Jak oglądacie filmy "cinemascope" (2,4:1)?

Buti

New member
Witam.
Proponuję prosty w budowie ekran ramowy z ruchomymi borderami w celu dostosowania wielkości ekranu tak aby:
- 2.35:1 był duży,
- 16:9 nie był za duży ani za mały :cool:.

Myślę, że taki sobie zrobię.
Propozycja w załącznikach.
 

Attachments

  • ekran ustawienie 235 1.jpg
    ekran ustawienie 235 1.jpg
    26,2 KB · Wyś: 140
  • ekran ustawienie 16 9.jpg
    ekran ustawienie 16 9.jpg
    27,3 KB · Wyś: 162
  • zawiasy widok 2.jpg
    zawiasy widok 2.jpg
    29,9 KB · Wyś: 158
  • zawiasy widok.jpg
    zawiasy widok.jpg
    30,2 KB · Wyś: 108
  • ekran rysunek.jpg
    ekran rysunek.jpg
    51,9 KB · Wyś: 188

wiatrak

Active member
Bez reklam
Anglosasi mają określenie C.I.A., obraz o stałej powierzchni... ;)

Pojawiają się też podwójne ekrany, z dwoma rozwijanymi powierzchniami o różnych aspektach:

_

Osprey300_Dual_Screen_Vert.jpg

Home Theater: Elite Solves CinemaScope Dilemma with Dual-screen Osprey, by Arlen Schweiger - Electronic House Product News

Tylko cena, od 2000 USD... :rolleyes:

Zresztą niektórzy używają w takim wypadku właśnie dwóch osobnych (rozwijanych) ekranów; umożliwiłoby to tez różne ich pozycjonowanie w pionie, i pozwoliłoby zniwelować problem pionowego offset'u DLP. Przychodzi mi też na myśl następna korzyść, zastosowanie powierzchni o różnym gain, co pozwoli zmniejszyć różnice w jasności obrazów przy różnych nastawach zoom'u.
 

Buti

New member
Niestety właśnie konieczna jest ręczna zmiana zoomu przy moim proju i dochodzi nieszczęsny ofset, który wprowadza dodatkowo konieczność przesunięcia obrazu w pionie. Po tych zabiegach efekt byłby calkiem dobry.

Interesuje mnie teraz ekran ramowy, gdyż fałdy naprawde wkurzają, dodatkowo dochodzi możliwość pomalowania wedle uznania.

Ewentualnie jeszcze można zastanowić się nad napinaczami DIY.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Ja jestem ciekaw ile kosztuje ten Adeo biformat. Jeśli cena będzie znośna to się nie będę zastanawiał. Potrzebuję czegoś takiego właśnie.
 

Buti

New member
Narazie po głowie chodzi mi ekran ramowy choć zrobiłem po jednym napinaczu na każdą stronę ekranu. Zamontowane są do listwy opuszczanego od góry bordera, zrobione z klipsa do spinania kartek, kawałka gąbki, żeby nie zniszczyć ekranu + sprężynka i zaczep. Na foty brak miejsca w fonie. Nie szukałem jeszcze tematu napinaczy DIY w niecie. Może coś tam już jest...
 

topek

New member
Tak to wygląda u mnie. Muszę zrobić maskownice do 16:9 i na trochę mi wystarczy.

Fotka robiona z ręki po ciemku bez flasha, tak więc proszę, nie zwracajcie uwagi ja jakość obrazu. Projektor stoi na przeciwko ekranu na wysokości ok. 1 m.

Pokój również nie skończony. Pracuję nad tym, tylko coś wolno mi idzie :)

Zrobię jeszcze inne fotki, ale tym razem z HD (jedna w 2,40:1 a druga 16:9).

Witaj George,
jak ty to zrobiles ze w pokoju z szarymi scianami, jasna podloga podczas projekcji masz prawie ze abosultna ciemnosc jak w kinie?

A co do proporcji ekranu to jak mam film 2,4:1 to po prostu wciskam LetterBox na pilocie i mi rozciaga tak ze mam 16:9
Po minucie jestem przyzwyczajony do rozcignietego obrazu i skupiam sie na filmie a nie na proporcjach :)

U mnie to wyglada tak:
zbiorcze.jpg
 
Ostatnia edycja:

Fanek

New member
Bez reklam
topek nie masz ekranu?
jakie masz projektor?
to obraz 16:9 ?
ale masz odblaski :p , mała odległość ścian po obu stronach krawedzi obrazu.
 

topek

New member
topek nie masz ekranu?
Nie mam narazie :)
Nie w ten, ale w nastepny weekend bede robil ekran: BLACK WIDOW.
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...yczny-kontra-kombinacje-domowej-roboty-8.html

