Co warto wiedzieć przy zakupie projektora

Meloman69

New member
Bez reklam
W gorączce zakupów, często pod wpływem impulsu, reklamy lub sprzedawcy kupujemy wydawało się, że wymarzony produkt, który w domu, po kilku dniach użytkowania już tak nie cieszy.
Jak się obronić przed tego typu przykrymi niespodziankami?
1. nie ufaj liczbom! Specyfikacje podawane przez producentów to tylko czysty marketing. Projektor o podawanym kontraście np. 15000:1 wcale nie musi świecić lepiej od projektora o podawanym kontraście np. 8000:1.
2. nie ufaj opiniom innych ludzi. to Ty będziesz oglądał, nie kto inny. zdaj się na swój gust i swoje preferencje. Opinie innych traktuj jako materiał pomocniczy! Od czegoś trzeba zacząć :)
3. nie kupuj w ciemno! Staraj się obejrzeć obraz z projektora przed jego zakupem!
4. BARDZO WAŻNE: do testów zabierz ulubione filmy, testuj projektor na scenach, które znasz na pamięć. Wcześniej dla przypomnienia obejrzyj wybrane seny w domu na telewizorze. Staraj się zapamiętać szczegóły obrazu. Koniecznie weź różne filmy! Projektor powinieneś testować w ciemnych scenach, jasnych, kontrastowych, animowanych itp.
Zwróć uwagę jak wyglądają szczegóły w ciemnych scenach (czy są w ogóle widoczne!). Jak wygląda scena kontrastowa - np. jakaś postać na tle jasnego okna (zwróć uwagę czy jakie widać szczegóły tej postaci!).
5. Nie słuchaj sprzedawcy. Skup się wyłącznie na własnych odczuciach.
6. Jeżeli masz możliwość to testuj w warunkach zbliżonych do domowych. Jeżeli w domu będzie oglądał filmy na ekranie o szer. 150 cm, poproś sprzedawcę, aby podobną wielkość obrazu ustawił podczas testu.
7. Zwróć uwagę na hałas generowany przez projektor. Staraj się usiąść w takiej samej odległości od projektora, jaką planujesz mieć w domu. Skup się także na pracy wentylatorów i zastanów się czy Ci nie przeszkadzają.
Jeżeli w sklepie lub salce projekcyjnej panuje dodatkowy hałas - test zawsze będzie nieadekwatny.
8. Pamiętaj, że dużo projektorów DLP nie ma lens shiftu (poziomego żaden - przynajmniej żaden mi znany). Kupując taki model musisz mieć pewność, że będziesz miał możliwość jego zamontowania w Twoim mieszkaniu - czyli, czy obraz z projektora trafi na ekran! A wierz mi - w przypadku braku LS, nie jest to takie proste. Projektory bez LS świecą do góry, co oznacza, że taki projektor musisz umieścić albo bardzo nisko (np. na stoliku), albo po odwróceniu do góry nogami - bardzo wysoko (np. pod sufitem!).
9. Skorzystaj z internetowych kalkulatorów wielkości obrazu. Zorientujesz się na jakiej wielkości obraz możesz liczyć w swoich warunkach korzystając z wybranego modelu projektora. Może bowiem okazać się, że liczyłeś na obraz o przekątnej 100 cali, a Twoich warunkach nie jest to możliwe (bo np. projektor ma zbyt słaby zoom, lub za niski współczynnik throw ratio).
10. Staraj się obejrzeć projektory produkowane w 3 technologiach: LCD, DLP i LCOS (I-DLA lub SXRD). Każda ma swoje plusy i minusy.
11. Nie kupuj pierwszego obejrzanego projektora! Mimo początkowego zachwytu, może łatwo okazać się, że można jeszcze lepiej!
12. Miej wgląd do ustawień projektora - zwróć uwagę czy nie podbito kontrastu i kolorów, które na pierwszy rzut oka poprawiają wizualnie obraz. To stare sztuczki sprzedawców!
13. Jeżeli masz znajomego, który użytkuje projektor - poproś go o pomoc, najlepiej uczestnictwo w teście. Może pomóc wyłapać błędy lub pozytywy w obrazie, na które Ty nie zwracałbyś uwagi. Jednak jego głos traktuj zawsze jako tylko pomocniczy!
14. Nie zwracaj uwagi na żywotność lampy. Jeżeli projektor będzie Ci służył tylko do oglądania filmów, to przy założeniu - 1 film dziennie, po roku wyświetlisz 700 godzin. Po 3 latach prędzej zmienisz projektor na nowy, niż kupisz nową lampę.
W praktyce wypalenie 300 godzin rocznie oglądając same filmy to duża sztuka! Wyobraź sobie - w ciągu 12 miesięcy obejrzałeś ok. 150 filmów!
Czy teraz też tyle oglądasz? Naprawdę trudne do zrealizowania!
15. Martwe piksele najlepiej testować na niebieskiej planszy.
16. Jednorodność oświetlenia najlepiej testować na ciemnej planszy. Zwróć uwagę czy w rogach ekranu czerń jest taka sama jak na środku.
17. Efekty typu vertical bending, screen door itp. należą już do przeszłości. Nie zaprzątaj sobie nimi głowy.
18. Sprawdź czy w przypadku DLP uczulony jesteś na efekt tęczy (łatwo do wychwycenia podcza reklamy THX). Podczas normalnego oglądania filmów efekt występuje bardzo rzadko, niemniej musisz być świadomy tego problemu.
19. Jeżeli masz możliwość testowania DLP dłużej niż 1 godzinę to bardzo dobrze. Czy po seansie odczuwasz ból głowy lub pewnego rodzaju otępienie? Jeżeli tak to DLP może nie być technologią dla Ciebie!
 

