Filmy 3D HD

polx

New member
Sydon777 podoba mi się jak rozwinąłeś wątek kina 3D w domu. Jest to bardzo ciekawe i nie mogę się doczekać kiedy stanie sie powszechne. Telewizja "n" mam nadzieję, że nie poprzestanie na HDTV, ale zwróci się za jakiś czas w stronę 3D. Czy nie byłoby pięknie obejrzeć w 3D HD jakiś program przyrodniczy lub film? Ciekawe czy to bedzie możliwe bez anaglifów, tylko z okularami polaryzacyjnymi. A propos czy wiesz gdzie można kupić okulary polaryzacyjne do filmów 3D? Czy są jakieś filmy na DVD które można w nich oglądać? Jeśli masz jakieś to proszę napisz tytuły. Na jakim sprzęcie odtwarzasz filmy HDTV?
Napisałeś, że wszyscy na pewno widzieli efekt 3D w kinie IMAX. hehe. U mnie w robocie nikt nie wiedział co to jest IMAX, więc wydaje mi się że w Polsce może z 1% ludzi było w takim kinie, ale mniejsza o większość.
Dla mnie prawdziwy efekt 3D to dopiero ten z okularami polaryzacyjnymi, czyli właśnie ten z kina IMAX (nie wiem dokładnie jakie tam są szkła chyba jedno szkło ma polaryzację pionową, a drugie poziomą i wtedy 2 obrazy dla każdego oka są nałożone na jednej klatce filmu - jeśli nie to mnie poprawcie). Okulary anaglifowe odpadają bo 3D widać , ale raczej z małą głębią i na dodatek te fałszywe kolory - porażka (23 lata temu to było coś gdy pierwszy raz zobaczyłem w gazecie DELTA trójwymiarowe częsteczki i wielościany to byłem pod wrażeniem, ale w dzisiejszych czasach to muzeum 3D). Co do migawkowych, to widziałem je tylko raz na monitorze 15''- efekt ładny, ale niewygodny (okulary ciężkie na dłuższą metę, trzeba mieć kompa z kartą nvidia, pozatym o połowę spada liczba widzianych klatek w animacji - przy 60 Hz tylko 30 klatek i może oglądać jedna osoba na raz). IMAX po prostu rządzi. Byłem na STACJA KOSMICZNA i wgniotło mnie w fotel, a ta głębia 3D to po prostu kosmos...(byłem od ekranu jakieś 20 metrów, a niektóre obiekty były ode mnie na wyciągnięcie ręki)

P.S. Wprawdzie zastanawiam się nad zakupem okularów migawkowych , na dodatek wiąże się to ze zmianą katy grafiki (mam ATI 9550), ale się jeszcze zastanawiam, bo podobno na telewizorach LCD nie będą one działały, a mam kompa podłączonego do TV Amoi HDready.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=110 Postaram się krótko ustosunkować do kwestii poruszonych przez polx. Chcąc odpowiedzieć bezpośrednio nie uniknę pewnych powtórzeń ale to zapewne nie zaszkodzi.
1.)Ja okulary polaryzacyjne kupowałem w www.stereos.com.pl
Okularami polaryzacyjnymi można oglądać wszystkie filmy typu field seqvential 3D Version (inaczej Interlanced stereoscopic) znajdujące się w ofercie Razor3d, jako że stereoskopic player udostępnia odpowiednią opcję (obok wielu innych metod oglądania tych filmów). Oczywiście warunkiem jest odpowiednio skonfigurowany komputer a do karty graficznej z dwoma wyjściami monitorowymi muszą być podłączone dwa takie same projektory z obiektywami zaopatrzonymi również w filtry polaryzacyjne (są do nabycia również tam gdzie okulary). Taki układ projekcyjny jest jakby domową wersją metody IMAX*. Ponieważ jest dość złożony znajduje zastosowanie raczej w salach z większą liczbą widzów (konferencje, małe kina stacjonarne lub objazdowe itp).
2). Na prywatny użytek stosuje się prawie wyłącznie okulary migawkowe. Współczesne okulary migawkowe wcale nie są "ciężkie" i już nie podłącza się ich do karty graficznej bezpośrednio a poprzez synchronizator zewnętrzny mający najszczęściej dwa gniazda na okulary migawkowe. Jeżeli zastosije się proste kable rozdzielające to jednocześnie mogą oglądać obraz 3D cztery osoby lub jeżeli jest taka potrzeba to i odpowiednio więcej. W takim przypadku jednak lepiej zastosować synchronizator współpracujący z okularami bezprzewodowo (na podczerwień). Okulary migawkowe nie redukują liczby oglądanych klatek w ciągu sekundy. Wręcz przeciwnie dla uniknięcia męczącego migotania obrazu stosuje się podwajanie liczby oglądanych klatek do 120 Hz i to w systemie progresywnym (przez ich dublowanie).
3). "Głębia" obrazu 3D nie zależy od tego czy ogląda się go metodą anaglifową czy dowolnie inną ale od odległości ekranu od osoby oglądającej. Im ta odległość jest większa tym odczucie "głębi" również rośnie. Stąd im mamy większy ekran to możemy się bardziej od niego oddalać i tym samym zwiększać efekt trójwymiarowości. Pod pojęciem "głębi" rozumię tu zarówno wyjście niektórych elementów obrazu przed płaszczyznę ekranu jak i zagłębienie się elementów obrazu za płaszczyznę ekranu. Relacje wzajemne elementów znajdujących się przed i za płaszczyzną ekranu zależą już od konkretnej struktury obiektów i sposobu ich filmowania (ich odległości od obiektywów i punktu przecięcia się osi optycznych obiektywów).
4.) Ja aktualnie filmy trójwymiarowe (własne, zakupione lub pobrane z internetu) badź grafikę 3D HD (Dema, symulatory i gry) oglądam głównie przez okulary migawkowe na ekranie o przekątnej 1,5 m z wykorzystaniem projektora Benq model PB 6210 (720p, 1080i) i komputera PC z procesorem dwurdzeniowym Intel (1GB RAM, Karta GF 6600 GT)
5.) Na monitorach LCD można oglądać filmy 3D przy zastosowaniu odpowiednich synchronizatorów Razor3d (E-D PC GAMING SYSTEM - przewodowe lub bezprzewodowe) - tak wynika z opisów

