Filmy w UHD

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tylko jest jedna różnica Bubufat ja nie obrażam ludzi (nie licząc tutaj jednej osoby na tym forum, z którą obecnie żyje neutralnie) a Ty obrażasz ludzi z pełna premedytacją i dobrze wiesz że to robisz pisząc takie a nie inne zdania ... bo to co ja napisałem było w stosunku do mojej osoby i podkreśliłem to dwa razy mało tego napisałem słowo magiczne przepraszam jeśli ktoś odebrał to personalnie... napisałem to nie odnośnie filmów 4k tylko w stosunku do tego jeśli miałbym film na BR i miałbym go wymienić na 4k.. a Ty obrażasz wszystkich którzy mają inne zdanie w każdym temacie (poczytaj sobie swoje dyskusje) i tak jest za każdym razem kiedy wchodzą ludzie w dyskusje z Tobą.. jest kilka osób na tym forum gdzie Twój nik jest ignorowany i nie czytają tego co piszesz.. jak myślisz dlaczego tak jest ?? Przypadek? Do tego skąd wiesz czy ja coś oglądam czy nie oglądam w 4k - pewny jesteś że nie oglądam ? Jakbyś poczytał to byś wiedział że oglądam w 4k filmy.. aczkolwiek są to filmy z kamery.. i z kilkoma osobami dyskutowaliśmy w tym temacie ... tylko żeby cieszyć się tym obrazem na 55 calach oglądam to z 1 metra czasem z 1.5 m.. zresztą nie tylko ja tak robię.. ale rozumiem, że niektórzy mają wzrok jak sokół wędrowny, który ze 100 m potrafi mysz zobaczyć w trawie.. i widzą to z 3-4 m na 55 calach w 4k w stosunku do tego samego materiału na BR to co ja widzę z 1,5 m. ale ja tego nie neguje.. a z Tobą można podyskutować tylko w jednym wypadku kiedy ktoś ma takie samo zdanie w danym temacie jak TY. I to nie jest moje tylko zdanie - wierz mi na słowo bo z kilkoma osobami jestem tutaj na tel. a z kilkoma innymi mailowo..
I tyle jeśli chodzi o to bo szkoda czasu skoro pisałem Ci teraz już trzykrotnie, że wypowiedź moja odnosiła się wyłącznie w stosunku do mojej osoby... i nie była kierowana do innych osób.. co wg mnie było można z tej wypowiedzi wywnioskować.. jak nie chcesz tego przyjąć do wiadomości - trudno jakoś z tym muszę żyć.
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Lolek powtarzasz się z tymi swoimi "testami" UHD.A nie było na nich może jeszcze Pana,który się przyglądał i również miał takie same zdanie,a w kawiarni nie podsłuchałeś rozmowy dwóch gości,którzy przypadkowo mówili na ten temat i stwierdzili,że do UHD musi być ponad 55/65 cali ? :wink:
Rozdzielczość to nie wszystko,a w zasadzie dodatek.Ważniejszy jest HDR i szeroka paleta kolorów,które widać na 55 calach nawet ze 100 metrów ;)
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Lolek.
Rozmowa z Tobą to jak gadanie do ściany.
Wiesz oglądanie twoich "filmów z kamery" to nie jest oglądanie UHDBD, a opowiadanie żarcikow "o sokolim wzroku" tylko świadczy o tym, ze w ogóle nie rozumiesz dlaczego UHD jest lepsze, a skoro nie wiesz, to znaczy że najprawdopodobniej nie widziałeś nawet, bo wystarczy raz zobaczyć właściwy materiał, żeby zrozumieć. WCG i HDR to są główne składowe UHD zauważalne z każdej odległości, których śmiem twierdzić "filmy z kamery Twojego znajomego" nie zawierają.
Skoro nikt inny nie widział tych słynnych filmów 4k, a Ty nie widziałeś żadnego UHDBD, to raczej trudno nam będzie rozmawiać o temacie nie mając wspólnej bazy. Tylko wiesz czyja to jest wina?
To właśnie przykład Twojej ignorancji.
BDUHD są powszechnie dostępne i ludzie dyskutują swoje opinie na ich temat. Tylko Ty jeden chcesz dyskutować, mało tego - opiniować co jest warte uwagi/zakupu i "że trzeba upaść na glowe", by docenić wartość UHD, nie mając żadnej styczności z dyskutowana materią.

Nie przypominam sobie abym napisał coś obrazliwego pod Twoim adresem, ale skoro już czujesz się dotknięty, to może faktycznie zrezygnuje z niepotrzebnych omowien i uproszczeń język.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Po co to do mnie piszesz?

Już nie będę.

