Dwa pomysły (i budżety) na zakup telewizora - do 3500 lub do 6000 za 55-58 cali

nacho66

Member
Byłem wczoraj ponownie w sklepie - ten Panas ex700 ma to szarpanie (chyba to określane jest jako 'judder') tak samo zauważalne jak na Philipsie 6561. Taki sam judder ma również Sony 8596. Mówie oczywiście o ustawieniach 'film' czyli bez jakichkolwiek upłynniaczy.

Porównując to do mojego 10-letniego Philipsa 42PFL7403 (o ile dobrze pamiętam oznaczenie), modele te zachowują się wyraźnie gorzej.

I stąd pytanie. Od 10ciu lat oglądam na tym moim philipsie ze wszystkimi ulepszaczami wyłączonymi. Ale czy istnieje (lub istniało w przeszłości) w telewizorach funkcja automatycznego 'skalowania' płynności z 24 klatek do 30? Obejrzałem sporo materiału na YT dotyczących właśnie juddera i mam wrażenie, przez porównanie wzrokowe (no bo innego nie jestem w stanie zorganizować :) ) że u mnie na tym philipsie wygląda to właśnie tak jakby filmy grały w tych kilku klatkach więcej.

Więc może to nie nowoczesne telewizory grają gorzej, tylko mój telewizor miał jakąś bazową obróbkę, która nie była dostępna w ustawieniach?

Dodam jeszce na koniec, że Samsung 7072, którego też wczoraj sprawdzałem, miał ów judder wyraźnie mniejszy od pozostałej trójki (dużo bliżej o ile nie tak samo jak mój dziesięciolatek). To samo stwierdził sprzedawca bo się zainteresował tematem i testował ze mną. Więc to nie mój wymysł :)
 
Ostatnia edycja:

nacho66

Member
Ok, sorki, że tworzę kolejnego posta ale chce go odseparować również aby pokazać 'historię' zgłębiania przeze mnie tematu :)

Czy tu przypadkiem nie chodzi o kwestie 50/60z i 100/120hz? Jeśli dobrze rozumiem (co w sumie jest logiczne z punktu widzenia matmy i fizyki), materiął ma najmniej artefaktów i 'szarpania' gdy są odgrywane na ekranach z odświeżaniem będącym wielokrotnością ilości klatek z jaką został ów materiał nagrany. Najlepiej zatem film 24fps grałby na ekranie 48, 72 lub 96hz. Niewiele gorzej na 50hz/100hz, dużo gorzej na 60/120hz. Zgadza się?

Mój domowy Philips ma odświeżanie 100hz. Deklarowane odświeżanie PUS6561 to 120, a panasa ex700 to 60hz. Być może dlatego właśnie filmy grają odrobinę płynniej na moim Philipsie

Pytanie zatem, które telewizory jakie w rzeczywistości mają odświeżanie bo z tego co widzę nawet recenzenci i testerzy traktują tą kwestię powierzchownie (widziałem te same telewizory określane jako 100 i 120hz przez różnych testerów).

Jeśli powyższe się zgadza, wynikało by z tego, że philipsy, panasy i sony mają matrycę kolejno 120, 60 i 120hz. Natomiast samsung, przynajmniej ten 7072, matrycę 100hz.

I jeśli wciąż powyższe się zgadza, nie szukam telewizora z dobrymi kolorami, kontrastem, sprawnym systemem smart czy typem matrycy (ips/va). W pierwszej kolejności szukam telewizora z faktyczną matrycą 50 lub 100hz

Co myślicie?

PS: Właśnie wykonałem test potwierdzający powyższe. Podłączyłem PC do telewizora. W panelu NVIDII można wymusić odświeżanie. Przy ustawieniu 60Hz filmy 'tną' bardziej niż przy 50hz. Teraz gdyby dało się ustawiać odświeżanie telewizora z pozycji jego własnych ustawień, nie byłoby problemu. Ale chyba w żadnym nie ma takiej możliwości. Co zostawia mnie z opcją zakupu tv z matrycą 50/100, nie 60/120 :/

