Epson EH-TW7100 (aka 3800) VS Sony VPL-HW65ES

DrWredman

Active member
Odgrzewam temat bo stoję przed podobnym wyborem.
Jak wiecie apetyt rośnie w miarę jedzenia ;)

Kolego plantman, co zakupiłeś? Pochwal się i zdaj relację.

A może ktoś z innych kolegów ma doświadczenia z Epsonem EHTW7100 a najlepiej jeśli widział na własne oczy jak świeci Epson i Sony HW65. A może jednak warto dopłacić do Epsona 9400 ?

W gry nie gram, a na porządny kabel mogę wydać pieniądze, choć mam optyczny 4k więc powinien się nadać.

Ekran 110 cali biały. Ściany jasne, ale oglądam tylko wieczorami przy zaciemnionych zasłonach więc jest jakieś 95% zaciemnienia. Odległość od ekranu 5,5 m.

DLP Nie chcę bo jak zobaczę tą tęczę to mnie będzie wku...ć :)

Bardziej mnie korci 4k bo filmów jest już cała masa.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli chcesz zacząć z zabawę z 4k i HDR to warto zacząć zabawę od min .Epsona 9400. Tutaj dostajesz mocną lampę co w HDR ma istotne znaczenie oraz niezłe pokrycie kolorów co już znacząco zauważysz po włożeniu płytki 4k w stosunku do zwykłego blu Ray.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Za soniacza max 4500 mozna dac.
A jak chces 4k to epson ale tu kasa ponad razy dwa. Decyzja prosta, ile mamony masz taki projektor kupujesz heheh xD

Sony ew < epson 9400 < jvc 5900
 

DrWredman

Active member
Ja pier.. lolo zagrzałeś mnie tym JVC 5900
Bipo co sądzisz?
warto wchodzić jeszcze wyżej w JVC czy Epson będzie porównywalny?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja pier.. lolo zagrzałeś mnie tym JVC 5900
Bipo co sądzisz?
warto wchodzić jeszcze wyżej w JVC czy Epson będzie porównywalny?

JVC 5900 to taki "odpad" projektorow jvc 540. Tzn podobno, bo pewnosci nie mam, to jedynie ploty min. od Bipo.
Jvc rs540 jest projektorem referencyjnym, pod ktorego robia czy robili filmy. Kazdy rs540 jest na tasmie badany i te modele, ktore nie mieszcze sie w wysrubowanych normach sa sprzedawane jako jvc 5900.
Wiec teoretycznie dostajesz to samo lub produkt zblizony co rs540.

Nie podniecaj sie odrazu. Pomysl na spokojnie. Kazda polka wyzej to dodatkowe okolo 5000zl

Ja napewno nie wydalbym 15000zl na jvc. Wolalbym upolowac cos ponizej 10k ala Epson 9400.


Jako argument mozesz wziasc pod uwage ze Bipo mial juz np. Projektor Sony w natywnym 4k o wiele drozszy niz jvc rs540 a jednak wrocil do jvc. Wiec 5900 warta do przemyslenia jako zakup na lata.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Lolo spokojnie, ja u siebie walczyłem z mocą lampy i odpowiednim poziomem nitów w HDR. U mnie Sony 270 był za słaby do HDR, nie osiągałem minimum poziomu 100nit z uwagi na bardzo duży ekran a słaba moc lampy. Dlatego się rozstałem z 270ka, i wszedłem w JVC540. 270 sprawdzi się do max 115"chyba że zwiększymy gain ekranu to można większy.
JVC do nie przystosowanego pomieszczenia niewskazany. Nie szedł bym w to, nie wykorzysta przewagi kontrastu w którym to dominuje JVC, tutaj moim zdaniem sprawdzi się lepiej Epson 9400.
 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
Dzięki panowie.
A jak z kolorami? Czy Epson wyświetli kolory kinowe? Czy raczej będą to barwy biznesowe?
Rozważam oczywiście profesjonalną kalibrację.
Ale ścian i sufitu raczej malował na czarno nie będę.

