Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

jszymek

New member
Witajcie!
Postanowiłem podzielić się z Wami moją opinia na temat wykonania ekranu DIY. Przeczytałem 52 strony tego wątku i wiele innych i postanowiłem zrobić własny ekran na podstawie Waszych pomysłów i spostrzeżeń.

EPSON 5600, jasny duży salon, odległość od ściany 4,2 m.
Rozmiar ekranu ograniczony rozmiarem płyty, tj. max szerokość 2,8m
Kupiona płyta HDF ( ta cieńka 3mm, lakierowana na biało z jednej strony)

Stelaż z profili auminiowych na kleju monatażowym.

I teraz najważniejsze :) czyli Tikurilla :)
Kolor nie H499, nie G499 a wybrałem odcień J499 (ciemniejszy od H i G)
Obawiałem się że będzie za ciemny, tymczasem okazało się że jest duuuużo za jasny !!! Myślę że mogłoby być conajmniej 2 stopnie ciemnień.
Jasne kolory sa super, dynamika i kolory też, chciałbym jednak więcej czarnej czerni i wydaje mi się że ciemniejsza farba zrobiłaby robotę.

Chcę jeszcze sprawdzić doświadczalnie czy da się oszukać oko i zrobić z "szarej czerni" - "czarną czerń " ;)
Pomysł jest taki , by za ekranem podwiesić ledowe podświetlenie.
Myślę sobie że jeśli rozjaśni się tło to oko odbierze kolor z ekranu jako bardziej czarny niż jest w rzeczywistości .
Co wy na to ?

PS
Borderów nie ma narazie - wydaje mi się że dla oka czerń z bordera spowoduje że wyświetlane "szaro -czarna czerń tła" stanie się jeszcze bardziej jasna


pozdrawiam
Drzajnus
 
Ostatnia edycja:

jgx

New member
Bez reklam
Witajcie!
Postanowiłem podzielić się z Wami moją opinia na temat wykonania ekranu DIY. Przeczytałem 52 strony tego wątku i wiele innych i postanowiłem zrobić własny ekran na podstawie Waszych pomysłów i spostrzeżeń.

EPSON 5600, jasny duży salon, odległość od ściany 4,2 m.
Rozmiar ekranu ograniczony rozmiarem płyty, tj. max szerokość 2,8m
Kupiona płyta HDF ( ta cieńka 3mm, lakierowana na biało z jednej strony)

Stelaż z profili auminiowych na kleju monatażowym.

I teraz najważniejsze :) czyli Tikurilla :)
Kolor nie H499, nie G499 a wybrałem odcień J499 (ciemniejszy od H i G)
Obawiałem się że będzie za ciemny, tymczasem okazało się że jest duuuużo za jasny !!! Myślę że mogłoby być conajmniej 2 stopnie ciemnień.
Jasne kolory sa super, dynamika i kolory też, chciałbym jednak więcej czarnej czerni i wydaje mi się że ciemniejsza farba zrobiłaby robotę.

Chcę jeszcze sprawdzić doświadczalnie czy da się oszukać oko i zrobić z "szarej czerni" - "czarną czerń " ;)
Pomysł jest taki , by za ekranem podwiesić ledowe podświetlenie.
Myślę sobie że jeśli rozjaśni się tło to oko odbierze kolor z ekranu jako bardziej czarny niż jest w rzeczywistości .
Co wy na to ?

PS
Borderów nie ma narazie - wydaje mi się że dla oka czerń z bordera spowoduje że wyświetlane "szaro -czarna czerń tła" stanie się jeszcze bardziej jasna


pozdrawiam
Drzajnus
oszukać wzrok za pomocą oświetlenia led za ekranem da się - jest wiele zdjęć w sieci, producent ekranów ms to stosuje wielu ludzi sobie to chwali ale wielu też się to nie podoba - mnie również, dla mnie to odpust jest - w prawdziwym kinie nie ma żadnych światelek więc... ale jak lubisz to kup zestaw z pilotem rgb i montuj - czerń na bank będzie lepsza. Co do koloru ja pomalowałem pierwszy raz na g499 po czym wsiadłem w samochód po h499 :) ale teraz chce przemalować na następny poziom (i czy j) - faktycznie kolory wychodzą duuużo jaśniej niż na próbniku. Z kolorem nie można przesadzić - zyskasz na czerni ale stracisz na kolorach i jasnych scenach. teraz jak jest ładne ujęcie i dobry materiał z bd to piękny obraz mam na h499 z tym że ja mam lcos i też jasny 1500 lampa.
 