PS2: Zastanawiam się czy może tu rolę jednak odgrywać źródło sygnału, czyli pliki mov/mpg4 z pendrive. W sklepach testowałem podłączając go pod USB w TV. W domu natomiast, ponieważ telewizor nie ma wejścia USB, podłączam pendrive pod USB w odtwarzaczu bluray. Czytam, że telewizory są w stanie rozpoznać częstotliwość materiału źródłowego i się dostosować. To możliwe, żeby nowy Philips, Panasonic i Sony nie potrafiły rozponać fps z tego typu plików (a Samsung jakimś cudem tak?). A być może mój bluray (też od samsunga notabene) potrafi i po przetworzeniu dopiero wysyła do telewizora, przez co obraz jest płynniejszy?

Jak widzicie gubie się totalnie w tym wszystkim.... chyba jakiś inny test potrzebuje, tylko jaki. Może będę musiał wziąć któryś tv do domu i ewentualnie oddać. Z blurayem i płytami do sklepu latać nie będę :)
 
Ostatnia edycja:

krzychooo

New member
Tak, dziś dotarł. W dziale Panasonica w temacie dotyczącym tego modelu opisała pokrótce pierwsze wrażenia. Jak masz jakieś konkretne pytania to pisz, postaram się odpowiedzieć.
 

nacho66

Member
Gratulacje!

Jak z jasnością tego Panasa. Dziś testowałem go ponownie, tym razem w 'kontrze' do Soniacza XE8596 i, co prawda to były warunki sklepowe, ale brakowało mi jasności. Sam suwak 'jasność' gdzieś tak od ustawienia 60 w górę raczej bezużyteczny (czarne zaczyna być szare)
 

krzychooo

New member
Pobawiłem się dziś trochę ustawieniami i z tego co zaobserwowałem na szybko to aby uzyskać jasnosc panelu nie ruszałem w ogóle jasności a regulowałem podświetleniem - pierwsza pozycja w menu obraz. W trybie dynamicznym podświetlenie i kontrast jest domyślnie na 100 i choć ja osobiście nie trawie obrazu ,, prawdziwe kino'', obraz jak dla mnie jest za mdły i wolę bardziej nasycone kolory, to w tym TV ustawienie dynamiczny wypala mi oczy. W Sony oglądałem w trybie żywy czyli odpowiedniku dynamicznego w Panasonicu i było Ok. Natomiast sama jasność powyżej 60 zmienia obraz ale staje on się coraz mniej kontrastowy. Na pewno to zauważysz. Ja ustawiłem podświetlenie na 90 i kontrast na 90 jasność na 60 ale to jak piszę takie ustawienie na szybko. Na pewno zauważalnie gorszy obraz jest na SD i słabym HD. Natomiast co jest niewątpliwym plusem to bardzo dobry kontrast, lepszy niż się spodziewałem, świetna czerń i całkowicie biała biel. Obraz nie zlewa tez czerni ale potrafi ukazać jej odcienie. No i ani smużenia, ani klatkowania, a co mnie najbardziej zaskoczyło efektu teatru nie zauważyłem nawet przy włączonych uplynniaczach. Uplynniacze moim zdaniem działają niezauważalnie.
Z tym ze wiesz jakbyś jest, każdy może różne szczegóły postrzegac inaczej wiec tak do końca moją opinią się nie sugeruj, szczególnie jeśli Twoje oko widzi zupełnie coś innego.
Ten TV moim zdaniem niezbyt lubi słabsze materiały, natomiast na dobrym 4K pokazuje pazur.
Spróbuj jeszcze go potestować pod kątem jasności tak jak pisałem regulując podświetleniem nie jasnością, oraz pooglądaj na włączonych w różnych trybach uplynniaczach jak i bez nich. To powinno dać Ci jakąś miarodajną ocenę.

Edit:
swoje ustawienia o których pisałem stosowałem w trybie użytkownika, nie prawdziwe kino. Dodatkowo temperaturę barw ustawiałem na zimny 1 lub zimny 2.
 
Ostatnia edycja:

nacho66

Member
Podświetlenie - 90, kontrast - 90 i jasność - 60, dokładnie tak ustawiłem w sklepie bo tak wyglądało najlepiej. Miałem jednak wrażenie, że może być troche za ciemno. Obok stał XE85, który oferuje więcej opcji ustawień (jasność, kontrast, gamma, poziom czerni) i udało mi się na nim ustawić zadowalający mnie obraz, jednocześnie jaśniejszy niż w Panasie.

