Jak łączyć pliki .m2ts z kamer HD - krok po kroku dla początkujących

djpavo1989

New member
Cześć jesteście moją ostatnią deską ratunku. Mianowicie mam 30 plików w postaci m2ts i chce je połączyć . No i oczywiście czytałem temat i stosowałem się do rad . W tsmuxerze tylko początek sie łączy i wywala error
łączy tylko początek filmu później błąd i nie da sie oglądnąć co tu trzeba zrobić
prosze pomóżcie
Pliki są ponumerowane inaczej ale nie wiem jak one mają być poukładane
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Albo coś źle robisz, albo kolejny plik, na którym tsMuxer się wykłada ma jakiś błąd. Spróbuj więc połączyć te pliki w TSSplitter zgodnie z opisem (pamiętaj o zainstalowaniu .NET Framework) , a później "przemuksuj" w tsMuxer.
 

djpavo1989

New member
siemanko a wiec już wiem chyba co jest źle . Pliki które są screen prosze
na programie sie znam bo już to robiłem ale nie wiem ja z tym sobie poradzić : pliki są poukładane niechrologicznie ale teraz nie wiem jak to ma być poukładane
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nie rozumię o co pytasz. Przecież do tsMuxer doczytuje się pliki do połączenia przez indywidualne wskazywanie kolejnych plików, więc o jakim układaniu ich piszesz? To ty decydujesz, które doczytujesz w kolejności-no a chyba wiesz w jakiej kolejności chcesz je mieć połączone?
 

siwyyy77

Member
Mam kamere Sony CX505 która daje tytulowe pliki m2ts.
Do tej pory pracowałem na pinnacle studio 9 obrabiając filmiki z kamery miniDV a więc pliki avi.

Czy jak zakupię najnowsze pinnacle 14 (przyzwyczajony jestem do programu) to praca będzie wyglądała tak samo jak w przypadku plików avi, czy musze jeszcze coś instalować:confused:
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To co potrzeba program sam sobie zainstaluje. Praca z programem moża nie być tak przyjemna jak w przypadku DV-wszystko zależy od mocy komputera i czy nie jest zaśmiecony
 

abcaa

New member
Pamiętaj że Pinnacl 14 potrzebuje do spokojnej pracy z AVCHD
mocny procesor oraz kartę 1GB. Ja posiadam i7 z kartą 1GB i Pinnacl 14 w miarę daje rady. Tutaj nie chodzi o render, bo on faktycznie może przez całą noc przeliczać, ale o pracę w czasie rzeczywistym. Jeżeli wszystkie czynności będziesz wykonywał po kolei i spokojnie, to jesteś w stanie zrobić dobry film.

Pozdrawiam
 

Bob85

New member
A czy mogl by mi ktos poradzic jaki program uzyc do konwersacji plikow m2ts i nagrania tego na plyte DVD?

Chodzi mi konkretnie o nagranie filmu z menu glownym,dodawaniem tekstow,muzyki itp. itd.

Z gory dziekuje...
 

gaspar

New member
ivona dobrze konwersuje, chociaż nie wiem czy akurat m2ts z DVD pogada ;)
Chyba że chodzi Ci o konwersję, a nie konwersację :D Poszukaj w wątku Kamery, jest sporo informacji o programach, więc nie będziemy tutaj powielać w kółko tego samego.
 

robertb1

New member
Prosty sposób na łączenie plików

Otwieramy PMB i tsMuxer GUI . Przeciągamy pierwszy plik na klawisz add . Zaznaczamy pozostałe pliki
i przeciągamy na klawisz join . Zaznaczamy M2TS muxing wskazujemy gdzie zapisać plik wynikowy. Wciskamy start muxing i gotowe. Jeżeli plik wynikowy był zapisany w katalogu z filmami PMB klikamy w PMB Tools Update Database i mamy połączony plik w przeglądarce PMB.
 
Ostatnia edycja:

Bob85

New member
A znasz program ktory pomoze mi zrobic z tego normalny film DVD?Z menu glownym,przejsciami miedzy scenami,opcja dodawania muzyki i tekstu.Cos naprawde prostego w obsludze.
 

