Edycja AVCHD, Pinnacle 11.1 -pierwsze wrażenia

bbiek007

New member
Edycja AVCHD

Witam !
1. Sorry za głupie pytanie, ale coraz więcej czytając coraz bardziej się gubię. Czy program Sony Vegas Platinum (lub Patinum pro) będzie obrabiał tylko materiały nagrane kamerami Sony ? Czy marka kamery nie ma znaczenia i program ten równie dobrze edytuje filmy nagrane Panasonic'iem.
2. Komputer mam dosyć mocny a mimo tego próba obróbki Pinnaclem 12 to koszmar i strata czasu. Podobnie mnóstwo problemów jest z Ulead VS 11,5 plus. Te dwa programy po prostu sobie odpuściłem (szkoda tylko wydanych pieniędzy). Z kolei jako taki montaż wychodzi w Nero 8, przy czym jego możliwości edycyjne są żadne a efekt końcowy (jakość) nie zadowala.
3. Po wielu próbach i problemach z w.w. ostatnią nadzieję widzę chyba tylko w Sony Vegas Platinum ale dysponując kamerą Panasonic HDC-SD9 po prostu nie wiem czy zechce to ze sobą współpracować.

pozdrawiam
 

vito

New member
Problem z audio DD5.1 w Pinnacle 12

Mam kamerę Panasonic SD9. Udało mi się nagrać w Pinnacle 12 Ultimate płytkę AVCHD ok. 50 min filmu w rozdzielczości 1440/1080 z przejściami, napisami i podłożoną muzyką (wybrałem taką rozdzielczość bo mam niezbyt mocny komputer - renderowanie trwało całą noc). Jestem zadowolony, obraz jest bardzo dobry, chociaż między niektórymi ujęciami są drobniutkie przycięcia (nie takie jak w HD Writer - to jest program do zademonstrowania jakości HD, a nie do zmontowania i pokazania filmu). Niestety pomimo ustawienia w Pinnacle audio Dolby Digital 5.1 dźwięk nagrywa się jedynie jako DD 2.0. Natomiast płytka zgrana HD Writerem odtwarza dzwięk 5.1. Co może być tego przyczyną?
 

vito

New member
Problem z audio DD5.1 w Pinnacle 12

Czy naprawdę nikt nie nagrywał płyty AVCHD z dźwiękiem w formacie DD5.1 i nie podzieli się swoimi uwagami? Zauważyłem, że u mnie w info płyty (nagranej w Pinnacle 12 w formacie AVCHD jak i DVD) pokazywany jest dźwięk DD 5.1 natomiast odtwarzany jest zawsze dwukanałowo. Czy u Was też tak jest? Odtwarzałem na Samsungu BD1400 (AVCHD) i odwarzaczach DVD Pioneer i Samsung (płyta zapisana jako DVD).
 

Gucio50

New member
Bez reklam
vito... ... naprawdę nikt nie nagrywał płyty AVCHD z dźwiękiem ... ...[/quote napisał:
Ja nagrywałem, ale moja kamera mimo tego że ma 5.1 to mikrofon wbudowany jest tylko 2.0

Pewnie jak podepnę zewnętrzny 5.1 to kanały "się usłyszą".
Kamera sama w sobie (moja) nie zmyśla dźwięku kanałów dla których nie ma wbudowanego mikrofonu. :p


Dlatego w trakcie projekcji amplituner (Onkyo) przełącza się w tryb All Channels Stereo, mnie to wystarczy, nie potrzebuje mikrofonu zewnetrznego.
 

mocomus

New member
5.1

Nagrywam bezproblemowo płyty AVCHD jak również DVD z dźwiękiem 5.1 DD z wykorzystaniem badziewnego programu dla amatorów o nazwie Pinnacle 12.1.
Materiał nagrywam badziewną kamerą Panasonic HDC-SD100, która oczywiście ma wbudowany mikrofon 5.1.
Ogólnie jak na badziewny soft i badziewny hardware, to jestem nawet zadowolony z efektu końcowego. Oczywiście jak na amatora.
 