RAF1977

Banned
Przyklejone mam takie oświetlenie z tyłu TV. Raczej wpływu na postrzeganie czerni nie odnotowałem, ale w nocy oczy mniej się męczą. Do projekcji jednak bym tego nie założył.
 

jgx

New member
Bez reklam
Przyklejone mam takie oświetlenie z tyłu TV. Raczej wpływu na postrzeganie czerni nie odnotowałem, ale w nocy oczy mniej się męczą. Do projekcji jednak bym tego nie założył.
tv to inna bajka - przy ekranie na bank ledy poprawiają czerń - sprawdzone i udowodnione przez wielu. Inna sprawa że ja też bym z tym nie oglądal na proju....
 

bokciu

Banned
Przyklejone mam takie oświetlenie z tyłu TV. Raczej wpływu na postrzeganie czerni nie odnotowałem, ale w nocy oczy mniej się męczą. Do projekcji jednak bym tego nie założył.

Jestem tego samego zdania co do projekcji, czym mniej jakichkolwiek źródeł światła - tym lepiej.
 

SeBaLy

New member
Są firmy co docinają na wymiar to z tym nie będzie myślę problemu http://www.plastics.pl/produkty/reklama/plyty-pcw. Chodzi mi o to żeby ekran był bez czarnych borderów bo jakoś mi się to nie podoba i bardziej z obrazem kojarzy :p. Chcę zrobić od środka ramę żeby to powiesić na ścianie i ewentualnie jakieś led-y dać żeby był od tyłu podświetlony także głównie mi chodzi czy ten nie utwardzony to jest w stylu pianki i miękki jest i to nie przejdzie bo będzie się wyginać jak rama będzie dużo mniejsza i od wewnętrznej strony. Pytam gdyż nie miałem styczności nigdy z takim spienionym nieutwardzonym pcv.
 
Ostatnia edycja:

gerrard

New member
Spieniona 3mm powinna byc ok. Profile na spodzie przykleisz 10cm od krawędzi. Są jeszcze płyty warstwowe 5 i 10mm. Środek piankowy, a z zew pcw lub karton. Lekkie i sztywne - nie potrzeba wtedy ramy z tyłu.
 

SeBaLy

New member
@gerrard A te usztywniane są matowe czy szkliste i będzie trzeba jakoś przygotować papierem ściernym lub czymś lekkościernym? Z tego co koledzy mówią to miękkie od razu nadają się do malowania :). A powiedzcie mi podkład pod tą tikurille rozumiem że w podobnym kolorze dobrać? Jakąś tańszą polecicie jako podkład ? Te na filmiku to są miękkie czy to te usztywniane ? https://www.youtube.com/watch?v=WF7Nj_wJcy4 Bo czy się mylę czy są spienione usztywnione i spienione nie usztywnione jak i 3 wersja warstwowe?
 
Ostatnia edycja:

gerrard

New member
Generalnie pcw dzielą się na: twarde, spienione oraz warstwowe. Te pierwsze nas nie interesują. Te drugie są jeszcze czasami dzielone na standardowe i utwardzane. Choć tych utwardzonych nigdy nie widziałem i prawdopodobnie mogą tak być właśnie określane warstwowe.
Dużo zależy od tego, jakie hurtownie masz na miejscu. Najlepiej obejrzeć i porównac samemu.

Malujesz bez podkładu.
Powierzchnie z połyskiem należałoby zmatowić.
Na filmie jest zwykła spieniona.
 
Ostatnia edycja:

SeBaLy

New member
@gerrard Dzięki za informacje :) W Castoramie chyba mają, przynajmniej na stronie jest to podjadę i zobaczę bo masz rację lepiej to na żywo obejrzeć:). Pozdrawiam serdecznie.
 
Ostatnia edycja:

eremsc

New member
Hej :)
Postanowiłem zrobić budżetowy ekran projekcyjny ( bo i projektor też budżetowy ). Wybór padł na płytę HDF 3mm ze stelażem. Mogę kupić surową lub lakierowaną, którą wybrać? Trzeba ją jakoś przygotować do malowania czy malowaliście bez podkładu/szlifowania/gruntowania itp?
Druga sprawa to wybór farby. Najbardziej popularna Tikkurila H499 ( ewentualnie J499 ), ale spotkałem się informacjami o innych matowych, np Dulux Acryl Matt?
 

gerrard

New member
HDF lakierowany, bez specjalnego przygotowania. Najbezpieczniejsza jest tikkurila feelings interior - czyli matowa do ścian. Lepsze kolory i wyższy kontrast da farba satynowa. Gładszą powierzchnie zapewni farba do drewna-metalu. Widziałem ekran pomalowany tikkurila everal aqua 10 i robił wrażenie.
 
