze. Wybierz sobie płytki z muzyką lub jakieś filmy na BD/DVD z dobrymi efektami do testów i trzeba samemu zobaczyć czy się będzie podobać. Jest też w amplitunerach takie podbicie jak Dynamic EQ i warto je załączyć. Czy się będzie podobać? Na to pytanie Ci nie odpowiem, bo jak już pisalem są gusta i guściki, i nie chcę żebyś kiedyś napisał że przez kogoś źle wybrałeś. Jeśli chodzi o sam sprzęt to jest fajny, ale charakter brzmienia to już kwestia gustu:) Dali grają ładnie, ale nie uwypuklają dołu. Niektórym zależy na potężnym basie, i tutaj bym spojrzał na Paradigm, Klipsch czy JBL. Jeżeli lubisz czyste, ładne brzmienie bez faworyzowania szczegolnie jakiegoś z pasm to Dali, Monitor Audio, Indiana Line. A czego wogóle sluchasz, jakich gatunków?
 

lmatys

New member
Witaj.
Widze ze to jak z kalibracja telewizora..
Hm...muzyka...od techno do radia złote przeboje ;-).

Pisalem ze lubie kiedy zatrzesie portkami, gdyz takze lubie soczysty bas. Myslalem ze jak bedzie sub, to fronty nie musza tak mocno uwydatniac niskich tonow?

Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli będzie sub wykorzystywany do stereo, to faktycznie fronty nie muszą zionąć basem:) Kwestia gustu. Ja i sporo osób nie uważamy suba do stereo, ale są osoby które lubią. REL jest z tym fajny, że dedykowany jest głównie do muzyki i posiada w zestawie specjalny kabel do podłaczenia wysokopoziomowego, dzięki czemu można idealnie zgrać kolumny i suba. Co nie oznacza oczywiście, że inny subwoofer mniej się spodoba. Teraz kolego to tak teoretyzujemy. Dopóki sam się nie wybierzesz gdzieś do salonu, to jedynie możemy pisać swoje subiektywne odczucia, które i tak Ci nie bardzo pomogą.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Kup na razie ampli z kolumnami 5.0 , suba dokupisz za jakiś czas. Mogą być też JBL Studio, jak wchodziły do sprzedaży chwalili się też wprowadzeniem białego zestawu 5.1.

017_Image00178.jpg
 

lmatys

New member
Witam.
Bylem dzis na odsluchu w salonie Denona.

Pan podlaczyl mi Dali Zensor 7 + Denon AVR-X2100W. Coz, gralo to ladnie, czysto, tak neutralnie. Wykonanie i wyglad podoba mi sie.

Pan pokazal mi to samo z kolumnami Boston Acoustics M340 (podobno klase wyzej), i powiem ze tez ladnie to gralo...ale nie byly juz tak neutralne i naturalna jak Dali - takie mialem wrazenie. (testy w czystym stereo, i wszystkie parametry ustawione na zero).

Pozniej Pan poprosil o 15 min, skalibrowal zestaw: AVR-X2100W + Z7 w systemie 5.1 + sub Dali E-9 F i szczerze Z7 ladnie...ale ten sub w pomieszczeniu 3x4 nie dawal wogole rady. Kolejnie Pan podlaczyl to samo ale z Subem e-12 F i gralo to zdecydowanie lepiej...ALE dupy mi nie urwalo...nie bylo tego soczystego cisnienia jak w sali kinowej...nie bylo tego porzadnego przy...bania (sub za 2800 zl).

Czy ten sub Dali E-12F to dobry sub? Jezeli tak to jestem w kropce troche, bo on do konca mnie nie zadawala.

Dodam ze z ciekawosci pojade odluchac: Jamo S628HCS - jestem ciekawy czy roznica zwali mnie z nog ;-).
Za komentarze dziekuje z gory.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Sub Dali to niezły sprzęt. Wiesz, zależy jak się go ustawi. Chyba Armanig go ma i sobie chwali. Napisz do Niego na PW, to pewnie coś więcej w praktyce powie. Szkoda czasu na odsluch Jamo s628, bo to zupełnie nie ta klasa co Zensor 7.
 

lmatys

New member
Sub Dali to niezły sprzęt. Wiesz, zależy jak się go ustawi. Chyba Armanig go ma i sobie chwali. Napisz do Niego na PW, to pewnie coś więcej w praktyce powie. Szkoda czasu na odsluch Jamo s628, bo to zupełnie nie ta klasa co Zensor 7.

Witam.
Jednak odslucham...wiem ze to inna liga, ale moze moje uszy znaja sie tak samo na dzwieku jak ja na lidze mistrzow i pucharze uefa ;-).

Co do suba tak jak napisalem, tylka mi nie urwalo....wiec jezeli na dzien dobry bylo tak se...to nie wyobrazam sobie wydac 3k na cos, co prawie wytwarza cisnienie w pokoju 3x4...a co dopiero kiedy kubatura ma 50m2 po podlodze ;-(.

Pozdrawiam.
 
Do góry