ekran 120 cali 16;9 kraftman grey HD ? warto?

Boger

New member
Obiecałem podzielić się wrażeniami więc wracam z informacją :)

Ekran przyszedł bardzo dobrze zapakowany, mimo to zauważyłem delikatne wgniecenie kasety - na szczęście od strony ściany więc nie jest to jakimś problemem.

Sam ekran jest raczej porządnie wykonany, rozwijanie działa bardzo cicho i sprawnie, sterowanie bezprzewodowe na IR więc pilot (ładny) i odbiornik muszą się widzieć. Nie wiem czy to zaleta napinaczy, jednak generalnie ekran jest w miarę równy. Od przodu nie widać żadnych fałd - dopiero patrząc od tyłu widać jakieś 2-3 pionowe zafalowania, jednak nie skutkują one jakąś nierównością obrazu. Jedyny minus to kilka poziomych zagnieceń na środku - są one chwilami widoczne podczas wyświetlania jednolitego obrazu i to one mi trochę przeszkadzają.

Patrząc na całokształt - Epson+ekran - brakuje mi czerni i mam pewien niedosyt w jakości obrazu. Powoduje to, że muszę jeszcze raz przemyśleć czy kupić jednak lepszy (większy?) ekran (Adeo bez napinaczy lub Kraftmann z napinaczami za ok 3700 zł) z tkaniną reference grey, czy w ogóle zrezygnować z projektora (kwestia kontrastu i czerni...). 108" przy obrazie 16:9 w zupełności wystarcza, jednak przy 21:9 już jest trochę mało.

Generalnie ten ekran to moim zdaniem bardzo dobry zakup za takie pieniądze i jeżeli ktoś szuka ekranu w okolicy tych 100-110" i nie do końca "czarna" czerń mu nie przeszkadza, powinien być zadowolony (zakładam, że te poziome zagniotki to wina tej konkretnej sztuki - będę zresztą dzisiaj w tej sprawie pisał do sprzedawcy).
 

artiz_

New member
Bez reklam
Obiecałem podzielić się wrażeniami więc wracam z informacją :)

Ekran przyszedł bardzo dobrze zapakowany, mimo to zauważyłem delikatne wgniecenie kasety - na szczęście od strony ściany więc nie jest to jakimś problemem.

Sam ekran jest raczej porządnie wykonany, rozwijanie działa bardzo cicho i sprawnie, sterowanie bezprzewodowe na IR więc pilot (ładny) i odbiornik muszą się widzieć. Nie wiem czy to zaleta napinaczy, jednak generalnie ekran jest w miarę równy. Od przodu nie widać żadnych fałd - dopiero patrząc od tyłu widać jakieś 2-3 pionowe zafalowania, jednak nie skutkują one jakąś nierównością obrazu. Jedyny minus to kilka poziomych zagnieceń na środku - są one chwilami widoczne podczas wyświetlania jednolitego obrazu i to one mi trochę przeszkadzają.

Patrząc na całokształt - Epson+ekran - brakuje mi czerni i mam pewien niedosyt w jakości obrazu. Powoduje to, że muszę jeszcze raz przemyśleć czy kupić jednak lepszy (większy?) ekran (Adeo bez napinaczy lub Kraftmann z napinaczami za ok 3700 zł) z tkaniną reference grey, czy w ogóle zrezygnować z projektora (kwestia kontrastu i czerni...). 108" przy obrazie 16:9 w zupełności wystarcza, jednak przy 21:9 już jest trochę mało.

Generalnie ten ekran to moim zdaniem bardzo dobry zakup za takie pieniądze i jeżeli ktoś szuka ekranu w okolicy tych 100-110" i nie do końca "czarna" czerń mu nie przeszkadza, powinien być zadowolony (zakładam, że te poziome zagniotki to wina tej konkretnej sztuki - będę zresztą dzisiaj w tej sprawie pisał do sprzedawcy).
Kolego, w łape dobre oswietlenie i pod kątem do ekranu zrób pstryk. Ci co chcą kapić ekran będą ci wdzięczni za takie fotki...
Co do czerni, myśle ze tu z pomocą mógłby ci przyjść tylko Ekran Magicscreen***Future ale ceną niestety spora
 

bokciu

Banned
Kolego, w łape dobre oswietlenie i pod kątem do ekranu zrób pstryk. Ci co chcą kapić ekran będą ci wdzięczni za takie fotki...
Co do czerni, myśle ze tu z pomocą mógłby ci przyjść tylko Ekran Magicscreen***Future ale ceną niestety spora

Myślę, że sam ekran cudów tutaj nie zdziała, to kwestia projektora w dużej mierze.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
czy w ogóle zrezygnować z projektora (kwestia kontrastu i czerni...)