*)Jeżeli kogoś bliżej interesuje technika IMAX to warto zaglądnąć na stronę http://www.kinoimax.pl/info.php?cid=&it=13 lub oglądnąć film "Transitions 3D" (oczywiście najlepiej w trójwymiarze) gdzie prezentowny jest cały warsztat IMAX - od budowy kamer poprzez technikę filmowania do prezentaci gigantycznych projektorów.
 
Ostatnia edycja:

polx

New member
Sydon777 napisał:
Okulary migawkowe nie redukują liczby oglądanych klatek w ciągu sekundy. Wręcz przeciwnie dla uniknięcia męczącego migotania obrazu stosuje się podwajanie liczby oglądanych klatek do 120 Hz i to w systemie progresywnym (przez ich dublowanie).

No niestety niezupełnie to prawda...
Okulary migawkowe redukują liczbę oglądanych klatek o połowę i dlatego właśnie stosuje się wysokie odświeżanie bo przy zastosowaniu 100Hz jedno jak i drugie oko dostają tylko po 50 klatek, co jest dość męczące na dłuższą metę. To tak jakby monitor w kompie ustawić na odświeżanie 50 Hz - migotanie jest widoczne gołym okiem.

Co do okularów migawkowych TYLKO pod Nvidię i dla CRT to znalazłem ciekawą alternatywę:

Na stronie

http://1klik.pl/sklep/Akcesoria_3D_...D_bezprzewodowe_CRT_amp_LCD_E_D/c600/p598773/

a także tu:

http://www.servodata.com.pl/edimensional/e-d_wireless_glasses.htm

napisali o bezprzewodowych okularach
"Okulary migawkowe stereo 3D do gier opartych o DirectX i kart z procesorami
ATI, Intel, Kyro, Matrox, NVIDIA. Współpracują z monitorami CRT i LCD. W
komplecie okulary, moduł synchronizacji wideo, oprogramowanie, 6 miesięcy
gwarancji"

Czyli obsługują monitory LCD i karty ATI.

Mam na razie radeona 9550 i kompa podłączonego do TV 37" LCD
(1920x1080) - monitora nawet nie włączam bo na nim mam tylko 1024x768 więc gdyby to była prawda i jakość byłą taka sama jak w tych przewodowych to byłoby dla mnie najlepsze rozwiązanie.

Zastanawiam się jeszcze nad jednym rozwiązaniem a mianowicie VirtualFX 3D
TV Converter:

http://cgi.ebay.com/VirtualFX-3D-TV...ZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem?hash=item8280647454

lub
tu:

http://cgi.ebay.de/Virtual-FX-2D-zu...269773564QQihZ020QQcategoryZ187QQcmdZViewItem

z dwoma parami bezprzewodowych okularów migawkowych, ale wydaje mi się, że w tym przypadku nie uzyskam wysokiej jakości, gdyż
wejście tego sprzętu to chinch i s-vhs, podobno współpracuje z LCD:
"Can I use the E-D Glasses on a LCD monitor?
Yes! We are pleased to offer new support for LCD monitors as well as
standard CRT monitors. The new model of glasses work on both. You can also use a laptop, provided you attach an external LCD or CRT monitor. Customers with the earlier CRT-only model will need to purchase the new model in order to support LCD screens."

i przerobi sygnał 2d na 3d z dowolnego źródła czyli z DVD, konsoli xbox,
PS2 a także kompa, tyle że po chinch więc słabej rozdzielczości i nie
wiem czy takiej głębi jak przy tych podłączanych do kompa.

