Filmy 3D HD

pordyl

New member
To co mówił ten pezmotek czy jak tam bo nie pamiętam na tema stereoscopic player że gówno i wogóle że tylko 5 mi można oglądać. to nie prawda wg mnie i tak jak sydon777 mówił stereoscopic jest najlepszym dostęnym programem do odtwarzania filmów 3d. Aby ominąć ograniczenie 5 min projekcji wystraczy sciągnąć sobie strasza wersje np stereoscopic player 091. Zainstalować go a nastepnie zmienić datę w windowsie na każdą wczasniejsza niż 1 maj 2005. Po tym prostym zabiegu cieszymy sie programikiem do woli pozdro i wielkie ukłony w strone sydon777 i andwal. Zaraziliscie mnie stereoskopią to jest po prostu pieknę:) :) :)
 

joops1982

New member
Jak w prosty sposób przerobić 2d na 3d???

Słyszałem że jest możliwość przerobienia filmu 2d na 3d. Nie wychodzi z tego jakaś rewelacja, ale podobno głębie można poczuć. Może ktoś będzie wiedział jak to można zrobić i jakim programem? Czy da się przerobić jakieś zwykłe HDTV na psełdo 3D HDTV?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Posługując się Stereoscopic Player film 2D można odtwarzać jako 3D (pseudo) bez wcześniejszych przeróbek tylko poprzez ustawienie odpowiedniego przesunięcia między półobrazami (paralaksa). Ale jeżeli ktoś chce mieć film zapisany z takim przesunięciem to może to zrobić programem StereoMovieMaker.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nasz temat 3DHD w pewnym sensie został wyczerpany ale problematyka cyfrowych filmów 3DHD ciągle przed nami. Warto więc odnotować ostatnie doniesienia prasowe na ten temat:
"ŚWIATOWA NOWOŚĆ
Kilka miesięcy po pojawieniu się kina cyfrowego na rynku polskim, widzów czeka kolejna światowa nowość - jedne z pierwszych w Europie pokazy filmów w trójwymiarowym systemie cyfrowym - Dolby 3D Digital Cinema - wprowadzone przez sieć Multikino. Tym razem premiera ma miejsce niewiele ponad miesiąc po światowym debiucie systemu - pierwszy na świecie komercyjny pokaz filmu w technologii Dolby 3D Digital Cinema odbył się 19 października 2007 w Point Cinema w Madison, Wisconsin, USA.
Kino cyfrowe w wersji 3D wyprzedza znacząco funkcjonującą technologię kinową, pozostawiając również daleko w tyle tradycyjne procesy 3D. Widzowie Multikina jako pierwsi w Europie będą mogli doświadczyć niesamowitych wrażeń płynących z najwyższej jakości oraz realnej ostrości obrazu w technologii Dolby 3D Digital Cinema. Technologii, która wprowadza widza w sam środek akcji i stanowi coś, czego przemysł filmowy nigdy jeszcze nie doświadczył.
TECHNOLOGIA
Do projekcji cyfrowych w formacie 3D wykorzystywane są projektory ze specjalnymi procesorami światła, które błyskawicznie przerzucają obrazy i schematy kolorów pomiędzy prawym i lewym okiem, co w rezultacie tworzy niewiarygodnie realistyczne obrazy trójwymiarowe - bez jakichkolwiek drgań czy przebić. System wykorzystuje również technologię filtrowania kolorów, która eliminuje zmęczenie oka. Lewe i prawe oko postrzegają nieznacznie różne pasma czerwieni, zieleni i błękitu, co powoduje dodatkowe wrażenie głębi obrazu.
Na projekcje trójwymiarowe widzowie otrzymują wygodne i lekkie okulary, stanowiące element technologii pasywnej, nie wymagającej oddzielnego zasilania.
TRZECI WYMIAR KINA
Cyfrowe kino 3D pozwala widzom doświadczać magii kina znacznie intensywniej niż dotychczas. To, co dzieje się na ekranie jest o wiele bliższe realnej rzeczywistości, a czasem nawet zostawia tę rzeczywistość daleko w tyle. A przeżywszy przygodę w 3D na dużym ekranie chcą wracać po więcej niesamowitych przeżyć..."
 