mocomus

New member
vito napisał:
Czy naprawdę nikt nie nagrywał płyty AVCHD z dźwiękiem w formacie DD5.1 i nie podzieli się swoimi uwagami? Zauważyłem, że u mnie w info płyty (nagranej w Pinnacle 12 w formacie AVCHD jak i DVD) pokazywany jest dźwięk DD 5.1 natomiast odtwarzany jest zawsze dwukanałowo. Czy u Was też tak jest? Odtwarzałem na Samsungu BD1400 (AVCHD) i odwarzaczach DVD Pioneer i Samsung (płyta zapisana jako DVD).

Odtwarzam nagrane płyty AVCHD i DVD na PS3 via amplituner HT-IS 100 w systemie 5.1 DD. Tak przynajmniej twierdzi Soniak jak również PS3.
 

mocomus

New member
bbiek007 napisał:
Witam !

2. Komputer mam dosyć mocny a mimo tego próba obróbki Pinnaclem 12 to koszmar i strata czasu. Podobnie mnóstwo problemów jest z Ulead VS 11,5 plus. Te dwa programy po prostu sobie odpuściłem (szkoda tylko wydanych pieniędzy). Z kolei jako taki montaż wychodzi w Nero 8, przy czym jego możliwości edycyjne są żadne a efekt końcowy (jakość) nie zadowala.


pozdrawiam

Laptop ASUS G2, czyli nic mocnego. Pinnacle 12.1 i AVCHD. Vista 32 bity. Efekt ?
Edycja możliwa choć nie płynna. Do domowego użytku wystarczy absolutnie łącznie z dodawaniem przejść i efektów typu Boris Grafiti itp.
Problemem jest jedynie rendering. 8 min AVCHD w 3h. Ale to wina jedynie dwóch rdzeni na pokładzie.
 

grizzly29

New member
bbiek007 napisał:
Witam !
[...]
2. Komputer mam dosyć mocny a mimo tego próba obróbki Pinnaclem 12 to koszmar i strata czasu. Podobnie mnóstwo problemów jest z Ulead VS 11,5 plus. Te dwa programy po prostu sobie odpuściłem (szkoda tylko wydanych pieniędzy). Z kolei jako taki montaż wychodzi w Nero 8, przy czym jego możliwości edycyjne są żadne a efekt końcowy (jakość) nie zadowala.
[...]
pozdrawiam

na moim sprzęcie (w stopce) z kamery Canon HF100 Corel 12 daje radę przy edycji - oczywiście zawsze pamiętamy o wrzuceniu naszych MTSów SmartProxy , inaczej się tnie.

Jakiego masz kompa ?
 

siwyyy77

Member
grizzly29 napisał:
Pinnacle nie wykorzystuje 4 rdzeni - przy renderingu obciążone są tylko dwa - sprawdzone "organoleptycznie"

nie zgodze się;) ostatnio obrabiałem zaległych kilka kasetek DV i na quadzie wszystkie rdzenie były równomiernie obciązone
 

smolnicki

New member
Pinacle

mareknyc napisał:
Mam pytanko czy w tym programie już w samej edycji potrzebny jest procesor 4 rdzeniowy?Chodzi o pracę nad plikami avchd.Ja mam athlona 64 x2 4200+,3 giga ramu ,geforce 8800 gts.Już podczas podglądu plików w edycji mam pokaz slajdów.Jakieś pomysły?