co myślicie o tych 2 sprzętach?
czy są warte zainwestowania w kino domowe 3D?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Liczyłem, że może ktoś ustosunkuje się do kwesti poruszanych przez polx stąd pewne opóźnienie w mojej odpowiedzi.
Nie chcę wdawać się w polemikę ale myślę, że dla wielu czytających warto wyjaśnić szereg faktów i uporządkować nieco pojęcia o systemach oglądania filmów 3D w tym także HD z zastosowaniem okularów migawkowych. Aby dobrze być zrozumianym pozwolę sobie na nieco obszerniejszy tekst. Trzeba wyraźnie rozróżnić oglądanie telewizyjne 3D i oglądanie komputerowe 3D bo to są jeszcze ciągle dwa różne światy posługujące się odmienną techniką i technologią aczkolwiek w jednym i drugim przypadku okulary migawkowe (przewodowe lub bezprzewodowe) są takie same.
1.System telewizyjny
do przesyłania sygnałów wizyjnych 3D wykorzystuje standard NTSC lub PAL i w tym sensie ogranicza się tylko i wyłącznie do rozdzielczości SD i częstotliwości 50 lub 60 Hz. Problem migotania jest (poza ograniczoną rozdzielczością) podstawowym mankamentem tego systemu. Nawet jeżeli mamy TV HD Ready i system 100 Hz i stosujemy synchronizator przystosowany do 100Hz to istota rzeczy nie zmienia się tzn jakość obrazu jest kiepska a migotanie nadal uciążliwe.
Moim zdaniem nie warto na tym systemie budować kina domowego 3D (a do 3D HD jest całkowicie nie przydatny). Virtual FX 3D TV Converter należy do systemu 3D telewizyjnego i dlatego w swoich postach nie wspominałem o nim. Potrafi on przekształcać sygnał 2D w 3D ale jest to obraz ułomny bo oparty na prostych algorytmach i przynajmniej dla mnie nie stanowi żadnej alternatywy dla prawdziwego obrazu 3D. Jeżeli ktoś oglądał Supermena 3D stworzonego na podstawie filmu 2D to musi mieć na uwadze, że wykorzystywano tu specjalistyczne komputery (kosztujące miliony dolarów) i sztaby programistów a nie Virtual FX 3D TV Converter.
2. System komputerowy
tutaj do przesyłania sygnałów wizyjnych 3D wykorzystuje się technikę cyfrową, która nie ma ograniczeń co do rozdzielczości ani częstotliwości wyświetlania obrazów i stwarza wprost nieograniczone możliwości co do programowego przetwarzania sygnałów. Wspomniany przeze mnie synchronizator E-D PC Gaming System Razora jest dokładnie tym samym co sprzedaje Klik lub Servodata a nie żadna alternatywa. Sprzedaż tego samego produktu pod nieco innymi nazwami przy sprzęcie elektronicznym jest dość częstą praktyką. Ten synchronizator na rynkach światowych w zakresie sprzętu 3D występuje zresztą jeszcze pod innymi nazwami. Prawdą jest, że synchronizator ten może współpracować z wieloma różnymi kartami graficznymi a nawet z kartami opartymi na różnych procesorach graficznych. Chodzi jednak o coś zupełnie innego - czy dana karta graficzna ma wysoko specjalizowane oprogramowanie do obróbki sygnału filmowego 3D. W tej chwili mogę jedynie polecić te karty, które bazują na procesorach graficznych n-Vidia aczkolwiek mogą to być karty bardzo różnych producentów i w nazwie nie musi nigdzie występować n-Vidia. Chodzi o to, że n-Vidia udostępnia znakomite oprogramowanie dla przetwarzania i renderowania sygnału 3D i na tym oprogramowaniu procesora graficznego bazuje oprogramowanie komputerowe do dalszego przetwarzania sygnału 3D (StereoMovieMaker czy też Stereoscopic Player - tutaj np przy przekształcaniu obrazu 2D w 3D można uzyskać nawet ciekawsze efekty niż z zastosowaniem Virtual FX 3D TV Converter i dotyczyć to może również rozdzielczości HD).
Innymi słowy obraz 3D można uzyskać odtwarzając film 3D (z przeplotem) nawet w dowolnym playerze stosowanym do filmów 2D (przy zachowaniu pola wyświetlania obrazu dokładnie o tej samej rozdzielczości co film) i po wciśnięciu na synchronizatorze odpowiedniego przycisku (np.opisanego Mode). Rodzaj kart nie ma tu znaczenia. Tylko będzie to obraz przyciemniony i z wyraźnie wyblokowanymi liniami poziomymi (co druga). Natomiast jeżeli wykorzysta się wszystkie dostępne możliwości programowe można uzyskać obraz filmowy 3D nieporównywalnie lepszej jakości i wyświetlać go w dowolnej rozdzielczości w tym także 3D HD (a nawet stosować dowolne techniki oglądania z polaryzacyjną włacznie) - o czym szeroko pisałem poprzednio. Inna kwestia dotyczy gier komputerowych. Tutaj większość kart graficznych ma wystarczająco dobre oprogramowanie z zakresu 3D aby renderować ładną grafikę 3D i to w rozdzielczości HD. W przypadku gier 3D HD nie trzeba stosować żadnych dodatkowych programowych palyerów ale jak się chce wyświetlać film 3D HD to odpowiedni player jest konieczny. Niektórzy producenci kart graficznych dołączają własne proste playery do filmów ale ich możliwości są często bardzo ograniczone.
Na koniec chcę powtórzyć, że okulary migawkowe nie redukują liczby oglądanych klatek o połowę. Wszystkie klatki zapisane na materiale źródłowym docierają do naszych oczu w każdym systemie wyświetlania. W systemie telewizyjnym synchronizator udostępnia przez okulary migawkowe 30 (lub 25) klatek na sekundę dla lewego i tyleż samo dla prawego oka. Sumarycznie do naszego mózgu (który syntezuje na tej podstawie obraz 3D) docierają jednak wszystkie klatki i nie można mówić o jakiejś redukcji tej liczby. Oczywiście powstaje problem migotania ale to wada systemu telewizyjnego. W systemie kinowym 24 klatek na sekundę nie stwarza takiego problemu.
Zupełnie inaczej ma się sprawa w systemie komputerowym wyświetlania obrazu 3D. Tutaj mamy możliwość swobodnego podnoszenia częstotliwości. I tak - jeżeli film źródłowy 3D z przeplotem ma np 30 fps to stosując technikę Page Flip, każdy półobraz zamieniany jest (w oparciu o sąsiednie linie) na pełny obraz (pełną rozdzielczość) i wyświetlany w systemie progresywnym z częstotliwością np 120 Hz. W ten sposób każde oko widzi 60 klatek w pełnej rozdzielczości w ciągu sekundy a do muzgu dociera sumarycznie 120 takich klatek na sekundę. Dzięki temu uzyskuje się jasny, czysty i stabilny obraz 3D. O ile w monitorach komputerowych crt nie ma problemu z wysoką częstotliwością to w innych typach wyświetlaczy są wyraźne ograniczenia w tym zakresie. Ale tak jak pisałem - przy moim projektorze DLP górna granica częstotliwości wynosi tylko 85 Hz a mimo to nie wyczuwa się migotania obrazu. W tym przypadku korzystnie wpływa przyciemnione pomieszczenie, w którym odbywa się projekcja.
Aby na przyszłość uniknąć dalszej dyskusji czy okulary migawkowe redukują czy nie redukują liczby oglądanych klatek filmowych chcę stwierdzić, że samo stawianie takiego pytania jest błędne. Okulary migawkowe tak samo jak okulary polaryzacyjne nie mają nic wspólnego z ilością oglądanych klatek na wyświetlaczu. I jedne i drugie udostępniają wszystkie wyświetlane klatki przez dany system. To ile i jakie klatki oglądamy decyduje system wyświetlania a nie okulary. Zadaniem okularów zarówno migawkowych, polaryzacyjnych czy nawet anaglifowych jest aby informacje wyświetlane na ekranie docierały do tego oka, dla którego są przeznaczone.
Natomiast zupełnie oddzielną kwestią jest sprawa migotania obrazu - ale to już w wielu miejscach było wyjaśniane.
Każda inwestycja w kino domowe 3D musi być dobrze przemyślana w zależności od tego co się chce osiągnąć. Można tu "utopić" dużą kasę i nie mieć satysfakcji lub nawet żadnego efektu 3D. Decydując się na stworzenie tego wątku o filmach 3D HD miałem na uwadze ułatwienie w podejmowaniu decyzji o ewentualnych zakupach i zaproponowanie "optymalnego" bo taniego i efektywnego systemu. Rynek akcesoriów 3D stale się powiększa. O wielu systemach 3D nie wspominałem nawet aby nie zaciemniać istoty rzeczy jeżeli (moim zdaniem) te systemy są w rzeczywistości nie warte stosowania.
 
