Denon AVRx4200 czy AVRx5200?

bubafat

Active member
Bez reklam
No tak, ze bez wzgledu na to ile wzmacniaczy podlaczysz, jednoczesnie dostaniesz z procesora dzwiek na tyle wyjsc, na ile pozwala jego ograniczenie, czyli 9 albo 11, w zaleznosci od modelu. To dosc jasno wynika z postu werfa. W Marantzu masz podobnie (choc ponoc troche mniej swobody w konfiguracji wzmacniaczy).
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Chyba rozumiem. Czy wiąże się to może z funkcją przypisywania wzmacniaczy mocy w amplitunerze do konkretnych terminali głośnikowych, jeśli jest taka możliwość, co jednocześnie powoduje przypisanie tychże kanałów w pre-oucie? Bo innego sensu nie widzę, w tak dużej ilości wyjść pre-out.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Z tego co wyczytałem chyba każde wyjście prę aut możesz przypisać różną funkcje jaką gdzie ma pełnić. czy to ma być tylna kolumna czy sufitowa. Podejrzewam że jest kilka możliwości przypisania ale chyba nie wszystkie możliwe kombinacje.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie do końca jest tak kolorowo jak to Bipo opisujesz, ale jak słusznie zauważyłeś na końcu - nie wszystkie możliwe kombinacje.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Nie do końca jest tak kolorowo jak to Bipo opisujesz, ale jak słusznie zauważyłeś na końcu - nie wszystkie możliwe kombinacje.

Tak się domyślam ze np. Prę aut od frontów możesz przepisać na kolumny frontowe wysokie, kolumny sufitowe itd. ale niech ktoś kto ma taki ampli coś więcej napisze bo ja tylko tak gdybam ..:-|
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Tak się domyślam ze np. Prę aut od frontów możesz przepisać na kolumny frontowe wysokie, kolumny sufitowe itd. ale niech ktoś kto ma taki ampli coś więcej napisze bo ja tylko tak gdybam ..:-|
Tutaj też wiele zależy od tego, iloma wzmacniaczami mocy dysponuje dany amplituner, jeśli będziemy z nich korzystać. Bo np. X4200 pomimo, że jego pre-out to 13.2, to ma zaledwie 7 wzmacniaczy. Mój leciwy AVR-4311 na pre-oucie ma 11.2, ale do dyspozycji mam 9 wzmacniaczy mocy. Dlatego mogę mieć konfigurację 7.2 + Front Heigh bez przekierowywania kanałów – ustawienia fabryczne. Kanały Frony Heigh mogę przekierować do zasilania kanałów Front Wide. Z kolei kanały Front Heigh lub Surr. Back mogę wykorzystać do zasilania frontów w trybie Bi-amp.
W sumie wychodzi na to, że im więcej końcówek mocy w amplitunerze, tym lepiej dla konfiguracji.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Docelowo będzie 5.1.4, chciałbym 7.1.4 ale mam z jednej strony salonu wzdłuż calej ściany okno wiec odpada...:sad:

Zatem przy konfiguracji 5.1.4, potrzebujesz (np.) X6200. Obędzie się bez zewnętrznej końcówki/wzmacniacza. W przypadku X4200, będziesz już potrzebował zewnętrznego klocka.
Jeżeli masz na wyposażeniu końcówkę (piszemy o 2 kanałowej) i chcesz ją wykorzystać, to upewnij się, czy oby na pewno będziesz mógł ją przypisać do frontów, a nie do jednej pary sufitowych.
Gdyby tak było, to kupowanie końcówki z górnej półki kompletnie mija się z celem.
Do takich zastosowań (zasilenie pary górnych) kupuje się stosunkowo tani wzmacniacz.
Łączenie (konkretnej) końcówki z ampli, stosuje się głównie do frontów.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Armanig, a jak u Ciebie to wygląda?
Masz 7.1.4... rozumiem, że PM7004 odpowiada za fronty, a co z pozostałymi końcówkami?
O ile dobrze kojarzę, to w przypadku 7009 aby wyprowadzić 7.1.4 wystarczy jedna dodatkowa końcówka?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Zatem przy konfiguracji 5.1.4, potrzebujesz (np.) X6200. Obędzie się bez zewnętrznej końcówki/wzmacniacza. W przypadku X4200, będziesz już potrzebował zewnętrznego klocka.
Jeżeli masz na wyposażeniu końcówkę (piszemy o 2 kanałowej) i chcesz ją wykorzystać, to upewnij się, czy oby na pewno będziesz mógł ją przypisać do frontów, a nie do jednej pary sufitowych.
Gdyby tak było, to kupowanie końcówki z górnej półki kompletnie mija się z celem.
Do takich zastosowań (zasilenie pary górnych) kupuje się stosunkowo tani wzmacniacz.
Łączenie (konkretnej) końcówki z ampli, stosuje się głównie do frontów.

