Doradzenie w sprawie projektora do mieszkania

dlugigl

New member
Hej :).

Jestem w trakcie wykańczania mieszkania, planuję zamontować sobie ekran i projektor. Nasuwa mi się w związku z tym kilka pytań. Mieszkanie będzie wyglądać tak jak na załączonym obrazku [jpg]https://dl.dropboxusercontent.com/u/1815919/projektor.jpg[/jpg]). Pokój ma około 31 metrów, długość pokoju to około 5,30 metra, a powiedzmy, ze do wykorzystania na ekran mialbym niecale 3 metry. Jaka jest najlepsza wielkość ekranu do takiego pomieszczenia, do standardowego domowego użytku, oglądania filmów, grania na konsolach? W jakiej odległości od ekranu powinien być zamontowany ten projektor, żeby móc wykorzystać całą wielkość ekranu? Totalnie nie znam się na projektorach, jaki sprzęt byłby odpowiedni do grania na konsolach, TV, fajnie by było gdyby miał funkcję 3D. Powiedzmy, że byłby to sprzęt kosztujący w granicach 3-4 tysięcy. Pewnie da się coś rozsądnego kupić w takiej cenie? Projektory są HD, prawda? :) W jaki sposób podłącza się np kablówkę do takiego projektora - czy jest tam jakieś wejście na antenę, czy są jakieś inne magiczne sposoby? Kabelki poprowadziłbym sobie w suficie i zastanawiam się, jakie by mi były potrzebne - pewnie HDMI. Planuję też kino domowe, czy to jest tak, że mam amplituner, chciałbym sobie obejrzeć film na blu-ray albo puścić go z laptopa i np wkładam płytę z filmem do DVD podlaczone do amplituner albo podłączam laptopa pod amplituner i on wysyła sygnał do projektora i kina domowego - czy tak to nie działa? ;) Czy trzeba się jakoś bezpośrednio podłączać pod projektor? Jaki ekran sprawdzi się najlepiej do domowego użytku? Oglądałem sobie różne w internecie, ale jest ich bardzo dużo i mają duży rozstrzał cenowy. Chciałbym, żeby ekran był wpuszczony w sufit i elektryczny. Jaki byłby dobry, najlepszy stosunek jakości do ceny? ;) Za wszelkie porady byłbym bardzo wdzięczny :).
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1. Kazdy projektor ma inny zakres zoomu, jasnosci, itp i nie ma jednej standartowej odleglosci. Dlatego umiejscowienia kabli dokonuje sie po zakupie projektora lub chociaz po podjeciu decycji nt modelu i przestudiowania kalkularotów tylko nie tych dostepnych na stornach producentów
Projector Calculator
Projection Calculator Pro - Projector to Screen Distance
2. Co do wielkosci ekranu i odleglosci ogladania to tak na prawde kwestia gustu. Są zasady, ale i tak jeden oglada 100 cali z 1 metra, a drugi 80 cali z 5 metrow. U mnie jest ok. 100 cali i do 3 metrow oczy. Jest OK.
3. Kablowki nie podlacza sie do projektora, nie mają wejsc antenowych, a przy najmniej ja takich nie znam. Dekoder satelitarny juz podłączysz. Projektor traktuj tylko jako monitor, jako wysjcie obrazu.
4. Projektroy sa Full HD, HD Ready, oraz nizsze. Szukaj wyłacznie tych do kina. Najlepiej tylko Full HD, ale za 3-4 tys z 3D takiego nie kupisz.
5. z kinem i amplitunerem jest dokladnie jak napisales. Jesli chcess tez czasem nie korzystac z projektora, a z telewizora, szukaj amplitunera z dwoma wyjscimi HDMI, inaczej czeka cie przepinanie kabli.
6. w suficie dzis tak na prawde wystrczy dobry dlugi HDMI, a najlepiej dwa w razie awarii, oraz zasilanie. Ja zakladalem 2 lata temu to mialem jeszcze stos innych, dzis juz raczej nie potrzebnych.
7. Ekrany elektryczny to wydatek ok. 2 tys. Ekran rowniez dobiera sie do jasnosci projektora oraz warunkow pomieszczenia.
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ kszysztofradio

