Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

Projektory, ekrany do projekcji...Wszystko związane z projektorami etc.

Wróć HDforum > Video > Projektory, ekrany do projekcji... > Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty
Odpowiedz

Wspiera forum

Meldunek: May 2008

15-02-2009, 19:17
Domyślnie Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

Mamy wątek o ekranach, mamy też wątek o ekranach Optomy. Po co następny? Ano dlatego, że nie mamy nic o ekranach D.I.Y. ...

Proponuję zamieszczanie tu swoich wrażeń z projekcji na różnych "kombinowanych" powierzchniach, jak i na całkiem poważnie wykonanych ekranach "Adam Słodowy proponuje".

Co do tych pierwszych, jeszcze lepiej będzie opisać porównanie ekranu i kombinacji (na przykład białej ściany).

Moja prowizoryczna kombinacja wykonana była z białego HDF'u o grubości 3,2 mm. Jest to podobna do pilśniowej płyta, używana głównie do wykonywania tylnych ścianek mebli; charakteryzuje się bardzo drobną fakturą, podobną do skórki pomarańczy, oczywiście znacznie drobniejsza. Rozmiar powierzchni projekcyjnej to 176x99 cm; bordery, 4 paski szerokości 10 cm z tego samego materiału z dodatkiem 3 warstw czarnego "Akryluxu" marki Dulux. Koszt całości to 33 PLN za HDF z docięciem plus 8 PLN za 200 ml akrylu, ceny z początku pażdziernika ub. r. Wykorzystałem także nieco posiadanej dwustronnej taśmy klejącej, do przymocowania borderów, pewnie z kilka PLN.

Oczywiste jest, że tytułowy "mecz" wygrał ekran, z palcem w ... cuglach...

Jak więc się przedstawiają wyniki?

Przewagi ekranu:

1. Brak hotspotu. Na HDF'ie miałem przeswietloną plamę o średnicy około 15 cm, niemal 4 cm całkowitego wypalenia.
2. Spójność obrazu. Mimo iż fakturka płyty jest naprawdę drobna, mniejsza niż rozmiar pixela, było ją całkiem wyraźnie widać. Co ciekawe, na oko faktura ekranu jest znacznie grubsza (i to zarówno na powierzchni jak i wgłąb) od faktury HDF'u!
3. Szczegółowość, rozdzielczość. I to na filmach z DVD! Do tego stopnia, że na ekranie wyraźniej widać szumy obrazu...
4. Żywość kolorów i dynamika obrazu. To pierwsze nieco lepsze, drugie już bardziej; może po prostu gain HDF'u jest znacznie mniejszy niż 1,0 Optomy i obraz z ekranu bardziej daje "po oczach"? Tak czy siak, obraz na płycie jest nieco wyprany i wypłowialy.
5. Wierność barw. Wprawdzie HDF nie miał jakiegoś dużego przesunięcia, ale dawało się odczuć pewną "żółtaczkę" na twarzach i w płomieniach. Może do skorygowania w ustawieniach, ale uważam że dla prowizorycznego ekranu nie było sensu za dużo kręcić, tym bardziej że na oko.

I jeden punkt dla HDF'u:

Mimo iż cienki, na długości niemal 2 m podparty tylko w dwóch punktach (co owocowało delikatnym wybrzuszeniem środka, ale bez szczególnej widoczności), wygrywa w zakresie geometrii. Optoma mimo iż niemal dwa tygodnie wisi rozwinięta, faluje. Nie jest to jakieś wielkie zniekształcenie, na filmach aż tak nie widać, ale w niektórych scenach i owszem. Szczególnie gdy kamera przesuwa się po kadrze, w którym mamy dużo poziomych linii. Poczekam jeszcze trochę i spróbuję dociążyć dolną listwę ekranu.

Ostatnio edytowane przez wiatrak ; 15-02-2009 o 19:32
Odpowiedź z Cytatem
wiatrak jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Member

Meldunek: Jan 2009

16-02-2009, 21:27
Domyślnie

Wiatrak przeczytałem opis tej dość nierównej walki i zadam takie pytanie -

Jako punkt dla płyty podajesz "sztywność". Rozumiem, że ekran z materiału ma pełne prawo falować. A gdyby tak do dolnej krawędzi ekranu przymocować uchwyty (zwykle kółka metalowe) i do podłogi (lub ściany - dla tych co mają podłogi z mahoniu ) zamocować odpowiednie uchwyty aby po prostu usztywnić ekran na zasadzie odciągu tropiku namiotu. Rozumowaniem p. Adama S. materiał ekranu by się naciągnął, co zniwelowałoby możliwości falowania.

Ale to tylko luźna teoria - doszlifuję ją po dotarciu 9092

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytatem
Asmodeusz jest offline
Wspiera forum

Meldunek: May 2008

16-02-2009, 23:30
Domyślnie

Co do prawa do falowania, rzecz względna, częściowo zależna od ceny i jakości - częściowo, skoro stosowane są ekrany rozwijane z napinaczami...

Zobaczę jaki efekt da dociążenie dolnej listwy ekranu, myślę że dwumetrowy pręt gwintowany M10 będzie dobry...

Poza tym sądzę, że do usunięcia tych fal konieczne byłoby naciągnięcie ekranu także na boki.

Jest to jeden z najtańszych ekranów (przynajmniej był), tak więc nie mam wielkich wymagań...

Myślałem o odcięciu aktywnej powierzchni i zrobieniu ekranu ramowego, mechanizm przydałby się do rolety okiennej, dni coraz dłuższe i na lato będzie potrzeba jakiś blackout wstawić w okno...

Ale z drugiej strony, trochę mi szkoda psuć tą Optomę, mimo iż jest nieco za duża i nie używam mechanizmu rolety...
Odpowiedź z Cytatem
wiatrak jest offline
reklama

Member

Meldunek: Jan 2009

17-02-2009, 15:48
Domyślnie

No to czekam i może ktoś jeszcze z forum na efekty tego dociążenia.
Odpowiedź z Cytatem
Asmodeusz jest offline
Senior Member

Meldunek: Apr 2009
27-05-2009, 09:21
Domyślnie

cześć wszystkim

Mam pytanko i poszukuję rady. Otóż mam ekran o szerokości 240cm taga harmony amber, matt grey. Niestety kupując już dość dawno ten ekran podjąłem zła decyzję i szrpnąłem się na format 4:3 zamiast 16:9. Straszny błąd, odradzam jeżeli ktoś ma wątpliwości. Chciałbym więc własnoręczenie zrobić odpowiednie bordery. Szukam porady jak można to wykonać nie dużym kosztem. Może ktoś już coś takiego robił z ekranem? Dodam że ekranu raczej nie zwijam. Myślałem o farbie, ale nie wiem jaką zastosować (jaki rodzaj i w jakiej postaci) . Myślałem o jakimś materiale naklejonym na ekran, ale nie przychodzi mi nic do głowy . Myslalem również o jakimś brystolu ale to juz chyba skrajna rozpacz. Bardzo proszę o radę?
pozdr.
kinowariat
Odpowiedź z Cytatem
dusi jest offline
Wspiera forum

Meldunek: Oct 2005
27-05-2009, 11:20
Domyślnie

Jest do kupienia specjalna taśma do borderów http://www.goosystems.co.uk/products.php
Odpowiedź z Cytatem
Tidus1024 jest offline
Senior Member

Meldunek: Apr 2009
27-05-2009, 13:27
Domyślnie

wielkie dzięki za pomoc
Odpowiedź z Cytatem
dusi jest offline
reklama

Odpowiedz