Jaka karta graficzna do PC-ta i HDTV

kurok

New member
sony klv-v40a10 vs samsung le40m61b --- który polecacie???

witam forumowiczów jestem tu nowy a w tremat hd dopiero wchodzę. Mam pytanie... kupuję samsunga slima WS-32Z308P ( wiem ze opinie o nim są "rozne" )ale biore go i chciałbym na nim puszczać obraz z kompa jak to wygląda jakościowo przez zwykłe s-video??? oraz w jaką karte z wyjsciem component się najlepiej zaopatrzyć zeby zeby z nim dobrze wspolpracowała ???
z gory dzieki za odpowiedz....
Pozdro
 

Damian1000

New member
Też się głowię nad zakupem karty graf i monitora

Mam drogą maszynę ale wysiadła geforce 6600 i od pewnego czasu przeglądam takie strony jak ta odpowiedniki również amerykańskie i brytyjsie. Kolesie tam polecają X1600 GC-HD16PLPG2-D3 z interfejsem hdmi lub Asus x1900xt a do tego nowy monitor BenQ FP241W BFI pełne hd niby wyświetla. A u nas nawet nie ma gdzie o tym poczytać
 

stank

New member
Tco99

Od jakiegos czasu poszukuję dobrej karty do HDTV, bo tylko jej brakuje (tak mi się wydaje) do skompletowania zestawu HDTV ( proc Athlon 64 X2 4600+, 1 GB RAM, karta SS2, LCD Lexsor 27" HD ready, karta graficzna - na razie radeon X1300 512MB V/D/VO- wyjście po kompozycie tragiczne 480i@60Hz ). Odtwarzanie materiału HDTV zapisanego na dysku w tej konfiguracji nie sprawia najmniejszego problemu - komp połączony z lcd kablem DVI-HDMI, jednk odbiór LUXE TV HD pozostawia wiele do życzenia, zacięcia przy dynamicznych scenach.
Czy mógłbyś napisac co więcej o matrox Parhelia APVe. Z danych na stonie producenta wydaje się, że jest ona zupełnie niezła. Cały czas rozważam również alternatywna kartę GeForce 7600GT.
 

Tco99

New member
Witam...

Jak pisałem wcześniej...moje "zauroczenie" Matroxem wynika z przeprowadzenia długich poszukiwań dobrej karty do oglądania filmów dvd z komputera.....Testowałem rózne karty oparte na procesorach ATI i Nvidia.Wybór padł na dostępną kilka lat temu kartę Matrox G450.Po prostu najlepsza jakość obrazu na telewizorze,idealne skalowanie obrazu.początkowo był kłopot z uzyskaniem napisów na tv,ale dodatkowy filtr DivxG400 załatwił sprawę
http://www.tac.ee/~prr/videoutils/divxg400.html. Długośc przewodu do telewizora około 5 metrów.Matrox posiada baardzo dobrą funkcję DVDMAX dzięki której uzyskujemy super jakościowo efekt na telewizorze.
Karty Matrox nie nadają się,ze względu na swoją wydajność do grania.Ich głowne zastosowania to grafika.Potem pojawiła się karta Matrox Parhelia...bardziej wydajna w grach.A teraz ze względu na HDTV korzystam z Matroxa Parheli APVe.
http://www.matrox.com/graphics/workstation/cre_pro/products/apve/home.cfm
To jest to.Proponuje przetestować..zawsze można zwrócić i zamienic na coś innego.Teraz pojawia się sporo kart z HDMI itp.

pozdrawiam
 

Piotrek_PP

New member
Zaletą wszystkich kart Matrox'a od kiedy pamiętam była doskonała jakość obrazu analogowego, prawdopodobnie pochodna świetnych przetworników d/a oraz konstrukcji layout'u karty. Jednakże przestaje mieć to znaczenie przy interfejsie cyfrowym. No dobrze, może być wyższej jakości transmitter co sprowadzi się do większej możliwej długości kabla. Dużo zatem zależy jaką metodę połączenia się wybiera (component czy dvi/hdmi). Pamiętać należy, że zakup karty Matrox'a wiąże się z wieloma kompromisami. To niszowe urządzenia w dobrym tego słowa znaczeniu.

