Filmy w UHD

dario888

New member
Bo na 75 calach siedziałbym 3,5 m od ekranu a nie 1 m... ale nie istotne..
Zgadza się, ale nie rozumiem dlaczego oglądając z 1 m miałbyś się nie cieszyć z oglądania, a z 3,5 m już cieszyć. Przecież w obu przypadkach będziesz miał tak samo zajęte pole widzenia przez ekran, dochodzące do 60 stopni.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak i nie. Idąc tym tropem, można tableta 10" (UHD) wstawić 30cm przed oczami. To tak nie działa - mam tu na myśli ten złoty środek odległości/jakości w kontekście wielkości ekranu. Mimo, że pole widzenia będzie podobne, to w PRAKTYCE komfort drastycznie spada, a co za tym radość.
Więc ja się nie dziwie Lolkowi, że woli lepszy tv FHD jak gorszy UHD, bo raz, że faktycznie musiałby się przybliżyć do ekranu, dwa - sama jasność z takiej odległości zaczyna robić się irytująca.
Co mi z tego, że będę widział włosa łonowego biedronki, jak jasność ekranu zabije komfort oglądania.
Mam nadzieję, że kumaci wiedzą o co chodzi.
 

bokciu

Banned
Ależ naturalnie, że wiedzą, bo to jest oczywiste.
Nigdy przybliżenie się do ekranu, nie zrekompensuje zbyt małej przekątnej.
Gdyby tak było, wszyscy siedzieliby przy 50 calowych odbiornikach w odległości metra...ale nie o to w tym wszystkim chodzi.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Zgadza się, ale nie rozumiem dlaczego oglądając z 1 m miałbyś się nie cieszyć z oglądania, a z 3,5 m już cieszyć. Przecież w obu przypadkach będziesz miał tak samo zajęte pole widzenia przez ekran, dochodzące do 60 stopni.

To jest to co Koledzy wyżej napisali w tv 4k przynajmniej w tych które mają moi kumple jak i ja - biel jest znacznie bielsza.. być może to kwestia technologii podświetlenia edge led.. co powoduje że trochę wali po oczach bardziej kiedy się jest bliżej ekranu .. to raz, dwa to sprawa KD .. bo o ile oglądasz takie filmy jak ja oglądam z kamery 4k czy jakieś dema to luzik ale jakbym oglądał prawdziwy film w 4k to przecież całe kino skonfigurowane jest jakbym siedział dobre 2,5 - 3 metry dalej, a nie 1 m. przed ekranem.. Dla mnie dużo lepszym jakościowo jest mój tv FHD (full led) od tego 4k nie licząc kolorów ale to nie jest kwestia 4k tylko kwestia samego tv i to co robi truliminos. Pozdro... :)
 

bubafat

Active member
Bez reklam
[youtube]LhPS0iM_gHo[/youtube]
..i ciagle za malo.
Naliczylem 63 posty sposrod 245 postow w tym temacie, nalezacych do goscia, ktory nie ma pojecia o UHD. Nie posiada i nie ogladal ani jednego filmu w UHD, czy chocby z VoD-a. Zyje natomiast w krainie wyobrazen, opartych na prywatnych filmikach tajemniczego kolegi.
Nie twierdze ze one nie istnieja, bo sam, dzieki znajomym mialem mozliwosc obcowania z klipami z z kamery RED i odtwarzacza 4k (REDRAY), na dlugo zanim UHD weszlo pod strzechy.
Mysle ze najwyzsza pora skonczyc z tymi bzdurami o rozdzielczosci/odleglosci i szczegolach, ktorych nie widac, o ktorych pisza wylacznie osoby niezorientowane. Chodzi o to "co widac", tylko skad osoby niezorientowane moglby to wiedziec?!?
UHD w obecnym ksztalcie jest jakie jest, czyli dalkie od idealu i to z roznych wzgledow. Zanim nowe standardy sie wykluja i ewoluja (z obecnego dziadostwa), sprzet, infrastruktura, workflow i standardy produkcji i masteringu ogorzeja, a tworcy naucza sie korzystac mozliwosci zwiekszonej dynamiki obrazu, a na koncu konsumenckie wyswietlacze zyskaja wieksza luminancje, kontrast i gamut oraz zminimalizuja efekty swych technologicznych wad wrodzonych, sporo wody w Wisle uplynie. Jednak zadna z rzeczy o ktorej rozprawia moj przedmowca nie ulegnie zmianie, co tez czyni cechy charakterystyczne, a dalej argumenty na ktorych we wszystkich swoich postach On sie skupia, kompletnie nieistotnymi.
 