Ostatnia edycja:

polx

New member
Zdecydowałem się w końcu na okulary migawkowe:
http://www.servodata.com.pl/edimensional/e-d_wireless_glasses.htm
ale nie widzę za bardzo tego 3D. Obraz zmienia się w jaśniejszy po uruchomieniu IE i strony w 3D. Sterowniki są zainstalowane. Wygaszacz ekranu e-dimensional nie daje mi poczucia 3D (tak samo wygląda bez okularów) Przez okulary widzę silne migotanie oraz czarny poziomy pasek w 1/3 ekranu od dołu.
sydon777 proszę o kontakt na maila w celu udzielenia rad jak mogę sprawdzić 3D. polx@o2.pl
 

golota

New member
Byłem w IMAXie na Podróżach po Afryce czy coś takiego, w kazdym razie film nie poruszył mnie za bardzo. Ciekawi mnie jednak jak wyglądałby obraz 3dHD w przekazie sportowym np. mecz piłki nożnej. Dla maniaka sportowego pewnie super efekt. Orientujecie się może czy jest coś takiego na rynku?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
powerride napisał:
Jedno pytanie czy Filmy są w formacie Divix-a?

Filmy 3D będące aktualnie w sprzedaży internetowej są kodowane w MPEG2. Nie ma jednak przeszkód natury technicznej, aby filmy takie były kodowane w Divx niezależnie od stosowanego formatu stereoscopowego (przeplot, obraz przy obrazie, obraz nad obrazem) i niezależnie od stosowanej rozdzielczości. Taki sposób kodowania można czasem spotkać w internecie przy produkcjach własnych. Oczywiście materiał 3D zapisany w MPEG2 można też przekodować do Divx - najwygodniej do tego celu używać StereoMovie Maker, gdyż mając podgląd w 3D można zarazem prowadzić prostą edycję materiału (cięcia).

golota pyta o filmy z relacjami z rozgrywek sportowych w 3D. Ja się z takimi filmami nie spotkałem, ale jeżeli Philips zapowiada, że w 2008 r. wprowadzi do powszechnej sprzedaży telewizory 3D autostereoscopowe do oglądania swobodnego (bez okularów) to zapewne pojawią się też transmisje rozgrywek sportowych na żywo w 3D, bo samo rzesyłanie materiału 3D łączami naziemnymi czy satelitarnymi nie wymaga żadnej dodatkowej aparatury - to kwestia tylko odpowiednich kamer i odbiorników.
Już w tej chwili są w ofercie 42" TV 3D Full HD za 11 000 Euro
Są to modele 42-3D6W01 42" Wow oraz 42-3D6C01 42" Comfort-line wykorzystujące znaną od dawna choćby z pocztówek technologię 3D lenticular
http://www.inition.co.uk/inition/product.php?URL_=product_stereovis_philips&SubCatID_=0
Oczywiście kupując teraz taki 3DTV można go wykorzystywać w zakresie stereoscopii jedynie we wpółpracy z komputerem.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
powerride napisał:
Jedno pytanie czy Filmy są w formacie Divix-a?

Filmy 3D będące aktualnie w sprzedaży internetowej są kodowane w MPEG2. Nie ma jednak przeszkód natury technicznej, aby filmy takie były kodowane w Divx niezależnie od stosowanego formatu stereoscopowego (przeplot, obraz przy obrazie, obraz nad obrazem) i niezależnie od stosowanej rozdzielczości. Taki sposób kodowania można czasem spotkać
w internecie przy produkcjach własnych. Oczywiście materiał 3D zapisany w MPEG2 można też przekodować do Divx - najwygodniej do tego celu używać StereoMovie Maker, gdyż mając podgląd w 3D można zarazem prowadzić prostą edycję materiału (cięcia).

golota pyta o filmy z relacjami z rozgrywek sportowych w 3D. Ja się z takimi filmami nie spotkałem, ale jeżeli Philips zapowiada, że w 2008 r. wprowadzi do powszechnej sprzedaży telewizory 3D autostereoscopowe do oglądania swobodnego (bez okularów) to zapewne pojawią się też transmisje rozgrywek sportowych na żywo w 3D, bo samo rzesyłanie materiału 3D łączami naziemnymi czy satelitarnymi nie wymaga żadnej dodatkowej aparatury - to kwestia tylko odpowiednich kamer i odbiorników.
Już w tej chwili są w ofercie 42" TV 3D Full HD za 11 000 Euro
Są to modele 42-3D6W01 42" Wow oraz 42-3D6C01 42" Comfort-line wykorzystujące znaną od dawna choćby z pocztówek technologię 3D lenticular http://http://www.inition.co.uk/inition/product.php?URL_=product_stereovis_philips&SubCatID_=0
Oczywiście kupując teraz taki 3DTV można go wykorzystywać w zakresie stereoscopii jedynie we wpółpracy z komputerem.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
matix napisał:

Ponieważ postawione pytanie nie powinno zbyt długo pozostawać bez odpowiedzi więc podaję, że jest to odmiana metody polaryzacyjnej. Wykorzystuje się tu dwa panele LCD, między którymi pod odpowiednim kątem umieszczone jest lustro półprzepuszczalne. Jest to odpowiednik ekranu, na którym widoczne są oba obrazy wyświetlane przez panele LCD - z panelu górnego obraz jest odbijany jako lustrzany a z panelu dolnego widziany bezpośrednio. Ponieważ każdy z obrazów jest spolaryzowany w innej płaszczyźnie więc przez okulary polaryzacyjne użytkownik takiego monitora widzi obraz trójwymiarowy.

Przy okazji warto nadmienić, że w prosty sposób każdy we własnym zakresie może uzyskać obraz przestrzenny na podstawie obrazów stereoskopowych wyświetlanych na dwóch dowolnych wyświetlaczach umieszczonych obok siebie. Mogą to być dwa monitory dowolnego typu lub dwa telewizory. Najlepiej jeżeli mają jednakowy wymiar ekranu - jeżeli tak nie jest, różnicę trzeba skompensować różnymi odległościami od patrzącego. Jeden ekran możemy obserwować bezpośrednio jednym okiem a drugi poprzez zestaw dwu odpowiednio ustawionych lusterek tak, aby oba obrazy złożyły się w naszym umyśle w jeden obraz trójwymiarowy. Zamiast lusterek można wykorzystać będące w handlu i dostępne także w Polsce odpowiednie pryzmaty o nazwie PokeScope 3D Viewer (http://www.pokescope.com/pokescopeinfo.html ). Ze względu na wygodę stosuje się tu pojedynczy pryzmat dla każdego oka co tworzy rodzaj okularów i można nimi oglądać ekrany dowolnej wielkości. W szczególności posiadacze dużgo wyświetlacza panoramicznego mogą wykorzystywać fakt, że na nim jest możlwe wyświetlanie niezależnych obrazów na każdej połowie ekranu. Możliwości tu jest dużo także z zastosowaniem projektora. Oczywiście jest możliwe oglądanie obrazów 3D na podstawie stereoscopowej pary obrazów wyświetlanej na pojedynczym zwykłym monitorze komputerowym. W internecie znajduje się dużo takiego materiału. Do wyświetlania filmów 3D jak zawsze potrzebny jest Stereoscopic Player. Jeżeli korzystamy z dwu wyświetlaczy (lub pojedynczego ale z podziałem ekranu i z zasilaniem dwoma niezależnymi sygnałami video) potrzebna jest także karta grafiki z podwójnym wyjściem monitorowym (dual view). Tym razaem nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie karty graficznej celem jej przystosowania do stereoscopii. Uzyskiwany obraz 3D jest jasny, wyrazisty i stabilny. Oczywiście nie ma tu żadnych problemów z migotaniem obrazu niezależnie z jakiego typu wyświetlacza korzystamy. Same zalety!? Moim zdaniem jest jednak pewna wada takiego systemu. Otrzymywany obraz trójwymiarowy wydaje się zbyt mały choć stosowany układ optyczny bynajmniej go nie pomniejsza. I nie ma możliwości zmiany tego odczucia przez powiększania ekranu wyświetlaczy. Aby obrazy wyświetlane składały się w obraz trójwymiarowy musimy zachować odpowiedni "kąt widzenia" czyli im większy ekran tym wymaga większej odległości od patrzącego.
Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą tanim sposobem zasmakować trzeciego wymiaru a nie czują się zbyt dobrze w roli "informatyków" i oprogramowywanie stereoskopowe karty graficznej oraz ustawianie parametrów odpowiednich dla okularów migawkowych może sprawiać im trudności.
 

Leonek84

New member
3d Hd

Witam mam kompa: Athlon XP+ 64Bit 2800, 512 MB ddr400 RAMu, Ati Radeona 9600 PRO 128MB, płyte na czipie nForce3 250Gb, Projektor Benq MP-610 (rozdzielczość natywna 800x600, ekran 80"). Czy na takim sprzecie odpale jakis film(dvd,xvid,HD,obojetne) 3D/pseudo 3D(przerobiony samodzielnie)?:blagam: :blagam: :blagam: efekty w Imaxie mnie powalaja, po wyjściu z kina aż mi sie nie chce ogladać zwykłych filmów(mikołaj kontra bałwanek, stacja kosmiczna, T-Rex, mrówki w trawie, Supermen powrót :rolleyes: <szok>). Co musiałbym zakupić wymienić w moim sprzecie zeby uzyskać porównywalny efekt. Prosze podać mniejwiecej koszty takiego przedsięwziecia. Szczecie nie kumam nic w tym temacie bo nie radzę sobie z językiem ang. Sydon777 dziekuje Ślicznie że rozpoczełeś ten temat.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Leonek84

W dosłownym znaczeniu "takiego efektu" jak w Imaxie w domu nie uzyskasz. W Imaxie ogromny ekran i duża odległość od widza pozwala na wyizolowanie się od otoczenia - praktycznie widzimy tylko rozgrywającą się akcję na ekranie. W domu zawsze poza ekranem w polu widzenia coś będzie widoczne. Niemniej jednak różnica w stosunku do 2D będzie zasadnicza. Na początek proponuję pobrać z netu jakiś film anaglifowy np. autorstwa Andwal (lub inny z cytowanej strony). Ostatnio od Andwal-a otrzymałem wykonany przez jego zespół piękny film 3D "Gdynia -Cała naprzód!". Ponieważ film ten był rozprowadzany z Dziennikiem Bałtyckim więc wraz z okularami powinien być łatwo dostępny.
Film anaglfowy można odtwarzać z każdego napędu (DVD lub PC) i oglądać na dowolnym wyświetlaczu (oczywiście także na twoim ekranie projekcyjnym lub dowolnym TV). Będziesz miał okazję bez ponoszenia kosztów wyrobić sobie własne zdanie jak wygląda kino domowe 3D. Oczywiście przy anaglifach obraz będzie nieco przyciemniony, a niektóre kolory zafałszowane - chodzi przecież jednak o ocenę samego efektu 3D.
Jeżeli twoja fascynacja trzecim wymiarem nie zmieni się - wówczas sięgnij po bardziej zawansowane metody, o których pisałem w postach.
Jeżeli pojawią się jakieś problemy napisz o nich - najlepiej w korespondencji prywatnej.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pierwszy polski film 3D HD

Miło mi zakomunikować, że właśnie otrzymałem wiadomość od andwal o powstaniu pierwszego polskiego filmu 3D HD. Roboczy tytuł zbioru: plener zimowy i jest dostępny w internecie w formacie 720p jako anaglifowy. Film był kręcony na zamku w Kurniku gdzie oczywiście nie mogło zabraknąć Białej Damy. Aby przybliżyć okoliczności powstania filmu podaję linka do forum Polskiego Klubu Stereoskopowego a tam jest namiar na serwer z
filmem http://www.stereoskop.org.pl/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=59 . Mam nadzieję, że andwal da się namówić i w najbliższym czasie napisze nam kilka słów o swoim warsztacie i swoich dwóch kamerach HD pracujących z kontrolą synchronizacji.
A skoro już jestem w trakcie pisania przy okazji chcę powrócić niejako do podstaw związanych z odtwarzaniem filmów 3D HD.
Z postów jak i z prywatnej korespondencji wynika, że niektórzy nie mogą uzyskać efektu 3D na swoich komputerach przy odtwarzaniu filmów (lub gier) z zastosowaniem okularów migawkowych. Przyczyna tych niepowodzeń najczęściej leży w nieprawidłowym oprogramowaniu karty graficznej lub w złych ustawieniach parametrów.
Po zainstalowaniu oprogramowania stereo w pierwszej kolejności należy więc przetestować poprawność działania komputera a w drugiej kolejności dopiero sięgać po aplikacje (np Stereoscopic player). Robi się to następująco: po ustawieniu kursora na tle ekranu monitora kliknąć prawym przyciskiem i z ukazanego menu wybrać Właściwości. W następnej planszy zatytułowanej Właściwości:Ekran wybrać Ustawienia i z kolejnej planszy wybrać Zaawansowane - pojawi się dalsza plansza z zakładkami więc wybieramy tę zakładkę, która dotyczy karty graficznej. I tutaj następuje chwila prawdy. Przy kolejnej ukazanej planszy pojawi się menu boczne a w nim powinna być opcja Właściwości stereo - jeżeli tego nie ma to znaczy, że karta graficzna jest nieprawidłowo oprogramowana. Jeżeli jednak jest taka opcja należy ją wybrać a wyświetli się z prawej strony tego menu plansza na której należy zaznaczyć w Tryb włączenia stereo - Włączone a w Rodzaj stereo wybrać DDC VGA glasses (IO Display). Na dole po prawej stronie wyświetlanej planszy jest przycisk Medyczny obraz próbny - po jego naciśnięciu powinien pojawić się mozaikowy prostokąt, na którym powinien być widoczny mniejszy kwadracik wyraźnie przeunięty do przodu. Jeżeli tak jest to oznacza, że z medycznego punktu widzenia zarówno patrzący jak i komputer jest gotowy do odtwarzania stereo. Ale aby tego w całej pełni doświadczyć z bocznego menu we Właściwości stereo wybieramy Ustawienie i test stereo. Pojawi się plansza gdzie należy ustawić pożądaną Głębię bitową (np 32 bity na piksel), Roździelczość oraz Tempo odświeżania a następnie użyć dolnego prawego przycisku Uruchom test aplikacji - z tą chwilą przeniesieni zostaniemy w urzekający świat trzeciego wymiaru.
Kręcące się logo nVidii będzie wchodziło daleko w głąb monitora by następnie wyjść daleko przed płaszczyznę ekranu - ten test jeżeli jest poprawny musi wzbudzić zachwyt a zarazem niedowierzanie, że nadal patrzymy na płaski ekran.
Miłośnicy gier w bocznym menu mają do dypozycji Konfiguracja gry stereo, gdzie po ukazaniu się kolejnej planszy mogą wybrąć z dziesiątek tytułów zaprogramowanych Tytuł gry ulubionej (oczywiście jako 3D HD) a pod przyciskami Ustawienia zaawansowane i Konfiguruj klawisze aktywujące można zrealizować swoje preferencje. No ale grami się tu nie zajmujemy bo interesują nas przede wszystkim filmy 3D HD.
Poniżej zamieszczam zrzut ekranu z mojego komputera przedstawiający jak powinno wyglądać poprawne menu boczne po zainstalowaniu oprogramowania stereo.

Właściwości Stereo-menu boczne.jpg
 

pezetmot1

New member
3D a stereo

Witam wszystkich,
Odwazylem sie wejsc na forum na ktorym poruszany jest temat trojwymiarowych filmow. Znalazlem tu znawce tematu. Niestety, jak w calym internecie i w wielu czasopismach tak i tu myli sie czesto filmy 3D ze stereoskopowymi. Sam pomimo 30-letniego zainteresowania tematem stereoskopii mam trudnosci z rozpoznaniem o czym jest mowa. Nomenklatura jest na razie bardzo mylaca.
Graficy komputerowi osiagajacy w pocie czola efekty rzutu kolejnych faz obrotu bryly na plaszczyzne okrzykuja sie mistrzami 3D. Chyba dla potrzeb architektow... Ale PO CO? Ludzie, po co?! Majac do dyspozycji sprzet i oprogramowanie do wizualizacji przestrzennej (trojwymiarowej, stereoskopowej czy jak kto chce ja zwac) nie musimy tworzyc miliona rzutow bryly na plaszczyzne i uwypuklac jej obrotem. Wystarczy ujecie przypisane nam przez nature - przestrzenny trojwymiar.
Czy ktos zauwazyl niemoznosc odwzorowania powierzchni Ziemi na mapie? A wystarczy trojwymiarowy globus... To sie nazywa STEREOSKOPIA.
To jest przyszlosc kina, fotografii, telewizji, no i oczywiscie telewizji HD.
Tak naprawde - chcialem napisac o tym, ze zwiedziony wielkim haslem 3D (w tlumaczeniu 3 dimension - trojwymiar) sciagnalem z netu wiele wiele plikow, ktore maja z 3D tyle wspolnego, co mapa z globusem. Bog z Wami, plascy trojwymiarowcy.
Zdarzylo mi sie niedawno zamowic NOWY POLSKI SUPER FILM 3D. Kajko i Kokosz. Premiera XII 2006. 3D... No tak. Bolek i Lolek byl 2D. Nie widac bylo Bolka z boku jak sie obrocil bo byl plaski. A Kajko jest gruby. Ale dalej plaski...
Chyba ze sie myle? Mam zly program do odtwarzania? Moje okulary migawkowe cos nie tak? No to mnie poprawcie. Przeprosze.
Tak a`propos. Film Zapalka. Film Dla Agnieszki. Pomozcie. Czy to jest stereoskopia? W czym to odtworzyc? Stereoscopic Player? Jako co? Czy moze to zwykle plaskie 3D...
Tak czy siak zapraszam do Imax 3D. No comments. To jest STEREOSKOPIA. Wlasnie. Czy w internecie jest jakis profesor Miodek? Czy ktos ujednolici nazewnictwo? Niech sie architekci odczepia od 3D i pisza ze to milion rzutow. Oraz tworcy Kajko i Kokosza.
Albo to ja nic nie wiem.
 

andwal

New member
Film 3d DH

Sydon777 poprosił mnie abym napisał kilka słów o filmie "Kurnik 2007",
kilka dni temu w taki sposób pisał o pierwszym filmie 3d HD:
"Miło mi zakomunikować, że właśnie otrzymałem wiadomość od andwal o powstaniu pierwszego polskiego filmu 3D HD. Roboczy tytuł zbioru: plener zimowy i jest dostępny w internecie w formacie 720p jako anaglifowy. Film był kręcony na zamku w Kurniku gdzie oczywiście nie mogło zabraknąć Białej Damy..."

Film był nagrany podczas III Ogólnopolskiego zlotu miłośników stereoskopii.
Zdjęcia trwały 3 godziny, i było to w zasadzie bardziej testowanie kamer HC3 w różnych warunkach ekspozycji, niż realizacja filmu. Efekt możecie sobie obejrzeć ściągając film (HDV 1080) http://3dstereo.com.pl/video/kurnik
Dołączyłem też tam kilka zdjęc zestawu którym był ten film kręcony.
Najlepiej do obejrzenia tego filmu użyć Stereoskopic Pleyera w najnowszej wersji: http://www.3dtv.at/Downloads/StereoscopicPlayer101_en.msi
Otwieramy lewy i prawy plik, podajemy ścieżkę dostępu do muzyki.
Proporcje obrazu ustawiamy na 16:9. Jeżeli efekt będzie wydawał się trochę dziwny to należy kliknąć F7 i można oglądać.
i to tyle.

Pozdrawiam Andrzej Waluk
 

pezetmot1

New member
Chyle czola przed Sydon777. Przeszedlem to wszystko, jak pewnie i on, zeby zobaczyc trojwymiar. Zafascynowany w 1976 roku amerykanska zabawka pozwlajaca ogladac slajdy trojwymiarowe skonstruowalem aparat do robienia takich zdjec. Potem przyszedl czas na fascynacje filmami...
Jezdze co miesiac do Imax w Krakowie zeby zobaczyc co nowego w trojwymiarze. Jest coraz lepiej. Z 25 minut zrobilo sie 90! A wlasnie po tych 25 minutach zaczynamy pojmowac ze to wlasnie tak ma byc...
Ludzie, jest w necie okolo 2-3 godzin kiepskiej rozdzielczosci filmow stereoskopowych ktore jednak warto zobaczyc. Sa tez polskie. Kazdy trwa ok. 20 sekund. Do ich odtwarzania sciagnijcie free program Stereo Movie Player, nie zaden Stereoscopic Player ktory daje mniej mozliwosci i odtwarza tylko pliki do 5 minut (powyzej jest platny). W SMP na chybil trafil ustawiacie "input" (format pliku ktory jest odtwarzany) i w zaleznosci od posiadanego sprzetu output pod nazwa "STEREO" - ten efekt ktory zobaczycie na ekranie. Nalezy dzialac zmiennie az do skutku. Jak sie uda to rezultat powala (Dni Olsztynka, Pociag, Haidelberg...)
Kusi mnie zakup filmow, ktore widzialem w Imax. 100 zl sztuka. Ktos wie, czy sie oplaca? Czy sa polskie dubbingi?
Inna broszka to zdjecia - jest ich tysiace razy wiecej w necie niz filmow. Nie bede podawal linkow. Kto chce to znajdzie.
Tak a`propos obrazu testowego Nvidia - nie widzialem lepszego efektu stereoskopowego na zadnym filmie ani zdjeciu.
A mam sprzet z 2003 roku (1600 Mhz i Nvidia FX5500) i hula jak trzeba. Czego i Wam zycze.
PS Nie uzywam polskich czcionek bo znajomym z USA robia sie "krzaczki" na ekranie.
Pozdrawiam, czekam na komentarze.
 

