Filmy Blu-ray w polskich wypożyczalniach

Jimmy

New member
kloss_tc napisał:
obawiam się niestety, że nieprędko ... miał teraz wyjść nowy Rambo na BR - no i ... tylko DVD dostaliśmy ... szczerze przyznam, że w wypożyczalniach się lekko wkurzamy na "górę" w kwestii BR - bo nie słychać nic, aby się coś zmieniło ...

też uważam, że dopóki ludzie nie będa mieli łatwiejszego i tańszego dostępu do filmów na BR, to rynek odtwarzaczy BR nie ruszy, bo jak ma ruszyć, co mają ludzie oglądać ?
Myślę, że pracownicy BHV powinni zglaszać tego typu uwagi "górze". Prezesami często są ludzie, którzy nie umieją obsłużyć PC, a co dopiero BDP. Kiedyś się wkurzyłem gdy filmy na DVD w wypożyczalni pojawiły się bez polskich napisów, tylko z polskim lektorem. Jak zgłosiłem to szefowi dyżurnemu wypozyczalni BHV, to tylko rozłożył ręce i powiedział, ze takie dostaje od dystrybutora i nic nie może zrobić. To mu powiedzilem, że powinien reklamować to u dystrybutora bo klienci się skarżą, a nie czekać i "nic nie móc robić". Myślę, że największym problemem w braku rozwoju rynku Blu-ray w Polsce (i nie tylko tego) jest to, że nikomu na niczym nie zależy, wszyscy czekają, że ktoś tam może coś zmieni, że ktoś inny o czymś zadecyduje, "co się będziemy wysilać, przecież i tak nic nie zmienimy" itd., itp. Dopóki nie zaczniemy gnębić tych, od których te sprawy zależą, to nic się tu nie zmieni.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Masz sporo racji, ale zapominasz o rzeczy najważniejszej. Gdybyś musiał wyłożyć pieniądze na filmy, które nie muszą się cieszyć zbytnim zainteresowaniem ze względu na wysoką cenę, to spojrzałbyś na to nieco inaczej.

Osobiście czekam. Czekam na rozwój sytuacji na rynku. Na razie dobrze wydana płyta DVD daje mi pełną satysfakcję. W kinie nie byłem już kilka lat. Wolę oglądać i słuchać w domu. Lepiej widać, lepiej słychać. Dopóki nie posmakowałem prawdziwego HD, mogę z tym żyć. Jak cena za wypożyczenie płyty BD zrówna się z ceną za DVD, wtedy ocenię czy już czas. Wtedy zakup odtwarzacza i zmiana amplitunera (nie ma dekoderów HD). Ale nie wcześniej.

A propos napisów. Niestety, ale zdecydowana większość Polaków preferuje wersję z lektorem. Dlatego i tak należy się cieszyć, że napisy stały się standardem. Bardziej niepokojący jest w przypadku płyt DVD występowanie propozycji w formacie 4:3 Letterbox.

ArtS :)
 

***mach***

New member
Napisałem dobre DVD. Jak ktos kupuje DVD za 150zł (widziałem nawet ponizej 100zł) to znaczy że nie interesuje go jakość. Zresztą moi rodzice czy teście jak im póściłem film w hd nie widzieli różnicy między DVD. Ludzi którzy się interesują BR jest garstka i na pewno ta garstka nie spowoduje spadku cen. Prędzej czy później BR wyprze DVD (już Sony w tym głowa) ale raczej póżniej. To musiała by być masówka czyli dodawanie płyt do gazet. Poza tym koszt BR nie jest wyższy tylko z powodu drogiego nośnika, ale koszt przygotowania materiału jest duzo wyższy niż na dvd. Najważniejsze jest prawo podaży i popytu, a popyt jest na razie mały.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Na tym właśnie polega rynek BR - czyli ścisły związek filmów i odtwarzaczy.

DVD można kupić za jak mówisz nawet 100 zł więc i filmy idą.

BD Playera za tyle się nie kupi + drogie filmy - dlatego to nie idzie.