Mogłeś w Benka uderzyć, ma lepszą czerń, ale żeby rezygnować z projekcji? Hmm.
Dobrze, że przetestowałeś, ale szkoda, że nie jednak nie zostaje. Miałbyś z bani.
Pytanie, czy Ciebie w ogóle zadawala czerń z projektora, bo wiesz zapewne, że żaden nie ma czerni absolutnej, co jest fizycznie nie możliwe.
Dlatego też stosuje się przy 21:9 bordery, co drastycznie zmienia jakość.
Opuść lub podnieś ekran do czarnego pasa rozbiegowego podczas seansu 21:9, tak aby border odcinał pas na filmie i był na styku gdzie masz już sam film.
Zostaje Ci zatem szary do testów. Szkoda, że nie możesz gdzieś to przetestować.
Ja osobiście wolę biały, nie mam odbić od ścian za wiele, a jasność w połączeniu z czernią lepiej mi się widzi, a kontrast i szczegółowość jest bardzo ok.
No nic, zobaczymy co tam wymyślisz.
Wrzuć jakąś fote jak się prezentuje sam ekran, bo oceniać jakości obrazu się nie da na zdjęciach.
 

bokciu

Banned
Mogłeś w Benka uderzyć, ma lepszą czerń, ale żeby rezygnować z projekcji? Hmm.
Dobrze, że przetestowałeś, ale szkoda, że nie jednak nie zostaje. Miałbyś z bani.
Pytanie, czy Ciebie w ogóle zadawala czerń z projektora, bo wiesz zapewne, że żaden nie ma czerni absolutnej, co jest fizycznie nie możliwe.
Dlatego też stosuje się przy 21:9 bordery, co drastycznie zmienia jakość.
Opuść lub podnieś ekran do czarnego pasa rozbiegowego podczas seansu 21:9, tak aby border odcinał pas na filmie i był na styku gdzie masz już sam film.
Zostaje Ci zatem szary do testów. Szkoda, że nie możesz gdzieś to przetestować.
Ja osobiście wolę biały, nie mam odbić od ścian za wiele, a jasność w połączeniu z czernią lepiej mi się widzi, a kontrast i szczegółowość jest bardzo ok.
No nic, zobaczymy co tam wymyślisz.
Wrzuć jakąś fote jak się prezentuje sam ekran, bo oceniać jakości obrazu się nie da na zdjęciach.

Otóż to...ja za każdym razem gdy załączam plazmę po seansie, zastanawiam się czy zakup projektora był słuszny. Najbardziej drażnią mnie pasy w formacie cinema, które świecą na szaro...Ale przecież w ten sposób, tylko jedną część zniwelujesz, podnosząc lub opuszczając, czyż nie tak?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Otóż to...ja za każdym razem gdy załączam plazmę po seansie, zastanawiam się czy zakup projektora był słuszny. Najbardziej drażnią mnie pasy w formacie cinema, które świecą na szaro...Ale przecież w ten sposób, tylko jedną część zniwelujesz, podnosząc lub opuszczając, czyż nie tak?

Dokładnie tak, witaj w świecie projektorów.
Dlatego tyle pisałem na temat borderów.

Możesz zniwelować jeden z pasów podnosząc ekran pilotem (lub ręcznie) właśnie do tego pasa który drażni, ale zostaje drugi. Czyli połowiczny sukces, ale i tutaj jest kilka bardzo fajnych rozwiązań DIY.
Od zamontowania drugiego silnika z czarnym materiałem który będzie się rozwijał.
Do ręcznej rolety podczepionej pod sufit. Coś jak rolety w oknie.