1zcix0.jpg
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Blue Planet II (2017) 4K Ultra HD & Blu-ray

Błękitna Planeta II niebawem w BBC Earth, takie tematy można było znaleźć w sieci w Październiku, teraz wydanie można już nabyć na Amazon czy na Bluray.com w wersji BD i UlltraHD.

71W2RRDCxUL._SX466_.jpg


Pamiętam jak zachwycałem się pierwszą częścią na BD z audio TrueHD i lektorem K. Czubówną.
Z przyjemnością oglądałem tą super serię i chętnie sięgnę po drugą, oby i ta była z naszą Krysią.

[youtube]kAphgHhlteM[/youtube]

[youtube]_38JDGnr0vA[/youtube]
 
Ostatnia edycja:

dario888

New member
Jakosc zrodla jest wazna, ale rozdzielczosc materialu zrodlowego jest to ostatnia wazna rzecza z listy elementow decydujacych o jakosci obrazu ktory w efekcie ogladasz.
Jak kupuję ekran FullHD to warunkiem koniecznym jest dla mnie materiał FullHD.
Jak kupuję ekran 4K to warunkiem koniecznym jest dla mnie materiał 4K.
Jeżeli w głowie nie mieści Ci się taka praktyka to trudno, nic na to nie poradzę.
Sprzedawanie materiału "2K master" z naklejką 4K to zwykłe oszustwo.
Oglądałem już trochę rzeczy z HDR10 i innym "na na na na".
Można to obejrzeć ale z "braku laku". HDR to wspaniała nowa jakość, ale ciężko jest to oglądać z kotłującą się myślą "dlaczego do cholery oglądam 2K na ekranie 4K?".
Jak bym oglądał jedynie połowę jakości, która mi się należy.
Są strony, które pomagają w odfiltrowaniu fałszywek. Podają jak film był produkowany.
Spora część, albo większość, to fałszywki - 2K.
Cześć filmów jest deklarowana jako 4k master, ale niestety dla mnie gustuję w gatunku sci-fi, a efekty VFX produkowane są w Hollywood tylko w 2K. Podobno tylko Nolan robi w 4K, ale uwierzę w to jak zobaczę.
Inna sprawa psująca skutecznie odbieraną jakość ziarno. Filmy ciągle w większości produkowane są starodawną metodą zapisu na taśmie filmowej i później skanowane w 4K.
Ostatnio oglądałem "Pasażerów". Sceny bez efektów miały być w 4K. W całym filmie coś przypominającego 4K doświadczyłem zaledwie kilka razy. Tylko wtedy jak było odpowiednie oświetlenie i operator utrafił z ostrością. Jednak efekt ten został popsuty przez ziarno. W reszcie scen ostrość była słaba jak na 4K. Mógłbym ją podratować wyostrzeniem, ale nie z takim ziarnem. Może kiedyś na gorszych ekranach nie było to tak widoczne ale teraz to porażka.
Aktualnie szukam filmów masterowanych w 4K, ale kręconych wyłącznie cyfrowymi kamerami.
I tu niestety obawiam się kolejnego problemu. Większość materiału 4K, który widziałem, mimo że był kręcony drogim i renomowanym sprzętem, nie był ostry. Nie robił szału. A to dlatego, że sprzęt ten prawdopodobnie wywodzi się jeszcze ze szkoły producentów z hasłem "musimy panu zapodać filtr dolnoprzepustowy i rozmazać obraz, żeby przypadkiem nie napotkał pan efektu mory". Na szczęście obecnie już się odchodzi od tego pomysłu bo okazało się, że ludzie narzekają. Nie chcą pomazańców tylko obrazu ostrego jak brzytwa.

A jakie filmy w prawdziwym 4K widziałeś i polecasz ? :wink:
No właśnie to ja zadaję takie pytanie :)
Tylko nie interesują mnie porady w stylu "proszę spróbować zainteresować się czymś innym niż 4K".

