Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

wiatrak

Active member
Bez reklam
Mamy wątek o ekranach, mamy też wątek o ekranach Optomy. Po co następny? Ano dlatego, że nie mamy nic o ekranach D.I.Y. ...

Proponuję zamieszczanie tu swoich wrażeń z projekcji na różnych "kombinowanych" powierzchniach, jak i na całkiem poważnie wykonanych ekranach "Adam Słodowy proponuje".

Co do tych pierwszych, jeszcze lepiej będzie opisać porównanie ekranu i kombinacji (na przykład białej ściany).

Moja prowizoryczna kombinacja wykonana była z białego HDF'u o grubości 3,2 mm. Jest to podobna do pilśniowej płyta, używana głównie do wykonywania tylnych ścianek mebli; charakteryzuje się bardzo drobną fakturą, podobną do skórki pomarańczy, oczywiście znacznie drobniejsza. Rozmiar powierzchni projekcyjnej to 176x99 cm; bordery, 4 paski szerokości 10 cm z tego samego materiału z dodatkiem 3 warstw czarnego "Akryluxu" marki Dulux. Koszt całości to 33 PLN za HDF z docięciem plus 8 PLN za 200 ml akrylu, ceny z początku pażdziernika ub. r. Wykorzystałem także nieco posiadanej dwustronnej taśmy klejącej, do przymocowania borderów, pewnie z kilka PLN.

Oczywiste jest, że tytułowy "mecz" wygrał ekran, z palcem w ... cuglach... ;)

Jak więc się przedstawiają wyniki?

Przewagi ekranu:

1. Brak hotspotu. Na HDF'ie miałem przeswietloną plamę o średnicy około 15 cm, niemal 4 cm całkowitego wypalenia.
2. Spójność obrazu. Mimo iż fakturka płyty jest naprawdę drobna, mniejsza niż rozmiar pixela, było ją całkiem wyraźnie widać. Co ciekawe, na oko faktura ekranu jest znacznie grubsza (i to zarówno na powierzchni jak i wgłąb) od faktury HDF'u!
3. Szczegółowość, rozdzielczość. I to na filmach z DVD! Do tego stopnia, że na ekranie wyraźniej widać szumy obrazu...
4. Żywość kolorów i dynamika obrazu. To pierwsze nieco lepsze, drugie już bardziej; może po prostu gain HDF'u jest znacznie mniejszy niż 1,0 Optomy i obraz z ekranu bardziej daje "po oczach"? Tak czy siak, obraz na płycie jest nieco wyprany i wypłowialy.
5. Wierność barw. Wprawdzie HDF nie miał jakiegoś dużego przesunięcia, ale dawało się odczuć pewną "żółtaczkę" na twarzach i w płomieniach. Może do skorygowania w ustawieniach, ale uważam że dla prowizorycznego ekranu nie było sensu za dużo kręcić, tym bardziej że na oko.

I jeden punkt dla HDF'u:

Mimo iż cienki, na długości niemal 2 m podparty tylko w dwóch punktach (co owocowało delikatnym wybrzuszeniem środka, ale bez szczególnej widoczności), wygrywa w zakresie geometrii. Optoma mimo iż niemal dwa tygodnie wisi rozwinięta, faluje. Nie jest to jakieś wielkie zniekształcenie, na filmach aż tak nie widać, ale w niektórych scenach i owszem. Szczególnie gdy kamera przesuwa się po kadrze, w którym mamy dużo poziomych linii. Poczekam jeszcze trochę i spróbuję dociążyć dolną listwę ekranu.
 
Ostatnia edycja:

Asmodeusz

New member
Wiatrak przeczytałem opis tej dość nierównej walki i zadam takie pytanie -

Jako punkt dla płyty podajesz "sztywność". Rozumiem, że ekran z materiału ma pełne prawo falować. A gdyby tak do dolnej krawędzi ekranu przymocować uchwyty (zwykle kółka metalowe) i do podłogi (lub ściany - dla tych co mają podłogi z mahoniu:D ) zamocować odpowiednie uchwyty aby po prostu usztywnić ekran na zasadzie odciągu tropiku namiotu. Rozumowaniem p. Adama S. materiał ekranu by się naciągnął, co zniwelowałoby możliwości falowania.

Ale to tylko luźna teoria - doszlifuję ją po dotarciu 9092 :D

Pozdrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Co do prawa do falowania, rzecz względna, częściowo zależna od ceny i jakości - częściowo, skoro stosowane są ekrany rozwijane z napinaczami...

Zobaczę jaki efekt da dociążenie dolnej listwy ekranu, myślę że dwumetrowy pręt gwintowany M10 będzie dobry... ;)

Poza tym sądzę, że do usunięcia tych fal konieczne byłoby naciągnięcie ekranu także na boki.

Jest to jeden z najtańszych ekranów (przynajmniej był), tak więc nie mam wielkich wymagań...