Właśnie dlatego fajnym rozwiązaniem jest taki ekran jak poniżej i właśnie taki powinien kosztowac 4-5k, bo płacić 4 za to samo, tyle, że ekran lepszej jakości jakoś mi się nie widzi do takiego projektora, co nie znaczy, że nie będzie lepiej. Bo będzie, ale nigdy nie zastąpi czarnych materiałowych pasów.

Tu masz pierwszy lepszy przykład. Obejrzyj sobie na filmie od 20min.0s do 20min.40s


picupload


bilder upload

[youtube]FsbJQzVkFUM[/youtube]
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie tak. Ja mam chyba jedno z tańszych rozwiązań - czarna roleta, którą opuszczam do 21:9 z góry. Efekt na prawdę spory. Można oczywiście wmontować silniczek, stopery, itp.
 

artiz_

New member
Bez reklam
Od dłuższego czasu myślę również o rolecie. Ale chciałbym aby wyglądało to estetycznie. Krzystof ,zrób focie kasety
 

bokciu

Banned
No taki ekran to piękna sprawa, tylko teraz nie kojarzę czy aby zawsze napisy mieszczą się na treści obrazu.
Co do dodatkowej rolety opuszczanej z góry, problem jest taki, że będzie odstawała od ekranu, gdyż kaseta ma pewną grubość, która nie pozwoli na zamontowanie jej tak aby po rozwinięciu, przylegała do powierzchni ekranu.
To rozwiązanie na filmie jest idealne, ale to nie wygląda mi na DIY.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie, to nie jest DIY. To jest ekran który każdy pasjonat z krwi i kości powinien mieć u siebie. Taka prawda. Swoje kosztuje, ale to perfekto rozwiązanie.
Następny krok, to multiformat który ma bordery po bokach, ale to już innym razem bo tu w gre wchodzi jeszcze projektor.

Krzychu wklej swoje, niech chłopaki zobaczą.
Bokciu, ale to nie problem. Możesz zamówić u gości od rolet okiennych (pytałem kiedyś i nie było problemu), wałek z roletą czarną materiałową (razem z mocowaniem) i ją przyczepić do swojej kasety, a całość przecież zakryć długą listwą maskującą, będzie to wyglądać bardziej profi jak na tej kasecie.
Tutaj na forum jeden z kolegów zamontował dodatkowy silnik do takiego ekranu (ta sama kaseta), wkleił nawet film, ale nie mogę go znaleźć.
Pisaliśmy nawet, bo gratulowałem mu pomysłu.
Znajdę To Ci wkleje, a jest na forum.
 
Ostatnia edycja:

bokciu

Banned
No tak ,jeśli faktycznie zamontujemy bezpośrednio na kasecie to rzeczywiście materiał z rolety po rozwinięciu, będzie relatywnie blisko ekranu. Tylko tak jak mówisz, trzeba jakąś maskownicę dla poprawy estetyki.
 

gerrard

New member
Bordery maskują szare pasy 21:9, ale jeszcze bardziej uwidaczniają niedoskonałość czerni na ekranie.
Mając "idealnie" czarne pasy styczne do obrazu, "czarny" na filmie wyda się jeszcze jaśniejszy.
 
Ostatnia edycja:

bokciu

Banned
Bordery maskują szare pasy 21:9, ale jeszcze bardziej uwidaczniają niedoskonałość czerni na ekranie.
Mając "idealnie" czarne pasy styczne do obrazu, "czarny" na filmie wyda się jeszcze jaśniejszy.

Gdyby tak było jak mówisz, żaden ekran by ich nie posiadał, a jednak z jakiegoś powodu są...Zdecydowanie wpływają na poprawę odbioru obrazu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma co dyskutować. Jest duży plus.

No tak ,jeśli faktycznie zamontujemy bezpośrednio na kasecie to rzeczywiście materiał z rolety po rozwinięciu, będzie relatywnie blisko ekranu. Tylko tak jak mówisz, trzeba jakąś maskownicę dla poprawy estetyki.

Wizyta w sklepie budowlany i po sprawie.
Od płyty GK usztywnionej od wewnętrznej i doczepionej (pomalowanej) na froncie, poprzez jakąś dociętą listewkę, do specjalnych styropianów które są idealnie gładkie, lekkie i po zamalowaniu będą wyglądać jak wykończenie ściany. Tym bym się nie przejmował, głównie chodzi o zamaskowanie frontu, czyli ładny prosty "pasek".