Ad.4) Za 3000-4000 zł bez problemu można kupić projektor Full HD 1080p 3D!!!
Przykłady:
- BenQ W1070 ............~3150 zł,
- Optoma HD131X........~3300 zł.
Oba modele całkiem udane i wysoko oceniane właśnie za obraz 3D. Trzeba tylko dodać kilkaset złotych na okulary migawkowe 3D, niestety producenci nie dodają ich w standardzie.

Pozdrawiam.
 

dlugigl

New member
Czyli ten Benq byłby dla mnie dobrym projektorem, do użytku, który napisałem wcześniej? ;) Jaki ekran jest potrzebny do takiego projektora? Biały, szary? 100 cali, czyli 221/125mm? Tak jak napisales, pewnie kwestia indywidualna, ale sadzisz, ze jest sens kupować coś większego do takiego pomieszczenia jak moje?

Odnosnie kabelkow HDMI, jakie warto zakupić? Na allegro sa jakies np prolink, chyba juz w miare OK? Nie chce kupować najgorszej chińszczyzny, ale też jakoś mocno przepłacać też wydaje mi się bez sensu, różnice są zauważalne?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mam do projektora 2x 10m Prolink Futura i jest super.
Wielkosc pomieszczenia nie za bardzo ma tu wpływ na wielkosc ekranu. Zalezy jak daleko bedziesz siedziec od niego. Czy planujesz po bokach ustawic kolumny, też wez to pod uwagę.
Biały vs Szary to tez sprawa bardziej przystosowania pomieszczenia do projekcji, czy masz duzo jasnych powierzchni, sufit, czy raczej calkowicie zaciemniony, czy ogladasz w dzien, czy raczej wieczorem. Posluż sie tymi kalkulatorami, wybierz ten model, wyskoczy Ci wszystko, odleglosc, przekątna, zoom, nawet mozesz bawic się gainem, czyli szary, bialy.
 

dlugigl

New member
Planuje ustawic kolumny po bokach. Ściana za rzutnikiem będzie biała, raczej będę korzystał w nocy/ po ciemku niż w ciągu dnia.

Chyba też się na tę futurę skuszę.

Pokombinuje z tymi kalkulatorami, chociaż szczerze mówiąc średnio "jarzę" o co w nich chodzi o0`.

Chyba trzeba też się przejechać do jakiegoś salonu audio-video po porady :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Do salonu warto, ale niekoniecznie po porady, ale by zobaczyć roznice miedzy projektorami. Z prezentacją projektorow nie jest tak łatwo jak w przypadku kolumn.

Te kalkulatory są bardzo proste i pomocne. Ten drugi jest bardziej przejrzysty. Najpierw wybierasz markę, potem model a następnie dostajesz szereg suwaków i ustawien, ustawiasz 16:9, na każdym suwaku masz kolorowe obszary. Optymalny jest zielony , wszystkie poza nie sa zalecane. Jesli podasz np. ze chcesz ekran o przekątnej 100 cali, to wyskoczy zalecana odleglosc montażu. Pamietaj o jednostkach (cale, cm, metry) Możesz jeszcze sprawdzić akres zoomu. Wplywając na jedną zmienna, zobacz jak zmienia się inna cecha.
Wpisalem Twój założony model, dla 100 cali przekątnej zalca 3,3 metra od obiektywu oraz gain jak najniższy, czyli raczej szary, przy wylączonym zoomie i ledwo mieścisz się w optymalnym zakresie.
 