mariozurek

New member
Dzięki za taki wykład naprawde mimo upływu czasu nic nie stracił ze swej aktualnosci i wartosci
Sydon wiele sie ucze od Ciebie bowiem dopiero teraz zaczynam ta przygode z HD i dlatego ponowne dzieki i uznanie za chęc podzielenia sie z innymi swoimi doswiadczeniami
Mario
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zagadnienie, o którym chcę dzisiaj napisać w równym stopniu dotyczy tematu co robić z plikami .m*ts, jak i ich łączenia oraz tworzenia menu w strukturach AVCHD/BR i w pewnym sensie stanowi jakby podsumowanie tej tematyki.
Wiele kamer HD obok strumienia video i audio zapisuje także strumień PGS (Presentation Graphic Stream), czyli dane zawierające bieżącą datę i dokładny czas rejestracji. Dane te jednak są tracone w procesie obróbki materiału filmowego. Tak jest np w przypadku kamer Sony, dla których podstawowym programem edycyjnym jest PMB. Również przy zastosowaniu innych programów edycyjnych najczęściej PGS jest tracone. Nawet jeżeli zastosujemy metody ochrony PGS przy podstawowych operacjach edycyjnych, takich jak obcięcia i wycięcia niechcianych fragmentów w poszczególnych ujęciach, to możemy je utracić w procesie authoringu czyli przy tworzeniu struktur AVCHD/BR. Tak też jest w procesie kompilacji w multiAVCHD podczas korzystania z opcji Join. Jest to dość istotny mankament, bo możliwość wyświetlenia w dowolnym momencie przy oglądaniu finalnego materiału filmowego danych o czesie jego rejestracji jest bardzo cenna.
Na szczęście przy korzystaniu z programu tsMuxer, można zachować źródłowy PGS i proces edycji filmów można tak zorganizować, aby do końca ten strumień danych był zachowany.
Proponuję taki sposób postępowania:
1-przekopiować wszystkie filmowe pliki źródłowe bezpośrednio z nośnika danych kamery (z dysku lub karty pamięci) na dysk zewnętrzny i dokonać szczegółowego ich przeglądu oraz zrobić odpowiednie notatki dla tych plików, które należy odrzucić lub odpowiednio przyciąć lub coś wyciąć. PS3 i duży ekran doskonale się nadaje do takiej inwentaryzacji . Na tym etapie można sobie odnotowywać też, gdzie powinny być granice poszczególnych rozdziałów.
2-po przełączeniu dysku do komputera usunąć zbędne pliki, a następnie w tsMuxer porobić odpowiednie cięcia. Proces jest bardzo szybki i oczywiście bez zmiany jakości strumieni. Wczytywanie plików do programu najwygodniej jest przeprowadzać metodą przeciągania plików do okna Input files w tsMuxer. Następnie w zakładce Split & cut przy zaznaczonej opcji Enable cutting wpisuje się w okienkch Start i End czasy cięć w sekundach (pamiętać, aby jednostki te ustawione były w okienkach obok). Po zaznaczeniu na Output M2TS muxing nacinąć Start muxing. Ponieważ pliki źródłowe mają rozszerzenia .MTS, to nie ma kolizji z plikami wynikowymi mającymi rozszerzenia .m2ts, które będą zapisywane w tym samym folderze. Po zakończeniu cięć w danym pliku należy przejść do zakładki Input i przyciskiem remove usunąć plik edytowany, a następnie wczytać kolejny itd
3-na koniec wszystkie pliki należy uszeregować wg nazw i usunąć pliki .MTS mające swoje odpowiedniki w plikach .m2ts, a następnie tym ostatnim zmienić rozszerzenia znowu na .MTS (bardzo szybko można to zrobić w Total Commander)
4-powrócić do tsMuxer i wczytać pierwszy plik .MTS, który ma rozpocząć dany rozdział, a następnie zaznaczyć pozoztałe pliki dla tego rozdziału i przeciągnąć je nad przycisk join (wprowadzenie takiej możliwości do tsMuxer teraz bardzo ułatwia pracę). W oknie Input files można obserwować jak poszczególne pliki są dopisywane do pierwszego jako dodawane. Zlecenie Start muxing spowoduje połączenie wszystkich plików i zapisanie wyniku w tym samym folderze, ale oczywiście znowu z rozszerzeniem .m2ts. Następnie po usunięciu wszystkich plików z okna Input files należy wykonać powyższe czynności dla kolejnych grup plików, które będą stanowić kolejne rozdziały w strukturze finalnej.
5-wszystkie pliki z rozszerzeniem .m2ts, które mają utworzyć jeden tytuł, należy przesunąć do jakiegoś folderu (najlepiej rootowego czyli będącego przy ścieżce głównej dysku), a następnie wczytać je do multiAVCHD poprzez przycisk Join. Po zakończeniu wstępnych operacji należy przejść do edycji i poprzez wykorzystanie pliku tekstowego camdump zdefiniować czasy poszczególnych rozdziałów, a następnie czasy te z okna edycyjnego przekopiować do Notatnika i zapisać jako plik tekstowy do późniejszego wykorzystania. Po tej czynności program multiAVCHD można zamknąć.
6-teraz pliki .m2ts reprezentujące poszczególne rozdziały dla danego tytułu należy połączyć w tsMuxer w jedną całość stosując metodykę uprzednio opisaną
7-sumaryczny plik filmowy wczytać do multiAVCHD i wykorzystując plik tekstowy z Notatnika, zdefiniować w nim rozdziały, które będą zgodne z plikami poprzednio tworzonymi dla poszczególnych rozdziałów. Po wykonaniu dalszych ustawień związanych z authoringiem i wykonaniu kompilacji, otrzyma się strukturę, w której są nadal dostępne dane PGS i możemy je w każdej chwili wyświetlić na ekranie jako subtitle (napisy) posługując się odpowiednim przyciskiem na pilocie.
Stosując powyższa metodykę postępowania zachowuje się nie tylko dane PGS, ale zarazem tworzy rozdziały dokładnie zgodne z zamierzeniem, w których zminimalizowano możliwość wystąpienia asynchronizacji A/V. Jeżeli łączy się bezpośrednio dużą ilość plików filmowych w jeden tytuł, możliwość wystąpienia asynchronizacji A/V jest znacząca. Gdy tworzy się tytuły bez łączenia plików (na podstawie playlist), zdarzają się przypadki ułamkosekundowych przyhamowań odtwarzania, na niektórych granicach plików (zwłaszcza tych przycinanych), a ilość rozdziałów wypada nadmierna. Oczywiście w multiAVCHD ręcznie możemy redukować tę ilość, ale jest to dość kłopotliwe, jeżeli podział na rozdzaiły ma zachować pewną logikę tematyczną.
 