Pozdrawiam,
 

Jimmy

New member
To co piszecie tu o cenach w Polsce to niestety też jest chore. W tej chwili nowe filmy na Blu-ray w Wielkiej Brytanii, która uchodzi za drogi kraj, w sklepach kosztują GBP 15 - 18 to znaczy równowartość zł 60 - 75 !!! Są więc tam tylko nieznacznie droższe od DVD. W Polsce kosztują najczęsciej 110 - 120 zł. Czy to jest normalne? Widać, że dystrybutorzy i detaliści w Polsce chcą koniecznie zarabiać krocie na pojedynczych sztukach, kosztem wielkości obrotu. Ta sama chora sytuacja, że mimo mocnej złotówki ceny w Polsce nie spadają dotyczy smochodów, kosmetyków, sprzętu RTV, importowanego alkoholu i wielu innych.
Co do cen w wypożyczalniach, nie możemy żadać przynajmniej na razie, aby ceny filmów na Blu-ray były takie jak na DVD bo o ile dobrze pamiętam, gdy pojawiły się kiedyś płyty DVD, to ich ceny były wyższe od cen wypożyczenia kaset. Jestem przekonany, a raczej pewien, że nawet przy cenie wypożyczenia filmu BD rzędu 15 zł, jeżeli zaczną pojawiać się chodliwe tytuły tzn. równolegle te same nowości na DVD i Blu-ray, masa ludzi zacznie kupować odtwarzacze BD i konsole. Tak samo było, gdy królowały kasety VHS i magnetowidy po 200 zł, a pojawiły się dużo droższe odtwarzacze DVD. W momencie gdy DVD weszło do wypożyczalni, ludzie przyśpieszyli z kupowaniem odtwarzaczy DVD.
Reasumując, wypożyczalnie (z powodu niekupowania) i dystrybutorzy filmów (z powodu wysokich cen) opóźniają skutecznie rozwój Blu-ray w Polsce. Jeśli nie zmienią swojego stosunku do tego tematu, Polska nadal będzie w ogonie Europy.
 

kloss_tc

New member
Jimmy napisał:
Myślę, że pracownicy BHV powinni zglaszać tego typu uwagi "górze". Prezesami często są ludzie, którzy nie umieją obsłużyć PC, a co dopiero BDP.

Oj nawet nie wiesz, jak często wysyłamy maile do biura w tej sprawie, dajemy za przykład konkurencję (Video World) - i niestety - jak na razie nic się nie zmienia. A nasz prezes daje radę z PC ;)

Jimmy napisał:
Kiedyś się wkurzyłem gdy filmy na DVD w wypożyczalni pojawiły się bez polskich napisów, tylko z polskim lektorem. Jak zgłosiłem to szefowi dyżurnemu wypozyczalni BHV, to tylko rozłożył ręce i powiedział, ze takie dostaje od dystrybutora i nic nie może zrobić. To mu powiedzilem, że powinien reklamować to u dystrybutora bo klienci się skarżą, a nie czekać i "nic nie móc robić".
No tak lekko to nie jest :) Żeby dystrybutor coś zmienił w swojej polityce musiałby dostać po kieszeni poprzez bojkot jego produktów - czyli oprócz rezygnacji wypożyczalni z jego filmów, musiałyby również nie zamawiać od niego żadne sklepy - a to jest awykonalne.

Tak więc - to, że ktoś z wypożyczalni przesłałby prośbę do biura (biuro kontaktuje się z dystrybutorami) - nic by nie zmieniło.

To jest tak samo jak np. z McDonaldem (lub jakimkolwiek innym sklepem czy czymś innym - nie mam nic do McD ;) ) - myślisz, że jak pójdziesz sam do kasy i powiesz "macie wstrętne jedzenie i nigdy więcej do was nie wrócę - straciliście klienta" - przejmą się tym ? Zmienią skład kanapek ? :) Nie :)
 

jedrek_125

New member
:) wszyscy laj od gory leci macie racje , co do perspektyw o raz cen BR, ja jednak nie czekalem posiadam i ciesze oko dobrym obrazem , nie czekajac na obnizki cen, jak ktos slusznie zauwazyl zaopatruje sie na amazon uk. i mam gdzies nieudolnych polskich dystrybutorow , powiecie ze to uciażliwe , macie racje ale nie moge przeciez pozwolic na to aby mnie robiono w ,,konia ,,
A tak szczerze mowiac , to mam apel do wszystkich posiadaczy bd playerow
bojkotujmy skepy ktore oferuja filmy po zawyzonych cenach i tyle , polscy dystrybutorzy nie opoznia rozwoju tego formatu poniewaz my Polacy lubimy nowoczesna elektronike oraz dobre filmy , a jako ze jestesmy w centrum europy bedziemy sie starali dotrzymywac kroku swiatowym tendencjom nawet kosztem pewnych wyrzeczen i niewygody :)
Jestem zachwycony ogolnym poziomem wiedzy chocby ludzi z tego portalu i mam taka nadzieje ,ze tak pozostanie zawsze .
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
No mnie raczej nic nie zmusi do zakupu filmu na BR np. w markecie MM czy innym - jak można bulić 119 zł za film?