W kontekście pytania z tematu wątku postawię dość ryzykowną tezę. Otóż do hdtv? - każda karta mająca dualne wyjście dvi i sterowniki potrafiące wymusić na jednym z nich rozdzielczości hd. Sęk w tym, że musi być włożona do szybkiego peceta.
>stank. Taki jak Twój jest w zupełności wystarczający, a potencjalnych powodów zacięć, o których mówisz jest multum: filtry DS (pewnie CoreAVC, ważny jest też "renderer"), program do odtwarzania (zapewne SkyView), sterowniki urządzeń. Pamiętaj, że na kartach typu SS2 strumień hd jest dekodowany czysto softwarowo, zmiana karty graficznej nic nie da.

Do sprawdzenie przydatności peceta należy zbadać jak radzi sobie z materiałem 1080p w formacie h.264 (MPEG4 AVC). Jest to absolutny worst case, gorszy nawet od 1080i mimo, że ten ostatni angażuje po drodze deintarlacer.

I nie dajcie się zwieść znaczkom typu HDCP. Nie ma i nie będzie mieć to żadnego znaczenia w kontekście następujących faktów:

1. To nadajnik nie odbiornik wymusza enkrypcję. Zatem TV z HDCP odbierze również sygnał bez ochrony HDCP. To pro forma bo oczywiste.

2. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie możliwości oglądania oryginalnych filmów blue-ray i hddvd na 32 bitowej platformie Windows oraz Vista. Wymagana będzie 64-bitowa Vista. Wińcie za to wytwórnie filmowe, których polityka wskazuje na to, że nie udzielą licencji i wymaganych do dekrypcji AACS kluczy softwarowi pracującemu w środowisku dopuszczającym sterowniki bez podpisu elektronicznego. 32-bitowe systemy operacyjne nie mogą bazować tylko na '"authorized drivers" ze względu na wsteczną kompatybilność.

3. Kontent zdobywany w sieci oraz dostępny na piratach pewnie szybciej niż nam się wydaje, będzie miał zdjęty AACS z przyczyn obiektywnych i żadne HDCP nie będzie wymagane.

4. Jezeli enkrypcja AACS legnie, czyli podzieli los CSS, to na każdym komputerowym napędzie gęstych nosników i w dowolnym środowisku operacyjnym oryginalny materiał hd będzie wolny od zabezpieczeń w tym hdcp.

5. Ponieważ dzisiaj mamy modę na bycie kontrowersyjnym to powiem nawet więcej. Obecność hdcp na kartach graficznych może nawet zaszkodzić. Wynika to z obligatoryjnego procesu autoryzacji oraz wypracowania klucza publicznego tzw. cyfrowego uścisku dłoni w połaczeniu z mechanizmem ochrony oryginalności klucza prywatnego tzw. "key revocation" z czym mamy do czynienia w enkrypcji hdcp
 
Ostatnia edycja:

krzyżak

New member
Witam
Na dniach mam odebrać Sony Kdl-32s2000 i mam zamiar oglądać na nim głównie z kompa divx/dvd no i hdtv (mam nadzieję :)) Czytając wątek "szukamy najwolniejszego peceta" trochę się przeraziłem wymagań sprzętowych, ale były osoby z athlonem xp 1700+ które z powodzeniem odtwarzały w 720p. Ja mam athlona xp 1800+ (1,54GHz), 256DDR ramu i liczę że też mi się uda. Ale musze kupić karte grafiki (agp) bo nie mam dvi i kabel. I tu pytanie jaką kartę do takiego peceta?? na dzień dobry myślałem że wystarczy że kupie kabel:
http://www.allegro.pl/item123527202_kabel_wtyk_hdmi_19_pin_dvi_high_quality_gold_7_5m.html
i kartę:
http://www.allegro.pl/item124957097_asus_geforce_6200_256bit_128mb_ddr_hdtv_box_turbo_.html
i będzie git ale po wypowiedziach:
Piotrek_PP napisał:
(...)Otóż do hdtv? - każda karta mająca dualne wyjście dvi i sterowniki potrafiące wymusić na jednym z nich rozdzielczości hd. Sęk w tym, że musi być włożona do szybkiego peceta.
tuptus55 napisał:
(...)Aby karty GeForce z serii 6 (6200, 6600, 6800) i GF7800 obsługiwały sprzętowe dekodowanie HDTV potrzeba ZAKUPIĆ Nvidia Pure Video Decoder.
to już nie wiem :( Myślałem że PureVideo to soft dołączony do karty lub do ściągnięcia.
Trochę się gubie w tych opisach kart, co faktycznie oznacza "wyjście hdtv", czym różni się "sprzętowe wsparcie dla mpeg/vmw" od "wbudowany dekoder hdtv"??:shock:
--
pozdrawiam, krzyżak
 