Buti

New member
paprykarz18,
Wbrew pozorom jednak można sprzęt zobaczyć. Oczywiście są pewnie rejony gdzie jest trudniej to zorganizować. Natomiast w okolicach Katowic spośród sklepów, które zaproponował Meloman69 w innym wątku jeden już odwiedziłem a w dwóch następnych umówiłem już termin.
Nietrudno jednak też zauważyć, że sklepy preferują konkretne marki. Łatwiej zobaczyć epsona czy infocusa niż mitsubishi.

Meloman69,
Do tych 19 punktów dodałbym jescze jeden.
Zapoznaj się z cenami danego modelu projektora na rynku. Ceny w niektórych sklepach są niebotycznie zawyżone np: zamiast 4400 zapłacisz 5600 (obie ceny z różnych sklepów nieinternetowych) !!!
Pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>Buti
O cenach w Polsce nie będę dyskutował. Nie chcę się denerwować.
Osobiście uważam, że lepiej zadaćsobie więcej trudu, wstrzymać się z zakupem, aby potem mieć pewność, że dokonało się w miarę optymalnego wyboru.
Ja np. wybrałem się z Katowic do Wrocławia. Wizyta w Cinematicu wiele mi pomogła.
W audiostylu trudno się targować, ale w MegaHz i Intertype czasami można uzyskać niezły rabat.
 

tomek67

New member
Te wszystkie rady są ok.
Tylko właśnie nie jest łatwo znaleźć sklep gdzie można sobie obejrzeć sprzęt w dobrych warunkach.
Po drugie ja nie potrafię ocenić sprzętu na podstawie krótkiej projekcji.
Najlepszy przykład to mój Epson, kupiłem przez 2-3 pierwsze filmy byłem zachwycony.
Potem coś mi nie pasowało w ciemnych scenach, brakowało wielu szczegółów.
Pa paru tygodniach okazało się, że ustawienia DVI w projektorze nie pasowały do mojego DVD. Po zmianie jest super.
Ale jednak nawet oglądając we własnym domu własne filmy z poczatku nie dostrzegłem tak dużej usterki w obrazie.
Z wymienionych wyżej powodów jak kupuję projektory to jednak zwracam sporą uwagę na opinie z kilku porządnych stron np. www.projectorcentral.com
Czytam też opinie użytkowników. Oczywiście ludzie czasem piszą totalne bzdury. Ale jeśli jest co najmniej kilkanaście opinii to takie skrajne się wyrównują.
A co do danych technicznych to firmy faktycznie na ogół naciągają.
Jedne mniej, drugie więcej.
Z tego co się pisze na www.projectorcentral.com Epson i Mitsubishi podają dość wiarygodne dane (przez to czasem są one gorsze jak innych firm)

Jeśli chodzi o kontrast to zależy on głównie od generacji paneli LCD lub DLP (pomijając dynamiczny kontrast). Praktycznie wszystkie panele LCD są robione przez Epsona a w DLP jest chyba 100% monopol.