Shagohad

New member
Bez reklam
A ja znam odpowiedz na to, czemu jerszcze nie wychodza filmy 3D na nosnikach ktory kazdy by mogl kupic w sklepie i cieszyc sie jakoscia 3D. Otoz pracuje w kinie (Bielsko-Biala), w ktorym nie dawno zamontowano projektor cyfrowy ktory wyswietla filmy 3D w formacie "Dolby 3D Digital" czyli to o czym kolega wyzej wspomina. Jako premiera to szedl Beowulf 3D. Film przyszedl do nas na twardym dysku. I co sie okazalo: beowulf 3D bez zadnych kompresji i bez zadnych reklam zajmuje 180 GB pamieci !!. Takze dopoki nie powstana dyski o takiej obietosci i nie zdobeda one takiej popularnosci to mozemy zapomniec o filmach 3D do kupienia np. w sklepie nie dla idiotow :/. Pozostaje kino, a nam narazie cieszyc sie Blu-Ray :). (swoja droga, samych filmow 3d jest jak na lekarstwo, niemniej jednak ilosc zapowiedzi jest bardzo duza)
Pozdrawiam
 

andwal

New member
Witam,
mam 2 pytania do uzytkownika Shagohad.
W jaki sposób zapisywane są informacje dla jednego i drugiego oka: czy naprzemian klatka lewa klatka prawa, czy wjednej klatce?
Ile klatek na sekundę jest wyświetlanych podczas projekcji stereoskopowej w systemie Dolby 3D Digital?

Oglądałem wczoraj koncert U-2 i byłem bardzo mile zaskoczony.

Pozdrawiam Andrzej Waluk
 

Shagohad

New member
Bez reklam
Jest to zapisane w postaci cyfrowej wiec... :), nie ma juz tak jak kiedys, ze film szedl z dwoch tasm i tak jak Ty mowisz - jedna tasma jedno oko, druga tasma drugie oko.

A predkosc taka co zwykle - 24fps
 

cola0760

Member
mam pytanko

czy ktos z Was posiada to (lub podobne) urzadzenie ? http://www.razor3d.pl/3d_konwerter.html

jesli tak to czy warto wydac pieniadze na taki sprzet i czy sprawdza sie to? faktycznie zamienia obraz 2d w 3d? I jakiej jakosci sa te okulary?

a moze jakies inne propozycje w tym temacie? (oprocz "przerabiania" PCta)

PS TV mam 42" HD ready (720p/1080i) i podpiete do tego : zwykle DVD i eNke
 

cola0760

Member
mój post został bez odpowiedzi, ale poczytałem sobie troszke na ten temat i okazuje sie, ze to urządzenie które wyżej podałem nie jest jakimś "specjałem"

w takim układzie skłaniam sie do tego, żeby jednak 3D zrobic sobie z kompa podpietego pod TV...

a teraz kilka pytanek noobowskich, bo od tego wątku juz mnie głowa boli :) ...bo same technikalia i dla mniej wtajemniczonych ciezkie do strawienia.... a moze mam porostu klopoty z czytaniem ze zrozumieniem ;)

1) co jest potrzebne by ogladac w 3D te filmy? http://www.razor3d.pl/imax.html ( z pierwszym filmem są okulary. Czy sa one dobre? a może polecacie cos lepszego? czy przydadzą się do ewentualnego ogladania tego co opisałem w pytaniu drugim?)
2) co jest potrzebne by ogladac każdy film 2D (HD również) w 3D?
3) co z wadami wzroku? mozna uzywac okulary na okulary?
4) co to za "nowinka" ? http://www.razor3d.de/3dhdsysteme.asp

prosze o klarowne odpowiedzi jesli sie da... cos w stylu : "kupujesz to i to, podłaczasz do tego i tego i oglądasz"
 
Ostatnia edycja:

polx

New member
ad 2. Jeśli chodzi ci o każdy film w 2d zamieniony na 3d to myślę, że to tylko pseudo 3d i efekt 3d będzie słaby.

ad3. można używać okulary na okulary. Sam tak robiłem. W IMAX-ie też.
 

