full hd w bloku czy to sie opłaca ?

locutus23

New member
Witam chce kupic projektor,mieszkam w bloku maxymalną powieszchnie na ekran jaka bede mógł uzyskać to równo 200x200cm i tu nasuwa sie pytanie czy do takiej wielkosci warto kupić projektor full hd ?. Pewnie ktos zada pytanie do czego ci ten projektor, odpowiem do fimów i do gier.
W skrócie czy róznica miedzy hd a full hd bedzie widoczna na 2m ekranie
 
Ostatnia edycja:

locutus23

New member
Od ekranu bede siedział 2,6 do 3m bo taki mam pokój 2m na 3m.
Gry będa z ps3 xbox,
materiału 1080p (bluray) mam około 30 % a 70 % to ulubione seriale 720p telewizji nie bede oglądał

ps.mam podłaczony pc po hdmi do samsunga 40D8000 i tak sobie przełaczam rozdzielczosc miedzy 720p i 1080p ogladając rózne materiały, czy taki "test" jak by podpowie mi jaka bedzie róznica ?
 
Ostatnia edycja:

CuoreRosso

New member
Na twoim miejscu, głownie ze względu na odległość od ekranu, szukałbym 1080p. Twój test ma jedynie sens, kiedy materiał natywny ma 1080p.
 

Przemek_PC

New member
Dla 30% materiału 1080p kupować projektor FullHD? Trochę bez sensu, lepiej kupić lepszy model HD Ready niż słabszy Full HD, no chyba że koszty nie grają roli? Gry przecież też w Full HD nie będą, prawda? Ja mam ekran 190cm w podstawie, siedzę 2,5m od ekranu i przy projektorze HD Ready owszem widzę pojedyncze piksele ale tylko na napisach, przy normalnym oglądaniu filmów na piksele uwagi nie zwracam choć jeśli bardzo będę chciał je zobaczyć to oczywiście je zobaczę.
 

locutus23

New member
dziekuje za odpowiedzi zdecydowałem sie na benq w700 za 2300zł chyba ze do poniedziałku znajde cos lepszego
 
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
Bez sensu jest to pisanie lepiej kupić lepszy HDReady niż gorszy fullHD. Który HDReady jest lepszy od jakiegokolwiek fullHD? Chciałbym poznać jeden przykład. Ja na Twoim miejscu brałbym fullHD. Mam HDReady ekran 230cm szerokości + boki i z 3m widać jeszcze piksele jak się przyjrzeć. Sam oglądam z jakiś niecałych 5m i jest spoko ale na pewno następny projek będzie już fullHD i nie chodzi tu o jakość materiałów ale o natywną rozdzielczość przez którą po prostu lepiej się patrzy z bliższej odległości na film bo nawet w filmach dvix wszystko jest lekko bardziej wyraźniejsze.
 

Przemek_PC

New member
Ciekawe rzeczy piszesz. Powszechnie wiadomo, że panel LCD czy chip DLP pracuje najlepiej w natywnej rozdzielczości. Materiał 720p czy gry z konsol będą więc wymagały skalowania w górę. Uważasz, że skalowanie w górę odbywa się bezboleśnie dla jakości obrazu? Osobiście wolę widzieć strukturę panela hd ready (która przy normalnym oglądaniu filmu i tak jest niewidoczna) niż nie widzieć struktury panela full hd ale za to widzieć przeskalowany materiał. Przypominam, że w przypadku założyciela wątku obraz full hd to zaledwie 30% filmów nie mówiąc o grach konsolowych.
 

edi7777

Member
W przypadku PS3 możesz ustawić sobie skalowanie jakie chcesz. Na xboxie chyba też. Jak ściągasz sobie film 720p w .mkv czy tam innych formatach to i tak masz go skalowany przez komputer więc właściwie problem nie istnieje. Nie chodzi mi też o skalowanie obrazu które ma znikomy wpływ na jakość tylko o natywną rozdzielczość - na tv nie ma tego problemu bo i tak nie widzisz żadnych pikseli ale na projektorze przy przekątnych pod 100" już pojawia się problem. Dlatego wole jednak mieć każdy materiał "przeskalowany" do tych 1920x1080 niż do 1280x720.