Ostatnia edycja:

woody_alen

New member
mam podobny problem i widze ze padły 2 modele
- BenQ W1070 ............~3150 zł,
- Optoma HD131X........~3300 zł.

jak byście mieli kupić któryś z nich to który byście kupili ?
 

dlugigl

New member
Hmm, mnie na tej stronce wyskakuje "zielony zakres" rzutu miedzy 4,5 a 3,5 metra, a dla ekranu 100 cali odległość rzucania 2,9 metra, ale jest to już w czerwonym pasku. I "zielona" wielkośc ekranu to dla tego projektora między 160 a 120 cali według tej strony. Projektor BenQ W1070, 16:9, w metrach/calach. Coś źle patrzę? ;)
 

dlugigl

New member
Wyskakiwało mi inaczej, bo miałem ustawiony zoom 1,15 i inny screen gain. Im niższy gain, tym ekran bardziej szary - o to chodzi? Do pomieszczenia w jasnych barwach i korzystania raczej w nocy albo zasłoniętych zasłonach raczej szary ekran?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ostatnia edycja:

dlugigl

New member
A jaki polecilibyście ekran do zabudowy? Widzę, że są Adeo, Kauber. Któryś ma jakąś przewagę? I też ceny tych ekranów są dość wysokie, są jakieś wersje bardziej "budżetowe"? ;)

Z Kauber Matt White Plus byłby dobrym ekranem? Bo jest jakis tez Matt White Focus, ale on jest prawie 2 razy drozszy, jest on "bardziej szara"? ;) Z tego co się konsultowałem w jednym sklepie, to ten szary jest lepszy do 3D - ale pewnie korzystał z tego bardzo okazjonalnie, to chyba nie ma sensu płacić sporo więcej? Ekran do filmów i grania na konsolach ;).

Zastanawiałem się też nad opcją zrobienia w suficie wnęki i zamontowania zwykłego ekranu na suficie i zrobienia zabudowy, ale nie wiem jak by się to sprawdziło, robił ktoś tak? ;)
 

dlugigl

New member
Poprzeglądałem forum, ale nadal nie wiem jaki powinienem wybrać ekran. Czytałem, że ekran powinno się dobrać do projektora a nie na odwrót, jednak nie mam go jeszcze wybranego, a ekran wypadałoby zakupić bo ekipa jest w mieszkaniu i dobrze by go było już powoli zamontować.

Ekran z gain 0.8 to ekran szary, prawda? Szary poprawia czerń?

W jednym sklepie polecono mi ekran z Kauber Matt White Plus, gain 1.0. Czy taki ekran jest wyborem "uniwersalnym"?
Ekran będzie znajdował się przed białą ścianą zrobioną z białej cegły. Kolorystyka mieszkania jest generalnie w jasnych barwach, biel, trochę szarości. Jest ono raczej dobrze oświetlone, mam zamiar zasuwać rolety/ zasłony do korzystania z projektora, pewnie jest to niezbędne, żeby coś było widać ;). Mam zamiar oglądać filmy głownie 2D, grać na konsolach i czasami TV. Okazjonalnie też pewnie 3D, ale jednak głównie 2D.
Wiem, że te pytania powtarzają się pewnie w kółko, ale co byście doradzili, bo już sam nie wiem czy ten szary 0.8 czy może biały 1.0 :(.

Projektor też pewnie wypadałoby obejrzeć samemu i ocenić co się podoba, ale nie mam niestety takiej możliwości, w Łodiz nie ma żadnego sklepu. Chyba, że może przejadę się na wycieczkę do Warszawy, ale nie wiem jak to wygląda z demonstracjami. Kiedyś byłem u znajomego, który miał jakiś tam zwykły projektor i oglądaliśmy film na pewnie jeszcze zwyklejszym rozstawianym ekranie, projektor nie był chyba nawet HD i sprawiło to na mnie bardzo dobre wrażenie. Mój "projektorowy" budżet wynosi około 4 tysięcy.