greenhornet84

New member
3d

czyli posiadajac dobry tv i okulary 3d pol, nie ma mozliwosci aby byl ten sam efekt w kinie co na tv? np podroz do wnetrza ziemi imax 3d ,mam duzy 46 panasonic plazme, jestem ciekaw czy jest mozliwosc aby ogladajac ten film doznac tego samego efektu co w kinie? woda lecaca wprot na widza, latakace ptaki za ekranem itp..; )
 

lr1lr1

New member
Witam! Przeczytałem cały ten wątek. Podobnie jak wy Panowie wciągnąłem się w magię filmów 3d. Jak do tej pory w domu obejrzałem tylko shreka 3d i od tego się zaczęło. Zaczeły się również problemy. Posiadam kartę graficzną geforce 8600 gt, a w komputerze zainstalowanego windowsa xp. Postanowiłem tak jak radzicie doinstalować sterowniki "stereo" lecz do windowsa xp na stronie nvidi są tylko sterowniki w wersji 91.31 z 2006r - a ja używam sterowników do karty dużo nowszych. Po doinstalowaniu sterowników 3D Stereo, system mi ich nie wykrywa. Nie mam nigdzie opcji włączenia 3d. Owszem... są nowe sterowniki 3d dla posiadaczy windowsa vista, ale czemu do windowsa xp wsparcie techniczne dotyczące 3d zakończyło się na 2006r:confused:?. Chociarz wydało mi się to głupie, usunąłem aktualne sterowniki z karty graficznej i próbowałem zainstalować z wersją 91.31 (te same co sterowniki 3d) - efekt był taki że wogóle mi się nie chciały zainstalować. Wróciłem do tego stanu co był, czyli najnowsze sterowniki na kartę i starsze na obraz 3d. Wszystko się zainstalowało tylko że system mi sterowników na 3d nie wykrywa. Można jakoś temu zaradzić?
 

zbyszekwawa

New member
odp.

greenhornet84 napisał:
czyli posiadajac dobry tv i okulary 3d pol, nie ma mozliwosci aby byl ten sam efekt w kinie co na tv? np podroz do wnetrza ziemi imax 3d ,mam duzy 46 panasonic plazme, jestem ciekaw czy jest mozliwosc aby ogladajac ten film doznac tego samego efektu co w kinie? woda lecaca wprot na widza, latakace ptaki za ekranem itp..; )

Posiadam Panasonica plazme 42pz85ea i na nim z odtwarzacza bd35 ogladałem ten film.Oczywiscie film jest w specyjalnym anaglifie.Efekty są ale kino to zawsze kino

Pozdrawiam
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
W wątku Pliki AVCHD-co z nimi robić?, zbyszekwawa przedstawia swą problematykę z zastosowaniem nasadki stereoskopowej "stereo tach" w kamerze HD AVCHD. Ponieważ temat w większym stopniu podpada pod 3D, więc odnoszę się do tej wypowiedzi tutaj.
Kadrowanie obrazu 8:9 do 4:3 wyraźnie obniży jakość (do 16:9 jeszcze w większym stopniu) i zawsze wiąże się to też z koniecznością przekodowania. Dlaczego chcesz rozdzielić plik AVCHD stereo zapisany jako "obraz przy obrazie" i zapisywać je w dwóch plikach zawierających odpowiednio sekwencje dla lewego i prawego oka? Owszem takie dwa pliki nadają się do projekcji stereoskopowej i taką technikę się stosuje, gdy tworzone są pliki przy filmowaniu dwoma sprzężonymi kamerami. Ty z filmowania otrzymujesz plik stereo typu "obraz przy obrazie" i jest to zapis zgodny istniejącym formatem stereo, tak samo jak format zapisu "obraz pod obrazem" i z odtwarzaniem takich plików nie ma problemu.
Chcesz abym ci wskazał program "do obróbki AVCHD z możliwością eksportu do avi lub mpga bez straty jakości" - to z założenia jest niemożliwe. Jeżeli przekodowuje się plik, to zawsze występuje jakaś strata na jakości. Przy zastosowaniu odpowiednio wysokiego "bitrate" może ona być jednak niezauważalna. Bez straty jakości można co najwyżej przeładować strumień video i audio z jednego kontenera do innego bez zmiany kodeka. Jakie są programy do obróbki AVCHD - to było już opisywane. Ja radziłbym używać tego, który otrzymałeś z kamerą czyli HD Writera. Możesz usunąć zbędne ujęcia lub ich fragmenty a wynik zapisać w MPEG2 bez zmiany rozdzielczości czyli jako HD. Z odtwarzaniem takiego pliku nie powinno być problemów w Stereo Player.
Jeżeli chodzi o oglądanie pasywne filmu źródłowego stereo HD "obraz przy obrazie" (lub po takiej czy innej obróbce ale jako HD) to najlepiej byłoby użyć do odtwarzania np. PS3 lub Tvix (lub innego odtwarzacza HD, w przypadku braku takowych - ewentualnie komputera) i oglądać na HDTV poprzez PokeScope 3D VIEWER (obrazy dowolnych wymiarów). Obraz 3D będzie "czysty jak kryształ", aczkolwiek będzie wydawał się jakby mniejszy - ale taka jest uroda obrazów 3D. Nie bez powodów IMAX stworzył tak gigantyczny ekran.
Co do pasywnych technik, które mogą dać pełną satysfakcję, to jednak tylko polaryzacja - ale to już inna bajka, która rozbija się o kasę. Być może koncepcja Dolby 3D Digital Cinema kiedyś zawita do naszych domów jako rozwinięcie anaglfów. Na obecną chwilę nie widzę innej alternatywy dla 3D w domu, tylko możliwie bardzo duży ekran (najlepiej projekcja przednia lub tylna) i okulary migawkowe i film 3DHD. Przetestowałem wszystkie możliwe techniki (wydając sporo forsy, w tym także na Nu View, która teraz leży odłogiem) i przy każdej było tylko połowiczne ustysfakcjonowanie. Dlatego też z wielką aprobatą przyjmuję nową ofertę 3DHD Panasonica prezentowaną na CES.
 