PS. Filmy i tak są w tej chwili w formatach innych niż 16:9 bo prawie w każdym są te paski ciemne na dole i górze przy takiej projekcji...
 

fazo

New member
Z tymi filmami z pasami to trochę nietrafiony przykład. Pasy są bo są :) jak ma projektor 720p i MKV z 1280 pikselami w poziomie to nie ma żadnego skalowania bez względu na pionową ilość linii. Tak samo jest jak ma 1920 pikseli w poziomie dla projektora FullHD. W każdym innym przypadku będzie skalowanie do natywnej rozdzielczości projektora. Osobiście uważam że projektor FullHD z dobrym skalerem da lepszy obraz niż najlepszy 720p. Z doświadczenia wiem że projektor kupuje się na lata, żródeł FullHD przybywa i w pewnym momencie nadejdzie ochota na wymianę a na odsprzedaży dość sporo się straci.

PS. Też mnie interesuje zobaczenie projektora 720p który pobije na głowę projektor 1080p przy źródle FullHD.
 

Przemek_PC

New member
Wszystko rozbija się o kasę, jeśli jest do dyspozycji powiedzmy 2500zł to co lepiej kupić w tej cenie? Nowy HD Ready czy używany Full HD? W jakim stanie musiałby być ten Full HD aby kosztować 2500zł?
 

fazo

New member
Myślę że można coś trafić (ale raczej 2500 + nowa lampa). Jak kupowałem kolejny projektor FullHD to miałem oferty na roczne projektory z przebiegiem (wiarygodnym) 900 godzin za połowę ceny sklepowej. To jest tak jak z samochodami, im droższy na starcie tym większa strata po 1-2 latach.
inna sprawa że taki projektor należy bardzo dokładnie sprawdzić przed zakupem.
 

CuoreRosso

New member
Bardzo jałowa dyskusja. Kolega będzie miał 1/3 materiału full hd, siedzi 2,5 metra od ekranu a ktoś mu tu poleca projektor hd ready. Kompletnie bez sensu. I jeszcze na dwie strony rozkminka o wyższości hd ready nad full hd. Dżijzas...
 

Przemek_PC

New member
1/3 filmów a w sumie filmów będzie 1/10 bo reszta to pewnie gry z konsol. Sam siedzę 2,5m przed HD Ready o szerokości podstawy 1,9m więc piszę o tym co widzę. Ma kasę niech kupuje FullHD. Tylko raczej niech kupi nowy bo może trafić na jakąś używaną Optomę kupioną na niemieckiej wyprzedaży z naprawianym kołem, brudem w środku i nie wiadomo czym tam jeszcze.
Oczywiście, że lepiej kupić FullHD jeśli cena nie gra roli. Pytanie czy gra rolę?
 

locutus23

New member
3d mnie nie interesuje kupiłem niedawno samsunga 40D8000 + 4 filmy 3d na razie oglądnąłem 1 film w 3d i dość mocno mnie zmeczył.

Co do rozmiaru BenQ-Projection_Calculator to z 3m powinno być te 2m szerokosci,pojechałem dzis do media expert mieli tam Epson EB-W12 1280 × 800 ekran miał około 2,6 m rozdzielczosc wygladała dość słabo jednak kupie full hd znalazłem 2 ciekawe oferty
Projektor BenQ W1000 FullHD (1998884220) - Aukcje internetowe Allegro
Projektor OPTOMA HD20 Full HD Okazja!!! (2004088854) - Aukcje internetowe Allegro
co o tym myslicie ? czy moze lepiej uciułać jeszcze tego tysiąca i kupić nowego benq 1060 Projektor BenQ W1060 - Ceneo.pl
 

CuoreRosso

New member
Z tego co wymieniłeś to hd20. Jak masz możliwość dołożyć to według mnie mitsubishi hc4000. Tym benkiem nie zawracaj sobie nawet głowy. Nie chcę, żeby mój post zabrzmiał jakbym miał wyłączność na wiedzę, ale poczytaj o tym mitsu, a najlepiej poszukaj gdzie go możesz zobaczyć w akcji (jakieś salony rtv). Przy dobrych negocjacjach myślę, że za 5 - 5,1 tys kupisz.
 

GracX

New member
Bez reklam
a czy materiał 1080 puszczany na pj full hd jest również skalowany?

czyli dla kogoś kto tylko gra na ps3 lepszy pj to hd ready gdyż ps3 smiga w 720. ? na pewnym forum nawet doradzali mi wymiane matrycy w moim lapku na hd ready dla większej ilości fps-ów przy rozdzielczości natywnej to dość popularny zabieg.
 
Do góry