Jak Cie drażnią już te pasy, to w droższym pewnie też tak będzie.
Tyle, że w mniejszym stopniu. Oby tak było ; )
Może popróbuj coś z tym tematem.

Tu jeszcze stary wpis, ten pierwszy ekran też bomba:
http://www.hdtv.com.pl/forum/1090388-post6.html
 

kaktusr

New member
Obiecałem podzielić się wrażeniami więc wracam z informacją :)

Ekran przyszedł bardzo dobrze zapakowany, mimo to zauważyłem delikatne wgniecenie kasety - na szczęście od strony ściany więc nie jest to jakimś problemem.

Sam ekran jest raczej porządnie wykonany, rozwijanie działa bardzo cicho i sprawnie, sterowanie bezprzewodowe na IR więc pilot (ładny) i odbiornik muszą się widzieć. Nie wiem czy to zaleta napinaczy, jednak generalnie ekran jest w miarę równy. Od przodu nie widać żadnych fałd - dopiero patrząc od tyłu widać jakieś 2-3 pionowe zafalowania, jednak nie skutkują one jakąś nierównością obrazu. Jedyny minus to kilka poziomych zagnieceń na środku - są one chwilami widoczne podczas wyświetlania jednolitego obrazu i to one mi trochę przeszkadzają.

Patrząc na całokształt - Epson+ekran - brakuje mi czerni i mam pewien niedosyt w jakości obrazu. Powoduje to, że muszę jeszcze raz przemyśleć czy kupić jednak lepszy (większy?) ekran (Adeo bez napinaczy lub Kraftmann z napinaczami za ok 3700 zł) z tkaniną reference grey, czy w ogóle zrezygnować z projektora (kwestia kontrastu i czerni...). 108" przy obrazie 16:9 w zupełności wystarcza, jednak przy 21:9 już jest trochę mało.

Generalnie ten ekran to moim zdaniem bardzo dobry zakup za takie pieniądze i jeżeli ktoś szuka ekranu w okolicy tych 100-110" i nie do końca "czarna" czerń mu nie przeszkadza, powinien być zadowolony (zakładam, że te poziome zagniotki to wina tej konkretnej sztuki - będę zresztą dzisiaj w tej sprawie pisał do sprzedawcy).
Boger daj jakies fotki, moze jakis filmik z projekcji na yt pliska

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Krzystof ,zrób focie kasety
Krzychu wklej swoje, niech chłopaki zobaczą.
Myślę, że jest wystarczająco obszerna fotorelacja w mojej galerii/wątku ;)
Obecnie nie ma tam nic specjalnego, roleta na zamówienie jasnoszara z materiału na ekrany, malowane bordery i top, moja wersja napinaczy (czasem się przedają) oraz właśnie dodatkowa zwykła czarna roleta do zjeżdżania na format 21:9, wisząca tuż przy głównej, by jak najbardziej przylegała do głównej powierzchni projekcyjnej. Jestem przed remontem sufitu. Choć nieprędko się za to wezmę, mam w planach zakup przyzwoitego ekranu, pomyślę o automatyce, ale na pewno nie zostawię kasety na widoku. Raczej nie będzie to też kaseta do zabudowy, bo znając dzisiejsze czasy ryzyko awarii lub wymiany jest duże. Pewnie zwykła, którą jakoś schludnie ukryję we wnęce, itp.
Będzie też lepsze oświetlenie, ale przede wszystkim dodatkowo ciemny matowy sufit minimum 1.5-2 m od ekranu, by jeszcze bardziej zniwelować odbicia, choć i tak czarny pas rozbiegowy robi swoje ;)

Przy okazji mam też do Was pytanko; Zdarzają się filmy, gdzie napisy lecą właśnie na dolnym czarnym pasku. Co wtedy robicie? Ja nie podnoszę wtedy dolnej krawędzi, zostawiam jak przy formacie 16:9, a tylko zjeżdżam górą... Nie przeszkadza to mocno, ale wtedy jest oczywiście widoczny dolny "szary" pas.
 
Ostatnia edycja:
Do góry