zbyszekwawa

New member
dzięki sydon777

Tylko taka mała dygresja .Co z przystawkami Nu View do HD czy istnieją ? A co do projektorów to nadchodzi rewolucja . Chodzi o diody led zamiast halogenów. Już teraz masowo lampki halogenowe na kamerach są zastępowane lampkami led.Kilkukronie mniejszy pobór mocy przy podobnych parametrach .A co do panasonica to wazniejsze bylo to
dpreview.com/news/0809/08092209fujifilm3D.asp czyli format zapisu 3d opracowany przez fuji i innych
 

zbyszekwawa

New member
cos z innego postu dotyczace nu view hd

Sydon777 napisał:
Kamera Sony HC3 dobrze współpracuje z nasadką stereoskopową Nu View a więc już amatorsko można filmować 3D HD. Rewelacja. Ale jej bezkonkurencyjność dla mnie polega na tym, że posiada złącze LANC, poprzez które można się z kamerą porozumiewać elektronicznie. Jest takie urządzenie o nazwie ste-fra LANC, które wykorzystuje to łącze do sterowania dwoma kamerami i umożliwia filmowanie trójwymiarowe jeszcze o wyższej jakości niż z nasadką Nu View. Ja kupiłem ste-fra LANC w Niemczech - jest to genialne urządzenie, bo pozwala kontrolować
synchronizację dwóch kamer oraz dokładnie w tym samym czasie rozpocząć nagrywanie i go zakończyć. Można także w obu kamerach jednocześnie sterować ZOOM-em. Tak więc dzięki Sony filmowanie 3D HD stało się faktem. Można więc już IMAX mieć w domu. Nasadka Nu View jest rozwiązaniem kompromisowym w 3D ale ste-fra LANC to już coś na co amatorzy filmów trójwymiarowych czekali od lat.
A na dzisiaj wiesz cos więcej
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Od tego czasu mój punkt widzenia się nie zmienił. Filmując dwoma kamerami HD z kontrolą synchronizacji, otrzyma się po montażu pełnowartościowy film dwuwymiarowy HD, który można wyświetlać na dowolnym HDTV (najlepiej korzystając z jakiegoś stacjonarnego playera, które już od dawna są dostępne). Natomiast po przekonwertowaniu plików AVCHD dla lewego i prawego oka (np do MPEG2 HD), korzystając z komutera i programu Stereo Player i odpowiedniego projektora w systemie migawkowym, można już teraz oglądać przyzwoity film 3DHD na dużym ekranie. Pliki video AVCHD po montażu warto archwizować. Z chwilą opublikowania nowego standardu Blu-ray 3D FHD (niezależnie jaki on będzie) zawsze da się z plików .m2ts zmontować film zgodny z tym standardem, aby można było odtwarzać go na stacjonarnych playerach, które są zapowiedziane na przyszły rok wraz z odpowiednimi 3D HDTV.
Każda inna koncepcja filmowania w 3D da nam materiał, który ani teraz, ani w przyszłości nie będzie nas zadowalał całkowicie. Oczywiści czasowo (jeżeli nie mamy odpowiedniego projektora) można swoje filmy 3DHD oglądać na ekranie monitora komputerowego, a dopiero gdy na rynku pojawi się w miarę tani, specjalizowany sprzęt do 3D FHD - zakupić go. Taki jest mój punkt widzenia i nie koniecznie z nim trzeba się zgodzić - natomiast warto głęboko nad tym się zastanowić.
Był czas filmów SD i 3DSD, które na małym ekranie imponowały nam swoją wysoką jakością. Gdy teraz ogląda się je na dużym ekranie rażą swoją niską jakością, bo już pod wpływem HD nasz pogląd na jakość się zmienił.
To tyle.
 