Ostatnia edycja:

dario888

New member
Tak i nie. Idąc tym tropem, można tableta 10" (UHD) wstawić 30cm przed oczami.
Jeszcze lepiej może by było jeszcze bardziej zmniejszyć ekran, zrobić dwa ekrany i umieścić je tuż przed oczami ;)

To jest to co Koledzy wyżej napisali w tv 4k przynajmniej w tych które mają moi kumple jak i ja - biel jest znacznie bielsza.. być może to kwestia technologii podświetlenia edge led.. co powoduje że trochę wali po oczach bardziej kiedy się jest bliżej ekranu ..
Słyszałem o narzekaniach, że telewizor za ciemny... ale że za jasny?
Ale to dlatego pewnie za jasny, że większe pole widzenia generuje światło, bo chyba nie masz smogu w pomieszczeniu. Jak miałbyś ekran 75 cali o takiej samej jasności, ale oglądałbyś z 3 metrów to pewnie też był by Ci za jasny.

przecież całe kino skonfigurowane jest jakbym siedział dobre 2,5 - 3 metry dalej, a nie 1 m. przed ekranem..
Aaa, czyli to o to chodzi. Jak chcesz oglądać oba typy obrazu to musisz przygotować sobie "ruchome stanowisko".
Zobacz jaka to fajna zmiana z FullHD na 4K. Nie musisz wydawać majątku na ogromny ekran, żeby mieć czterokrotnie większy obraz. Wystarczy po prostu przesunąć wszystko bliżej telewizora 4K 55/65 cali.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dario problem jest tylko taki że surandowych głośników w salonie nie przesunę bo wiszą na ścinach.. aczkolwiek w sypialni tam gdzie stoi tv 4k tam już da radę.. a co dopiero ludzie którzy mają 7.1 albo mają głośniki atmosowe.. wszystkich głośników nie da się poprzesuwać..
Co do jasności tv to zgadza się na 75 calowym tv tej klasy również biały byłby bielszy niż to mam w tv w FHD. Pewnie byłoby lepiej po kalibracji ... którą mam w tv FHD.
 

dario888

New member
Skoro masz takie podejscie do tematu, to faktycznie nie ma sensu abys w tej dekadzie zawracal sobie tym glowe.
Obawiam się, że dekadę pewnie będę musiał kupować tv 8K i narzekać, że nie ma ostrych filmów 8K :)

Moze to bedzie dla Ciebie zaskoczeniem, ale zdecydowana wiekszosc filmow dzisiaj powstaje wylacznie przy uzyciu cyfrowej technologii zapisu obrazu.
Z tego co widzę z opisów produkcji to częściej jest mowa o taśmie filmowej i dopiero późniejszym skanowaniu w wysokiej rozdzielczości do postaci cyfrowej.

Jezeli widzisz w efekcie koncowym ziarno, to tylko dla tego, iz zostalo ono umyslnie dodane w postprodukcji.
Słyszałem o tym, że twórcy czasem dobierają taśmę o różnym ziarnie w zależności od sceny.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby ktoś świadomie dodawał ziarnisty szum.


Ziarno ktore widzisz, to celowy zabieg tworcow.
Co to miałoby na celu?
Skąd o tym wiesz? Gdzie można o tym poczytać?
Czy do dźwięku też się wprowadza celowy szum albo trzaski?

Poza tym, naturalne ziarno kliszy filmowej, a dzisiaj spektalurane filmy kreci sie zwykle na tasmie 65mm albo 35 mm, jest tak drobne, ze praktycznie niezauwazalne.
Skąd o tym wiesz?

Jezeli jednak szukasz ostrego natywnego 4k obrazu, to na pierwsza mysl przychodza mi do glowy 2 tytuly z brzegu - Revenant i Billy Lynn's Long Halftime Walk.
Zapoznam się z tym.

zmarszczki aktorow/aktorek
O, właśnie to chciałbym zobaczyć.
Prawdziwą twarz ludzi, znanych aktorów.
Morgan Freeman, Tommy Lee Jones. Ich twarze same w sobie są "historią z przygodami" :)
Mało tego widziałem, a chciałbym więcej bo sceny w natywnym, super ostrym 4K wyglądają jak dzieła sztuki. Mam sporo takiego materiału zgranego z YouTuba i nie ma tam hollywoodzkich aktorów, akcji ani obcych i są zazwyczaj krótkie (jakiś losowy koleś chodzi po lesie albo ulicach) ale obraz jest tak bogaty, że ciągle ciągnie mnie do tego, żeby ponownie go włączać i oglądać.
Np. Sztokholm. Co mnie obchodzi to miasto? Ulice, domy, otynkowanie fasad. Normalnie nigdy taki film by mnie nie zainteresował, ale z detalami ten obraz miażdży.
Mimo, że tam nie ma HDR i rozszerzonej palety, ale jak włączę tryb żywe kolory na oledzie to wtedy czuję jakbym przeteleportował się do Korei Południowej w przyszłości, gdzie skośnookie hostessy prezentują bajeczne ekrany o wartości luksusowego samochodu, których nigdzie i tak nie można kupić.
Z początku myślałem, że może chodzi o to, że te filmiki są 16:9 i zajmują cały ekran dając wspaniały efekt. Nawet włączyłem w Potplayerze przycięcie jak w 2,39:1 z czarnymi pasami, ale obraz nadal wyglądał wspaniale.