Przy ocenie jasności to można z kolei posiłkować się mocą żarówki
(oczywiście w przybliżeniu bo jasność nie zależy tylko od tego).
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>tomek67
Dlatego pisałem, żeby opinie innych traktować jako pomocnicze. Nie pisałem, aby je całkowicie odrzucać.
W Katowcikim MegaHZ testowałem projektory prawie 2 godziny i nikt mi nie miał za złe. Musimy zmienić się mentalnie - zarówno sprzedawcy, jak i kupujący. Nikt nikomu nie robi łaski. A klient musi walczyć o swoje. Inaczej będziemy traktowani, jak jesteśmy - czyli na odpier...
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
>>tomek67
Dlatego pisałem, żeby opinie innych traktować jako pomocnicze. Nie pisałem, aby je całkowicie odrzucać.
W Katowcikim MegaHZ testowałem projektory prawie 2 godziny i nikt mi nie miał za złe. Musimy zmienić się mentalnie - zarówno sprzedawcy, jak i kupujący. Nikt nikomu nie robi łaski. A klient musi walczyć o swoje. Inaczej będziemy traktowani, jak jesteśmy - czyli na odpier...
Na "projektorozę" choruję od około 7 lat.
Mimo wszystko teraz wybór jest duuużo łatwiejszy.
Projektory są nieporównanie tańsze i lepsze.
Jeśli się bierze model w miarę renowanej firmy to zapewnia już jak dla mnie wysoką jakość.
 

timonek

Member
Bez reklam
sklepy

Witam wszystkich mieszkam niedaleko lublina i mam pytanie gdzie najblizej mnie bedzie jakis dobry sklep zeby mozna bylo bez problemu i w miare pozadnei obejrzec dany projektor , teraz do melomana pytanie o te sklepy chcialbym dostac liste tych sklepow , a tak ogolnei to mowi sie ze trzeba ogladac wlasne filmy i rzeby warunki byly odpowiednie ale jest tez kwestia taka ze np. projektor moze byc zle skalibrowany i co bedzie wtedy czy w takim sklepie mozna bedzie samemu poustawiac obraz sadze ze powinni ale nie wiem nie bylem jescze w zadnym takim sklepie dopiero zamierzam sie gdzies wybrac ale jeszcze nie wiem gdzie.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
timonek napisał:
Witam wszystkich mieszkam niedaleko lublina i mam pytanie gdzie najblizej mnie bedzie jakis dobry sklep zeby mozna bylo bez problemu i w miare pozadnei obejrzec dany projektor , teraz do melomana pytanie o te sklepy chcialbym dostac liste tych sklepow , a tak ogolnei to mowi sie ze trzeba ogladac wlasne filmy i rzeby warunki byly odpowiednie ale jest tez kwestia taka ze np. projektor moze byc zle skalibrowany i co bedzie wtedy czy w takim sklepie mozna bedzie samemu poustawiac obraz sadze ze powinni ale nie wiem nie bylem jescze w zadnym takim sklepie dopiero zamierzam sie gdzies wybrac ale jeszcze nie wiem gdzie.

Oj leniuszku:
- http://www.megahz.com.pl/
- http://www.audiostyl.pl/
- http://cinematic.pl/
- http://www.intertype.pl/
W Cinematicu na pewno masz pewność, że oglądasz dobrze skalibrowany projektor.
Pan Krzysztof z Intertype raczej też kalibruje Optomy do prezentacji.
W Audiostylu nawet nie wiem czy reprezentacyjny Epson jest skalibrowany.
W MegaHz raczej na 100% nie kalibrują projektorów.
Warto więc zabrać przynajmniej jakąś płytkę z planszami testowymi. Korzystając np. z płytki DVE można w miarę prosty sposób bardzo szybko (wg mnie w 2-3 minuty) w miarę porządnie kontrast, jasność i kolory.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Zauważyłem, że w Intertype nie handluje się tylko Optomą, ale także np. Mistsubishi, Panasoniciem, Epsonem, Infocusem...
Jeżeli wszyskie te model są do pokazów, to niezłe miejsce do testowania i wyboru sprzętu.
 

timonek

Member
Bez reklam
proj.

