Gąbki w Focalach

Yadeit

New member
Galeria: Moje Focale
Starałem się robić fotki pod różnymi kątami. Jeden jest z "Jedynką" na zdjęciach a drugi z "Dwójką".

@krzysztofradio - Onkyo nr-809
@Rudeford - W obydwu naraz? Będę wdzięczny za info co do Twoich Focali.

PS. Kable wziąłem "po kosztach" - może to też robi swoje...?
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Logicznie rzecz biorąc,to otwory bass-refleks ''czemuś'' służą i nie powinny być nawet przysłonięte,bo przecież bas musi uciekać,a nie się ''dusić''....Co innego w konstrukcji zamkniętej,więc chyba najlepiej byłoby się wybrać do najbliższego salony i sprawdzić czy w innej parze jest tak samo.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Na bank nie jest to zatyczka bass reflexu tylko wygluszenie kolumny, ktore wyglada mi na zbyt blisko polozone rury Basreflexu. To stanowczo moze byc przyczyną slabego basu.

Tak jak koledzy pisali wczesniej, te Focale słyna z bardzo dobrego basu, tez ich sluchalem i było więcej niż dobrze.

Niestety musze Cię rozczarowac; Tego Onkyo tez sluchalem, i byl najgorszy ze wszystkich przesluchanych sprzetow w swojej klasie, lepsza byla Yamaha 1010, 2010 oraz Deneon 3312, a Marantz 6006, 7005 pobil je na glowę, nie wspominając o sprzecie stereo.

No wlasnie; te kolumny az prosza się o system stereo, wtedy rozwiną skrzydla. Po prostu ich szkoda do kina, bo są swietne, ale będą takie z równie dobrym sprzetem.

Mimo wszystko te gąbki na moje oko sa zbyt blisko konca rury.

Pozdrawiam
 

Rudeford

New member
Zwrotnica jest mniej więcej na wysokości rury i stąd prawdopodobnie efekt uwypuklenia gąbki.
 

Attachments

  • max_focal_chorus_807v_04.jpg
    max_focal_chorus_807v_04.jpg
    29,9 KB · Wyś: 280

Yadeit

New member
@krzysztofradio - Tego się obawiałem. Przy odsłuchu tasowałem głośnikami, ale kompletnie nie wziąłem pod uwagę (euforia zakupu porządnego audio - sic!) opcji sprawdzenia z tymi Focalami innego ampli :-| . Niewykluczone że znowu wybiorę się do salonu na odsłuch z tym że teraz posłucham wymienionych przez Ciebie amplitunerów.
W najgorszym wypadku, zakładając że finansowo wyjdzie na "zero", bądź różnica będzie nieduża zamienię ampli.
Tak czy inaczej poczekam jeszcze na info od @Rudeford co do Jego Focali - żeby wyeliminować kwestię usterki głośników.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jak najbardziej. Dziwne natomiast jest to, ze ta "wada" występuje w obu kolumnach, co statystycznie jest mało prawdopodobne.
Potem umow sie na odsluch Focali z rozną elektroniką i zobaczysz roznicę ;) Pozwodzenia
 

Yadeit

New member
@krzysztofradio - Jeszcze jedno, napisałeś że te Focale aż proszą się o system stereo - chodzi o tandem ampli + jakiś wzmacniacz?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Zanim wyrzucisz Onkyo przez okno najpierw upewnij się że z Focalami jest wszystko w porządku.Pożycz od kogoś jakiś wzmacniacz i sprawdź.
Jakby co to podaj adres i godzinę będę stał pod oknem, może uda mi sie złapać...
 

T75

New member
Witam.Mam takie fokale tylko ze 816tki i tez sa takie wytlumienia.Widzialem w sklepie 807ki i tez tak bylo.Pamietaj ze sa to monitory i czasami mozesz miec wrazenie ze jest malo basu szczegolnie z amplitunerem lub gdy jest zla akustyka pomieszczenia(przyczyn moze byc wiele).Zamiast zmieniac ampli dokup przyzwoity wzmacniacz i bedzie fajne kino i stereo bo glosniki masz naprawde dobre.Pozdr.
 