Ostatnia edycja:

Diabel200

New member
To i ja dodam swoje 5 groszy,
Po przeczytaniu i zebraniu informacji z tego jak i innych wątków, postanowiłem że spróbuje zrobić sam ekran. Użyłem płyty wiórowej 12 mm surowej, i to był błąd, bo po 1 malowaniu wyszło bardzo dużo nierówności , z racji że był to weekend nie szło już wymienić, pojechałem do sklepu budowalnego i kupiłem najmniej ziarnista szpachlę do ścian, dałem bardzo, bardzo cieniutka warstewkę, aby tylko wypełnić „ubytki” – malutki dziureczki.

Przeszlifowanie i pomalowałem 2 raz oraz zrobiłem 2 strony.
1 – Farba wszędzie polecana - TIKKURILA H499 FEELINGS INTERIOR PAINT
2 - Tikkurila Everal Aqua 10 J499 – odcień ciemniejszy, I tu uwaga bo ta sama farba występuje w 2 wariantach na bazie alkaidu oraz akrylu. Ja użyłem akrylowej.

Po obejrzeniu kilku filmów spr, testach ciężko było jakiekolwiek różnice zobaczyć, malowałem drugą farbą kawałek płyty i postawiłem obok.
(Na zdjęciach wygląda jak by ekran był dużo jaśniejszy...)
20180821_204521.jpg






Wybór padł na J499 z względu na ciut ciemniejszy odcień, co przekładało się na kolory trochę lepsze, oraz czerń. Teoretycznie Everal Aqua 10 jest również wytrzymalsza np. na mycie.

Co do malowania przeprowadziłem też testy zwykły malarski, do gładkich powierzchni oraz gąbkowy - jak do farb olejnych. Najmniej widoczna struktura była na gąbkowym i ten używałem dodatkowo pomiędzy 1 a 2 warstwa farby przeszlifowałem papierem 500 oraz odpyliłem.

Potem materiał welurowy czarny na ramkę 😊

Efekt końcowy :
20180830_171057.jpg







Wnioski
Osobiście polecam zwykła płytę wiórową 12 mm ,ale lakierowana – omijamy szpachlowanie, lub pcv spienione. Przy tych 2 rodzajach farb, co użyłem nie było jakieś znaczącej różnicy. A tak na marginesie powinno się raczej malować biała farba, a nie szarą.
Co do ramek, miałem kilka dni bez ramki potem ja dodałem z ramką jest jednak dużo lepiej, z automatu odcinamy, co dzieje się dalej i nasz wzrok widzi to co jest do czarnej ramki, + ciut lepsze kolory są (ale to już złudzenie), które działa.

Pytanie do osób które przeszły z ekranu DYI na kupne, lub odwrotnie.
Jak takie ekrany mają się do ekranów kupionych z specjalnymi matami, czy nawet farbami ? Jakie są wasze odczucia co do takich ekranów ?
 

jgx

New member
Bez reklam
Pytanie do osób które przeszły z ekranu DYI na kupne, lub odwrotnie.
Jak takie ekrany mają się do ekranów kupionych z specjalnymi matami, czy nawet farbami ? Jakie są wasze odczucia co do takich ekranów ?

Ja co prawda nie miałem fabrycznego ale porównywałem swój DIY pomalowany Tikkurilą FIP H499 z próbkami fabrycznymi - był to Adeo (mam całą "książeczkę więc wszystkie powierzchnie ale wiadomo w zainteresowaniu był Grey i ten ich odpowiednik ALR czyli Helios, do tego Magic screnn, no i ALR od ka.....ra (nie pamietam nazwy. Może się to wydawać dziwne i pokręcone dla niektórych ale z moim projem i w moich warunkach najlepiej obraz pasował mi na .....farbie! Nie wiem może spowodowane to było tym że ekran malowany wiadomo cały (120") a próbki trochę większe od zeszytu )jedynie MS mam troche większą ale tak mi wyszło że zostałem przy DIV i nie jest to kwestia kasy bo jeśli bym widział konkretną korzyść przy zmianie to ekran bym kupił.
Co do Twoich testów - super! Sam obecnie planuje przy odświeżeniu które pasowało by zrobić pomalowanie na ciemniejszy o jeden stopień niż H. Bardzo kusi mnie też zrobić próbę obecnej matowej z jakąś satynową, czyli coś w kierunku ALR - musze kupić jakąś najmniejszą ilość i pomalować kawałek jakiejś płyty.
Na tym zdjęciu gdzie jest ten dużo jaśniejszy kawałek to on jest (ten jaśniejszy) z FIP H czy Everal Aqua 10 J499? Ale piszesz że w realu różnicy praktycznie nie było?
 
Do góry