Dolby Atmos, co to??

dider

New member
Chciałbym zrobić sobie system atmos 5.1.4 i czy głośniki sufitowe muszą mieć ruchomą zwrotnicę i jak rozumiem zwrotnica powinna być ukierunkowana do widza czy na prosto
 

dider

New member
Możliwe że tak jak piszesz . O takie głośniki mi chodzi Taga Harmony TCW-100R v.3 czy takie będą dobre i czy trzeba ten wysoko tonowy ukierunkować na słuchacza czy na prosto ma być
 

Attachments

  • 5.1.4-Overwatch-thumb.jpg
    5.1.4-Overwatch-thumb.jpg
    14 KB · Wyś: 464

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Sa dwie szkoly. Jedni daja pod skosem (bardziej podchodzi to pod auro) a inni daja w kierunku podlogi - latwien zlicowac ze sciana, lepiej wyglada.

Ja mam atmosa prostopadle do podlogi jest ok.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie chodzi o licowanie, bo to i tak głośniki do zabudowy i z natury się licują, a o kierunkowość kopułki.
Jak jest taka opcja w głośnikach, to oczywiście w strone słuchacza. Po to, to jest.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @dider. Możliwość zmiany kąta twiteera (głośnika wysokotonowego), jest jak najbardziej pożądaną cechą głośnika/kolumny sufitowej. Aby się o tym przekonać jaka jest różnica w odbiorze, a ukierunkowaniem głośnika wysokotonowego względem słuchacza proponuję, abyś podczas kolejnych zakupów w jakimś domu handlowym, galerii handlowej, znalazł pomieszczenie w którym zainstalowane są głośniki sufitowe. Gdy będzie odtwarzana przez nie jakaś muzyka, wtedy przespaceruj się pod takim głośnikiem. A wnioski wyciągnij sam.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Kolego @dider. Możliwość zmiany kąta twiteera (głośnika wysokotonowego), jest jak najbardziej pożądaną cechą głośnika/kolumny sufitowej. Aby się o tym przekonać jaka jest różnica w odbiorze, a ukierunkowaniem głośnika wysokotonowego względem słuchacza proponuję, abyś podczas kolejnych zakupów w jakimś domu handlowym, galerii handlowej, znalazł pomieszczenie w którym zainstalowane są głośniki sufitowe. Gdy będzie odtwarzana przez nie jakaś muzyka, wtedy przespaceruj się pod takim głośnikiem. A wnioski wyciągnij sam.

Nic do ustawiania glosnikow w strone sluchacza nie mam.

Ale jaki sens ma chodzenie po takim pomieszczeniu?

Rownie dobrze moge chodzi przed glosnikami stereo. Pojde w lewo, lewa bedzie mocniej grala, pojde w prawo prawa bedzie mocniej grala.
A czy Glosniki stereo ustawiamy centralnie na sluchacza??? (tu dopiero pytanje dla audiofili) Bo idac twoim rozumowaniem stereo powinno byc ustawione na sluchacza, a jak zalecaja specjalisci? (kij w mrowisko).
 

Dimek79

New member
Czy 5.1.4 ma tu sens?

Po przeprowadzce, przymierzam się do hurtowej wymiany sprzętu AV... i chciałbym zrobić dźwięk Atmos 5.1.4 - coś na wzór tego z tym, że głośniki nie mogą być wpuszczane w sufit.
17393d1545725247-dolby-atmos-co-to-5.1.4-overwatch-thumb.jpg


Salon to pomieszczenie otwarte, o wym. 3,6 (szerokość) x 4,0 (długość od ściany za TV do końca kanapy) x 2,5 (wysokość). Salon połączony z jadalnią i dalej kuchnią.
Aktualnie front działa jako bi-amp, więc kable do warstwy Atmos z przodu chyba by się nadały... Aktualnie tylne surroundy też są na suficie, więc chyba też by się nadały do warstwy Atmos... Wystarczyłoby za kanapą ustawić tylne surroundy (na tej czarnej, długiej szafce) i podprowadzić kable... Ma to sens?
Jedno foto poniżej a wszystkie foty salonu i obrazujące umiejscowienia głośników/kabli - dostępne tutaj.