Myślałem o odcięciu aktywnej powierzchni i zrobieniu ekranu ramowego, mechanizm przydałby się do rolety okiennej, dni coraz dłuższe i na lato będzie potrzeba jakiś blackout wstawić w okno... ;)

Ale z drugiej strony, trochę mi szkoda psuć tą Optomę, mimo iż jest nieco za duża i nie używam mechanizmu rolety...
 

dusi

New member
cześć wszystkim:)

Mam pytanko i poszukuję rady. Otóż mam ekran o szerokości 240cm taga harmony amber, matt grey. Niestety kupując już dość dawno ten ekran podjąłem zła decyzję i szrpnąłem się na format 4:3 :( zamiast 16:9. Straszny błąd, odradzam jeżeli ktoś ma wątpliwości. Chciałbym więc własnoręczenie zrobić odpowiednie bordery. Szukam porady jak można to wykonać nie dużym kosztem. Może ktoś już coś takiego robił z ekranem? Dodam że ekranu raczej nie zwijam. Myślałem o farbie, ale nie wiem jaką zastosować (jaki rodzaj i w jakiej postaci):roll: . Myślałem o jakimś materiale naklejonym na ekran, ale nie przychodzi mi nic do głowy:confused: . Myslalem również o jakimś brystolu ale to juz chyba skrajna rozpacz. Bardzo proszę o radę?
pozdr.
kinowariat
 

Dztka

New member
Kolego Wiatrak

Jak sie zabieramy za zrobienie ekranu domowym sposobem to nie zawsze liczmy ze bedzie tanio - i prosto.

Opowiem po krotce jak zabralem sie do swojego projektu.

Po dlugich poszukiwaniach i sprawdzeniu wielu materialow wybor tez padl na HDF.
Zeby material w zaden sposob sie nie znieksztalcal zostal zamontowany do ramy z listew 6x2cm. Powierzchnia projekcyjna zostala pomalowana farba Screen Goo Digital Grey. Najpierw podkladowa pozniej wlasciowa. Na koniec do ekranu przykrecona zostala zrobiona recznie rama z listew 6x2,5cm i otapicerowana czarnym aksamitem. Efekt?
nizej fotki. Zadnej przepalonej plamy (hdf sam z siebie nie jest zmatowiony), kozak kontrast, zadnych smuzen.

Pozdr
D
 

Attachments

  • e1.JPG
    e1.JPG
    12,8 KB · Wyś: 7748
  • e2.JPG
    e2.JPG
    18,6 KB · Wyś: 7716
  • e3.JPG
    e3.JPG
    12,3 KB · Wyś: 7696
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
No ja bym się raczej zdziwił, gdyby właściwie pomalowany Screen Goo ekran miał jakiś feler... :D W tym przypadku tanio nie jest, ale jak głoszą opinie jakość jest porównywalna do fabrycznych ekranów kilka razy droższych niż zestaw farb. Czyli i tak taniej... ;)

Czym malowałeś, wałkiem czy aerografem? I drugie pytanie, na której stronie HDF'u? Ta laminowana (biała w moim przypadku) jest lekko chropowata, natomiast druga ("lewa") jest gładka, choć wygląda jak surowa wiórówka. Też myślałem o Screen Goo na HDF'ie, ino obawiałem się efektu, a tanie farbki do eksperymentów to nie są... :)

Jak zwykle zwyciężył budżet, czyli Optoma. BTW, niedawno zakasałem rękawy, zdjąłem ekran ze ściany coby do dolnej listwy włożyć balast w postaci pręta i... Siurpryza! Pręt M10 nie mieści się, listwa jest przedzielona na pół tkwiącą w niej krawędzią ekranu... :roll: Czyli będzie trza wykombinować jakieś podwieszenie balastu do listwy... :eek:
 

Dztka

New member
Malowalem walkiem zgodnie z zaleceniami producenta, i racja tanie eksperymenty nie sa ale jak wyszlo farbka poszla dalej w obieg :)

Aha i oczywiscie po tej chropowatej stronie, aczkolwiek podklad zmienil troche docelowa fakture.

Pozdr
D.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Powiadasz że na chropowatej dobrze wyszło? Dobrze wiedzieć... ;)
Ja właśnie tego najbardziej się obawiałem, że owa chropowatość przebije się przez farbę i wyjdzie kiszka. A druga strona jest ciemnoszara, i też niepewność jak ją pokryje podkład...

A powierzchnia wyszła bez smug? Niektórzy bezwzględnie zalecają malowanie pistoletem, ale może mają kiepskie zdolności operowania wałkiem? ;) Skoro farbka poszła dalej, to znaczy że miałeś za dużo? Jaki rozmiar ekranu i ilość farb?
 

Dztka

New member
Przyjalem zasade - bez przesady :) dlatego tez 0,5l w zupelnosci wystarczylo (podlad 0,5l plus wlasciwa 0,5l). Ekran ok. 1.60x85cm.

Co do chropowatosci to nie zauwazylem osobiscie zadnych wad/przebic/niedociagniec w finalnym efekcie. Jak sie dowiadywalem niektorzy polecaja plyty laminowane- biale, wlasnie ze wzgledu na ich gladki charakter. Ale proby podjete na HDF-ie jak dla mnie okazaly sie zadowalajace.