Na dzień dzisiejszy widzę to tak:
System 5.1.4 gdzie:
- fronty przednie są zasilane z końcówki pma1500 czyli tak jak jest teraz którą przełączam na zwykły wzmacniacz do słuchania w stereo,
- kolumna centralna oraz głośniki tylne: 3 lub 5cio kanałowa końcówka mocy
- 4 kolumny sufitowe na chwilę będą zasilane z amplitunera ewentualnie później zasilę poprzez 4 lub 5cio kanałową końcówkę mocy. Chyba że kolumny czy też głośniki sufitowe będą wystarczająco zasilane z amplitunera....:-|:?: ja tak to widzę chyba że coś źle kombinuje to proszę o poprawienie.:blagam: Podejrzewam, że końcówki z amplitunera powinny mi już spokojnie wystarczyć. Przypomnę że będą w tym przypadku tylko sufitowe podpięte pod amplituner i cała moc jego będzie wykorzystana na zasilenie tylko tych 4 kolumn sufitowych...
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tak się domyślam ze np. Prę aut od frontów możesz przepisać na kolumny frontowe wysokie, kolumny sufitowe itd. ale niech ktoś kto ma taki ampli coś więcej napisze bo ja tylko tak gdybam ..:-|
Bipo, zakup końcówek w moim przypadku był podyktowany checią rozbudowy do 7.1.4 - tylko tak mogło zabanglać. Oczywiście wystarczyałby jedna dwukanałowa, ale jak już się bawic to na całego ;)
Armanig, a jak u Ciebie to wygląda?
Masz 7.1.4... rozumiem, że PM7004 odpowiada za fronty, a co z pozostałymi końcówkami?
O ile dobrze kojarzę, to w przypadku 7009 aby wyprowadzić 7.1.4 wystarczy jedna dodatkowa końcówka?
wydaje mi się, że armanig zasila fronty z MM7025, resztę też z MM7055 i 7025
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Krzychu, a teraz tak łopatologicznie ;)
Jeślibym decydował się na 7.1.4, to czy będzie duża różnica, gdy fronty "wyrzucę" na końcówkę, a reszta będzie zasilana z ampli.
SR7009 czy ...10 powinien mieć wystarczająco mocy do zasilenia 5 podstawek i 4 sufitowych....
czy jestem w błędzie?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W takim razie jedna uwaga, szczególnie dla tych, co posiadają jedną (2 kanałową) końcówkę/wzmacniacz, jak znajdziecie sposób na przekierowanie końcówki frontów (ampli) na tylne sufitowe, a co za tym idzie wykorzystanie zewnętrznej końcówki do zasilenia wspomnianych przekierowanych uprzednio frontów, to ja ochoczo wysłucham porady. Tyczy się to 7009 i pochodnych modelu, w 7010 zdaje się już inaczej to wygląda.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Armanig ale to nie możesz zasilić wszystkich kolumn zarówno stojących jak i głośników sufitowych poprzez zewnętrzne końcówki mocy podłączone pod pre auty swego amplitunera tj.
z pre aut fronty - na PM7004 który robi za końcówke w kinie i wzmacniacz w stereo do którego jest podpięty cd oraz tuner sieciowy
z pre aut centralny, tylne boczne, tylne za plecami - na 5-kanałową 7055
z pre aut height 1 które są przypisane jako przednie sufitowe - na 2-kanałową 7025
z pre aut height 2 które są przypisane jako tylne sufitowe - na 2-kanałową 7025
W ten sposób masz wykorzystane wszystkie końcówki mocy które posiadasz, łącznie ze wzmacniaczem i co najlepsze masz zasiloną każdą kolumnę z zewn. końcówki..;-) a ampli Ci robi za procesor.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bipo, ja wiem co ja mogę ;)
Poruszam profilaktycznie przypadek w którym posiadamy jedną końcówkę/wzmacniacz i chcemy (musimy) wykorzystać ją do konfiguracji w której dodatkowe zasilenie jest wymagane.
Pierwszy post był skierowany do Ciebie, ale Ty (jak się okazuje) będziesz zasilał kilkoma końcówkami, więc problem niejako nie istnieje, drugą część skierowałem bardziej w kierunku Henia, czyli jedna koncówka/wzmak + ampli i chęć wykorzystania frontów zasilanych wzmacniaczem.
W tym konkretnym przypadku, proszę jedynie sprawdzić (dla pewności), czy możemy podpiąć wzmak pod fronty (da się), a końcówkę z frontów (ampli), przypisać do sufitowych. Gdyby się nie dało, to marnujemy końcówkę z ampli przypisaną pod fronty na rzecz zewnętrznej i dalej zostajemy w z ręką w nocniku w kwesti zasialenia sufitu tylnego.
Czyli mówiąć wprost, potrzebne mogą być dwa wzmacniacze (2 kanałowe).
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ok, chyba załapałem o co Ci teraz chodzi...;-) Ale się upewniam, jeśli podłączymy do pre aut front amplitunera wzmacniacz a do niego kolumny frontowe to czemu chcesz zmienić przypisaną funkcję kolumn frontowych na funkcję kolumn sufitowych skoro są podpięte kolumny frontowe? Jak zmienisz (jak się da, tego nie wiem) na funkcję kolumn sufitowych to w tedy by amplituner grał dźwiekiem kierowanym na sufit z kolumn frontowych....?
 
Ostatnia edycja:
Do góry