Szakal_wawa

New member
A doradzi ktoś czym przerobić mp4 z aparatu Sony do mts ... tak żeby można byo potem go dodać w tsMuxer ... Film jest nagrywany w HD i chciałbym go scalić razem z filmami z kamery. Dodam że PMB i Sony Vegas go nie ruszają ... pomimo że aparat też sony ...
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Widocznie nikt się nie spotkał z takim problemem, więc brak podpowiedzi jak to zrobić. Ja też nie mam tego typu aparatu, aby sprawdzić możliwość połączenia plików z dwu różnych źródeł. Ogólnie wiadomo, że pliki łączone powinny być tego samego typu (nie wystarczy ten sam kodek, ale powinien być także ten sam kontener). Jeżeli prosta zmiana rozszerzenia w plikach z aparatu fotograficznego nie umożliwi ich wczytania do tsMuxer, to pozostaje ich przekodowanie na pliki zgodne z tymi z kamery.
Uprzednio zwróciłem uwagę, że przy łączeniu plików opcją Join w multiAVCHD, tracony jest strumień danych PGS. Wczoraj Dean poinformował, że problem ten został rozwiązany (Doom9's Forum - View Single Post - multiAVCHD - author Blu-ray/AVCHD (Blu-ray players, camcoders, Viera TV) + (HD) DVD). Sprawdziłem i rzeczywiście już w LOG sygnalizowane jest wykrycie PGS, a po procesie re-packing we folderze C:\multiAVCHD\templates\temp\_tsd\20100607-xxxxxx-xxxx umieszczany jest plik camdump.m2ts, do którego załadowano już wszystkie trzy strumienie i plik ten jest brany do dalszego procesu authoringu. Dean zapowiedział też, że łączenie plików .m*ts będzie możliwe poprzez przeciąganie ich do okna Input i będą mogły one pochodzić z różnych folderów.
Te usprawnienia niewątpliwie upraszczają pracę przy łączeniu plików z jednoczesnym zachowaniem strumienia PGS. Teraz już nie trzeba dwukrotnie uruchomić multAVCHD i posiłkować się dodatkowo tsMuxer dla połączenia wszystkich plików, czyli znika punkt 6 (w poprzednim opisie), a w punkcie 5 nie ma już potrzeby kopiowania danych dla zdefiniowania rozdziałów, bo do multiAVCHD nie będzie już potrzeby niezależnego wczystywania pliku sumarycznego, o czym napisano w punkcie 7.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Doszły nowe doświadczeania w zakresie łączenia plików z użyciem Smart Renderingu w programie Cyberlink Power Director 8. O programie i uwarunkowaniach stosowania SVRT pisałem w wątku o menu: http://www.hdtv.com.pl/forum/536173-post966.html
Teraz kilka słów związanych z tym wątkiem, czyli o łączeniu plików. Testowo do programu PD8 wczytałem 96 plików .m2ts (powstałych z rejstracji kamerą, łącznie było to ok. 2.6 GB) i zleciłem wykonanie filmu bez jakichkolwiek zmian w plikach (bez dodawania przejść i innych czynności edycyjnych) z zastosowaniem SVRT. W moim leciwym PC-cie trwało to prawie 6 min i wynik był bez zarzutu i z pełną synchronizacją A/V. Przy użyciu tsMuxer czas ten jest oczywiście wielokrotnie krótszy, ale zawsze jest możliwość powstania jakiejś asynchronizacji A/V.
 