Witam dzieki za te strony wiesz to nie tak ze nie chce mi sie szukac tylko o to zeby te sklepy do ktorych pojde byly tego warte bo roznych byle jakich sklepow to mozna znalezc ale takie w ktorych naprawde mozna w spokoju i w dobrych warunkach cos obejrzec to nie mam az tyle co do cinematica to znam ta strone juz od dawna ale ode mnie to mozna powiedziec drugi koniec polski chyba ze otworzyli inny punkt a nie wiem o tym .
 

brathpawel

New member
Witam serdecznie wszystkich uczestników dyskusji!
Nie zapadłem jeszcze na tę straszną chorobę "projektoromanię", ale świadomie chciałbym dążyć do zarażenia. Mieszkam w okolicy Poznania i nie bardzo wiem gdzie ewentualnie jest tutaj może jakieś niemarketowe miejsce z możliwościa przeglądu więcej niż jednego modelu projektora?
Pozdrawiam
 

python636

New member
brathpawel napisał:
Witam serdecznie wszystkich uczestników dyskusji!
Nie zapadłem jeszcze na tę straszną chorobę "projektoromanię", ale świadomie chciałbym dążyć do zarażenia. Mieszkam w okolicy Poznania i nie bardzo wiem gdzie ewentualnie jest tutaj może jakieś niemarketowe miejsce z możliwościa przeglądu więcej niż jednego modelu projektora?
Pozdrawiam

Przyłączam się do Twojego pytania, tez mieszkam w Poznaniu i nie bardzo jest gdzie obejrzeć projektory przed zakupem, tak wiec pozostaja chyba liczyć na dobre porady uzytkowników forum.
Pozdrawiam.
 

Smartek

New member
Obawiam się, że i tak warunki domowe będą znacznie różniły się od tych "sklepowych" i takie porównania niewiele dadzą.
Pomijam fakt, że bardzo ciężko znaleźć takie miejsca. W Łódzkiem prawie niemożliwe.
 

paniol

New member
Też się zaraziłem "projektomanią". W związku z tym mam dwa lamerskie pytania:

1. jak duże są wyświetlane napisy w filmach? Bo nie wydaje mi się, by była możliwość ich zmiany?
2. czy w przypadku montażu ekranu na suficie (ekran zwisa swobodnie) efekty dźwiękowe (wybuchy) poruszają ekranem? Pytam, bo u mnie podczas projekcji sub przesuwa lampę stojącą i szklanki w kredensie, więc mam obawy, czy ciśnienie powietrza nie będzie również "trzepało" ekranem.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
1. W cm? To zależy od wielkości ekranu. W stosunku do wielkości ekranu? To zależy od odtwarzacza lub płyty z filmem. ;)
Na pewno nie zmienisz wielkości napisów przy pomocy projektora, niektóre odtwarzacze (zarówno płyt jak i plików oraz programowe) mają taką możliwość.
2. Sub Ci przesuwa przedmioty w wyniku bezpośredniego przenoszenia wibracji, a nie poprzez działanie ciśnienia akustycznego. Jeśli sufit jest stały i sub go nie przesuwa, to i ekran nie będzie trzepotał. :D
 

accurist

New member
wiem cos o tym sam zastanawialem sie miesiacami przed zakupem mojej optomy es522, ktora ma dobre osiagi w jasnosci i kontrascie wysoka rozdzielczosc po resizingu,srednio cichy tryb pracy i szybka funkcje wylaczania sie ok. 4sek. w koncu kupilem a po przetestowaniu i uzywaniu i tak stwierdzilem ze moj projektor moglby miec cos jeszcze jak HDMI ktore teraz bym bardzo potrzebowal przy podlaczaniu PS3 czy tez manualny zoom ktorego brakuje, tak wiec trzeba obadac wszystko przed zakupem
pozdrawiam
 
Do góry