Piotr_the

New member
to trochę mie zaskoczyła wypowiedz kolegi dotycząca wyjścia HDMI w kartach nie myślałem, że to może zaszkodzić pewnie i tak nigdy bym nie sciągał filmu z netu o pojemności 30-40GB bo to tragedia ale napewno bym sobie wypożyczył bo napewno napędy blu-ray dla kompa będa dużo tańsze niż stacjonarne!, a jak jest z tymi filmami co krążą po sieci niby w hd ale o żadnych zabezpieczeniach nie słyszałem jak to jest może ktoś to wyjaśni??- może to poprostu zgrane z HDTV do divixa przez zwykły tuner w rozdzielczości pal bo ja jeszcze takowego nie posiadam to nie wiem?. Myślałem, że następną moją kartą będzie np. 7600GS z HDMI takowa właśnie wypóścił Gigabyte ale sam już nie wiem podstawową zaletą dla mnie by było to iż jednym kablem leciałby dzwięk no sądziłe też że HDCP sa już nie wiem :confused:

Co do kart które radzą saobie z HDTV to powiem, że obecnie mam ATI 9550 AGP i obciążenie przy niektórych plikach wmv obciązenie procka sięgało 80-100% po sciągnienciu z strony MicroSoftu poprawki i zainstalowaniu nowych sterów spadło do 50-70%:) tak więc nie tylko najnowsze karty i nie tylko nvidia;)
 

Piotrek_PP

New member
Problemem jest nie tyle samo HDMI co mechanizm HDCP. Technologia ta wykazała na tyle duże problemy użytkowe, że najnowsza jej inkarnacja rev. 1.3 wymusza na producentach sprzętu przejście procedury weryfikującej kompatybilność. Testy takie mają potwierdzać poprawną współpracę z innymi urządzeniami obecnymi na rynku.
Jak wspominałem enkrypcja HDCP jest obligatoryjna tzn. jeżeli podłączamy do siebie dwa urządzenia wyposażone w układy HDCP autoryzacja zachodzi zawsze i zasadniczo nie może być wyłączona (HDCP jest przeźroczyste i jest mu wszystko jedno jakie dane ma na wejściu w tym czy są one copyright protected czy nie). Jeżeli coś pójdzie nie tak, a praktyka pokazuje iż tak bywa, transmisja nie zachodzi w ogóle.
Drugim zagadniem jest key-revocation system. W strumień danych wejściowych (gęste płyty, transmisje sat, internet) wplecione są tzw. SRM'y (System Renewability Messages), jeżeli w jakiś okolicznościach klucz prywatny zaszyty w układzie HDCP naszej karty zostanie wpisany na czarną listę np.: wycieknie na czarny rynek i będzie korzeniem dla całej generacji urządzeń typu zombie to za pomocą key-revocation list można go "zdalnie" unieważnić czyt. wyjście hdmi przestanie działać i konieczna będzie wysyłka do producenta w celu "odblokowania".
Możliwość przesłania dźwięku cyfrowego tym samym kablem nie jest silnym argumentem. Póki co żaden znany mi odbiornik TV nie dysponuje dekoderem AAC, co najwyżej wyposażony jest w pass-through.
W połączeniu z polityką wytwórni, o której wspominałem wyżej HDCP dla posiadaczy pecetów w chwili obecnej może być jedynie kulą u nogi.
 

