Jak uzyskac dzwiek Dolby i DTS z gier na PS3?

zbyszek82

New member
Witam

Jestem posiadaczem PS3 oraz gry Mafia 2 na ktorej opakowaniu widnieje znak Dolby Digital i DTS.
Moje pytanie brzmi: jak uzyskac takowy format ktory bylby przesylany do amplitunera?
W ustawieniach PS3 mam ustawione na bitstream i ww. formaty dzialaja z plyt DVD niestety w grze dalej PCM:(

bede wdzieczny za pomoc. Pozdrawiam
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Ten PCM to właśnie DTS albo DD tylko rozkodowane przez PS3 i przesłane jako PCM do ampli.
Ciągle jest to DTS lub DD.

Pozdrawiam,
 

zbyszek82

New member
Z tego co wiem to PCM to miksowanie jezeli amplituner nie odbiera DD albo DTS.
Przed ustawieniem na bitstream dzwiek z plytek DVD tez byl PCM a teraz juz hula jak nalezy:)
Dlatego pytam sie jak zrobic to z gra.
 

pav3l

New member
Bez reklam
MastaJ,
na Uncharted 2 oraz GOW3 - miałem wyświetlone na ampli DTS. Na Mafii 2 świeci się LPCM.
Na innym forum koleś przeprowadzał testy na ingerencję PS3 w parametry dźwięku - LPCM jest najwierniejsze. Tylko się zastanawiam, dlaczego raz ampli wyświetla tak, raz tak...Pozdr.
 

pav3l

New member
Bez reklam
Witam

Jestem posiadaczem PS3 oraz gry Mafia 2 na ktorej opakowaniu widnieje znak Dolby Digital i DTS.
Moje pytanie brzmi: jak uzyskac takowy format ktory bylby przesylany do amplitunera?
W ustawieniach PS3 mam ustawione na bitstream i ww. formaty dzialaja z plyt DVD niestety w grze dalej PCM:(
bede wdzieczny za pomoc. Pozdrawiam

LPCM jest bezstratny - coś w stylu - "pierwsze było słowo".
I tak nie zauważysz różnicy pomiędzy DTS a LPCM - nawet przy wypasionym ampli i bardzo dobrej jakości głośnikach.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
pav3l słyszałeś kiedyś o edycji posta zamiast walić 3 jeden pod drugim?

Te ustawienia w menu konsoli tyczą się chyba tylko odtwarzania DVD/BD a na gry mamy średni raczej wpływ co się pokaże na ampli.
Ale jeśli gra jest w DTSie czy DD i mamy zgodny amplituner to konsola tego raczej nie miksuje do stereo.
W takim wypadku ten LPCM, o którym piszesz to po prostu rozkodowany przez konsolę DTS i wysłany jako PCM do ampli a ten już po prostu nie dekoduje bo nie ma co tylko rozsyła na głośniki, ewentualnie uskutecznia na tym dźwięku jakieś na przykład Audyssey.
Chyba, że gra ma osobną ścieżkę LPCM, po prostu niezakodowany dźwięk to wtedy jeszcze ona może być przesyłana bezpośrednio do ampli.
Być może zależy to też od połączenia - optyk czy HDMI.

Pozdrawiam,
 

pav3l

New member
Bez reklam
pav3l słyszałeś kiedyś o edycji posta zamiast walić 3 jeden pod drugim?

Te ustawienia w menu konsoli tyczą się chyba tylko odtwarzania DVD/BD a na gry mamy średni raczej wpływ co się pokaże na ampli.
Ale jeśli gra jest w DTSie czy DD i mamy zgodny amplituner to konsola tego raczej nie miksuje do stereo.
W takim wypadku ten LPCM, o którym piszesz to po prostu rozkodowany przez konsolę DTS i wysłany jako PCM do ampli a ten już po prostu nie dekoduje bo nie ma co tylko rozsyła na głośniki, ewentualnie uskutecznia na tym dźwięku jakieś na przykład Audyssey.
Chyba, że gra ma osobną ścieżkę LPCM, po prostu niezakodowany dźwięk to wtedy jeszcze ona może być przesyłana bezpośrednio do ampli.
Być może zależy to też od połączenia - optyk czy HDMI.


Pozdrawiam,
No właśnie nie miałem już możliwości edycji...
W takim razie na niektórych grach musi być niezakodowany dźwięk - LPCM (np. Mafia2?? - tego nie wiem) i tak wyświetla ampli, w przeciwnym wypadku wyświetla to, co jest na grze (U2, GOW3). W sumie dla ucha żadna różnica, ale nurtuje...
//mam hdmi//
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
To dziwnie bo forum mówi:
Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane na forum przez użytkowników. Użytkownik ma prawo do modyfikowania (przez czas 1000 minut) treści swoich postów, (...)

Ja miałem kiedyś połączenie optykiem i chyba częściej widziałem magiczne znaczki DD czy DTS na ampli stąd moje podejrzenie, że rodzaj połączenia też robi tu swoje.
Tym bardziej, że po optyku nie przejdzie to samo co po HDMI, HDMI daje tu więcej opcji.

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

mataman

New member
Bez reklam
Podejrzenie jak najbardziej słuszne i tak własnie jest. Przy podłączeniu po HDMI konsola sama dekoduje dźwięk i nawet w menu pojawiają sie dodatkowe opcje. Typu LPCM 7.1 w uncharted czy GOW 3. Optyk to szrot :D
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Być może jeszcze inaczej jest ze Slimką, ja mam FATa więc nie powiem.
Rozumiem, że pokaże się np. LPCM 7.1 przy połączeniu po HDMI bo optyk jak już puści LPCM to raczej tylko dwukanałowe.

Jednak dlaczego konsola dekoduje zwykły DTS czy DD i przesyła dalej jako LPCM? Po HDMI może zdekodować DTS i DD i spokojnie przesłać LPCM a po optyku już to nie przejdzie więc stąd widać znaczek DTS czy DD na ampli.

Pozdrawiam,
 

pav3l

New member
Bez reklam
Po HDMI może zdekodować DTS i DD i spokojnie przesłać LPCM
i ja właśnie tak mam...
pytanie dlaczego - może dlatego, jak pisałeś wcześniej, że jak gra ma LPCM, ampli pokaże LPCM. Jak gra ma DTS, (a w PS3 masz ustawione LPCM po HDMI) to PS3 rozkodowuje i wysyła jako PCM i dlatego jest na ampli PCM....ja tak to rozumiem.
a po optyku już to nie przejdzie więc stąd widać znaczek DTS czy DD na ampli.
Pozdrawiam,
...tego nie mogłem stwierdzić, bo nie mam optyka, ale na bank to sprawdziłeś. :wink:
Ale dużo się wyjaśniło dzięki wam!
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
i ja właśnie tak mam...
pytanie dlaczego - może dlatego, jak pisałeś wcześniej, że jak gra ma LPCM, ampli pokaże LPCM.
To na pewno bo ani konsola ani ampli same nie skompresują raczej dźwięku z LPCM do jakiegoś zakodowanego formatu.
Jeśli więc w źródle mamy LPCM to taki nieskompresowany, niezakodowany dźwięk w tej samej postaci zostanie przekazany do ampli i stąd znaczek PCM na amplitunerze.

Jak gra ma DTS, (a w PS3 masz ustawione LPCM po HDMI) to PS3 rozkodowuje i wysyła jako PCM i dlatego jest na ampli PCM....ja tak to rozumiem.
...tego nie mogłem stwierdzić, bo nie mam optyka, ale na bank to sprawdziłeś. :wink:
Ale dużo się wyjaśniło dzięki wam!
Te ustawienia, o których piszesz moim zdaniem nie mają wpływu na dźwięk w grach a tylko na dźwięk z płyt BD i DVD - tak zresztą są te ustawienia opisane w menu konsoli.
Jeśli tam zmienisz z LPCM na Bitstream czy odwrotnie to w grze moim zdaniem nie będzie różnicy, różnica będzie ale przy odtwarzaniu filmów.

Pozdrawiam,
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Pewnie dlatego, że oprócz DTS jest też ścieżka wielokanałowa LPCM i ta ma pierwszeństwo jako lepsza.
Pytanie czy jak jej by nie było to ampli pokaże znaczek DTS czy i tak PS3 rozkoduje dźwięk i przekaże jako LPCM?

Pozdrawiam,
 

pav3l

New member
Bez reklam
....pokaże znaczek DTS...(u2, GOW3)...?
/edit/ i jeszcze załączę obrazek.
 

Attachments

  • PS3_Audio_Table.jpg
    PS3_Audio_Table.jpg
    236,5 KB · Wyś: 171
Ostatnia edycja:

mataman

New member
Bez reklam
PS3 jest na tyle "mądre" ze widzi do czego jest podłączone i daje w opcjach gry odpowiedni wybór co do dźwięku. Kiedy miałem po optyku do starego ampli w menu uncharted miałem tylko dts, teraz po hdmi już lpcm 7.1.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Pozostaje pytanie jakby gra nie miała tego LPCM 7.1 jako ścieżki, czy nasza mądra konsola i tak by zdekodowała dźwięk i przesłała PCM do ampli czy poszedł by bezpośrednio DTS do amplitunera zapalając odpowiednie logo?

Pozdrawiam,
 
Do góry