sontario

New member
Ta asynchronizacja AV podczas łączenia MTS w 1 tytuł to bolączka, która wg mnie dyskryminuje całą obróbkę materiału i coś takiego nie ma sensu. Ja lubię tematycznie robić menu struktury na BD-R, łączyć w 1 tytuł wiele plików dotyczących 1 wydarzenia (np. pobyt nad morzem), który trwa np. 2 godz. Wtedy łączę w 1 plik kilkadziesiąt pojedynczych scen i dzielę je na odpowiednie rozdziały. Niestety, nawet minimalny rozjazd dźwięku z obrazem powoduje, że czegoś takiego nie da się oglądać. Trąca to amatorką a tak zrobiona płyta nadaje się tylko na śmietnik. Wolę już skleić total commanderem te pliki w 1, bo delikatne szarpnięcie obrazu na łączeniach jest już o wiele lepsze do zaakceptowania niż asynchronizacja AV. Z czego to wynika? Dlaczego ona powstaje? Jeśli tego nie poprawią, to łączenie plików tym sposobem IMHO jest bezużyteczne.
 

kradzan

New member
Czesc
U mnie wyglada to tak, ze oryginalne pliki z kamery laczone sa bezproblemowo. Nie ma jakichkolwiek przesuniec audio wzgledem wideo. Jendak nie jestem w stanie nagrac materialu, ktorego nie trzeba by pozniej edytowac - chodzi mi o wycinanie zbednych fragmentow i ustalanie kolejnosci scen.
Do tego typu przycinania uzylem multiAVCHD. Kilkanascie plikow powstalych z tej operacji nie potrafie polaczyc poprawnie. zawsze wystepuje przesuniecie [przy okolo trzyminutowym materiale jest to cos pomiedzy sekunda a dwiema]. Probowalem TSSplitter, tsMuxeR i samym multiAVCHD. przesuniecie zawsze jest takie samo. Opcja multiAVCHD "join with eac3to" powoduje powstanie loga:

eac3to v3.21
command line: "C:\multiAVCHD\tools\eac3to\eac3to.exe" "00000.M2TS"+"00001.M2TS"+"00002.M2TS"+"00003.M2TS"+"00004.M2TS"+"00005.M2TS"+"00006.M2TS"+"00007.M2TS"+"00008.M2TS"+"00009.M2TS"+"00010.M2TS"+"00011.M2TS"+"00012.M2TS"+"00013.M2TS"+"00014.M2TS" -demux
------------------------------------------------------------------------------
M2TS, 1 video track, 1 audio track, 0:04:18, 1309.930i
1: h264/AVC, 1080i60 /1.001 (16:9)
2: AC3, 2.0 channels, 256kbps, 48kHz, 96ms
[v01] Extracting video track number 1...
[a02] Extracting audio track number 2...
[a02] Applying (E-)AC3 delay...
[v01] Creating file "00000 - 1 - h264, 1080i60.h264"...
[a02] Creating file "00000 - 2 - AC3, 2.0 channels, 256kbps, 48kHz.ac3"...
[a02] Audio has a gap of 135ms at playtime 0:00:12. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 148ms at playtime 0:00:32. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 70ms at playtime 0:00:41. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 47ms at playtime 0:00:48. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 83ms at playtime 0:00:53. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 53ms at playtime 0:01:07. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 75ms at playtime 0:01:11. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 155ms at playtime 0:01:38. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 133ms at playtime 0:02:24. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 134ms at playtime 0:03:12. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 161ms at playtime 0:03:37. <WARNING>
[a02] Audio has a gap of 146ms at playtime 0:03:46. <WARNING>
[a02] Starting 2nd pass...
[a02] Realizing (E-)AC3 gaps...
[a02] Creating file "00000 - 2 - AC3, 2.0 channels, 256kbps, 48kHz.ac3"...
Video track 1 contains 15508 fields.
eac3to processing took 23 seconds.
Done.

Jak widac sa tam ostrzezenia. Czy to ma cokolwiek wspolnego z problemem?