VVpFq-sAkGrb.jpg


Pytania:
1) Czy ma sens w takim układzie pomieszczenia i umiejscowienia kabli robić Atmosa 5.1.4?
2) Jeśli na 1) odpowiedź brzmi TAK, to jakim sprzętem to napędzić (w planach Onkyo RZ830 + Dali Oberon+Alteco).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Proponuję najpierw podstawy, a podstawą w systemie wielokanałowym jest 5.1
To co oznaczyłeś na zdjęciu (mam na myśli centrala) jest najgorszą możliwą opcją jaką możesz zrobić w KD.
Central na takiej wysokości, to wręcz komedia i pierwszy podstawowy element do poprawy. Central ma wylądować pod tv na szafce.

Co do reszty, to oczywiście możesz bawić się w różne konfiguracje.
Nic nie stoi na przeszkodzie, ale mimo wszystko, na Twoim miejscu zacząłbym od zbudowania porządnego 5.1 (poprawnie umiejscowionego), a następnie bawił się z resztą.
Skoro masz już puszczone kable, to nic nie będzie stało na przeszkodzie aby rozbudować.

Nie jestem przekonany do surroundów na suficie, ale skoro masz i jesteś zadowolony, to nie ma o czym gadać, przeniesienie ich zaraz za plecy i w tak bliskiej odległości od miejsca odsłuchu też średnio mi się widzi. Tutaj będzie wybór z dwojga "złego", aczkolwiek umieściłbym już te sufitowe nad słuchaczem, a surroundy postawił tak jak piszesz.
To będzie wartość dodatnia.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
1. Tak jak Armanig napisał - central na dół
2. Atmos front na przedniej ścianie? W takiej konfiguracji to bardziej głośniki front height. Atmos musi być na suficie aby dawał porządany efekt.

Generalnie ja słuchałem kilku systemów ATMOS i w mojej ocenie różnice pomiędzy 5.1.2 a 5.1.4 nie są diametralne. Kolosalne są natomiast różnice pomiędzy tymi oba konfiguracjami a konfiguracją 7.1.2 oczywiście na korzyść 7.1.2. Wisienką na torcie jest system 7.1.4 ale tu już w 90% amplitunerów potrzeba zewnętrznej końcówki.

Dimek, masz podwieszany sufit idealnie przed kanapą, dlaczego nie możesz zamontować tam głośników instalacyjnych?
 

Dimek79

New member
Najpierw 5.1

Dziękuję wszystkim za wskazówki - oczywiście central wyląduje na szafce, pod TV i na razie faktyczne skupię się na stworzeniu sensownego 5.1 a do ATMOSa jeszcze wrócę (jak będę mógł powalczyć z pruciem ścian).

Układ pomieszczenia jak na tych zdjęciach.

Tak więc do 5.1 wybrałem głośniki Klipsch:
FRONT: RP-280F
CENTER: RP-450C
TYŁ SURROUND: RP-250S lub RP-160M lub inne... ale tu jest najwięcej wątpliwości jak to rozwiązać...

1) Gdy surroundy na suficie (jak dotychczas), to jakie głośniki byłyby Waszym zdaniem sensowne?
2) Gdy surroundy na szafce za kanapą, to jakie głośniki byłyby Waszym zdaniem sensowne?
W obu przypadkach wybór ułatwiłaby mi propozycje w wersji A) POWER i B) ECONO

3) Montaż większych głośników przy suficie - czy macie pomysł na to, jak przy suficie zamontować takie większe głośniki, żeby zminimalizować straty efektu końcowego w dźwięku?
 