Witam Mam Pinacle 12.1 Studio Ultimate + i wszystkie formaty robię bez zarzutu. Jeśli chodzi o dźwięk to trzeba w ustawieniach włączyć 5.1 oraz gdy ma się już scieżkę na widelcu to trzeba ją auaktualnić klikają w nia aby sie podświetliła a potem kursorem ustawić żądaną pozycję słyszalności dźwięku ( z lewej czy ze środka itp) na planszy która się wyświetla.
Mam tylko jeden problem, otóż format AVCHD (duża pojemność) już wypalony a także na komputerze nie czyta choć z pewnością jest zapisany. Nie czyta także odtwarzacz HD chyba, że na taki nie trafiłem.
Informuję, że wymagania osprzętowe to procesor conajmniej 2,4 GB a ja musiałem specjanie zmienić go by w ogóle nie chcial renderować, na procesor INTEL CORE 2 QUAD 3GB oraz 4GB ramu I TERAZ NIE MAM NAJMNIEJSZEGO PROBLEMU. Renderuję w czasie rzeczywistym tak jak by odtwarzał na bieżąco.
Mam kamerę Toshiba HD, która zapisuje w MPEG-4
Pozdrawiam
 

smolnicki

New member
slawek.z napisał:
Prawda jest niestety smutna , Pinnacle Studio 12 nie nadaje sie do efektywnej edycji plików AVCHD . Sytuacje można polepszyć sobie jedynie naprawde mocną jednostką roboczą , na dwóch Xeonach . Ale inwestowanie w tak potężny sprzęt dla Studio 12 mija sie z celem , bo zyskamy tak naprawde niewiele w zamian. Program sam w sobie nie pozwala na szaleństwa edycyjne, ale nie wszyscy tak zaawansowaną edycje robią. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest inwestycja w dobry edytor plików AVCHD. Taki soft to Sony Vegas 8 Pro - dla zaawansowanych , a dla mniej to Vegas Studio Platinium 8.0. Ten ostatni jest troche droższy od Pinnacle ale edycja jest o wiele efektywniejsza. Bez porównania lepiej sprawuje sie wersja Pro Vegasa . Osobisci przeszedłem przez wszystkie dostępne na naszym rynku programy umożliwiające edycję AVCHD i wybór padł wlaśnie na Vegasa Pro. To co przeżywałem z Pinnacle 12 , chciałbym jak najszybciej zapomnieć , edycja w iście żółwim tempie , wieczne ciecie sie materiału w oknie podglądu , do tego wszystkiego błedy w tworzeniu struktur AVCHD itd.. można by długo wyliczać , no ale nie można wymagać za 300 zł. ideału. Na koniec warto dodać , że Sony Vegas nie wymaga nieprzeciętnej jednostki roboczej . Efektywnie pracować można już na procesorach dwurdzeniowych 2.4 GHz. i grafice ATI X1600 .


Już pisałem w pierwszym poscie o PInacle. Naprawdę dobry, tylko musicie miec odpowiedni procesor. CO nie wierzycie, że renderuję w czasie rzeczywistym każdy format tzn . w czasie jakbym odtwarzał. Miałem problem do czasu gdy ale teraz procesor INTEL CORE QUAD 3GHz wszystko rozwiązuję. A co byście powiedzieli o Adobe Premiere profesjonalny , ten to dopiero musi miec kompa super, takie wymagania osprzętowe.
 

wojcias

New member
Co zrobic z AVCHD lite 60i ?

Kupilem aparat podwodny Ts-1 nagrywajacy filmy AVCHD lite 60i.
Nie umiem go wrzucic do Pinnacle 12.1.3.
Problem polega na tym ze wprowadzajac 10 SEKUNDOWY plik AVCHD na timeline Pinnacle 12.1.3 film wskakuje ale ... juz przy wstawianu pojawia sie dziwny znaczek jakby film trwal 20 sek. Ale ok - puszcajac enter film wskauje na timeline i pokazane jest dlugosc 10 sek. Jednak podczas odtwarzania (i przeliczania tez) film "biegnie" 2 x szybciej az do piatej sekundy po czym pojawia sie ostatnia stopklatka a dzwiek idzie normalnie do 10sek. Cos jakby Pinnacle nie wiedzial ze film nagrany jest z predkoscia 60i - liczy go jakby kazde z pół-pól bylo osobna klatka i te klatki koncza sie w polowie dzwieku.
Jak te 60i obejsc? probowalem TSmjukserem zmeinic framerate ale zmieniajac to zmienia sie tylko ilosc klatek obrazu przez co wydluza sie czas trwania obrazu ale film dalej ma dzwiek tylko 10sek.
Czym to sie da obrabiac ? Czy brak mi jakis kodekow do Pinnacle?
 

