ekran 120 cali 16;9 kraftman grey HD ? warto?

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest jeszcze inne rozwiązanie na ekran multiformat.
Wystarczy kupić drugi, najtańszy ekran elektryczny, pomalować na czarno część materiału która się opuszcza (lub podmienić materiał) i zamontować do obecnego.
Kaseta się zwiększy, bo dojdzie druga, ale zamaskować to żaden problem. Zresztą niektóre ekrany mają ogromne kasety.
Proste, łatwe i przyjemne, do tego tanie jak barszcz rozwiązanie i wszystko na pilota.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam - może ktoś z szanownych kolegów wie gdzie można kupić welur czarny taki jakim oklejone są ramy ekranów projekcyjnych??
 

artiz_

New member
Bez reklam
Myślę, że jest wystarczająco obszerna fotorelacja w mojej galerii/wątku ;)
Obecnie nie ma tam nic specjalnego, roleta na zamówienie jasnoszara z materiału na ekrany, malowane bordery i top, moja wersja napinaczy (czasem się przedają) oraz właśnie dodatkowa zwykła czarna roleta do zjeżdżania na format 21:9, wisząca tuż przy głównej, by jak najbardziej przylegała do głównej powierzchni projekcyjnej. Jestem przed remontem sufitu. Choć nieprędko się za to wezmę, mam w planach zakup przyzwoitego ekranu, pomyślę o automatyce, ale na pewno nie zostawię kasety na widoku. Raczej nie będzie to też kaseta do zabudowy, bo znając dzisiejsze czasy ryzyko awarii lub wymiany jest duże. Pewnie zwykła, którą jakoś schludnie ukryję we wnęce, itp.
Będzie też lepsze oświetlenie, ale przede wszystkim dodatkowo ciemny matowy sufit minimum 1.5-2 m od ekranu, by jeszcze bardziej zniwelować odbicia, choć i tak czarny pas rozbiegowy robi swoje ;)

Przy okazji mam też do Was pytanko; Zdarzają się filmy, gdzie napisy lecą właśnie na dolnym czarnym pasku. Co wtedy robicie? Ja nie podnoszę wtedy dolnej krawędzi, zostawiam jak przy formacie 16:9, a tylko zjeżdżam górą... Nie przeszkadza to mocno, ale wtedy jest oczywiście widoczny dolny "szary" pas.
Ja korzystam z kodi. Jeśli chodzi o napisy to jest w menu opcja umieszczenia napisów pod video lub na video. Można również zmienić umieszczenie obrazu na ekranie (przydatne właśnie przy borderach)
 

bokciu

Banned
oglądam wyłącznie z BD

Również oglądam tylko i wyłączenie z BD. Uważam, że jeśli dysponujemy w miarę przyzwoitym odtwarzaczem, obraz zawsze będzie lepszy, gdyż składa się on z toru video ,który stricte na zadanie ma odtwarzać jak najlepiej obraz.
Dlatego też wszelkie ściągnięte filmy, zgrywam na pena bądź dysk i podłączam bezpośrednio do BD.
Swoją drogą już od dawna zauważyłem, że nie ma reguły co do jakości materiałów 720 i 1080. Teoretycznie 1080 powinien być lepszy, ale nie zawsze tak bywa. Wszystko zależy od materiału źródłowego, tego jakim sprzętem został film nagrany i jak bardzo postarali się producenci aby wyglądał on dobrze.
Są ripy filmów 1080 po ponad 10 gb na które nie mogę patrzeć (ziarno, ostrość w tle, słaby kontrast) , a są 720 stki po 4 gb które potrafią cieszyć oko.
To taka mała dygresja z mojej strony co do jakości samego materiału który często potrafi zaniżyć możliwości sprzętu.

Natomiast mam takie małe spostrzeżenie i pytanie czy ktoś również coś takiego zaobserwował.
Prawie zawsze gdy zaczynam seans na projektorze, odnoszę wrażenie, że ostrość obrazu jest nie taka jak być powinna...coś mi nie pasuje. Ale czym dłużej oglądam z minuty na minutę, obraz nieco się poprawia, a w połowie seansu nie mam już żadnych zastrzeżeń.
Pytanie, czy to kwestia lampy, tudzież optyki, która to w miarę rozgrzewania, zaczyna lepiej odtwarzać obraz, czy też może to subiektywne odczucia po przesiadce z całodniowego oglądania TV, który to jednak charakteryzuje się zupełnie inną jakością. Może po prostu oko się przyzwyczaja i po czasie obraz wydaje się lepszy...ot taka ciekawostka.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lampa jak lampa, pewnie coś tam się rozgrzewa i zmienia po chwili na docelową jakość.
Inna sprawa, jak sam zauważyłeś, być może kwestia przyzwyczajenia.
To tak jak z wygrzewaniem kolumn, sporo osób pisze, że po czasie im już lepiej gra, a dla mnie to własnie przyzwyczajenie do brzmienia.
Chociaż też nie generalizowałbym, bo skrzynki mimo wszystko powinny się rozruszać i "dotrzeć", ale na bank wiele osób właśnie się przyzwyczaja, a potem pisze, że gra o niebo lepiej.
Dlatego dla mnie sprzęt musi grać tak jak lubię zaraz po wyciągnięciu z pudła, a jak potem będzie lepiej, to już tylko się cieszyć.