Inna sprawa, że w sklepie wydawało mi się, że ex700 50 cali i 58 cali dawały inne rezultaty - ale to mogło być spowodowane akurat ustawieniem na sklepie, może na jeden padało mniej bezpośredniego światła - nie wiem.

Telewizor będzie stał w mocno naświetlonym pomieszczeniu, dodatkowo, będzie na 1/3 swojej powierzchni odbijał okno. Nie znaczy to oczywiście, że zamierzam seanse kinowe urządzać w środku dnia, bo to nawet nie jest w moim zwyczaju 'czasowym' ale trochę się tej jasności obawiam. Mój obecny Philips na IPS ma deklarowaną jasność 500 cd/m˛ przy czym z reguły miałem go ustawionego w proporcjach kontrast 90 i jasność 60. Nie wiem jak to się ma do jasności 250 w ex700 ale obawy mam.

Co do płynności - nie wiem czy to kwestia 'dostrzeżenia' czy definicji terminu 'teatr' ale na ustawieniu max IFC telewizor działa jak powinien - czyli teatr, że hej :) Nie da się tego nie dostrzec moim zdaniem więc albo to kwestia różnego naszego rozumowania określenia teatr albo masz walnięty egzemplarz ;) Albo, masz problem jaki odkryłem w Sony XE85 (wrócę do tego za chwilę). Ja się trzymałem ustawień 'wyłączony', gdzie ogólnie próbki trailerów zakodowanych do mp4 szarpały a 'minimalny' gdzie przypominało to bardziej płynność podstawową mojego domowego Philipsa. Tutaj nadmienie od razu, że Sony XE85 ma kwestie ustawień płynności lepiej ogarniętą (kombinacja 3ech ustawień, samo upłynnianie w 10-cio stopniowej skali, na której dopiero w połowie zaczynał się efekt teatru). I wracając do kwestii odkrytego problemu - testowy XE85 z jakiegoś powodu kompletnie nie aplikował efektu upłynniania do niektórych plików .mov i mp4. A do innych już tak. Nie wiem czemu i sprzedawca, który mi asystował też nie kumał

Jakość materiałów HD/4K. Tu mnie trochę zmartwiłeś. Ja materiałów 4K w zasadzie oglądać nie będę. Na co dzień oglądam NC+ i HBO GO, sporadycznie Netflixa, jeszcze rzadziej BluRay (zwykły, 1080p). Nie mam nawet łącza, żeby ogarnąć 4K (mieszkam poza miastem i niestety łapie się jedynie na niestabilne LTE lub 3G (zależnie od obciążenia) do max 20mb/s. Z recenzji jednak wynika, że te Panasy rzekomo dobry upscale sygnału robią, więc zastanawia mnie czy tak nie będzie z każdym modelem z tej półki. Z drugiej strony, trailery w 1080p z mp4 wyświetlał perfekcyjnie w kontekście rozdzielczości.

Podsumowując - nie wiem na ile będziesz mi jeszcze w stanie pomóc z jasnością ale to w zasadzie jedyne czego się w EX700 obawiam w tej chwili. Zostałem z 3ema kandydatami, każdy o 1 tyś droższy. XE700 (wszystko cacy ale obawiam się tej jasności), XE85 (wszystko cacy, ustawienia ekranu lepsze niż w XE700, ale w połączeniu z mniejszym rozmiarem, nie wiem czy warte dopłaty 1 tyś). Wreszczcie ex780, gdybym się zdecydował zaszaleć - łączy zalety xe700 (rozmiar) i XE85 (jasność) i podobno (bo nie idzie nigdzie tego modelu znaleźć do 'pomacania') większą ilość ustawień ekranu i płynności
 
