Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora?

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jaki rozmiar ekranu 16:9, oglądanego z ok 3,5/4 metra będzie lepszy: 120 czy 133 cale? Przeznaczenie: konsola, filmy, netflix, youtube, koncerty.

Jeżeli 4m, to ja osobiście poszedłbym w 133", ale przy 120" też będzie ok.
Istotne jest to, co będzie częściej oglądane 16:9 czy 21:9, w przypadku tego drugiego zdecydowanie lepiej przy tej odległości sprawdzi się 133"

Witaj
Ja mam 133" i oglądam z ok 4.5-5 m. Na początku trzeba się przyzwyczaić, teraz nie zamienił bym na mniejszy. Też wyliczono mi 120" i bardzo dobrze zrobiłem decydując się na 133",a filmy w 3D przy takim ekranie.... :D:D:popcorn:

Nie dziwie się, też bym szedł w taką przekątną przy tej odległości, ale do 3D to dla mnie i tak za mało ;)
 

sebex7

New member
Zdecydowałem się na ekran 120 cali. Już jest u mnie. Kupiłem ekran firmy Esmart z napinaczami. Obawiam się, że będę żałować, że nie 133 cale chociaż jak policzyłem odległość widza od ekranu to będzie 3,5 metra. Zawsze można zmienić na większy a ten sprzedać kiedyś. Nie mogłem na stronach w naszym języku znaleźć opini o tym ekranie. Z tego co widziałem na zagranicznych forach to jak za taką cenę będzie ok. Szczególnie, że to będzie salon gdzie rzutnik jest dodatkiem a nie sala kinowa. :)
 

kivlov

New member
Dzisiaj robiłem przymiarki i z 4,5m 120% to wydaje się być mega duży obraz. MOże dlatego, że jest wysokośc pomieszczenia zaledwie 220cm i tu mam do was pytanie ile od sufitu i od podłogi powinien znajdowac się obraz? Mam wolnej przestrzeni 220cm ( wysokość ekranu 120" to 150cm), a więc rozkałd 70cm na górę lub dół na ok 35cm czy lepiej inne proporcje?)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ekran stosunkowo nisko, tak, aby akcja była przed nami, a nie na górze. 120" z 4.5m w mojej ocenie nie daje wrażeń kinowych, a już na pewno nie jak oglądamy treści 21:9 czyli zdecydowana większość pozycji. Oczywiscie gusta i gusciki i każdy niech robi jak chce.
 

kivlov

New member
Armanig - niestety u siebie już nawet nie zmieszczę większego ekranu bo musiałbym mieć na całą ścianę bo tylko wysokość mam 220cm.
Ściana ma wymiary:
220cm wysokość
450cm szerokość
Czyli jak dam ekran 265cm szerokości to pozostaje 185cm wolnej przestrzeni czyli 92,5cm na stronę, a gdzie miejsce na głośniki?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jasna sprawa, jak nie ma miejsca, to trzeba pogodzić.
Staraj się wycentrowac obraz i nie sugeruje się tutaj żadnymi poradnikami. Ty masz czuć komfort oglądania, nawet kosztem niżej umieszczonego centrala - np.jak stwierdzisz, że wolisz niżej ekran, ale będzie Ci kolidowal w centralnym.
No chyba, że nie masz centrala, wówczas chulaj dusza.
 

kivlov

New member
Mam centrala i to nawet dobrego bo każdy pisze, że central to bardzo wazny element kina CC800V od Focala.
Najwyżej ustawię go pod skosem, aby celował na twarz.
Nie wiem skąd kupić MDF na ekran no i jaką wybrac grubośc chyba 18mm bym chciał, aby się nie wyginał (DIY malowany). Projektor ma być na suficie, ale chyba nie każdy tam może być? Czy coś mylę? Bo mam nisko sufit więc nie wiem jak to będzie? Ogolnie instalacje już mam ustawioną na suficie.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Wysokość ekranu od podłogi ? Myślę , że 50 cm powinno być O.K
Jaki wybrałeś projektor , kolor farby na płytę.
Nie myślałeś o ramowym Adeo ? Policzyć wszystkie koszty płyty, farby , weluru , taśmy do oklejania , itp
Ile zaoszczędzisz ?

A , poza tym , dawaj foty :)
 
Panowie.Wieszająć projektor na suficie nie będzie przeszkadzała lampa?
Pod jakim kontem wyświetla projektor?
Z tego co wiem to np optome hd27e nalezy zamontować równolegle do sufitu
 

sebex7

New member
Co prawda na pożyczonym rzutniku ale był test wielkości ekranu. Oglądane z jakiś 3,5 metra i ekran 120 cali jest okej. A nawet mógłby być większy. Oglądałem TV z cyfrowego polsatu. Przy filmie, który ma czarne pasy pewnie będzie .... mały :D. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Ekran mam z firmy Esmart.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mam 115" przy 3 m odległości od ekranu i jest OK. Przy formacie 2,40:1 mogłoby być nawet kilka cali więcej :)
 

VanS

New member
Cześć mam pytanie. Jestem na etapie budowy salony. Wychodzi mi, że od ekranu projekcyjnego do kanapy będę mieć 3 metry. Jaka wielkość ekranu zatem wchodzi w grę do komfortowego oglądania? 100 cali?
 
Do góry