Yadeit

New member
Chłopaki, wspominacie o wzmacniaczu, ale jak taki układ działa? Czy do filmów włączam ampli, a jak chce posłuchać muzyki to wyłączam ampli i włączam wzmacniacz? Czy może chodzi to wszystko naraz/razem i uzupełnia się nawzajem?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
@krzysztofradio - Jeszcze jedno, napisałeś że te Focale aż proszą się o system stereo - chodzi o tandem ampli + jakiś wzmacniacz?

Albo amplitunwer w "tandemie" ze wzmakiem stereo i CD (podpiety do pre out) lub osobno Wzmak i odtwarzacz CD. Obie metody mają tyle samo przeciwnikow co zwolennikow. Będzie róznica i to znaczna ;) w prownaniu do odtwarzania muzy przez amplituner kina.
 

T75

New member
Tak jak pisal ,krzysztofradio, opcje sa dwie- albo z preout(teoretycznie jakosc gorsza bo z przadwzmacniacza z ampli ktore sa z regoly gorsze niz w integrach)ale wygodniejsze.A drugie osobno(teoretycznie lepsza jakosc)ale mniej wygodne bo trzeba przepinac kable.Jesli w wiekrzosci sluchasz muzy to ja mysle ze opcja nr2 bedzie lepsza.Pozdr.
 

Yadeit

New member
Im więcej wiem tym wiem mniej :shock:
Czy wzmacniacze obsługują DLNA? Przytłaczająca większość muzyki idzie u mnie właśnie przez dlna, reszta z radia internetowego (nie mam odtwarzacza CD/DVD).

Chłopaki, podpowiedzcie o jakie wzmacniacze poprosić do odsłuchu? Bazą będzie mój model Focali (807v), do tego mój Onkyo (nr809), wymienione przez @krzysztofradio Marantze, yamaha, denon i coś ze wzmacniaczy które polecicie.
 

Rudeford

New member
Yadeit możesz być spokojny, w moich Focalach tak samo gąbka zatyka część rury. U mnie na 16m2 basu nie brakuje. Grają z starym wzmacniaczem Sony TA-11(tymczasowo) + Rotel RCD-02. Ty masz w sumie 32m2 i tu już mogą niedomagać troszkę.
 
Ostatnia edycja:

Rudeford

New member
Odkręciłem głośniki i poprawiłem gąbki, wystarczyło je bardziej rozwinąć/rozprostować. Wyglądało to tak jakby były niechlujnie założone i podwinięte na rurę bas wylotu. Dziwne, że wszystkie tak mają. Nie wiem czy to celowy zabieg czy niechlujstwo spowodowane takim a nie innym sposobem montażu. Stawiałbym na to drugie gdyż każda kolumna ma inaczej zawiniętą gąbkę. U mnie w jednej gąbka zakrywała prawie całą rurę a w drugiej tylko lekko dół. Zmiany w basie dużej nie ma, dostały troszkę większego wydechu.
 

Rudeford

New member
Pani Lusi się nie czepiaj;) bo w Altusach 300 było to o wiele lepiej zrobione. Przynajmniej tak było w latach dziewięćdziesiątych.

Gąbki niechlujne, ale kolumny graja jak marzenie. Jeśli lubisz duży dźwięk z lekko wyeksponowanymi skrajami pasma to jest TO. Rok temu miałem Klipsch RF-62 i pod względem basu dużo im nie brakuje. Natomiast góra a w szczególności średnica jest znacznie lepsza
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Pani Lusi się nie czepiaj;) bo w Altusach 300 było to o wiele lepiej zrobione. Przynajmniej tak było w latach dziewięćdziesiątych.

Gąbki niechlujne, ale kolumny graja jak marzenie. Jeśli lubisz duży dźwięk z lekko wyeksponowanymi skrajami pasma to jest TO. Rok temu miałem Klipsch RF-62 i pod względem basu dużo im nie brakuje. Natomiast góra a w szczególności średnica jest znacznie lepsza

Dobrze wiem jak grają te Focale - bajecznie ;) Chciałem kupić zestaw 5.1 w białym lakierze, ale cena ciut mnie przerosła i problemem jest to, ze tyły muszę mieć płaskie (ścienne) a te są w Focalach szersze niż wyższe, co je zdyskalifikowało, ale w innych warunkach nie wachałbym się.
 
Ostatnia edycja:
Do góry