I jeszcze sprawa głośności. Projektor stoi nad głową na półce.
Powieszenie pod sufitem wymagałoby zmiany oświetlenia bo mam wiszącą lampę pod sufitem.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
W trybie low jest cichy, w najmocniejszym trybie głośny i może przeszkadzać w trakcie cichych scen.
Co do kolorów, niestety nie jest to referencja, są bardzo dobre ale nie osiąga pokrycia po kalibracji JVC.
Ale w tej cenie nic lepszego nie dostaniesz...
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Sorki można zwiększyć pokrycie barw poprzez włączenie odpowiedniego trybu z filtrem diahronicznym ale moc świetlna spada o połowę więc , nawet dla ekranu 100"będzie za ciemny więc tryb malo istotny z punktu użytkownika. Pozostaje obraz bez filtra, gdzie pokrycie jest wówczas w 88%. Dodatkowo sam kontrast epsoba 4500:1 a JVC 40000:1 jest bez porównania lepszy.... Dlatego nie ma co porównywać dużo droższego projektora, nie ta klasa i cena....
Epson w swojej klasie bardzo ładnie świeci, jeśli masz chęć zacząć zabawę w 4k i HDR to moim zdaniem od Epson 9400 można zaczynać .
 

DrWredman

Active member
Na pewno muszę zobaczyć na własne oczy jak świeci Epson 9400 vs JVC 5900 o ile uda się znaleźć ten drugi, bo z Epsonem raczej problemu nie będzie. No i kwestia rabatów bo Różnica w cenie to 3k więc niemało. Oczywiście wolałbym zakup stacjonarny.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
5900 nie widziałem na oczy, więc już sam musisz stwierdzić co lepiej wyświetla obraz.
Pamiętaj że u ciebie będzie jasny salon więc kontrasty obu będą podobne.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
A jak ściany i sufit u ciebie? Pamiętaj że odbicia zniszczą kontrast czern i żaden proj nie pomoże uzyskać dobrego obrazu
A epson9400 jest super, ja lubię HDR i mocne kolory trybie dynamicznym, obraz świetny ale z Jvc nie porównywałem.
 

DrWredman

Active member
A jak ściany i sufit u ciebie? Pamiętaj że odbicia zniszczą kontrast czern i żaden proj nie pomoże uzyskać dobrego obrazu
A epson9400 jest super, ja lubię HDR i mocne kolory trybie dynamicznym, obraz świetny ale z Jvc nie porównywałem.

Kolego a jakie masz ściany w Twoim salonie?
O ile dobrze pamiętam, to czarnej farby nie kupowałeś? ;)

A jak tam Epson wyświetla czarne pasy, gdy film jest w formacie kinowym?
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Ściany mam kolor ciemnej cegły, sufit biały ale zawieszam materiał czarny , coś jak roleta, rozwiązanie tymczasowe do czasu remontu i podwieszanego sufitu z ciemnym tłem przed ekranem. Bez tego czerń jest blada, ze względu na odbicia. Okna z roletami 100% zaciemnienia.
Pasy w formacie kinowym nie są idealnie czarne, ale to chyba żaden proj nie da tego co ekran z borderami na te pasy. W to jednak już się nie będę bawił choć widziałem rozwiązanie armaniqa multiformat i kusi trochę spróbować.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony, w tej cenie nic lepszego nie kupisz.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Na pewno muszę zobaczyć na własne oczy jak świeci Epson 9400 vs JVC 5900 o ile uda się znaleźć ten drugi, bo z Epsonem raczej problemu nie będzie. No i kwestia rabatów bo Różnica w cenie to 3k więc niemało. Oczywiście wolałbym zakup stacjonarny.

Zasłyszane i nie potwierdzone info, że z dostępnością 9400 nie jest tak różowo... Ale tak jak piszę, wiem to tylko od kolegi, który w zeszłym tygodniu dokonał zakupu.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ostatnio zagłębiałem trochę temat Epsona i przy jasnym salonie można się pokusić na 7400 zamiast 9400. Natywny kontrast ma słabszy, lecz przy jasnych ścianach i tak różnica niewychwytywalna :)
 
Do góry