Szczrze mowiac jest to moj pierwszy "hand made" ekran ( ile bylo przy tym zabawy i smiechu i nerw poszukujac pie***go aksamitu to swoją droga) i jak narazie jestem zadowolony.

Jedyna alternatywa jaka teraz z perespektywy kilku miesiecy bym zastosowal to zakup powierzchni projekcyjnej w placie/beli z dedykowanego materialu do ekranow (najlepiej z UK badz USA) i naciagnal na rame pod rame bordreów.

Moze w przyszlosci :)

Pozdr
D.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Przypuszczam że wcale nie było by lepiej, może nawet wręcz przeciwnie; Screen Goo ma bardzo dobre oceny. Za to oczywiście mogłoby wyjść taniej...

Co do samej tkaniny, też taką opcję brałem pod uwagę, ale "szmata" od Aversa wyniosłaby mnie drożej niż gotowa Optoma w cenie sklepowej. Ciekawe jak by wyglądało porównanie tych dwóch ekranów?

Nasuwa mi się także jedna refleksja a propos borderów. Czy w dobie HDMI absolutna i kosmicznie pochłaniająca czerń borderu jest konieczna? Co innego, gdy dla analogowych źródeł obrazu chcemy ukryć jakieś śmieci na krawędziach przy wyłączonym overscanie, ale czy przy odtwarzaniu filmu z BD lub kompa poprzez HDMI takowe śmieci się w ogóle pojawiają? Czy w tej chwili nie wystarczą zwykłe czarne bordery dla zaznaczenia kontrastu? Bo taką funkcję doskonale spełniał HDF pomalowany czarnym Akryluxem, pomimo iż nieco odbija światło i do "wygaszenia" niepożądanych elementów się nie nadaje. Z kompa takowych nie miałem, a to co pojawiało się z DVD niwelowałem poprzez przesunięcie do góry obrazu o piksel lub dwa... W takim przypadku nie ma co się zabijać o aksamit lub swoje kosztujące Ultra Black od Screen Goo...

Oczywiście dotyczy to płaskiego bordera, jak np z HDF-u lub bezpośrednio malowanego. Grubsza ramka to już trudniej, bo od jej krawędzi może odbijać się światło z ekranu...
 
Ostatnia edycja:

Dztka

New member
Co do powierzchni to nie wiem czy wyszlo by taniej ;) raczej drozej w moim wypadku bylem naprawde zgrzalny na material za prawie 450$ 8)

Co do borderow powiem tak...

Ekran jest zawieszony na scianie ktora wieczorem jest baardzo ciemna, jest to kolor burgundowy. Rama docelowo robiona byla pod bordery i przez pewien czas ( poszukiwania materialu w miescie stolecznym WAWA bez jakis cholernych paskow, drobinek srebrnych itd.) byla wieksza niz wyswietlany obraz i powiem szczrze ze kontrast i jaskrawosc jakos tak - uciekał.

Po zamontowaniu borederow (sygnal z BlueR) obraz zyskal niesamowity kontrast, niesamowite nasycenie - bylem w totalnym szoku. Projektor szedl juz do wymiany ale narazie... zyskal nowy wymiar i kase zainwestowalem w inne przybytki domowe. Takze jak najbardziej polecam!! Kwestją inną jest czy robic je z materialu czy malować farbą, pozostawiam to do kazdego oceny.
Postaram sie wrzucic troche fotek z wyswietlanym filmem, ale musze ustawic odpowiednio aparat nie najwyzszych lotow zeby cos bylo widac :)

Pozdr
D.
 

air_jordan_show

New member
mój ekran domowej roboty

ja swój zrobiłem a w zasadzie przerobiłem o tak
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=15633&page=140
zero falowania
prawda jest taka ze sztywny ekran sprawdza się tylko w miejscu gdzie może sobie wisieć bez konieczności zwijania

Dztka
a jaki masz projektor ze chciałes go wymieniac ?
ja swojego W500 jeszcze długo nie wymienie bo uważam ze długo bedzie jeszcze sobie radził, ale jeżeli nadejdzie ten czas to wiadomo ze bedzie to juz full hd
 
Ostatnia edycja:

absolus12

New member
Witam

Niestety nie mam za wiele czasu na budowę własnego ekranu (a bardzo chętnie zrobiłbym to) dlatego proszę o pomoc w wyborze gotowego. Co możecie polecić do Optoma HD20 oraz pomieszczenia całkowicie zaciemnionego + ściana projekcyjna pomalowana na ciemno+1m pasa na suficie i ścianach prostopadłych do ekranu. Jaki powinienem wybrać G, 1.0??

Jeszcze jedno pytanie, czy farby do malowania ekranów sa dostępne w sklepach czy tylko przez internet?

pozdrawiam
 

BoDeX

New member
92" optoma ma kasetę o szerokości 226 cm, więc więcej nie da rady.
Jeśli to ma być elektryczny, to dodaj jeszcze z 10-15 cm ...
Musisz pytać o wielkość kasety, a nie samego ekranu.



edit - źle odczytałem wymiary :) spoko możesz brać większy ... zostaw
miejsce na głośniki, chyba, że wejdą pod ekran .
 
Do góry