smolnicki

New member
wojcias napisał:
Kupilem aparat podwodny Ts-1 nagrywajacy filmy AVCHD lite 60i.
Nie umiem go wrzucic do Pinnacle 12.1.3.
Problem polega na tym ze wprowadzajac 10 SEKUNDOWY plik AVCHD na timeline Pinnacle 12.1.3 film wskakuje ale ... juz przy wstawianu pojawia sie dziwny znaczek jakby film trwal 20 sek. Ale ok - puszcajac enter film wskauje na timeline i pokazane jest dlugosc 10 sek. Jednak podczas odtwarzania (i przeliczania tez) film "biegnie" 2 x szybciej az do piatej sekundy po czym pojawia sie ostatnia stopklatka a dzwiek idzie normalnie do 10sek. Cos jakby Pinnacle nie wiedzial ze film nagrany jest z predkoscia 60i - liczy go jakby kazde z pół-pól bylo osobna klatka i te klatki koncza sie w polowie dzwieku.
Jak te 60i obejsc? probowalem TSmjukserem zmeinic framerate ale zmieniajac to zmienia sie tylko ilosc klatek obrazu przez co wydluza sie czas trwania obrazu ale film dalej ma dzwiek tylko 10sek.
Czym to sie da obrabiac ? Czy brak mi jakis kodekow do Pinnacle?

Naprawdę nie wiem, pierwszy raz się spotykam z 60i (ciekawe jaka to kamera tak nagrywa co to za TS1) ale wydaje mi się , że jest jedno wyjście. W opcjach ustawienia jest funkcja preferencje projektu. Należy kliknąć a wtedy pojawi się plansza na której będzie ustawienie " ustaw od 1. klipu dodanego do projektu'' lub inne np. podane rozdzielczości 1280x 720 HD. Ty ustaw na to pierwsze ustaw od 1 klipu, to ustawi projekt tak jak jest zapisany oryginalnie. Teraz przyjrzałem się dokładnie i jest tam rozmiar twojego projektu czyli HD 60i właśnie w ustawieniach "użyj tego formatu dla nowego projektu"" Trzeba tylko rozwinąć pasek klikając na tą z kolei funkcję. Jeśli to nie pomoże to szukaj rozwiązania w pomocy która jest w programie po prawej stronie od samej góry i myślę że masz po polsku. Powodzenia i napisz czy problem rozwiązałeś.
 
Ostatnia edycja:

paulo300

New member
Witam
W ramach desperacji postanowiłem się Was zapytać czy borykaliście się z takim problem jakim ja mam. Otóż:
Mowa tu o Pinnacle Studio 14 Ultimate Collection, mam pliki z kamery Canon HD, Zrobiłem film z przesjciami, efektami itp. Całośc ma w okolicach 50mim w w/w programie w rozdzielczosci HD (chce zmieścić na dual layer). Gdy zgram go jako plik wyjściowy w 1920x1080 to wszystko jest cacy, problem jednak powstaje, kiedy chcę zrobić płytkę AVCHD z menu. Po zrobieniu takowego obrazu płytki, struktura płytki mi działa, lecz sam film jest uszkodzony. Powstają potworne (nie wiem jak to nazwać) artefakty w postaci bad blocków. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.
Dziwne jest dla mnie to, że gdy zrobię sam film w postaci pliku o tych parametrach jest ok, a gdy już w formie płytki avchd jest zniszczony :/
Inne struktury typu DVD robi ok, ale wiadomo to już nie to.
Maszyne mam dość mocną, próbowałem z róznymi kodekami, nawet brałem dysk i podłączałem do innego komputera z innym systemem oraz kodekami i w dalszym ciągu mam artefkaty, raz mniej, raz więcej, ale są. Liczę że pomożecie mi rozwiązać ten problem.
 

smolnicki

New member
[Paulo 300)
Dziwne jest dla mnie to, że gdy zrobię sam film w postaci pliku o tych parametrach jest ok, a gdy już w formie płytki avchd jest zniszczony :/
Inne struktury typu DVD robi ok, ale wiadomo to już nie to.