U siebie nie zauważyłem w projektorze "polepszania" ostrości.
Co w końcu robisz, zwracasz, rezygnujesz czy dorabiasz bordery do obecnego? ; )
 
Ostatnia edycja:

bokciu

Banned
Lampa jak lampa, pewnie coś tam się rozgrzewa i zmienia po chwili na docelową jakość.
Inna sprawa, jak sam zauważyłeś, być może kwestia przyzwyczajenia.
To tak jak z wygrzewaniem kolumn, sporo osób pisze, że po czasie im już lepiej gra, a dla mnie to własnie przyzwyczajenie do brzmienia.
Chociaż też nie generalizowałbym, bo skrzynki mimo wszystko powinny się rozruszać i "dotrzeć", ale na bank wiele osób właśnie się przyzwyczaja, a potem pisze, że gra o niebo lepiej.
Dlatego dla mnie sprzęt musi grać tak jak lubię zaraz po wyciągnięciu z pudła, a jak potem będzie lepiej, to już tylko się cieszyć.

U siebie nie zauważyłem w projektorze "polepszania" ostrości.
Co w końcu robisz, zwracasz, rezygnujesz czy dorabiasz bordery do obecnego? ; )

Ale kiedy ja nie zastanawiałem się nad zwrotem, poza tym nie maiałbym już możliwości zarotu ;)
Co do "docierania" kolumn, na przykład Dali w swojej instrukcji pisze, że zestaw osiąga swoje najlepsze właściwości brzmieniowe, dopiero po 100 h pracy.

Co do dodatkowych borderów, muszę jeszcze pomyśleć, jak to ugryźć. :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Również oglądam tylko i wyłączenie z BD.
Chodziło o Blu-ray Disc ;)
Nie pamiętam już kiedy oglądałem coś przez USB. W takim przypadku nie mam możliwości ustawienia wysokości napisów, rozmiaru czy koloru czcionki. Kilka lat temu oglądałem jeszcze coś z komputera i tam prawie każdy odtwarzacz miał takie opcje.
 

artiz_

New member
Bez reklam
Ja sobie nie wyobrażam oglądania na bluray właśnie ze względu na ograniczenia. W KODI moge wszystko dopasować pod film. Nie wspomne już o DS player
 

bokciu

Banned
Chodziło o Blu-ray Disc ;)
Nie pamiętam już kiedy oglądałem coś przez USB. W takim przypadku nie mam możliwości ustawienia wysokości napisów, rozmiaru czy koloru czcionki. Kilka lat temu oglądałem jeszcze coś z komputera i tam prawie każdy odtwarzacz miał takie opcje.

Też bym z wielką chęcią korzystał tylko i wyłącznie z płyt, ale wypożyczalnie u nas zlikwidowali (mimo,że i tak raptem połowie z tego co wychodzi, mieli na BD) , a kupowania wszystkich tytułów sobie nie wyobrażam ze względów finansowych choćby. :)
 

darekguma

New member
Bez reklam
Natomiast mam takie małe spostrzeżenie i pytanie czy ktoś również coś takiego zaobserwował.
Prawie zawsze gdy zaczynam seans na projektorze, odnoszę wrażenie, że ostrość obrazu jest nie taka jak być powinna...coś mi nie pasuje. Ale czym dłużej oglądam z minuty na minutę, obraz nieco się poprawia, a w połowie seansu nie mam już żadnych zastrzeżeń.
Pytanie, czy to kwestia lampy, tudzież optyki, która to w miarę rozgrzewania, zaczyna lepiej odtwarzać obraz, czy też może to subiektywne odczucia po przesiadce z całodniowego oglądania TV, który to jednak charakteryzuje się zupełnie inną jakością. Może po prostu oko się przyzwyczaja i po czasie obraz wydaje się lepszy...ot taka ciekawostka.
Mam również takie wrażenie, ale czy to jest przyzwyczajenie, przestawienie się na większy obraz lub rozgrzanie proja, lampy, która już nie jest nowa, ale mam tak samo. Wydaje mi się, że jedno i drugie.
 

fade1

Member
ta dzięki, właśnie czytam opinie.
"odtwarza płyty oraz wszystkie moje formaty plików, które do niego podłaczę."
 

Boger

New member
Przepraszam, ale codziennie coś i nie miałem weny. Zdjęcia zrobiłem przed chwilą. Jeśli czas pozwoli to wrzucę jeszcze dzisiaj :)
 

Boger

New member
Poniżej link do albumu ze zdjęciami samego ekranu, jak również kilku wyświetlanych filmów. Zrobiłem jeszcze zdjęcia tych poziomych fałd, które chwilami są widoczne podczas filmu - drażnią mnie one trochę - napinacze niby można jakoś regulować, jednak jeszcze nie miałem czasu na to spojrzeć. Spróbuję się tym pobawić - może uda mi się je trochę zneutralizować. Napisałem też w tej sprawie do sprzedawcy - odpisał, że powinny się rozprostować po jakimś czasie, jednak na razie nie zauważyłem, żeby się zmniejszyły...

Filmiku żadnego nie nagrywałem, bo nie mam niczego porządnego co dałoby mi jakąkolwiek gwarancję powtarzalności warunków. Telefon raczej się do tego nie nadaje. W razie pytań piszcie - postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć :)

https://drive.google.com/open?id=0Bym7PgOHt3sVd0FobWVYdl9TdHM

Edit:
1. proponuję pobrać zdjęcia i wtedy je oglądać - nie wiem jak u Was, ale przeglądarka googla robi kompletną paćkę z przejść tonalnych w ciemnych miejscach...
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Miałem gdzieś film jak gość naciąga na napinaczach, idealnie to wyszło, a zagięcie było spore. Znajdę to podrzucę.
 
Do góry