Gramofon na początek przygody:)

krzyszy691

New member
No i stało się! Nabyłem!!! Nie jakiś tam Pro-Ject, Marantz, ale prawdziwy unikat, perełka kolekcjonerska… Unitra Fonica Mister – monofoniczny rarytas na licencji Telefunken :D
Stare Radio | Fonica,***WG-400 Mister Hit 71


uploading images

image hosting site

image hosting over 2mb

print screen windows

Przełącznik obrotów, igła dwustronna (nie wiem dlaczego), wbudowany głośnik, ale z wyjściem na wzmak (chyba) – oczywiście DIN. Co ciekawe, wyjście DIN jest zaślepione specjalną zworką, którą pewnie trzeba wyciągnąć w przypadku podłączenia pod zewnętrzną elektronikę.


adult image

screen shot on windows

Ramię z ustawieniem przeciwwagi (zwykły suwak), nie widzę antyskatingu, ale co jest – regulator barwy!


post images

Znalazł się też adapter na płyty 45 rpm – krążek normalnie spoczywa pod stojakiem na ramię – super pomysł, nie zgubi się :D

post a picture

image hosting gif

how to do a screen shot


Ale po co się rozdrabniać, jakieś tam grmofony, dlaczego nie od razu magnetofon szpulowy…? :D
Unitra ZK 120, na licencji Grundiga, dwuścieżkowy, monofoniczny, z możliwością zapisu, oczywiście, regulator barwy i wbudowane głośniki, gniazda DIN.
https://pl.wikipedia.org/wiki/ZK_120

image hosting

image hosting over 10mb

image hosting without account

how to take screenshots

image hosting 20mb

A teraz na poważnie. Prawda jest taka, że odnalazłem dziś te skarby na strychu teściowej, a wraz z nimi stertę winyli, głownie bajek, ale również Modern Talking (rosyjskie wydania – czcionki cyrylica), Boney M, Sława Przybylska, Piotr Szczepanik, Trubadurzy, kolędy i kilka innych. Jakiś rok temu wygrzebałem Sepulturę – Beneath The Remains – i na to liczyłem najbardziej, lecz jako jedyna spoczywała luzem na stercie innych badziewi przez lata, a temperatura mocno ją pofałdowała. Jeden z naszych forumowiczów chciał ją testować, ale się nawet nie dało. Reszta płyt wygląda na proste, ale są dosyć brudne, poplamione i zakurzone oraz też porysowane.


image upload no limit

image search
Czy jest możliwość podłączenia tego (tak z ciekawości) do dzisiejszych wzmaków? Widzę ,że są przejściówki DIN/RCA, ale czy czegoś nie uszkodzę (w Marantzu)? Niestety po odpaleniu tego supersprzętu nie ma głosu na wbudowanym głośniku (problem może być trywialny, zepsuty regulator głośności, uwalony kabelek, itp.). jest minimalny głos, jak przyłożę ucho do igły to słychać płytę, dosłownie 
Z tyłu jest żeńskie gniazdo DIN.
Znalazłem w sklepach coś takiego:

Adapter RCA - DIN - winyle.pl

Przejściówka RCA/DIN, Wizualnie pasuje, jest wtyk męski DIN, ale opis mówi, że jest to do połączenia z nowego gramofonu do starego wzmaka ale potrzebuję odwrotnie, czyli

Adapter DIN - RCA - winyle.pl

Przejściówka DIN/RCA, tu z kolei wizualnie widać, że jest gniazdo żeńskie DIN, więc nie ma możliwości w ogóle połączenia bez kolejnej jakiejś łączówki DIN, itp. opis mówi, że jest to do połączenia ze starego gramofonu do nowego wzmaka.
Tak źle i tak nie dobrze. Może jednak to gniazdo z tyłu gramofonu to nie jest wyjście a wejście? Opisy w sieci mówią jednak, że to wyjście… Może takie kabelki mogą działać w dwie strony?
Miałem takiego orginalnego Telefunkena, wymienisz wkładkę na nową to zagra.
 

krzyszy691

New member
Był lekko zakurzony, tylko przemyłem, i tak ze 30 razy, zajęło mi to ponad godzinę ;)

Na poważnie

W pokrywie jest ukryty głośnik ;) a kolor będzie mi pasował do dywanu :D

Tyle co i ten mister:
Gramofon Bambino - OLX.pl
Unitra Fonica Mister - OLX.pl
No i teraz się zaczną telefony, do cioci, babci, itd. :D