Moze multiAVCHD zle przycina pliki? Czy istnieje jakis inny program, ktory moglby bezstratnie usuwac zbedne fragmenty? HD WRiter odpada, po pierwsze tam trzeba wynik wypalac na plytke a po drugie nie ma mozliwosci laczenia scenw dowolnej kolejnosci [mozna laczyc scene ze scena tylko ja poprzedzajaca]. Chyba ze cos sie ostatnio zmienilo.

Material sprawdzam na PS3, wiec nie jest to problem slabego komputera...

I jeszcze pytanie do Sydon777. Napisales, ze mozesz uzyc opcji SVRT w PowerDirector v8. U mnie tej opcji zaznaczyc nie moge. Jest nieaktywna. Czy to moze byc wina sprzetu czy raczej ustawien oprogramowania?

Dzieki
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Z Power Director to jest trochę dziwnie. Tak jak już wspominałem, SVRT wg Cyberlink uaktywnia się tylko w pełnej wersji czyli Ultra. Ja mam oficjalnie kupioną wersję suite i SVRT był aktywny przez kilka dni, a później już mi się nie udawało go uruchomić, więc uznałem, że to uaktywnienie początkowe było tylko tak dla zachęty. Okazało się jednak, że to uaktywnienie SVRT u mnie uzależnione jest od rodzaju plików, które są użyte do edycji. Jeżeli wprowadzam pliki wprost z kamery (nie ważne czy Sony czy Panasonic), to po ustawieniu projektu zgodnie z parametrami plików, SVRT jest aktywne i proces łączenia przebiega bardzo szybko.
Podobnie jest gdy edytuje pliki, które miały obcinane końce przez tsMuxer. Natomiast użycie choćby jednego pliku z obcięciem części przedniej, powoduje kwalifikowanie tego pliku do przekodowania. Byłoby to zrozumiałe, ale w rzeczywistości, choć SVRT jest aktywny, faktycznie cały materiał za tym plikiem jest przekodowywany. I nie byłoby problemu, gdyby obcinanie w samym Power Director umożliwiło uniknięcie przekodowania. Mnie się jednak to nie udaje. Jeżeli z jakiegoś dużego pliku (który sam jako taki wg SVRT nie wymaga przekodowania) porobię wycinki poprzez multitrim, to przy zapisywaniu wyniku, całość pozostałego materiału jest przekodowywana. Najgorsze jest to, że przekodowanie materiału wyrażnie obniża jego jakość (widać to bardzo wyraźnie w miejscach szybszego ruchu obiektów filmowanych lub w miejscach ciemniejszych). Pod tym względem w Pinnacle Studio jest lepiej. Byłoby interesujące, aby ktoś kto ma wersję ultra napisał jak SVRT funkcjonuje w jego programie - czy podobnie jak u mnie.
Aktualnie ja postępuję tak:
-przeglądam źródłowy materiał w PS3 i kwalifikuje pliki do usunięcia, do pozostawienia bez zmian lub ustalam miejsca obcięć w plikach tego wymagających
-obcinam końce plików w tsMuxer
-pliki wymagające obcięć początków wstawiam do multiAVCHD i wynik zapisuję na karcie SDHC, a następnie stąd importuję do HD Writera, gdzie dokonuje obcięć. Jak już pisałem, program ten dba o to, aby cięcia wystąpiły na klatkach kluczowych (to postępowanie wynika z faktu, że teraz moje pliki pochodzą z kamery Sony)
-tak otrzymane pliki szereguję wg potrzeb i łączę w tsMuxer w plik tytułowy
-plik wynikowy (tytułowy) wczytuję do Power Director i dokładam podkład muzyczny i edytuję ścieżki audio, tak aby sumaryczne było to co chcę (gdyby były jakieś problemy z synchronizacją A/V można to łatwo ustalić i ewentualnie poprawić, nie miałem takich problemów dotychczas)
-zapisuję wynik do pliku z użyciem SVRT
-tak otrzymane pliki wynikowe dobudowuję do struktury AVCHD/BR, którą mam na dysku (tworząc wszystkie potrzebne elementy menu tj strony tytułowe i rozdziałów)
Oczywiście obcinanie początków w plikach źródłowych jest dość rzadkie, więc najczęściej konieczność korzystania z HD Writer-a odpada. Również nie zawsze robię podkład muzyczny, co też upraszcza proces edycji.
Wszystkie operacje tu opisane są bardzo szybkie, ale oczywiście z przyjemnością skorzystałbym z jakiegoś jednego programu, który wykonałby je poprawnie (np taki Power Director z zawsze działającym w pełnym zakresie SVRT).
 
Do góry