Witam
Ja mam ten sam problem ale myślałem, że mój player na komputerze coś knoci. Widać AVCHD to jest jakiś inny format, bo pliki HD z podanymi rozdzielczościami
czyta poprawnie wiekszość odtwarzaczy, u mnie też. Może ktoś kto używa formatu AVCHD i napisze wyczerpująco jak ten format odczytać i czym.
Na marginesie ciekawy jestem jaki format zapisuje Twoja kamera? Czy MPEG-4 czy AVCHD?
 
Ostatnia edycja:

paulo300

New member
smolnicki napisał:
Na marginesie ciekawy jestem jaki format zapisuje Twoja kamera? Czy MPEG-4 czy AVCHD?

AVCHD, a kamerka to Canon HF10. Problem chyba nie leży po stronie odtwarzacza, próbowałem na różnych w komputerze i wypalałem płytkę avchd na dvd. Próbowałem na stacjonarnym BR LG. Wszystko działa jak należy, ale materiał z filmem jest zepsuty. Za cholery nie mogę rozkminić w czym jest problem. Biorać pod uwagę, że u Ciebie jest podobnie zaczynam podejrzewać że to wina Pinnacle'a i przy robieniu dysku AVCHD jest coś zwalone.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
paulo300 napisał:
AVCHD, a kamerka to Canon HF10. Problem chyba nie leży po stronie odtwarzacza, próbowałem na różnych w komputerze i wypalałem płytkę avchd na dvd. Próbowałem na stacjonarnym BR LG. Wszystko działa jak należy, ale materiał z filmem jest zepsuty. Za cholery nie mogę rozkminić w czym jest problem. Biorać pod uwagę, że u Ciebie jest podobnie zaczynam podejrzewać że to wina Pinnacle'a i przy robieniu dysku AVCHD jest coś zwalone.

Miałem też podobny problem z filmem z uroczystości rodzinnej.
Zrób tak jak ja
Najpierw wstaw te 4-6 klippów, do ktorych będzie skakało menu i dodaj menu.
Wypal płytę i sprawdż czy jest taki minifilm OK.
Jezeli Nie to zmień zestaw klipów, aż uzyskasz efekt satysfakcjonujący.

Teraz , tyle ile masz pozycji w menu, zrób tyle osobnych projektów.
Do kazdego z nich wrzuć właściwe klipy i osobno zrenderuj.
Masz teraz szkielet filmu i 4-6 odcinków, ktore wrzuć do szkieletu .
Tak zrenderowany powinien Ci działać bez artefaktów.

U mnie, a być moze takze u Ciebie rtenderowanie "gubiło" się na synchronizacji pomiedzy klipami.
Po wykonaniu porządnie zsynchronizowanych odcinków, efekty negatywne u mnie ustapiły.

Winne byłu niektore klipy( a właściwie kamere która je wytworzyła), które nie chciały się prawidłowo zsynchronizować.
Musiałem je wyrzucać, a jeden szczególnie cenny "obkroić z przodu i trochę z tyłu", na dramatyczna prośbę głównego(ych) aktorow.

Powodzenia i cierpliwosci w pracy zyczę.

Starsze kamery, z przed roku i wiecej, nie dokonca daja sobie radę.

Pamiętaj tylko że sztuczka polega na wykonaniu szkieletu z menu i odcinków, które wypalone, kazdy z osobna, odtwarzaja sie prawidłowo.

Jeżeli pojawią się zakłócenia, to sprawdź czy znikają po wywaleniu klipu na któryn się pokazują. Zwykle tak będzie.


Ciekawe jaka masz kamerę?,
:D jak widać, z tego pytania, jestem nieco ślepawy i ciapowaty
 
Ostatnia edycja:
Do góry