Gąbki w Focalach

Yadeit

New member
Witam,
Jakiś czas temu wyposażyłem się w parę Focal'i 807v. Dzisiaj podczas czyszczenia postanowiłem zdjąć maskownice i zauważyłem że przez otwór poniżej głośnika widać jakąś gąbkę w środku kolumny. Przyznam że basu mi u nich trochę brakuje, być może basy są skutecznie blokowane właśnie przez tą gąbkę - czy mogę wyjąć tą gąbeczkę ze środka żeby trochę zwiększyć ilość niskich tonów? Może to posunięcie producenta żeby zabezpieczyć kolumnę na czas transportu?

Pozdrawiam.
 

xoder

New member
Mowa o tym ??
U ciebie pewno jest wciśnięte bardzo głęboko.

max_bw684_03.jpg

Działanie układów rezonansowych możemy regulować za pomocą pierścieni i zatyczek z pianki (na wyposażeniu). Drobne wgłębienia na wylocie otworu ułatwiają przepływ powietrza.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
wg mnie to widac elementy wygluszenia kolumny, a nie zatyczke bass reflexu. Jesli tak to nie ruszaj. JEsli jednak jest to walcowata gabka, jak pokazywal kolega wyzej to wyciagnij.
 

krazy777

Member
Bez reklam
Coś zdjęcie nie chce się wczytać. Ale jeśli masz coś podobnego jak na zdjęciu wstawionym przez xoder to wyciągnij to i będziesz miał bas.
 

xoder

New member
Znalazłem inne foto i tutaj tez występuje wiec chyba tak musi być, trochę to wygląda śmiesznie ale może w jakiś sposób pomaga i miejmy nadzieje ze bass reflex spełnia swoje zadanie.

1217269274DSC02907.JPG
 

werf

Active member
Bez reklam
Sorry, ale poważnie? Wolałbym nie uszkodzić głośników.

Poważnie to nic innego jak zaślepka Bass Reflexu zamało masz basu wyjmij zaślepkę

To twoje foto się nie wczytuje u mnie jak możesz zmieść jeszcze raz zasugerowałem się zdjeciem kolgo Xoder

Miałem kiedyś 826 coś mi się przypomina że były tam na wyposażeniu takowe zaślepki
 
Ostatnia edycja:

Yadeit

New member
@werf - nie, nie dosięgam do tej gąbki palcami, jeśli już to pensetą terrarystyczą mogę dostać.
@Rudeford - Prostokąt (głośniki - wersalka) o bokach 330x270cm. Przy czym muszę zaznaczyć że jest to wydzielona przestrzeń z połączonego salonu z aneksem kuchennym (kształt wielkiego "L") ~ 32m^2 - dosyć nieregularne kształty. W założonym jakiś czas temu temacie w którym prosiłem o pomoc w doborze zestawu podałem inne wartości ponieważ od tamtego czasu zmieniłem całkowicie ustawienie sprzętu w salonie.

Chyba że to kwestia innego czynnika - przewody, stojaki (sam zrobiłem takie tymczasowe partyzantki z płyty i z drewnianych "sztachet" - w tym albo w następnym miesiącu będę robił kamienno-metalowe), może ustawienia mojego Onkyo... Na odsłuchu ten zestaw tez nie grzeszył basami, doszedłem wtedy do wniosku że "ten typ tak ma" i subwoofer mu jedynie pomoże - w przyszłości, bo teraz nie mam tych 3~4k "na zbyciu" ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Focale grają wysmienicie, basem również, ale nie z Onkyo, z reszta, jak sam zauwazyles to w duzej mierze kwstia akustyki pomieszczenia.
Teraz pytanie odnosnie tej gąbki. Czy potrafisz dostrzec koniec rurki bass reflexu? czy owa gąbka przylega sciscle do rurki czy jest miedzy nimi kilka cm przerwy?
 

Yadeit

New member
@krzysztofradio -jeśli chodzi o lewą kolumnę gąbka przylega do dolnej połowy końca tuby, w lewej gąbka zasłania większą część tuby, z resztą jutro rano postaram się zamieścić zdjęcia, na których spróbuję uwiecznić w czym rzecz.
Krzysztof, trochę mi namieszałeś pewną uwagą - trochę boję się zadać to pytanie, ale... - czy dobrałem nieodpowiedni ampli do tych głośników? Tzn, czy mogłem kupić coś co wycisnęłoby więcej z tych Focali?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jak długa jest rura bass reflexu? Sięga do połowy głębokosci kolumn czy więcej? Jesli więcej, to aczej zadna zaslepka tam nie wpadła, tylko jest to zwyczajne wyciszenie scianek kolmn, choc na fotce wyglada to jak pianka, a wyciszenia zazwyczaj robis się z pochodnych waty lub welny, ale moze Focla ma swoje patenty. Sprobuj dac wiecej fotek z roznej perspektywy, kąta, zbliżenia, bo taki foto na wprost jest dosc plaskie i przez brak przestrzeni trudno cokolwiek powiedziec.

Nie wiem jakie masz Onkyo.
 

T75

New member
@krzysztofradio -jeśli chodzi o lewą kolumnę gąbka przylega do dolnej połowy końca tuby, w lewej gąbka zasłania większą część tuby, z resztą jutro rano postaram się zamieścić zdjęcia, na których spróbuję uwiecznić w czym rzecz.
Krzysztof, trochę mi namieszałeś pewną uwagą - trochę boję się zadać to pytanie, ale... - czy dobrałem nieodpowiedni ampli do tych głośników? Tzn, czy mogłem kupić coś co wycisnęłoby więcej z tych Focali?

Moim zdaniem zaden ampli nie wycisnie z nich wszystkiego.Nawet pierwszy lepszy wzmacniacz tego nie zrobi.W kinie z onkyo powinno byc super ale w stereo raczej nie.Jesli chodzi o ta biala gabkopodobna wate to jest to wytlumienie kolumny i ja bym tego nie ruszal.Pozdr.
 

walus

New member
Focal Chorus

Mam focale chorus 714V i 705V. Współpracują z Pionkiem VSX 1017. W muzyce nie potrzebują wspomagania. Posiadają świetne basy. Po zdjęciu osłon, patrząc przez wylot powietrza nie widzę żadnej gąbki tylko części elektroniki. Zrobiłem małe doświadczenie. Wyloty zasłoniłem gąbką i włączyłem Barry White'a. Basów prawie nie było. Twoje focale są o 2 półki wyżej od moich i śmiem twierdzić, że coś jest nie tak. Moje focale wspomagam tylko w kinie domowym Velodynką CHT-10R.
Focale doją z siebie wszystko zwłaszcza w muzie ze wzmacniaczem lampowym NAD. Są to kolumny znane właśnie ze świetnego basu.
 

Rudeford

New member
Może gąbka się odkleiła od tylnej ścianki i zatyka częściowo rurę. Będę miał w przyszłym tygodniu 807 to dam znać jak będzie.
 
Do góry