Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora?

LuckyS

New member
O ile dobrze odczytuję intencje autora i rysunek to:

-nie instaluje się proja inaczej niż w osi ekranu (inaczej w użyciu keyston którego nie powinno się używać;) a Lensem aż tyle nie doregulujesz (o ile będzie na pokładzie wybranego proja)

-miejsce na ekran o szer ok. 291 cm czyli maks 131cali bez borderów czyli jakieś 120-125 cali realnie

-wszelkie info znajdziesz pod tym adresem: Projection Calculator Pro - Projector to Screen Distance
Wpisujesz wybrany projektor ustalasz odległość itd.
Pokazuje wyniki: wielkości jak i jasności (przybliżone) obrazu
 

awakeman

New member
Kolego, co masz na myśli pisząc o tym, że projektora się nie instaluje inaczej niż w osi ekranu?

Przerabiam właśnie zakup projektora, ale najpierw chciałbym się dowiedzieć, czy da się go ustawić całkowicie z boku ekranu, nie na jego środku, w odległości od niego około 4 metrów. Wielkość ekranu to 240cm na 200cm.

Pisząc inaczej, ekran 240x200, odległosć do kanapy 4m, projektor ustawiony na szawce z boku kanapy, czyli jakieś 120cm od srodka ekranu plus oczywiście te 4 metry odległości do niego.

Czy to przejdzie, czy może projektor musi być umieszczony na samym środku ekranu, czyli w moim przypadku na środku kanapy, czego oczywiście chciałbym uniknąć?

Z góry dzięki za pomoc.
 

LuckyS

New member
W osi to po równo od boków ekranu;)
Góra-dół to już w zależności od proja; niektóre rzucają obraz "na wprost" inne powyżej/poniżej centralnego punktu na ekranie. Większość powyżej (stojąc a nie wisząc).

Nie sądzę aby był jakiś proj, który będzie miał na pokładzie Lens Shift pozwalający na tak znaczne przesunięcie obrazu bez zniekształceń (trapez - ten można poprawić Keystonem ale tracisz na jakości). Kilka, kilkanaście cm i owszem ale 120?? Wątpię...

Czy się da? Oczywiście, że się da ale w użyciu Keystone i to mocno; co będzie miało znaczący wpływ na jakość obrazu.
Cóż to za format ekranu 240x200? Toż to nawet nie 4:3(240x180)...
Jaki/e/ projektor/y/ wybrałeś wstępnie?
 

awakeman

New member
Z ekranem troche kombinuje. Napisalem 240x200, bo takie wymiary mi najlepiej pasuja do pokoju, w ktorym bedzie. A obraz z projektora sobie juz pod niego dostosuje, bo przeciez nie musi pokrywac 100% ekranu.

Co do projektorow to kolega chwali swojego Benq 1070 i zaczalem sie rozgladac za nowszym W1090. Przy okazji, myslisz ze mozna cos lepszego wyrwac w tej cenie?

Dzieki za odpowiedz.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z ekranem troche kombinuje. Napisalem 240x200, bo takie wymiary mi najlepiej pasuja do pokoju, w ktorym bedzie. A obraz z projektora sobie juz pod niego dostosuje, bo przeciez nie musi pokrywac 100% ekranu.

Nie do końca, możesz wrzucić ekran jaki chcesz - nawet na całą ścianę, ale tak się nie robi.
Chcesz wypełnić tym rozmiarem wnękę? Jeżeli tak, to nie tędy droga.

Obraz który rzucisz na ekran powinien być centralnie dopasowany do czarnych pasów - które masz na każdym ekranie. Zwiększy Ci się drastycznie jakość obrazu, ponieważ niejako odcinasz go.

Mam nadzieję, że rozumiesz o czym pisze.

Celuj w ekran o proporcjach 16:9 i dopasuj przekątną o tych proporcjach do pomieszczenia/odległości, a następnie rzuć wizje idealnie wpasowaną w ten ekran.

Jak rzucisz obraz bezwiednie na ekran, to będziesz miał takie kwiatki. Natomiast przy zaciemnieniu, będziesz miał odbicia od ścian zapewne, które to rzucą poświatę na ekran po za wizją i zrobi się mydło.