Myślałem o tym. Mam tylko obawy, czy taki kabelek/gniazdo nie jest celowo w jakimś tam stopniu "kierunkowy", czyli czy nie jest IN albo OUT

Tego to nie wiedziałem ;)
ale doczytałem, dlaczego igła jest podwójna ;)
http://www.oldradio.pl/foto_schematy/mister-hit-karta.jpg
mister-hit-karta.jpg

do słuchania płyt mono albo stereofonicznych. Z opisu wynika chyba da się to cudo podłączyć tylko do magnetofonu...
Może jakiś fachman jest w stanie odczytać to z poniższego schematu?
http://www.oldradio.pl/foto_schematy/sch00268.jpg
sch00268.jpg
Wkładka Uf-50 typu "krystaliczna" (uszkadzała się przy ngłych zmianach temperatury) nie wymaga przedwzmacniacza korekcyjnego.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Po pierwsze, to już zabytek i wpis był po trosze z ciekawości, po trosze humorystycznie. Oddany do właściciela ;)
Po drugie to grać gra, bo słuchać jak leci cicho muzyka, kiedy igła dotyka płyty, tylko nie ma wzmocnienia.
Po trzecie mam na czym odtwarzać ;)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Krzychu jak lubisz Gościa to naprawdę warto - niestety płyta gramofonowa kosztuje ale jak zagra to ... bo wydanie cd kosztuje coś około 50-60 zł , płyta dobre ponad 200 zł , nie wiem czy na płytach cd od Japończyków jest to wydanie ale też może kosztować około 200 zł.. to jak ja miałbym gramofon wolałbym dołożyć i kupić analog..
 

krzyszy691

New member
Jeśli wymienię swoją fonike g8010, to tylko na ten poniżej pre-audio asp-1501n z kompresorem.
pre-audio.com

p.s. Tanio nie będzie :)

934b038e1c320e626e40cd6037eabcd0.jpg
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Idea ciekawa ale myślę że bardziej tu chodzi o wygląd - niezwykły wygląd

Pamiętam mniej więcej w połowie lat 90-tych czytałem test odtwarzacza CD gdzie był zastosowany podobny patent ,tylko tam poduszka powietrzna była wywarzana w sposób mechaniczny tzn za pomocą powietrza .W tym odtwarzaczu miało to za zadanie wyeliminowanie tarcia
Podobnym przykładem może być napęd Technics SOAD 70 gdzie laser przesuwał się w polu magnetycznym dzięki temu można było zrezygnować z silnika liniowego - wzrosła dokładność odczytu i długowieczność

W przypadku tego gramofonu być może dzięki temu rozwiązaniu uda się pozbyć drgań silnika
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mi też się nie wyświetlają od kilku m-cy na IE, natomiast na Lisku wszystko śmiga.
Faktycznie było, ale nadal będzie długo budzić ciekawość!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Już kiedyś chyba pisaliśmy też o cenie. koło 1400 $ lub 1200 Ojro. Obstawiam polską cenę 6999 zł :D
Czyli na szybko licząc, lekko połowa ceny to ta bajerancka lewitacja, plus marketing, jak to mniejsze tarcie, zużycie, cyfrowa regulacja, itp. więc powinniśmy dostać przyzwoicie grający gramofon na poziomie ok. 500-600 $. Czyli całkowicie "budżetowy" sprzęt na początek.

Nikomu nieznana Kickstarterowa firma, dodatkowo pierwsze takie dzieło, więc zapewne niepozbawione wielu błędów.
Biorąc pod uwagę np. takiego Marantza TT-15S1 lub Regę P6 albo Pro-Jecta Xperience co bym wolał? Nie wiem. Oczywiście zadecydowałby odsłuch, ale w tym przypadku ten lewitujący bajer kusi ;) Na pewno z chęcią postawiłbym go na półce, ale za połowę tej ceny. Piękny jest, i mają w dodatku w białym HG ;)
Wkładka widzę Ortofon, ale jaka? Chyba jedna z najtańszych, więc kolejny wydatek...

Szkoda, że już nie odwiedzam okolic Łodzi, ale jeśli będą to mieli na odsłuchach, to chyba wpadnę zobaczyć i posłuchać tego cuda na żywo.
 
Ostatnia edycja:
Do góry