Piotr_the

New member
mam to rozumieć tak, że spokojnie mogę sobie powiedzmy za kilka miechów kupić nową kartę graficzną taką co by stykneła na 2 lata i nie muszę szukać z wyjściem HDMI wystarczy z zwykłym DVI do tego kabelek DVI-HDMI z 10m czy może lepiej przejściówkę DVI-HDMI + kabelek HDMI-HDMI bo tu też czegoś nie rozumię mówi się, że kable DVI max 5m a HDMI 20m to peska?? i powiedzmy jak za rok sobię kupię napęd blu-ray wypożyczę film i choć moja karta nie będzie mniała HDCP a mój tv ma to wszysko będzie grało i bedę sobie spokojnie oglądał ten film? Narazie sciagnełem sobie filmik w rozdzialce 720p taki dla dorosłych :) zaledwie 3,5giga podłączyłem kabelkiem dvi-hdmi 2m do tv i wsio poszło :) pewnie nie był zabezpieczony HDCP jak wiekszoś filmików dostępnych w sieci? i czy nie jest tak, że HDCP to tylko zabezpieczenie sygnału cyfrowego tz. jak bym podłączył kompa do monitora który ma poprzez zwykłe analogowe wejście VGA lub do tv przez kable component to omija się całe to HDCP:confused: druga sprawa to, że gdzieś czytałem, że systemem który w pełni udostepni mozliwość odtwarzania materiału HD z HDCP bedzie Windows Vista 64:sad: straśnie dużo tu niejasności!!!
 

Piotrek_PP

New member
Powtórzę się więc: wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej nie będzie możliwości odtwarzania oryginalnych płyt blue-ray i hd-dvd na platformie 32-bitowej Microsoftu (ani Vista ani Windows). Zdaniem wytwórni filmowych zbyt łatwo uruchamiać niecertyfikowany kod w trybie kernela, a co za tym idzie tworzyć fałszywe sterowniki w celu obejścia zabezpieczeń. Taka jest ich polityka dzisiaj, co będzie jutro nie wiadomo.
Oczywiście Hollywood nie może zabronić niezależnym producentom oprogramowania tworzyć software do odtwarzania gęstych formatów. Może jednak bez żadnych przeszkód formalnych nie udzielić im licencji (odmówić wydania kluczy AACS, bądź unieważnić już wydane - key-revocation) tym samym blokując możliwość odtwarzania oryginalnych t.j. zabezpieczonych systemami AACS oraz BD+ materiałów.
Zatem po co komu HDCP skoro nawet jak będzie je miał nic oryginalnego sobie nie obejrzy. Tak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy. Także ostatnie wpadki, chociażby słynna już "kwestia PrintScreen" nie napawają optymizmem, raczej zniechęcą producentów do liberalizacji stanowiska.
Powyższe nie dotyczy Vista 64-bit.
Kabel DVI ma tą samą maksymalną długość co HDMI. Teoria wskazuje na różnice w technologii/geometrii/materiałach praktyka natomiast, że w granicach do 10m i 1080i nie ma to znaczenia.
Na wyjściach analogowych (komponent) jest sygnał HD przy materiale niezabezpieczonym, natomiast przy chronionym może być różnie: HD, SD bądź w ogóle nic nie ma, zależnie od wersji AACS.
 
Ostatnia edycja:

krzyżak

New member
Piotr_the napisał:
(...) tak więc nie tylko najnowsze karty i nie tylko nvidia;)
Witam
Nie zależy mi żeby to była nvidia, ale na sprzętowym wsparciu dla dekodowania materiałów HD :), a póki co to tylko w Geforcach 6xxx i wzwyż doczytałem o takowym wsparciu. Bez tego mój athlon xp 1800+/256ddr sobie nie radzi. Na razie testowałem na kartach Geforce 4 Mx440 i Matrox G550 - tnie już przy niektórych 720p, 1080 nawet nie wyświetla. Tak więc ponawiam pytanie: jaka karta w moim kompie pozwoli mi płynnie wyświetlić dowolny 720p (1080 nie musi)
--
Pozdrawiam, krzyżak
 