Ostatnia edycja:

krzychooo

New member
Wczoraj odpisywałem będąc w pracy więc nie miałem możliwości sprawdzić na TV i pisałem z głowy czyli z niczego ;)
Teraz dokładnie u mnie jest tak:
ustawienia własne
podświetlenie 90
kontrast 90
jasnośc 0 - tutaj jest suwak lewo-prawo
kolor 61
odcień 0 - też suwak
ostrość 65
temp. barwowa zimny 2
to te podstawowe, reszta to
intensywne kolory - włączony
sterowanie adapt. podśw. - pośrednie
czujnik otoczenia - wyłączony
redukcja szumów - auto
redukcja MPEG - auto
korekcja rozdzielczości - auto
DRR - włączony
IFC - minimum
Odświerzanie Clear Motion - wyłączony
dalej w zaawansowanych
kontrola kontrastu - auto
gama kolorów - auto
gammą, balansem bieli i całą resztą się nie bawiłem jeszcze
Sprawdzałem jeszcze raz ustawienia IFC i nawet na maximum efektu teatru nie zauważam. Albo może inaczej: różnica jest, ale nie nazwałbym jej teatrem. Na moim poprzednim Sony na upłynniaczu na max był ten efekt o wiele mocniejszy, nie dało się według mnie tego oglądać a do tego porównuję. Ale dla Ciebie ustawienie na pośredni już może powodować dyskomfort i ja to doskonale rozumiem.

Jeśli masz nasłonecznione pomieszczenie i dodatkowo będzie się odbijało okno to może być nieciekawie choćby ze względu na błyszczącą matrycę. Ja tego problemu jestem niejako pozbawiony, u mnie okna są za TV.
Wracając jeszcze do ustawień w Panasonicu to też jest ich sporo w zaawansowanych, też jest możliwość ustawienia i balansu bieli, i poszczególnych kolorów, ich temperatury, odcieni etc. Moja wiedza jest zbyt mała aby to ogarnąć więc pozostaje albo zdać sie na ustwienia fabryczne, albo z sieci, albo reulować sobie do uzyskania zadowalającego efektu - na szczęście zawsze można je zresetować jak się juz za dużo namiesza.

Wiesz, ja również kupowałem TV dla oglądania TV w szczególności. O materiałach 4K pisałem w kontekście jak on sobie radzi. Mnie co prawda łącze nie ogranicza bo mam z kablówki 100Mb ale i tak nie wiem czemu idzie mi 150Mb więc żadnych problemów z płynnością materiałów na YT czy Netflixie nie mam. Z tym że na Netflixie i tak pokazuje mi że idzie tylko 15Mb, ale idzie absolutnie płynnie.

Powiem Ci tak: jeśli chodzi o kablówkę, materiały SD i HD to obraz generowany przez mojego starego Sony był dla mnie ostrzejszy i lepszy niż na Panasie. Muszę się nim jeszcze pobawić, poustawiać, choć nie wiem czy uda się przeskoczyć niedomagania w kwestii sygnału ustawieniami telewizora.
Myślę również że Sony byłby w Twoim przypadku lepszym wyborem. W moim być może również, jednak ten 1000zł różnicy też piechotą nie chodzi. No i Android. Mnie nadal nie przekonuje w TV. Box jak się zacznie krzaczyć odłączasz i po problemie. W TV już nie masz wyboru. A cokolwiek, ktokolwiek by mówił i jak nie zachwalał prawda jest taka, że każdy Android to zbieracz śmieci i po pewnym, krótszym lub dłuższym czasie się zamulać będzie. Nawet ten czysty bez nakładek. Chyba że by na takim czystym nic nie instalować. Tylko po co wtedy system bez aplikacji.
Tymi 3 calami więcej w Panasie się raczej bym nie sugerował. Jeśli byłby to wybór pomiędzy 55 a 65 to owszem, różnica jest znaczna, jednak pomiędzy 55 a 58 moim zdaniem nieistotna, przynajmniej nie na tyle aby dla tych 3 cali więcej iść na jakieś kompromisy.