i zamiast wyostrzania, szukasz jak tu zmiekczyc obraz. WCG i HDR, kontrasty, bogaty kolor i naturalne swiatlo, to sa glowne zalety UHD, rozdzielczosc ma niewielkie znaczenie. Dla odbioru filmu najwiekszy efekt ma duzy ekran a ni3 wysoka rozdzielczosc.
Ja po zakupie nowego ekranu włączam planszę testową z naprzemiennymi liniami i oddalam się od ekranu, aż detale zaczną mi się zlewać w oczach i to będzie miejsce skąd będę oglądał obraz.
Wychodzi odległość mniej więcej taka, jaką podaje się w kalkulatorach odległości, dla przeciętnego wzroku (1 minuta kątowa). Tak jak spoglądam na różne rzeczy w pobliżu i widzę je ostro, tak samo na ekranie też powinny być ostre. Obraz FullHD to mały obraz, gdzieś w środku pola widzenia. Natomiast 4K daje ten wspaniały duży obraz dochodzący do 60 stopni (chyba tyle co w środkowych rzędach w kinie) bez utraty ostrości.
Jedyną wadą ostrości, jaką dostrzegam, to migotanie obrazu. Jeżeli w danym obszarze obrazu jest dużo szczegółów, to znaczy sąsiednie piksele lub małe grupy pikseli będą miały dość przeciwną luminancję, oraz w scenie ten fragment obrazu będzie się poruszał z odpowiednią prędkością to piksele w takich fragmentach ekranu będą zmuszone do naprzemiennego przygasania i zapalania, czyli migotania.

Wiesz,a ja bym chciał,aby obraz miał 120 kl/s,audio przynajmniej 20k kbps,a filmy za każdym razem zapowiadała inna,bardzo atrakcyjna i uśmiechnięta pani topless.
Dopóki tak nie będzie,nie wchodzę w to :mrgreen:
A właśnie, nie uważasz, że produkowanie współcześnie obrazu 24 kl./s to trochę skandal?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Obawiam się, że dekadę pewnie będę musiał kupować tv 8K i narzekać, że nie ma ostrych filmów 8K :)
Nie obawiaj sie. Nawet jezeli bedziesz musial kupowac takie ekrany. Filmy 8k beda jedynie na YT

Z tego co widzę z opisów produkcji to częściej jest mowa o taśmie filmowej i dopiero późniejszym skanowaniu w wysokiej rozdzielczości do postaci cyfrowej.

Nie wiem czy ogladasz mniej niz 10 filmow rocznie, czy po prostu jestes nieswiadomy tego, ze dzisiaj praktycznie nie kreci sie na tasmie.

Słyszałem o tym, że twórcy czasem dobierają taśmę o różnym ziarnie w zależności od sceny.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby ktoś świadomie dodawał ziarnisty szum.

No popatrz a dodane sztucznie ziarno znajdziesz praktycznie w kazdej cyfrowej produkcji.
Pierwszy z brzegu przyklad - na sasiednim watku rozmawiaja o serialu Netflixa The Punisher, ktory jest nakrecony cyfrowo i pomimo iz obecnosc ziarna konsumuje sporo bandwidth'u, dostawca kontentu bazujacy na internetowym streamie wyprodukowal go z ziarnem, ktore jest dostrzegalne w jeszcze wiekszym stopniu, w blizniaczym serialu Daredevil.

Co to miałoby na celu?
Ma to na celu przede wszystkim zachowanie, czy raczej imitacje "filmowego wygladu", a przy okazji rozmycie obrazu, ukrycie szumow i zamaskowanie VFX.

Skąd o tym wiesz? Gdzie można o tym poczytać?

Nie jest to wiedza tajemna, a raczej abecadlo sztuki filmowej. Pisza o tym wszedzie, wygugluj sobie, a jak nie masz pomyslu na kwerende, to popatrz na ponizsze filmy. Funkcje dodawanie ziarna znajdziesz w profesjonalnlnych jak i amatorskich, a nawet darmowych narzedziach.

[youtube]nEivIWShA6Q[/youtube]
[youtube]qzJe0uorYqs[/youtube]
[youtube]gjrPr2ll9Bs[/youtube]
[youtube]fopjSdZOKBc[/youtube]

Poza tym, naturalne ziarno kliszy filmowej, a dzisiaj spektalurane filmy kreci sie zwykle na tasmie 65mm albo 35 mm, jest tak drobne, ze praktycznie niezauwazalne.
Skąd o tym wiesz?

Wiem to od ludzi pracujacych w przemysle filmowym. Nie mowie o bezimiennych Jasiach Kowalskich, tylko najwiekszych nazwiskach znanych obecnie w kinie, zdobywcow Oskarow za zdjecia.
Takie i inne ciekawe rzeczy mozna uslyszec w wywiadach i poseasowych Q&A. Tobie znowu polecam google.
Np Ed Lachman, ktoremu zalezalo na naturalnym filmowym ziarnie, nakrecil film Carol na tasmie Super16, bo ziarno na 35mm bylo praktycznie bezuzyteczne do zalozonych celow.
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Niektórzy nie czekają :mrgreen:

gif_vr-sex-simulator.gif
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Nie od dzisi wiadomo, po co Piramida sprawil sobie Samsung VR ;)
Ale to Panie wypas.
Po ile ten Storm Trooper Relaxation Kit? :)
 
Do góry