ipkiss

New member
na moim xp 1800+ nie chcialy sie filmy plynnie odtwarzac. Co dziwne kanaly nadawane w HD, ogladane na SkyStarze2 i przy zastosowaniu filtra Cyberlinka chodzily plynnie, a obciazenie procka na poziomie 40-50% (Karta Ati 9550)
Teraz wszystko chodzi plynnie ale sporo kosztowalo....: GF7950 i Core2Duo6600. Obciazenie procka to czasami pare procent..., okolo 10% przy filmach 1080
 

soro

New member
Z tego co czytałem to sprzętowo pomagają dekodować H.246 nowe ATI z serii X, tylko X1300 oraz X1600 obsługują do 720p a X1800 i X1900 mają możliwość obsługi do 1080.Więc wybór zależy tylko od zasobności portfela, a nadmieni tylko że w związku z wprowadzeniem nowych topowych modeli ATI i nvidii ceny powoli zaczynają spadać.

Pozdro
 

gladiator

New member
Witam
Przeczytałem cały temet i czy dobrze stwierdziłem, ze majac karte GeForce 2 Titanium TV-Out z wyjsciem S-video nie obejrze filmow HD, Tak ?????
A czy jest mozliwosc przez karte firewire ?????? Prosze o Odpowiedz i radykalna Pomoc w tej sprawie.
Wiem ze jest program TV-tool i mozna zmieniac rozdzielczosc na TV.
Ja obecnie na swoim LCD LG 32lc3R nie mam obrazu na cały ekran z PC ????
Dlaczego ??????????/
 

tuptus55

New member
Nie jest tak źle ale dobrze to też.
Z tej karty da się oglądać HD ale:
1. Tylko poprzez VGA i TV musi mieć wejście VGA lub DVI. Z reguły TV na wejściu PC obsługują max 1360x768. Znam tylko jeden, który wyświetla 1920x1080 (Amoi 37LC1E).
2. Do wyświetlania materiałów HD potrzebny jest szybki procesor. Do mpeg2 wystarczy 1GHz ale do mpeg4 już 3,2GHz.
Przez S-video nie ma obrazu HD.
Do ustawienia odpowiedniej rozdzielczości aby i częśtotliwości aby obraz był na całym ekranie najlepszy jest program Powerstrip
 

noise

New member
Ktos wczesniej napisal:
Myślałem że PureVideo to soft dołączony do karty lub do ściągnięcia.

I nie pomyliles sie PureVideo mozna pobrac ze strony nvidi (trial)
Ja mam GT6600 i problem z PureVideo - jak probuje uzyc tego to mam czarny ekran :( Moze ktos wie czemu?
 

tuptus55

New member
Lakonicznie odpowiadając to: źle ułożony graf i stream nie leci przez ten kodek.
Aby ci pomóc podaj więcej informacji.
1. Czarny ekran podczas wyświetlania czego (film, DVB-S)?
2. Jakiego programu i w jakiej wersji używasz do wyświetlania strumienia
Jak to podasz pewnie będę miał jeszcze kilka pytań
 

noise

New member
Wydaje mi sie ze leci przez ten kodek. Dlaczeog? Bo pojawia sie ikonka PiureVideo w czasie gdy probuje odtworzyc film. Obraz czarny a progress bar idzie jakby wilm dzial. Dodam ze przed instalacja film dzial na wszystkich programach.

ad1. Film HD - jakosc 1080 - format *.ts (wiec chyba MPEG2 ktore wlasnie jest akcelerowane przez PiureVido). Wyswietlany na monitorze CRT

ad2. WMP w najnowszej wersji. Poprzez PowerDVD/VideoLAN idzie ale one nie uzywaja PureVideo, a ja chcialbym wykorzystac sprzetowa akceleracje mojej karty (Nvidia GF 6600GT).

Poprosze o nastepne pytania - chetnie odpowiem

Mam pytanie czy PiureVideo akceleruje tez x264?
 
Do góry