A może pójdź zupełnie inną drogą i potestuj dokładnie Oleda? Lg A7 jest Full Hd więc powinien się lepiej sprawdzać w wyświetlaniu materiałów SD i HD, kontrast w nim jest bajeczny, jednak jasność nie wiem czy będzie dla Ciebie zadowalająca. Ale pochylić się nad nim zdecydowanie warto moim zdaniem. Może akurat dla Ciebie będzie to strzał w dziesiątkę.
Po Twoich rozterkach jeśli jednak Oleda skreślasz, chyba bardziej byłbym za wyborem Sony jeśli ten 1000 nie robi większej różnicy.
A na pewno zamawiałbym przez net z dostawą do domu, zawsze masz wtedy możliwość zwrotu, bo w sklepie jakbyś nie sprawdzał i ile godzin nie spędził to zawsze będą to inne warunki. Zresztą, ja sam jeszcze nie wiem czy panasonic u mnie zostanie, czy może wymienię na coś innego? Mam te 30 dni na decyzję więc niech zabawa trwa ;)

Jestem bardzo ciekaw którą drogą pójdziesz i co zakupisz. Najważniejsze abyś później był z zakupu zadowolony. Trzymam kciuki i naprawdę życzę udanego wyboru i dużo radości z nowego nabytku.
 

nacho66

Member
A możesz napisać czemu uważasz, że Sony byłby dla mnie lepszy? Wnioskujesz po tym co sam pisałem o mnogości ustawień? Czy jednak dostrzegasz u siebie ograniczenie jasności ekranu Panasa?

Te 3 cale niby nie robią różnicy ale siłą rzeczy do nich właśnie bardziej mnie ciągnie. Początkowo byłem przekonany, że wezmę TV 65 cali dopiero bliższe zapoznanie się z ofertą pokazało, że nie mam na to budżetu, o ile chce sięgnąć po sprzęt ze średniej półki.

Od czasu poprzedniego posta poszukałem w necie recenzji video Panasa, żeby opcje jeszce raz zobaczyć i okazało się, że w zaawansowanych jest 'gamma' - musze wrócić do sklepu sprawdzić bo w czasie zabawy XE85 bawiłem się gammą i jej ustawienie miało końcowy wpływ na obraz, który mi się podobał.

Szczerze mówiąc trochę szkoda mi od razu dokładać tysiaka do Soniacza bez sprawdzenia Panasa w warunkach domowych. A nóż będzie dobrze i dostanę wszystko na czym mi zależy za jednak niższą cenę.

Zresztą, im dłużej myślę o Soniaczu tym więcej sensu nabiera pójście 'pełną gębą' w ex780. Szczerze mówiąc jakiś czas temu zdecydowałem nie przekraczać tych 4 tyś za TV. Więc jeśli miałbym i tak już przekroczyć to w sumie bez różnicy czy TV będzie kosztował 4,500 czy 5,600.... Kwestia rozciągnięcia okresu ratalnego.

Pomysł z OLED FHD odpada :D Raz, że nie chcę 3ciego dziecka, którym trzeba się opiekować (OLED), a dwa, jednak TV jest na kilka lat, tymbardziej jeśli to byłby Panas (OS raczej dłużej pożyje od Androida), i liczę na to, że w ciągu tych najbliższych lat dostęp do 4K się, z grubsza mówiąc, poprawi.
 

krzychooo

New member
Wnioskuję po tym co opisujesz oraz biorąc pod uwagę czyste dane techniczne porównywanych TV. Sony ma wyższą jasność panelu, lepiej zestopniowany upłynniacz, 120Hz matrycę a więc czysto teoretycznie powinien generować lepszy obraz. Pytanie tylko czy 1000zł lepszy ;)
Jeśli Tobie obraz na Sony bardziej odpowiada to nie ma po prostu co zaklinać rzeczywistości.