 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Miałem W1070 przez spory okres czasu, bardzo fajna projekcja.
Chwalony na wielu forach, na pewno będziesz zadowolony.
Znajdziesz bardzo dużo recenzji i opinii.
Masz naturalnie konkurencje, w postaci chociażby Epsona i to też fajna opcja.
Ja wybrałem Benq. Nie testowałem W1090.
 

LuckyS

New member
Weź pod uwagę technologie (ogólne różnice):
Benek /DLP/ :
-do sprawdzenia tzw efekt tęczy oraz ew. ból głowy;)
-gorsze kolory,
-lepsza czerń

Epson /LCD/ :
-brak koła kolorów= brak ew. bólu głowy
-lepsze kolory,
-gorsza czerń

Coś tam jeszcze było o różnicach w płynności ruchu pomiędzy tymi technologiami ale musiałbyś sam poszukać.
To tylko podstawowe różnice.

Obydwa mają Lens ale tylko pion :(
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Miałem W1070 przez spory okres czasu, bardzo fajna projekcja.
Chwalony na wielu forach, na pewno będziesz zadowolony.
Znajdziesz bardzo dużo recenzji i opinii.
Masz naturalnie konkurencje, w postaci chociażby Epsona i to też fajna opcja.
Ja wybrałem Benq. Nie testowałem W1090.


Jak to miałeś...:D to co teraz u Ciebie wyświetla obraz..?;)
 

buldoggg

Member
Bez reklam
ja wybrałem epsona z paru powodów,brak efektu tęczy,tania oryginalna lampa z modułem(370 zł w sklepie epson.pl) i 120hz upłynniacz,ponieważ jak oglądałem film na projektorze na 120" bez upłynniacza to dla mnie nie dało się na to patrzeć(ustawienia mam na minimum z upłynniaczem).
 

sebex7

New member
Jestem na etapie wykańczania domu. Muszę decydować o podwieszanych sufitach dlatego mam pytanie.

Jaki rozmiar ekranu 16:9, oglądanego z ok 3,5/4 metra będzie lepszy: 120 czy 133 cale? Przeznaczenie: konsola, filmy, netflix, youtube, koncerty.

Sam oczywiście też przymierzę ale testowanie przez godzinę na gołej ścianie to co innego niż regularne granie czy oglądanie na takim ekranie.

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
 

Ayala73

New member
Jestem na etapie wykańczania domu. Muszę decydować o podwieszanych sufitach dlatego mam pytanie.

Jaki rozmiar ekranu 16:9, oglądanego z ok 3,5/4 metra będzie lepszy: 120 czy 133 cale? Przeznaczenie: konsola, filmy, netflix, youtube, koncerty.

Sam oczywiście też przymierzę ale testowanie przez godzinę na gołej ścianie to co innego niż regularne granie czy oglądanie na takim ekranie.

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Witaj
Ja mam 133" i oglądam z ok 4.5-5 m. Na początku trzeba się przyzwyczaić, teraz nie zamienił bym na mniejszy. Też wyliczono mi 120" i bardzo dobrze zrobiłem decydując się na 133",a filmy w 3D przy takim ekranie.... :D:D:popcorn:
 

maro18

New member
ekran z napinaczami

a ja mam pytanie trochę z innej beczki. Celuję w ekran elektryczny z napinaczami 110" (mam 3 m szerokości pokoju i przy większych chyba nie wejdzie mi kaseta). Biorąc pod uwagę teorię, to przy wysokości poziomu moich oczu na fotelu ok 120 cm i wysokości powierzchni aktywnej ekranu ok 130 cm ekran będzie jakieś 80 cm od podłogi. 80 + 130 cm = 210 cm czyli przy suficie 280 cm i grubości kasety 10 cm powinienem mieć 60 cm czarny top. Czy ktoś kojarzy takie ekrany we w miarę dobrej cenie? Na razie znalazłem jedynie elite screen z prono
 

maro18

New member
Chyba jednak Elite Screen. Za ekran 110" elektryczny z napinaczami z topem 60 cm wychodzi niecałe 4 tysiące. Adeo i Supreme wyraźnie droższe, a i topy niższe. Mam tylko nadzieję, że powierzchnia max white z gainem 1,1 to dobry pomysł do zaadaptowanej sali z RS540 :/
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Zobacz na esmart.de. Ekran znajdziesz na ebay.pl
Ja kupiłem 92" z czarnym topem 60 cm , napinacze , elektryczne rozwijany za 1100 PLN
 
Do góry