Ten BenQ W1070 albo Optoma HD131x to dobre wybory? Tej Optomy np mi w ogóle strona projectorcalculator nie pokazuje, chyba, że jest tam jakoś inaczej nazwana o0`. W jednym ze sklepów, do których dzwoniłem polecono mi Epson Th3200. Jest to projektor LCD, są one lepsze od tych DLP, które wymieniłem wcześniej? Czy może w ogóle coś innego jest "godniejsze polecenia" w tej klasie cenowej? Ten Lens Shift to opcja ustawiania soczewki, żeby rzucała obraz w odpowiednie miejsce? Te projektory to chyba mają, z tego co czytałem, przydatna funkcjonalność?

Jaki uchwyt byście polecili do takiego projektora? Mam opuszczony sufit o 15 cm, więc musi być on chyba z przedłużonym ramieniem. Widziałem jakieś na allegro po około 100 zł, ale widziałem też w sklepie za 400. Czy jest między nimi jakaś różnica, czy płaci się za "markę"?
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Jesli mieszkanie masz w jasnych kolorach, to zdecydowanie ekran szary z gain 0.8. Ograniczysz troche w ten sposob swiatlo rozproszone - pomieszczenie bedzie ci mniej swiecic, a co za tym idzie poprawi sie poziom czerni itd..
 

dlugigl

New member
Hej ho, zdecydowałem się wstępnie na Epsona TW3200 - tylko z tego co widzę, to już dość stary projektor, czy mimo wszystko warto go brać? Czy może powstał jakiś jego następca? Z tego co widziałem w internecie, to opinie o nim są całkiem dobre :).

Dobrałem do niego ekran 235 cm szerokości, Avers Contour, chyb Matt Grey, chociaż waham się jeszcze nad Matt White, ale chyba ten szary będzie dobrym wyborem. Taka wielkość ekranu jest OK dla takiego projektora?

Czy to udany zestaw, czy niekoniecznie? Czy w tej cenie coś ciekawszego można znaleźć. Bo w sumie to projektor z 2010 roku, moze przez te 3 lata nastąpił postęp i są ciekawsze sprzęty...
 

lazyboy2011

New member
Z czystym sercem mogę polecić zakup projektora Optoma pk320 lub Vivitek Qumi Q5. Oba małe i świetne do warunków domowych. Kompaktowa wielkość i żywotność (co dla mnie było istotne przy częstotliwości oglądania) przede wszystkim 30000tyś godzin. Sprawdzone przeze mnie w odległości około 3m dla projektora Vivitek i 4m dla projektora Optoma. Oba z powodzeniem wyświetlają mi obraz wielkości 2m na 2m na imitacji ekranu w postaci białej rolety z Ikei zamontowanej pod sufitem :) Vivitek ma większą moc oczywiście, cena idzie za tym, jednocześnie lepsza rozdzielczość ale i o wiele głośniejszy od Optomy. Vivitek ma możliwość także podłączenia karty wifi i surfowania po stronach www, obsługuje także DLNA jest 3D ready czego jeszcze nie testowałem :) Optoma jest bardziej "okrojona" ale ma coś w sobie oczywiście - jest bardzo drobna i cicha ma wbudowaną baterię która pozwoli na obejrzenie jednego filmu w trybie ekonomicznym, warto wspomnieć że ten model optomy zdobył już liczne nagrody w klasie projektorów pico. Jeśli potrzebne by były inne informacje w zakresie tych dwóch modeli to chętnie udzielę lub odsyłam do opisów i licznych testów na stronach. (Do linków trzeba dodać www, niestety ograniczenie spamowe zablokowało pełne wpisy, albo stety dla spamerów :)

Optoma:
justprojectors.com.au/optpk320.htm

Vivitek Qumi Q5
hdtv.com.pl/forum/newsy/87407-niezwykle-maly-vivitek-qumi-projektor-ktory-potrafi-olsnic.html
 
Ostatnia edycja:
Do góry