dider

New member
Po przeczytaniu tego tematu na forum postanowiłem kupić okularki 3d i zobaczyć jak to wygląda zapuściłem taką bajeczkę Wyprawa.na.Księżyc.3D na swoim projektorze i powiem że całkiem nieźle to wygląda choć do IMAX to jeszcze daleko.
Teraz chciałem zobaczyć film The.Dark.Knight bo niby też jest w 3d tylko zastanawiam się czy jakie do tego okularki bo te 3d nic nie dają ,może potrzebne są te polaryzacyjne ? Czy ktoś oglądał ten film w 3d i czy w domowych warunkach jest to możliwe ?
 

fokuz

New member
aniamcje 3d w stereoskopii

Witam
W lutym tego roku robiłem w firmie pokaz stereoskopowy z animacji 3d (juz teraz nie wiadomo jak to nazywać).
Nasza metoda była następująca
-2 projektory (puszczające sygnał na ten sam ekran)
-Szkła polaryzacyjne do projektorów (jedno oko widzi lewy projektor,drugie oko prawy)
-Okulary polaryzacyjne
-i najwazniejsze materiał który miał byc wypuszczony.
Materiał był przygotowany w 3d studio Max.
W programie musiały być 2 kamery ustawione dokładnie jak ludzkie oczy ,czyli oddalone od siebie o ~7cm.Lewa kamera i prawa kamera renderowały te same ujęcie z innego kąta poprzez przesunięcie.
Ostatnim etapem było wrzucenie tego materiału (2 pliki filmowe) do Stereoskopic player (dostępny w necie)-
-analogicznie mamy tam dostęp do 2 scieżek wideo lub do jendego wielkiego pionowego pliku gdzie sa umieszczone 2 kamery jedna nad drugą.
Program przekazywał każdą kamerke do odpowiedniego projektora który wypuszczał to na specjalny srebrny ekran (nie mam pijęcia z czego jest on zrobiony).
Efekt był naprawde zachwycający-oglądający ludzie odchylali głowy gdy cos sie zblizało lub próbowali chwytać to rękami.

Istotna sprawą w przygotowaniu materiału do wypuszczenia jest odpowiednie pokazanie danego przedmiotu,człowieka itp.
Obiekty nie moga byc za blisko kamery poniewarz rozjedzie się wtedy obraz-
dokładnie taki sam efekt jak przed oczyma będzie nasza dłoń i powoli ja zaczniemy przysuwać-jak będzie za blisko nagle bedziemy widzieli dłoń podwójnie a oczy zaczna nas boleć.
Kolejna sprawą jest tu gra świateł i cieni-jeżeli obiekt nie bedzie rzucał cieni na nic, nie bedzie efektu głebi-będzie to poprostu lewitujący obiekt który nie bedzie miał żadnego punktu odniesienia.

Ostatnią sprawą jest skala danych obiektów.
Obiekty oraz sceny muszą być realnych rozmiarów-czyli samochód musi byc przygotowany w 3d w swoich prawdziwych rozmiarach.
Zrobiłem testy takiej animacji gdzie kluczowym obiektem była ciężarówka z naczepą.
W realnej skali wyglądało to bardzo dobrze-po przeskalowaniu wszystkiego razem (dalej wszystko wyglądąło tak samo i kamery widziały tak samo) obraz juz był inny-cięzarówka wydawało sie że jest zabawka wielkości pudełka zapałek a niektóre elementy rozjeżdzały się.

Teraz zabieramy sie za testy z 2 kamerami prawdziwego świata.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry