Epson EH-TW7100 (aka 3800) VS Sony VPL-HW65ES

plantman

New member
Cześć i czołem,

Stoję przed wyborem projektora do kina domowego w budżecie nie przekraczającym 8 tys. zł. Projektor będzie pracował w salonie (pokój raczej bez adaptacji ale oglądany głównie wieczorem) na ekranie o szerokości podstawy 214 cm (przekątna 97"), rzut z odległości ~3,5M od płótna na powierzchni szarej. Projektor będzie podwieszony "na płasko" pod sufitem.

Byłem już praktycznie zdecydowany na najnowszą rodzinę projektorów marki EPSON EH-TW7100 ale w wyniku dyskusji ze znajomym, odkryłem w podobnych pieniądzach projektor sprzed ponad 4 lat, który o dziwo do dziś jest produkowany SONY VPL-HW65ES. Będę oglądał na nim głównie Netflixa oraz grał na konsoli (Xbox One X). Nie ukrywam, że niespodziewane pojawienie się opcji od Sony dość mocno namieszało mi w głowie i potrzebuje tutaj Waszej pomocy.

Sony VPL-HW65ES był testowany w październiku 2015 r. na łamach HDTV Polska. Najnowsza rodzina Epson-ów nie doczekała się niestety jeszcze recenzji w PL. Jedyne czym mogę się zatem posiłkować to test "starszego brata" z listopada 2018 r. w postaci EH-TW7400 (również za HDTV Polska).

Generalnie są to dwie różne konstrukcje z dwóch różnych epok (2015 vs 2019), oparte na dwóch różnych technologiach (3LCD vs LCoS), dlatego dość ciężko jest mi podjąć właściwą decyzję. Oba rozwiązania wydają się mieć swoje zalety i wady. Nie jestem pewien jak dużych różnic powinienem spodziewać się w porównaniu bezpośrednim pomiędzy tymi modelami. Epson przekonał mnie początkowo swoim stosunkiem ceny do możliwości oraz pełną kompatybilnością z sygnałem 4K HDR 60 hz (poprzez e-shift / 4K enhancement). Dla użytkownika Xbox One X (oraz za chwilę Xbox Series X) wydaje się być to nie lada argument. Z drugiej zaś strony mamy uznaną serię SONY, która co prawda wciąż zakotwiczona jest w epoce Full HD ale kusi obietnicą świetnych kolorów, kontrastu i czerni (choć nie wiem na ile realnie lepszą).

Do zalet Epsona EH-TW7100 zaliczam:

  • Pełne wsparcie HDMI 2.0b zapewniające obsługę sygnału 4K HDR 60 hz
  • Bardzo wysoka jasność 3000 Lumenów (288 nitów w moich warunkach wg. kalkulatora) co daje nadzieję na fajny efekt HDR.
  • Przyzwoity kontrast 100 000:1
  • Automatyczny Lens Shift / Focus umożliwiający wygodną regulację z pilota
  • Akceptowalny rozmiar jak na warunki salonowe (41cm x 31 cm x 16 cm oraz 7 kg wagi)
  • Złącza na tylnej ściance

Do wad Epsona EH-TW7100 zaliczam:

  • Koszt 7M kabla HDMI 2.0b, który przy tej długości musi być już optyczny lub aktywny ~1200 zł
  • Brak referencyjnej czerni (choć nie wiem na ile szare płótno jest w stanie to poprawić)
  • "Udawane" 4K ale z tego co widzę to nie ma czego się wstydzić, ponieważ jest realna różnica względem projektorów FHD czy DLP 4K

Do zalet Sony VPL-HW65ES zaliczam:

  • Świetna czerń i kontrast (choć w specyfikacji kontrast "tylko" 20% większy od Epsona 120 000:1)
  • Referencyjne kolory po kalibracji (choć pewnie bez wsparcia dla poszerzonej palety barw)
  • Dużo tańszy koszt 7M przewodu HDMI 1.4 (względem 2.0b)

Do wad Sony VPL-HW65ES zaliczam:

  • Brak wsparcia dla 4K HDR
  • Sporo większy gabaryt (46cm x 41 cm x 18 cm oraz ~10 kg wagi) co w salonie, pod sufitem może robić różnicę
  • Fatalne umiejscowienie złączy na bocznej ściance, przez co będą one "witały" na froncie każdego kto wejdzie do dużego pokoju ;-)
  • Sporo niższa jasność względem Epsona - 1800 Lumenów (164 nity w moich warunkach wg. kalkulatora)
  • Całkowicie ręczny zoom i lens shift i to w dodatku z tych gorszych pod kątem precyzji regulacji (za recenzją HDTV Polska)
Jak oceniacie ten pojedynek i gdybyście byli na moim miejscu to która propozycja byłaby Wam bliższa? Z góry dzięki za pomoc w wyborze!
 

Michal260675

New member
Witam,
Odniosę się tylko do przewodu. Ja mam OPTOMA UHD51 i przewód 10 metrowy za około 150 zł. Wszytko działa jak należy.
Wprawdzie za nim znalazłem ten właściwy i tani, po drodze kilka przetestowałem. Oczywiście jest on podłączony bezpośrednio pomiędzy projektorem a konsolą XBOX ONE X.
 

Michal260675

New member
I odnośnie tego SONY, oprócz tego, że ponoć obraz rewelacja, to znalazłem tez kiedyś jeden negatywny wpis na CENEO.
Cytuje: "Jakość obrazu faktycznie ładna. Niestety po miesiącu obraz miga, czy drży . Jak zwał tak zwał, pomaga tylko przełączenie z trybu ECO na pełną jasność lampy. Jak znający temat projektorów ostrzegali, że HW65ES może mieć potencjalny problem z optyką, to nie słuchałem zwiedziony ceną 7800 PLN. To teraz mam dyskotekę w trybie ECO."
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
ja mam soniacza hw50, przebieg ma wiekszy niz passat od niemca ktory nie plakal i zadnych dyskotek nie mam.


Czy 7m kabel hdmi musi byc aktywny lub optyczny? No nie wiem. Nie wydaje mi sie.

Epsona mialem 3550 tez nie nazekalem.
 

Michal260675

New member
ja mam soniacza hw50, przebieg ma wiekszy niz passat od niemca ktory nie plakal i zadnych dyskotek nie mam.


Czy 7m kabel hdmi musi byc aktywny lub optyczny? No nie wiem. Nie wydaje mi sie.

Epsona mialem 3550 tez nie nazekalem.

W żadnym przypadku nie krytykuje SONY, bo wiadomo, że to ścisła czołówka w branży projektorów i o posiadaniu jakiegoś SONY 4K, mogę tylko pomarzyć.
Chciałem zwrócić tylko uwagę, na to co przeczytałem o modelu 65 i podkreślić to, że tamten nabywca sygnały o błędach tego modelu, otrzymywał od innych użytkowników.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Kup TV 80" +
Nie będziesz się martwił adaptacją, zaciemnieniem itd
Dla 100" wg. mnie nie sensu iść w projektor...
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Oj tam, oj tam. Warto. Przechodziłem to samo. Mam 65" oleda. Nigdy bym nie kupił 80"tv. Bo to nie byłby Oled. Inny nie wchodziłby w grę. A to już wydatek zajeb... I teraz mam i tv i 105" ekran do proja. Jeśli nie zależy Ci na 4k hdr to bierz Sony. Jeśli się trochę o niego zadba to da lepszy obraz od projektorów 4k w tej cenie. To już było mówione na forach z milion razy. Ale jeśli nie podchodzisz jakoś wybitnie do tego to Epson będzie dobrym wyborem podejrzewam. Także dlatego że łatwo go ustawić. Projektor/ekran. Jest jeszcze godny polecenia Optoma UHD 51. Benq W2700 lub używka Epson eh-tw7400. Sam nimi byłem zainteresowany. Ale były też w dobrej cenie używki Epson eh-tw9300 lub 9400. Ja akurat polecam spróbować projektor. To jest klimat po prostu.
 

sypus

Member
Od połowy listopada natłukłem 400h na Sony 65 i nic się nie dzieje podejrzanego. Nawet we współpracy z Onkyo nie mam problemów z zanikami obrazu na wyjściach z ampli. Kabel 12mb normalny z alegretto za symboliczne 114zł śmiga jak ta lala :)
 

Michal260675

New member
Od połowy listopada natłukłem 400h na Sony 65 i nic się nie dzieje podejrzanego. Nawet we współpracy z Onkyo nie mam problemów z zanikami obrazu na wyjściach z ampli. Kabel 12mb normalny z alegretto za symboliczne 114zł śmiga jak ta lala :)

Problemy z przewodami i ich długością, zaczynają się przy 4K.
 

Gwidoom

New member
Zdarza się, że lampa w trybie eco miga. Ktoś na drugim forum o tym pisał i ponoć pomaga wygrzanie w trybie normalnym. Kiedyś gdy miałem Sanyo Z5 druga lampa też lekko migotała przez jakiś czas, więc to nie tylko problem Sony.
 
Ostatnia edycja:

Mateusz80

Member
Mam tego Sony i nic mi się nie trzęsie. Jak ktoś ma lipny egzemplarz to na 99% opisze to na jakimś forum,a zadowolony użytkownik raczej nie będzie pisał na forach, że u niego wszystko działa jak należy.
 

edi7777

Member
Też mam Sony hw65es od półtora roku i nic nie miga. Użytkowany codziennie zamiast telewizora. Najlepiej byłoby gdybyś miał szansę porównać Sony z Epsonem koło siebie. Sam miałem kilka projektorów DLP i gdy pierwszy raz zobaczyłem Sony i to hw45 to zrozumiałem te teksty że dobry projektor to dopiero JVC/Sony.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

plantman

New member
Witam,
Odniosę się tylko do przewodu. Ja mam OPTOMA UHD51 i przewód 10 metrowy za około 150 zł. Wszytko działa jak należy.
Wprawdzie za nim znalazłem ten właściwy i tani, po drodze kilka przetestowałem. Oczywiście jest on podłączony bezpośrednio pomiędzy projektorem a konsolą XBOX ONE X.

Przy grach 4K HDR / 60 FPS też daje radę na tym przewodzie? Co to za przewód i jakiej marki? Pamiętasz gdzie go kupiłeś?

Jeśli nie zależy Ci na 4k hdr to bierz Sony. Jeśli się trochę o niego zadba to da lepszy obraz od projektorów 4k w tej cenie. To już było mówione na forach z milion razy. Ale jeśli nie podchodzisz jakoś wybitnie do tego to Epson będzie dobrym wyborem podejrzewam. Także dlatego że łatwo go ustawić. Projektor/ekran. Jest jeszcze godny polecenia Optoma UHD 51. Benq W2700 lub używka Epson eh-tw7400. Sam nimi byłem zainteresowany. Ale były też w dobrej cenie używki Epson eh-tw9300 lub 9400.

Generalnie dość mi zależy, ponieważ już dzisiaj odtwarzam na TV sygnał 4K HDR z Netflixa czy z Xboxa - to nowy standard jakości. Sony pojawiło się u mnie w myślach po rekomendacji znajomego i poddaniu w wątpliwość "tanich" projektorów 4K do 8 tys. zł choć raczej w mocno teoretycznych rozważaniach. Myślę, że różnice w rozdzielczości są bezsprzecznie na korzyść Epsona, pytanie jak na odbiór obrazu wpłyną jego inne parametry jak kontrast, czerń czy kolory? Nie wiem, dlatego liczyłem, że może ktoś na forum miał szansę je porównać. Wymienione przez Ciebie pozostałe projektory są albo DLP (których nie biorę pod uwagę) albo są to starsze Epsony jak EH-TW7400 czy EH-TW9300, które to nie wspierają 4K przy 60 klatkach na sek. EH-TW9400 jest super ale wykracza już znacznie poza mój budżet.

Też mam Sony hw65es od półtora roku i nic nie miga. Użytkowany codziennie zamiast telewizora. Najlepiej byłoby gdybyś miał szansę porównać Sony z Epsonem koło siebie. Sam miałem kilka projektorów DLP i gdy pierwszy raz zobaczyłem Sony i to hw45 to zrozumiałem te teksty że dobry projektor to dopiero JVC/Sony.

DLP skreśliłem na starcie, ponieważ "tanie" 4K w DLP na czipach Texas Instruments raczej nie należą do rewelacyjnych a sam efekt tęczy przy DLP jest dla mnie dość mocno irytujący. Niestety w Poznaniu nie ma żadnego sklepu (albo go nie znam) z szerokim wyborem projektorów i warunkami do tego by móc takiego porównania dokonać, dlatego zapytałem na forum licząc, że ktoś miał może taką okazję.

Co do zasady to Epson EH-TW7100 ma bardzo dobre recenzje i w segmencie projekcji 4K z pełnym wsparciem dla 60 klatek na sek. ma podobno wybitny stosunek jakości do ceny. Ciężko mi to jednak odnieść do ew. różnic w obrazie względem tego już dość wiekowego Sony Full HD.
 

ango

New member
I odnośnie tego SONY, oprócz tego, że ponoć obraz rewelacja, to znalazłem tez kiedyś jeden negatywny wpis na CENEO.
Cytuje: "Jakość obrazu faktycznie ładna. Niestety po miesiącu obraz miga, czy drży . Jak zwał tak zwał, pomaga tylko przełączenie z trybu ECO na pełną jasność lampy. Jak znający temat projektorów ostrzegali, że HW65ES może mieć potencjalny problem z optyką, to nie słuchałem zwiedziony ceną 7800 PLN. To teraz mam dyskotekę w trybie ECO."
Nie potwierdzam :) mam hw65 od ponad roku, ponad 850h wyświetlona i nic nie mruga obraz rewelacyjny oglądam w przystosowanym pomieszczeniu. Co do 4K to niespecjalnie mi go brak oglądam z 3metrow (ekran 127cali) a z tej odległości ponoć różnica jest niezauważalna:)
 
Ostatnia edycja:

Michal260675

New member
Nie potwierdzam :) mam hw65 od ponad roku, ponad 850h wyświetlona i nic nie mruga obraz rewelacyjny oglądam w przystosowanym pomieszczeniu. Co do 4K to niespecjalnie mi go brak oglądam z 3metrow (ekran 127cali) a z tej odległości ponoć różnica jest niezauważalna:)

Na pewno ten SONY bije na głowę wszystkie projektory 4K niskobudżetowe, przy wyświetlaniu FHD.
Nie zgodzę się natomiast z opinią, że z 3 metrów na 127 calach nie będzie różnicy pomiędzy 4K a FHD.
Ja oglądam z około 3 metrów na 100 calowym ekranie i różnica jest wyraźnie zauważalna.
Pozostaje tylko pytanie czy jest odpowiednio dużo materiałów 4K, aby kupować niskobudżetowy projektor 4K...
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Panowie, materiałów 4k jest mnóstwo i nie żartujcie, że nie widzicie 4k z 3m na 127 calach bo brzmi to zabawnie.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Nie potwierdzam :) mam hw65 od ponad roku, ponad 850h wyświetlona i nic nie mruga obraz rewelacyjny oglądam w przystosowanym pomieszczeniu. Co do 4K to niespecjalnie mi go brak oglądam z 3metrow (ekran 127cali) a z tej odległości ponoć różnica jest niezauważalna:)
HDR robi różnicę, ale żeby to zobaczyć musiałbyś mieć odpowiedni projektor, przy tylu calach albo JVCa albo Sony 570
 

ango

New member
Panowie, materiałów 4k jest mnóstwo i nie żartujcie, że nie widzicie 4k z 3m na 127 calach bo brzmi to zabawnie.

Może trochę przesadziłem:) różnica oczywiście jest ale jak dla mnie nie jest ona warta ceny. Mówiąc o cenie mam na myśli projektory Sony lub JVC w cenie ponad 20 tysięcy. Początkowo planowałem zakup projektora 4k ale w cenie do 10 tys za nie znalazłem niczego lepszego niż hw65.
 
Do góry