DrWredman

Active member
RP 280F to kawał głośnika. Wydaje mi się, że 260F wystarczą w zupełności, central 440C też będzie wystarczający. Mam ten zestaw u siebie i nie czuję potrzeby zmiany na wyższy model. Ale jeśli chodzi o surround to bierz 250S bo masz miejsce. Możesz też spróbować zainstalować je na tynej ścianie za stołem i sprawdzić, gdzie grają lepiej.
No i ten Dolby Atmos, sam się prosi przy takim ustawieniu kanapy i podwieszanym suficie. ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Central 450 zawsze będzie lepszy, bez względu czy będą to 280 czy 260.
440 stosuje się do 260, bo jest z serii i z natury mniejszych skrzynek, a nie dlatego, że lepszy - a jak wiemy, im central większy, tym lepszy, bo zbliża się wymiarami do frontów, a 3 takie same głośniki na froncie = ideał.

Co do 280, to też spokojnie można obejść się bez suba i nie będzie płaczu.
Dobre rozwiązanie dla tych, co nie mają miejsca.
Sczerze mówiąc, gdybym miał postawić jakiegoś suba przeciętnych lotów, czyli do jakiś 2k, to wolałbym full band na 280, wynikają z tego też inne korzyści. Oczywiście konkretny sub załatwi sprawę jeszcze lepiej.

Atmos tak jak Kolega wyżej, pisałem o tym na priv. Wymarzone warunki, ale najpierw skoncentruj się na "5.1".

250s mają mniejsze kopnięcie od 160m i są lepsze, dają większy dobitniejszy przekaz (mam te i te, żeby nie było), ale tutaj już bym wybierał pod tą konkretną aranżacje, 250s mogą się lepiej sprawdzić.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Central 450 zawsze będzie lepszy, bez względu czy będą to 280 czy 260.
440 stosuje się do 260, bo jest z serii i z natury mniejszych skrzynek, a nie dlatego, że lepszy - a jak wiemy, im central większy, tym lepszy, bo zbliża się wymiarami do frontów, a 3 takie same głośniki na froncie = ideał...

+10000000000

Duży central to naturalna konieczność. Przecież tam dzieje się najwięcej!
 

jaco.37

Member
Bez reklam
No i przyszedł czas żeby zrobić w końcu tego Atmosa.Miało być 5.1.2 z Onkyo RZ810.Dokupiłem sobie Heco Music Style 200F które miały pójść na sufit.Ale nie miałem czasu się za to zabrać i te Heco powiesiłem tymczasowo z tyłu za kanapą i robiły za surround back.Kalibracja ,odpalam swoje ulubione fragmenty filmów i wow ,zajebistą robotę robią te małe głośniczki z tyłu.Tak mi się to spodobało że zapomniałem o Atmosie.Mineły prawie dwa lata i postanowiłem jednak zrobić w końcu tego Atmosa.No ale RZ810 nie może robić w 7.1.2,a do 5.1 już nie wrócę,więc stary ampli opchnięty,nowy już RZ830 zamówiony,i do Atmosa dokupione Heco Install INC602,które będą grały we własnej skrzynce.W tydzień powinienem wszystko ogarnąć,a te sufitowe Heco nawet fajnie grają w stereo,jakby ktoś miał ograniczony budżet to polecam.
 

Attachments

  • IMG_20190208_173621.jpg
    IMG_20190208_173621.jpg
    44,2 KB · Wyś: 31

towalski

Member
Ja dziś kable położyłem pod Atmosa 7.1.4. Wprowadzam się po wakacjach, ale Atmos zagra najwcześniej za rok. Też na Heco, bo mam Elementa 700 i jestem z nich ultra zadowolony.
 

sypus

Member
Duża jest różnica w odbiorze efektów pomiędzy 5.2.2, a 5.2.4 ? Bo się zastanawiam, czy wymieniać ampli na RZ830 :roll:
 
Do góry