Panasonic ma naprawdę masę ustawień, przejrzyj materiały o kalibracji modelu dx700, w modelu ex700 menu i możliwości ustawień jest tyle samo:
https://www.youtube.com/watch?v=CM8wZfdKEFQ&t=55s
Tak więc na pewno jeśli chodzi o mnogość ustawień obrazu nie powinien znacząco odbiegać od konkurencji. Jednak z drugiej strony wszelkie ustawienia na nic się nie zdadzą jeśli sama jasność panelu nie będzie dla Ciebie wystarczająca.
Jak wiesz mnie również zależało na białej bieli i na jasności. Pisałem o tym. Jak i o tym że patrząc na suche dane techniczne nigdy nie powinienem się nawet zainteresować Panasem. Za to Sharp którego rozważałem miał jasnośc według danych na poziomie 550cd. I co z tego? Ano to że Sharp jednak odpadł a Panasonic u mnie stoi, przynajmniej na razie ;) Tak więc same dane techniczne niestety przy bezpośredniej konfrontacji niewiele dają.
Ja się za to zastanawiam jak zagrałby ten Sony u mnie w domu, na mojej kablówce, bezpośrednio stawiając go obok Panasa. Nie chcę teoretyzować ale czy nie byłoby przypadkiem tak że również i Sony nie przeskoczył by niedoskonałości sygnału z kablówki i wcale lepszego obrazu by nie wyświetlił? Tego bym się mógł dowiedzieć tylko stawiając jeden obok drugiego.
Jeśli pytasz mnie o jasność to nie, nie jest dla mnie za mała. Samą jasność da się ustawić tak aby była dobra. Jak pisałem w trybie dynamicznym nawet zbyt mocna. I biel jest bielutka. I czerń naprawdę czarna. I kontrast jest bardzo dobry. Pod tym względem nie mogę mieć zastrzeżeń.
Oglądałem dziś na Netflixie ,,Bright " i nawet udało się zobaczyć ten osławiony efekt HDR. Powiem szczerze że tyłka mi nie urwało, ale był zauważalny. Pewnie na takim sony xe9305 byłoby to zupełnie inne doznanie.
Sam nie wiem co mógłbym Ci doradzić. Z jednej strony nie chcę zachwalać swojego zakupu i przedstawiać mojego wyboru jako tego jedynie słusznego. Staram się pisać jak jest, nie umniejszając jego wad ani nie piać z zachwytu nad zaletami. Nie jest to na pewno ideał. Czy Sony byłby lepszy? Najzwyczajniej w świecie nie wiem. Sugeruję się tylko tym co sam opisujesz, ale jeśli Tobie obraz na nim bardziej odpowiada to serio, nie zaklinaj rzeczywistości i nie staraj się dostrzec w Panasonicu tego czego nie będzie w stanie zaoferować.
Z drugiej strony jeśli rozważasz ex780 to też wypadałoby porównać z Sony xe9005. Albo i 9305. Te modele też mogą go zdetronizować, i podejrzewam że jeśli chodzi o HDR to z łatwością to uczynią.
Wybór nie jest łatwy i ja Cię doskonale rozumiem. Poza tym wiedz że jak już go dokonasz i ustawisz w domu nowy nabytek, też dostrzeżesz mankamenty i będziesz się zastanawiał czy nie dokonać wymiany ;) Bo może na tym drugim, innym, będzie pod pewnymi względami lepiej. Albo zadasz sobie pytanie czy naprawdę warto było dopłacać? A jak wybierzesz jednak ten tańszy model pytanie będzie odwrotne: czy nie warto było dołożyć? Coż, dylematy szarego człowieka. Gdyby finanse nie stanowiły problemu pewnie obaj byśmy mieli w domu najwyższe modele danej marki i byśmy nie gdybali bo i po co skoro wyżej już nic nie ma? :mrgreen: A tak pozostaje bić się z myślami.
Jedyna rozsądna rada z mojej strony jest ta o zakupie przez internet. Abyś miał możliwość zwrotu. Cokolwiek nie wybierzesz.

Edit:
zauważyłem że zapytałeś o ex600 podczas gdy pisałem swój post. Odpowiem bo jak wiesz mocno siedział mi on w głowie. On ma niższą jasność od 700-ki. I nie ma szerokiej palety barw. Obraz generuje gorszy. Porównywałem je bezpośrednio, na tych samych ustawieniach i materiałach. Cechy które budzą Twoje wątpliwości w 700-ce będą bardziej zauważalne w 600-ce. Weź też pod uwagę że i większy rozmiar bardziej uwypukli niedoskonałości obrazu.
Może choć tu CI trochę pomogę i rozwieję wątpliwości ;)
 
Ostatnia edycja:

nacho66

Member
Wnioskuję po tym co opisujesz oraz biorąc pod uwagę czyste dane techniczne porównywanych TV. Sony ma wyższą jasność panelu, lepiej zestopniowany upłynniacz, 120Hz matrycę a więc czysto teoretycznie powinien generować lepszy obraz. Pytanie tylko czy 1000zł lepszy ;)
Jeśli Tobie obraz na Sony bardziej odpowiada to nie ma po prostu co zaklinać rzeczywistości.

Panasonic ma naprawdę masę ustawień, przejrzyj materiały o kalibracji modelu dx700, w modelu ex700 menu i możliwości ustawień jest tyle samo:
https://www.youtube.com/watch?v=CM8wZfdKEFQ&t=55s
Tak więc na pewno jeśli chodzi o mnogość ustawień obrazu nie powinien znacząco odbiegać od konkurencji. Jednak z drugiej strony wszelkie ustawienia na nic się nie zdadzą jeśli sama jasność panelu nie będzie dla Ciebie wystarczająca.
Jak wiesz mnie również zależało na białej bieli i na jasności. Pisałem o tym. Jak i o tym że patrząc na suche dane techniczne nigdy nie powinienem się nawet zainteresować Panasem. Za to Sharp którego rozważałem miał jasnośc według danych na poziomie 550cd. I co z tego? Ano to że Sharp jednak odpadł a Panasonic u mnie stoi, przynajmniej na razie ;) Tak więc same dane techniczne niestety przy bezpośredniej konfrontacji niewiele dają.
Ja się za to zastanawiam jak zagrałby ten Sony u mnie w domu, na mojej kablówce, bezpośrednio stawiając go obok Panasa. Nie chcę teoretyzować ale czy nie byłoby przypadkiem tak że również i Sony nie przeskoczył by niedoskonałości sygnału z kablówki i wcale lepszego obrazu by nie wyświetlił? Tego bym się mógł dowiedzieć tylko stawiając jeden obok drugiego.
Jeśli pytasz mnie o jasność to nie, nie jest dla mnie za mała. Samą jasność da się ustawić tak aby była dobra. Jak pisałem w trybie dynamicznym nawet zbyt mocna. I biel jest bielutka. I czerń naprawdę czarna. I kontrast jest bardzo dobry. Pod tym względem nie mogę mieć zastrzeżeń.
Oglądałem dziś na Netflixie ,,Bright " i nawet udało się zobaczyć ten osławiony efekt HDR. Powiem szczerze że tyłka mi nie urwało, ale był zauważalny. Pewnie na takim sony xe9305 byłoby to zupełnie inne doznanie.
Sam nie wiem co mógłbym Ci doradzić. Z jednej strony nie chcę zachwalać swojego zakupu i przedstawiać mojego wyboru jako tego jedynie słusznego. Staram się pisać jak jest, nie umniejszając jego wad ani nie piać z zachwytu nad zaletami. Nie jest to na pewno ideał. Czy Sony byłby lepszy? Najzwyczajniej w świecie nie wiem. Sugeruję się tylko tym co sam opisujesz, ale jeśli Tobie obraz na nim bardziej odpowiada to serio, nie zaklinaj rzeczywistości i nie staraj się dostrzec w Panasonicu tego czego nie będzie w stanie zaoferować.
Z drugiej strony jeśli rozważasz ex780 to też wypadałoby porównać z Sony xe9005. Albo i 9305. Te modele też mogą go zdetronizować, i podejrzewam że jeśli chodzi o HDR to z łatwością to uczynią.
Wybór nie jest łatwy i ja Cię doskonale rozumiem. Poza tym wiedz że jak już go dokonasz i ustawisz w domu nowy nabytek, też dostrzeżesz mankamenty i będziesz się zastanawiał czy nie dokonać wymiany ;) Bo może na tym drugim, innym, będzie pod pewnymi względami lepiej. Albo zadasz sobie pytanie czy naprawdę warto było dopłacać? A jak wybierzesz jednak ten tańszy model pytanie będzie odwrotne: czy nie warto było dołożyć? Coż, dylematy szarego człowieka. Gdyby finanse nie stanowiły problemu pewnie obaj byśmy mieli w domu najwyższe modele danej marki i byśmy nie gdybali bo i po co skoro wyżej już nic nie ma? :mrgreen: A tak pozostaje bić się z myślami.
Jedyna rozsądna rada z mojej strony jest ta o zakupie przez internet. Abyś miał możliwość zwrotu. Cokolwiek nie wybierzesz.

Edit:
zauważyłem że zapytałeś o ex600 podczas gdy pisałem swój post. Odpowiem bo jak wiesz mocno siedział mi on w głowie. On ma niższą jasność od 700-ki. I nie ma szerokiej palety barw. Obraz generuje gorszy. Porównywałem je bezpośrednio, na tych samych ustawieniach i materiałach. Cechy które budzą Twoje wątpliwości w 700-ce będą bardziej zauważalne w 600-ce. Weź też pod uwagę że i większy rozmiar bardziej uwypukli niedoskonałości obrazu.
Może choć tu CI trochę pomogę i rozwieję wątpliwości ;)

Dzięki, doceniam fakt, że tak szczegółowo odpowiadasz i próbujesz doradzić.

Jutro podejme jakąś decyzję :) Wydaje mi się, że 'zacznę' od ex700 i zobaczymy. Być może od razu na nim 'skończe' poszukiwania.

a Philips z ambilightem i 120 hz?
Jak ceny OLEDów spadną, technologia spowszechnieje, będziemy wiedzieć więcej o ich 'wypalaniu' a Philips ogarnie swoje problemy techniczne i z serwisowaniem, to za 4-5 lat OLED Philipsa z Ambilight będzie dla mnie poważnym kandydatem. Na dzień dzisiejszy nie ma Philipsa, który generowałby lepszy obraz od ex700, xe8596 lub, z wyższej półki, ex780 i xe9005.

Ambilight fajny bajer i bardzo bym chciał wypróbować ale nie na sprzęcie za 3-4 tysiące. Jak mnie najdzie to zacznę od AmbiBoxa.

Pytanie mam odnośnie ewentualnego zwrotu. Wyobrażam sobie, że przy zwrocie do sklepu online, pakuję telewizor do pudła, wołam kuriera dowolnego i płacę. Tak po prostu. Zgadza się? Ile kosztuje taka przesyłka z telewizorem?
 
Ostatnia edycja:

krzychooo

New member
To zalezy gdzie kupujesz. Saturn i Media Markt dają 30 dni na zwrot niezależnie czy kupisz w sklepie czy przez internet. Jednakże kupując przez internet nie możesz zwrócić w sklepie stacjonarnym, musisz odesłać - tak mi odpowiedzieli.
W Euro jeśli masz u niech konto też masz 30 dni na zwrot niezależnie gdzie zakupisz. Dodatkowo możesz zamówić przez internet do domu, a zwrotu dokonać w dowolnym sklepie stacjonarnym. Mogą też od Ciebie z domu odebrać TV z tym że w tym wypadku żądają opłaty, nie pamiętam dokładnie ale coś ok. 60zł.
Nie wiem jak jest w innych sklepach, należałoby zapytać przed zakupem jak podchodzą do tematu zwrotów.
Jeśli chcesz zwrócić możesz tak jak piszesz również zamówić dowolnego kuriera i odesłać. Ustawowo masz 14 dni na wysłanie do sklepu dokumentu o zwrocie, i następnie 14 dni na dostarczenie produktu.
 

nacho66

Member
Zarezerwowałem 58ex703 z dodatkową 'nocną promocją' - wiadomo chyba gdzie ;)

Jutro podjadę dopełnić formalności. Niech się dzieje co ma się dziać
 

krzychooo

New member
Bierz na raty, pierwszą za Ciebie zapłacą a resztę możesz spłacić jednorazowo. Zawsze to prawie 2 stówki w kieszeni.
Rozumiem że masz u nich konto. Bo jeśli nie to jak zarezerwowałes z odbiorem w sklepie to traktują to jako zakup stacjonarny i nie przyjmują zwrotów. Zwracam uwagę abyś później nie miał kłopotów.
Jeśli nie masz u nich konta to zamów do domu a raty załatw przez internet, trwa to kilka minut i decyzja jest praktycznie od ręki. No i nikt Ci ubezpieczeń na siłe nie wciska. A tamten zakup po prostu anuluj.
 
Do góry