Pozdrawiam,
 

Jcob

New member
Ja to bym sobie chetnie cos kupil na blu-ray'u! Ale kiedy tak stoje przed tymi plytami np. w mm czy w saturnie to mnie ...... chwyta! Intersuja mnie tylko filmy z polskimi napisami ale za takie tytuly co sa u nas dostepne to ja podziekuje! I krew mnie zalewa ze takie tytuly jak Apocalypto, 300, Batman Begins itp. mozna dostac tylko z angielskimi napisami! Ilez mozna na to czekac ?!?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
W końcu się doczekamy. Mam w kolekcji kilka tytułów DVD w cenie zakupowej powyżej 100 zł. Na początku najtańsze pozycje kosztowały u nas 80 zł. Teraz wydaje się to śmieszne, ale tak było. Dlatego jestem dobrej myśli i sądzę że ceny filmów BD ucywilizują się. Na szczęście film jest traktowany najczęściej, jako dobro jednokrotnego użytku, w przeciwieństwie do muzyki, której można słuchać o wiele więcej razy, niż oglądać nawet najfajniejszy film. Może dlatego ceny płyt CD Audio nadal są księżycowe?

ArtS :)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Coś mi się przypomina mój pierwszy Matrix na DVD chyba z 1999 roku, cena właśnie w okolicach 100 zł - chyba 99 zł :) albo to było sto kilkanaście zł? :rolleyes:

Pozdrawiam,
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
popieram

Popieram przedmówców w 100%. Mój pierwszy odtwarzacz DVD kosztował 1600zł i nie była to żadna jednostka referencyjna. Płyty .... strach się bać kosztowały ponad 100zł i kilkanaście takich w swojej kolekcji posiadam.... Także spokojnie BD też stanieją.... oby jak najszybciej!!!
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Masta_J napisał:
Coś mi się przypomina mój pierwszy Matrix na DVD chyba z 1999 roku, cena właśnie w okolicach 100 zł - chyba 99 zł :) albo to było sto kilkanaście zł? :rolleyes:

Pozdrawiam,

Matrix na DVD w PL wyszedł wiosną 2000 roku. Gdyby nie to że wyszedł na płycie, to tak szybko nie kupiłbym odtwarzacza DVD. Mimo iż od niemal pół roku miałem Technicsa z DD i DTS, tak perspektywicznie... ;)
W BHV kosztował poniżej 100 PLN. 1 albo 11 PLN poniżej. Minus 10% ceny za 50 punktów BP Partner Club. Ech..... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ale kilka filmów powyżej setki PLN się trafiło...
 

kloss_tc

New member
a jednak - nie doceniłem "góry" ;) - a może czytają to forum ? :)

jest szansa, że niedługo w BHV pojawi się ok. 20 tytułów BR :)

co do starych czasów i dvd - jeśli mnie pamięć nie myli, to tytuły wydawane przez Warnera miały dość stałą cenę, ok. 75 zł, filmy Imperiala ok 100-120 zł, ITI miał chyba najwyższe ceny i do tego te łamliwe plastikowe etui :)
 

skizzie

New member
Niestety cena wypożyczenia w VideoWorld to jest porażka. Za 20 zł wypożyczają filmy które z UK można ściągnąc za około 40. Nie tędy droga.
pozdr.
K.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Wiesz jaki % ludzi ma BD Playery?
A jaki % z tych pierwszych sprowadza filmy z UK?

Oczywiście cena jest wysoka i 15 zł bardziej mi się podoba - ale takie porównania nie mają sensu.

Pozdrawiam,
 

Jussi

New member
Bez reklam
Wg filmy na BD i tak sa tanie w porownaniu do tego ile kosztowaly DVD jak wchodzily na rynek. Tyle ze wtedy malo sprowadzalo sie filmow zza granicy. Obecnie nowy film na BD kosztuje w UK jakies 15-18Ł co daje przy mocnej zlotowce 60-80zl razem z wysylka. U nas oczywiscie martwy temat jesli chodzi o BD... a jesli juz to zabijaja cena. No i niestety nie wszystkie fajne pozycje dostepne w UK maja polska sciezke... ale dobrze ze chociaz niektore maja ;)
 
Do góry