Co by nie mówić fajniutko to wygląda..
Oglądasz kanał Andersa Bixbe?
Jak nie to zajrzyj. Nagrywa okolice jeziora Drevviken koło Sztokholmu (sam Sztokholm też) na stosunkowo starym aparacie NX1, ale już takim bez filtra antyaliasingowego. Obraz wyostrzony do maksimum tego sprzętu.
Okolica jesienią: https://www.youtube.com/watch?v=_CVEfC6IAjw
Sztokholm: https://www.youtube.com/watch?v=IA5kA1K5FtQ
Piękny lód: https://www.youtube.com/watch?v=g7tA6egD1-Q
Lodowisko na jeziorze: https://www.youtube.com/watch?v=x7wIyJzhzuw
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Wiesz,a ja bym chciał,aby obraz miał 120 kl/s,audio przynajmniej 20k kbps,a filmy za każdym razem zapowiadała inna,bardzo atrakcyjna i uśmiechnięta pani topless.
Dopóki tak nie będzie,nie wchodzę w to :mrgreen:
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Jak kupuję ekran FullHD to warunkiem koniecznym jest dla mnie materiał FullHD.
Jak kupuję ekran 4K to warunkiem koniecznym jest dla mnie materiał 4K.
Jeżeli w głowie nie mieści Ci się taka praktyka to trudno, nic na to nie poradzę.
Sprzedawanie materiału "2K master" z naklejką 4K to zwykłe oszustwo.
Oglądałem już trochę rzeczy z HDR10 i innym "na na na na".
Można to obejrzeć ale z "braku laku". HDR to wspaniała nowa jakość, ale ciężko jest to oglądać z kotłującą się myślą "dlaczego do cholery oglądam 2K na ekranie 4K?".
Jak bym oglądał jedynie połowę jakości, która mi się należy.
Są strony, które pomagają w odfiltrowaniu fałszywek. Podają jak film był produkowany.
Spora część, albo większość, to fałszywki - 2K.
Cześć filmów jest deklarowana jako 4k master, ale niestety dla mnie gustuję w gatunku sci-fi, a efekty VFX produkowane są w Hollywood tylko w 2K. Podobno tylko Nolan robi w 4K, ale uwierzę w to jak zobaczę.

Skoro masz takie podejscie do tematu, to faktycznie nie ma sensu abys w tej dekadzie zawracal sobie tym glowe.

Inna sprawa psująca skutecznie odbieraną jakość ziarno. Filmy ciągle w większości produkowane są starodawną metodą zapisu na taśmie filmowej i później skanowane w 4K.
Ostatnio oglądałem "Pasażerów". Sceny bez efektów miały być w 4K. W całym filmie coś przypominającego 4K doświadczyłem zaledwie kilka razy. Tylko wtedy jak było odpowiednie oświetlenie i operator utrafił z ostrością. Jednak efekt ten został popsuty przez ziarno. W reszcie scen ostrość była słaba jak na 4K. Mógłbym ją podratować wyostrzeniem, ale nie z takim ziarnem. Może kiedyś na gorszych ekranach nie było to tak widoczne ale teraz to porażka.

Moze to bedzie dla Ciebie zaskoczeniem, ale zdecydowana wiekszosc filmow dzisiaj powstaje wylacznie przy uzyciu cyfrowej technologii zapisu obrazu. Jezeli widzisz w efekcie koncowym ziarno, to tylko dla tego, iz zostalo ono umyslnie dodane w postprodukcji.
Poza tym, naturalne ziarno kliszy filmowej, a dzisiaj spektalurane filmy kreci sie zwykle na tasmie 65mm albo 35 mm, jest tak drobne, ze praktycznie niezauwazalne. Ziarno ktore widzisz, to celowy zabieg tworcow.

Aktualnie szukam filmów masterowanych w 4K, ale kręconych wyłącznie cyfrowymi kamerami.
I tu niestety obawiam się kolejnego problemu. Większość materiału 4K, który widziałem, mimo że był kręcony drogim i renomowanym sprzętem, nie był ostry. Nie robił szału. A to dlatego, że sprzęt ten prawdopodobnie wywodzi się jeszcze ze szkoły producentów z hasłem "musimy panu zapodać filtr dolnoprzepustowy i rozmazać obraz, żeby przypadkiem nie napotkał pan efektu mory". Na szczęście obecnie już się odchodzi od tego pomysłu bo okazało się, że ludzie narzekają. Nie chcą pomazańców tylko obrazu ostrego jak brzytwa.
O ostrosc czy raczej detalicznosc i kontrastowosc obrazu w wydaniach BD przestalismy sie generalnie martwic juz kilka lat temu. Jezeli jednak szukasz ostrego natywnego 4k obrazu, to na pierwsza mysl przychodza mi do glowy 2 tytuly z brzegu - Revenant i Billy Lynn's Long Halftime Walk.