pezetmot1

New member
Chyle czola przed Sydon777. Przeszedlem to wszystko, jak pewnie i on, zeby zobaczyc trojwymiar. Zafascynowany w 1976 roku amerykanska zabawka pozwlajaca ogladac slajdy trojwymiarowe skonstruowalem aparat do robienia takich zdjec. Potem przyszedl czas na fascynacje filmami...
Jezdze co miesiac do Imax w Krakowie zeby zobaczyc co nowego w trojwymiarze. Jest coraz lepiej. Z 25 minut zrobilo sie 90! A wlasnie po tych 25 minutach zaczynamy pojmowac ze to wlasnie tak ma byc...
Ludzie, jest w necie okolo 2-3 godzin kiepskiej rozdzielczosci filmow stereoskopowych ktore jednak warto zobaczyc. Sa tez polskie. Kazdy trwa ok. 20 sekund. Do ich odtwarzania sciagnijcie free program Stereo Movie Player, nie zaden Stereoscopic Player ktory daje mniej mozliwosci i odtwarza tylko pliki do 5 minut (powyzej jest platny). W SMP na chybil trafil ustawiacie "input" (format pliku ktory jest odtwarzany) i w zaleznosci od posiadanego sprzetu output pod nazwa "STEREO" - ten efekt ktory zobaczycie na ekranie. Nalezy dzialac zmiennie az do skutku. Jak sie uda to rezultat powala (Dni Olsztynka, Pociag, Haidelberg...)
Kusi mnie zakup filmow, ktore widzialem w Imax. 100 zl sztuka. Ktos wie, czy sie oplaca? Czy sa polskie dubbingi?
Inna broszka to zdjecia - jest ich tysiace razy wiecej w necie niz filmow. Nie bede podawal linkow. Kto chce to znajdzie.
Tak a`propos obrazu testowego Nvidia - nie widzialem lepszego efektu stereoskopowego na zadnym filmie ani zdjeciu.
A mam sprzet z 2003 roku (1600 Mhz i Nvidia FX5500) i hula jak trzeba. Czego i Wam zycze.
PS Nie uzywam polskich czcionek bo znajomym z USA robia sie "krzaczki" na ekranie.
Pozdrawiam, czekam na komentarze.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
pezetmot1 pisał "..Niestety, jak w calym internecie i w wielu czasopismach tak i tu myli sie czesto filmy 3D ze stereoskopowymi. Sam pomimo 30-letniego zainteresowania tematem stereoskopii mam trudnosci z rozpoznaniem o czym jest mowa. Nomenklatura jest na razie bardzo mylaca"
Jest dużo racji w tym co napisał pezetmot1, ale to graficy komputerowi "wyszli przed orkiestrę" i zaczęli się chwalić tworzeniem "grafiki 3D" gdy tymczasem ich twórczość ciągle jest dwuwymiarowa a trzeci wymiar jest czysto virtualny. Niektórzy chcąc odróżnić filmy przeznaczone do projekcji trójwymiarowej w stosunku do filmów animowanych z "grafiką 3D" te pierwsze zaczęli nazywać filmami 4D ale to nie ma większego sensu i się nie przyjęło. Termin "film 3D" odnośnie "filmu stereoskopowego" jest w powszechnym użyciu tak w literaturze specjalistycznej jak i w internecie i tego nic już nie zmieni - mamy filmy 3D, aparaty 3D, kamery 3D, projektory 3D, telewizory 3D, monitory 3D, okulary 3D itd. Może i lepiej byłoby posługiwać się terminem "film stereoskopowy" ale od chwili jego narodzin był nazywany "filmem 3D" a było to bardzo, bardzo dawno temu, gdy o "grafice 3D" nikomu się nie śniło. Termin "stereoskopowy" natomiast używa się głównie do ujęć statycznych co ma też uwarunkowanie historyczne bo cała dyscyplina zwana stereoskopią powstała na bazie grafiki i zdjęć. Jakiś Miodek może by się i przydał ale i on musiałby się pogodzić z rzeczywistością i uznać ją za wykładnię poprawności językowej. Cóż graficy komputerowi i architekci zapewne nie wycofają się ze swojego 3D więc nie traktujmy ich twórczości dosłownie a jeżeli swoją grafikę przeniosą do stereoskopii niech ją nazywają 4D.

Dziękuję andwal-owi za prezentację swego sprzętu do filmów 3D HD. Jak wynika z tego forum zainteresowanie kamerami HD jest duże więc wkrótce rozpocznie się zapewne dyskusja jak kontrolować synchronizację dwóch kamer HD. Jak widać ze zdjęć zamieszczonych przez andwal-a do tego celu trzeba stosować oddzielne urządzenie elektroniczne. Posiadamy wiedzę i doświadczenie na ten temat więc jeżeli powstanie taka
potrzeba można będzie bliżej opisać to zagadnienie.
Producenci filmów 3D HD ciągle te filmy trzymają na półkach magazynowych nie widząc jeszcze szerszego odbiorcy z uwagi na brak na rynku taniego sprzętu do ich odtwarzania. Ale możemy już we własnym zakresie takie filmy tworzyć. Kto przebrnął przez wszystkie problemy związane z odtwarzaniem filmów 3D i ma odpowiednie środki, może pomyśleć już o realizacji własnych filmów. Nawet jeżeli obecnie dostępne systemy odtwarzania nie dają pełnej satysfakcji to przecież już wkrótce to się zmieni i będziemy mogli realistycznie wspominać "miniony czas" w trzech wymiarach.
 
Ostatnia edycja:
Do góry