-oraz-

Black Widow ( AVS Forum ) nachbauen ?, Leinwände - HIFI-FORUM

-oraz-

4 Questions/Ideas for my d.i.y screen - AVS Forum

We wszystkich tych watkach sie udzielam :)

jakie masz projektor?
Kupilem uzywanego (z gwarancja) Benka W500

to obraz 16:9 ?
Tak :)
Rozciagniety obraz z TV4

ale masz odblaski :p , mała odległość ścian po obu stronach krawedzi obrazu.
Mam pomysl jak temu zaradzic:
Any ideas for installing black material? - AVS Forum

O wszystkim bede informowal :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja mam innego pomysła na zaciemnienie okolic ekranu, szczególnie stałego. Trzy płaszczyzny na zawiasach, od wewnątrz czarne, górna z wierzchu może być wyposażona w jakąś fikuśną fototapetę.
 

Attachments

  • screen cover z.JPG
    screen cover z.JPG
    19,9 KB · Wyś: 535

topek

New member
Ja mam innego pomysła na zaciemnienie okolic ekranu, szczególnie stałego. Trzy płaszczyzny na zawiasach, od wewnątrz czarne, górna z wierzchu może być wyposażona w jakąś fikuśną fototapetę.
Tzn chialbys tymi skrzydlami zamykac ekran? :)
Najpierw male boczne a potem plyta wielkosci ekranu na sufit?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Projekcja, otwieranie - duża płyta na sufit, boczne na ściany.
Koniec projekcji, zamykanie - boczne płyty na ekran, duża (górna) płyta też na ekran. ;)

Jeśli się dobrze pokombinuje, może wyjść całkiem estetycznie, ekran znika pod fototapetą.
 

topek

New member
Projekcja, otwieranie - duża płyta na sufit, boczne na ściany.
Koniec projekcji, zamykanie - boczne płyty na ekran, duża (górna) płyta też na ekran. ;)

Jeśli się dobrze pokombinuje, może wyjść całkiem estetycznie, ekran znika pod fototapetą.


Moje rozwiazanie jest tansze i prostsze do zrobienia.
Twoje szybsze w uzyciu i wygodniejsze.
Moje bardziej uniwersalne. Tzn o tyle, ze moge w taki sposob pokryc CALY sufit w 1 minute :)
Ty nie wezmiesz plyty tak duzej :)

Ktore jest bardziej estetyczne. No coz. Kwestia gustu.
Zakupilem malutkie biale haczyki ktore wkrece bezposrednio w sufit i sciane.
Takie cos nie bedzie mi szpecic pokoju i przeszkadzac.
Material naciagne czarna guma do majtek.
Efekt wrzuce tutaj :)
Montaz i demontaz mojego zaczernienia trwac bedzie okolo 2-3 minut, akurat tyle zeby proj sie nagrzal :)

Co do estetyki to szary prostokat w czarnej ramie wyglada przciez przyzwoicie na scianie :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ostatnie to już kwestia gustu.

Ja osobiście nie mam potrzeby zakrywania ekranu, wręcz przeciwnie (taki szpan ;) ), inni (szczególnie inne) mają na ten temat odmienne zdanie... ;)

Skoro na ścianie może sterczeć TV, to czemu nie ma na niej być płaskiego ekranu? ;)

A propos materiału na suficie: myślałem o czymś a la karnisz / szyna z żabkami, do żabek uczepiony materiał ,można by to suwać w te i nazad. Ale tu już naprawdę trza się nakombinować, żeby to w ogóle jakoś wyglądało, jakieś listwy maskujące wzdłuż owego karnisza, lub nawet obniżony sufit aby go zamaskować.

Inny pomysł to przesuwane poziome panele / kasetony, odsuwając biały panel / kaseton odkrywasz czarny sufit. Też nie łatwy do wykonania (prowadnice i ich zabudowa).
 

topek

New member
Ostatnie to już kwestia gustu.

Ja osobiście nie mam potrzeby zakrywania ekranu, wręcz

CUT

Też nie łatwy do wykonania (prowadnice i ich zabudowa).

Jest jeszcze kwestia tego czy mamy swoje mieszkanie/dom czy mieszkamy (jak ja) w wynajetym.

Moja instalacja z czarna agrowloknina jest tania, szybka do zrealizowania, estetyczna (po zdemontowaniu praktycznie nic nie ma :) po wykreceniu srubek/haczykow i zaszpachlowaniu dziur mieszkanie mozna zdac.

A jak sie kiedys swojego dorobie to bede mial prawdziwy pokoj do kina i grania :)
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Ja przetrenowałem właściwie większość wspomnianych rozwiązań zaciemniania ścian i wszystkie mają jedna wadę: są bardzo bardzo bardzo nieestetyczne :( Tkanina ma jedną wadę - podlega grawitacji, a więc naciąga i się i opada w każdym możliwym punkcie. Oczywiście warto to stosować bo różnica w jakości projekcji jest diametralna. Nie można się jednak nastawiać na jakiekolwiek pozytywne wrażenia estetyczne. Niestety dedykowany pokój jest tu wciąż niedościgniony. Obecnie posiadam takie pomieszczenie, całkowicie odcięte od światła - przeznaczone wyłącznie na kino. Póki co to tylko prowizorka, ale jakość oglądania jest fenomenalna (wszystkie ściany/sufit/podłoga w czerni, zero światła i bieli w pokoju).
 

topek

New member
Ja przetrenowałem właściwie większość wspomnianych rozwiązań zaciemniania ścian i wszystkie mają jedna wadę: są bardzo bardzo bardzo nieestetyczne :(
Ale ja to tylko na czas projekcji bede zakladal.
Chyba, ze przeszkadza Ci w trakcie ogladania.

Tkanina ma jedną wadę - podlega grawitacji, a więc naciąga i się i opada w każdym możliwym punkcie.
To prawda, na suficie robi sie baldachim :)
Dlatego uzyje gumy do majtek zeby to w miare naciagniete bylo.
Kupilem 3m czarnej gumy do majtek za 1 euro :)

Oczywiście warto to stosować bo różnica w jakości projekcji jest diametralna.
Na to licze :)
Zamieszcze fotki porownawcze.

Nie można się jednak nastawiać na jakiekolwiek pozytywne wrażenia estetyczne.
Ale po projekcji minuta roboty i "pozamiatane". Materialu nie ma.

Niestety dedykowany pokój jest tu wciąż niedościgniony.
TO "oczywista oczywistosc"
Ale mozna kombinowac i strac sie poprawic w aktualnych warunkach.

Obecnie posiadam takie pomieszczenie, całkowicie odcięte od światła - przeznaczone wyłącznie na kino. Póki co to tylko prowizorka, ale jakość oglądania jest fenomenalna (wszystkie ściany/sufit/podłoga w czerni, zero światła i bieli w pokoju).
Super :)
Zazdroszcze i moze mi tez kiedys bedzie dane.
 

George_Stark

New member
Wiadomo nie od dziś, że najlepsze rozwiązanie to niezależna salka przeznaczona tylko na kino. Musimy też wziąć pod uwagę, że nasze systemy, to systemy "kina domowego", czyli jak sama nazwa wskazuje, na użytek domowy :) Wielu z nas nie ma domu jednorodzinnego z wolnymi pokojami do zagospodarowania. Trzeba iść na kompromis, czyli trzeba mieszkać jak człowiek, a wieczorem miło sobie coś obejrzeć :)
W końcu to kino w domu a nie dom w kinie :)
 

George_Stark

New member
WItaj Georg,
pytalem, jak udalo Ci sie osiagnac taki efekt ciemnego pokoju.
Chodzi mi o fotke Twojego screenu z gwiedznych wojen a na okolo bylo: Widze ciemnosc :)

Witaj, gdzieś mi umknęło pytanie wśród innych wpisów. Sorki.
Skąd ta ciemność? Po pierwsze: za oknem nie ma żadnego sztucznego światła, które wpada do pokoju np. latarnia itp. Po drugie: ściany boczne są pomalowane ciemnym kolorem (w rzeczywistości są dużo ciemniejsze niż na zdjęciu. Zdjęcie jest rozświetlone flashem z aparatu). Dużo czerni zyskałem dzięki czarnym panelom akustycznym. Oprócz tego, że fajnie pochłaniają echo w pokoju, to i światło w nich znika :) Polecam! Po trzecie: Całą elektronikę mam na tylnej ścianie. Nic nie rozprasza widza. Nie ma świecących światełek z urządzeń, diod itp. Po czwarte: trochę zaciemnił sam aparat :) Zdjęcie robiłem z ręki bez flasha. Kontrast z filmu uwypuklił się, pozostałe otoczenie ściemniało. Taka wyszła fotka :)
Ogólnie mówiąc, mimo jasnego pokoju na zbędne światło nie narzekam. Przyda się zaciemnienie, to oczywiste. Jako pierwszy zakup wybrałem ciemny dywan pokrywający większą część podłogi.
 
Ostatnia edycja:
Do góry