Na koniec dodam tylko, ze super rozdzielczosc nie zawsze dziala dobrze, bo raz ze efekty, czy generalnie obraz potrafi wygladac sztucznie (jakby czesc ekranu byla z innej bajki) albo hiper realistycznie, dostrzegasz wtedy makijaz albo zmarszczki aktorow/aktorek i zamiast wyostrzania, szukasz jak tu zmiekczyc obraz. WCG i HDR, kontrasty, bogaty kolor i naturalne swiatlo, to sa glowne zalety UHD, rozdzielczosc ma niewielkie znaczenie. Dla odbioru filmu najwiekszy efekt ma duzy ekran a ni3 wysoka rozdzielczosc.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dario ja takie filmiki często oglądam bo mam kumpla który na bardzo fajnej kamerze nagrywa swoje wyjazdy zagraniczne w 4k .. i ostatnio np z Japonii oglądałem i jak np siedzę 3 m od 55 cali to ja widzę że obraz jest fajniejszy w 4k niż FHD.. tylko ja mam problem z tym żeby widzieć wszystkie szczegóły np na liściach czy kwiatach to niestety muszę oglądać taki materiał z 1 m.. wtedy wszystko widzę dokładnie ... np jak jakaś ważka siedziała na kwiatku to z bliska widziałem budowę jej ciała jak i skrzydeł... a z 3 m to ważkę siedzącą na kwiatku.. i to mi się mega podoba ale co z tego jak muszę siedzieć z oczyma w ekranie jeśli ma się tak duży tv jak 55 cali.. Dlatego ja jestem tego zdania żeby cieszyć się 4k trzeba mieć minimum 75-80 cali tv.. a najlepiej projektor 4k i ekran ze 120 cali.. a miałem możliwość oglądania dwóch filmów na czymś takim i to jest już oglądanie i można się cieszyć obrazem.
 

dario888

New member
ale co z tego jak muszę siedzieć z oczyma w ekranie jeśli ma się tak duży tv jak 55 cali.. Dlatego ja jestem tego zdania żeby cieszyć się 4k trzeba mieć minimum 75-80 cali tv.. a najlepiej projektor 4k i ekran ze 120 cali.. a miałem możliwość oglądania dwóch filmów na czymś takim i to jest już oglądanie i można się cieszyć obrazem.
Masz na myśli to, że jak siedzisz blisko ekranu 55 cali to wtedy przed ekranem nie zmieści się już żadna ława, na której można by coś postawić? Albo nóg nie można wyciągnąć przed siebie?
I Twoim zdaniem dlatego nie można się cieszyć?

Nie narzekaj. W Japonii już na pewno testują 8K.
Taki telewizor będziesz musiał trzymać na kolanach :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To nawet nie o to chodzi bo ten tv akurat jest w sypialni a w salonie wolę mieć tv full leda niż tego 4k.. bardziej mam na myśli to że te szczegóły które lubię muszę z bliska oglądać bo z daleka nie ma szans tego zobaczyć co widzę z 1 m. Żeby mieć tv chociaz te 75 cali wtedy inna zabawa by była. ale nie dam im powiedzmy 20-25 tys za to jaka jest jakość tv i jakie są super gwarancje i ile ludzie potem dostają po tyłku jak się posypie tv....chyba że wygram kasę to jak to mówią łatwo przyszło , łatwo poszło.. :- )
 

dario888

New member
Dlaczego z ekranem 75 cali miałaby być inna zabawa niż z ekranem 55 cali skoro ewentualna niemożność ustawiania mebli między widzem a ekranem Ci nie przeszkadza?

Co to za kamerę ma znajomy, że taki cudowny obraz wychodzi?
Możesz podać model?
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Lolek co do wywalenia 20-25k na tv całkowicie się z Tobą zgadzam. Ja również nie widzę sensu pchać się w tak drogie tv po to by się później wozić z serwisami bo się ramka odkleja, zostają powidoki, clouding i tak możnaby wymieniać.

Dario zobacz na youtube filmiki np z Samsung NX1.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dlaczego z ekranem 75 cali miałaby być inna zabawa niż z ekranem 55 cali skoro ewentualna niemożność ustawiania mebli między widzem a ekranem Ci nie przeszkadza?

Co to za kamerę ma znajomy, że taki cudowny obraz wychodzi?
Możesz podać model?


Bo na 75 calach siedziałbym 3,5 m od ekranu a nie 1 m... ale nie istotne..

natomiast co do kamery ja się nie znam na kamerach jakoś specjalnie ale myślę że to co ma to jest fajnie.. ma kamerę Sony FS5 - do tego ma dwa obiektywy.. choć chodzi mu po głowie FS 7 najnowszy model.. i pewnie wcześnie czy później zakupi tą zabawkę - patrząc że lubi te klimaty.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Lolek,może po prostu wyrastasz z Marveli :D
A tak serio,to ja mam podobnie z nowościami.Nudzą mnie coraz bardziej i szkoda mi czasu na średniaki.
W to miejsce wolę sobie obejrzeć coś starszego i przeważnie wtedy mam większego banana na gębie :grin:
 
Do góry