Czy głosniki o wiekszej mocy zagra lepiej?

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem jednak nie. Paki czy to w kinie domowym, czy w muzyce powinny, w miarę możliwości, mieć możliwość swobodnie oddać to co jest zapisane w ścieżce dźwiękowej. Czy to jest muzyka stereo, czy ścieżka kina akcji, to zawiera dźwięki nawet poniżej 20Hz. I fajnie jest, jak nasz sprzęt nie kastruje ścieżki dźwiękowej za bardzo.

Można długo dyskutować i każdy po części ma swoje racje. Są gusta i gusciki. W KD niskie zejście w kolumnach nie jest tak bardzo potrzebne, bo i tak odcinamy je na 80Hz i rolę przejmuje subbwoofer. Idąc dalej, w małym salonie i nie adaptowanym akustycznie tak niskiego zejścia i tak nie uświadczymy. Bardziej uświadczy to Nasz sąsiad lub żona w osobnym pokoju. Co do muzyki z CD, to też czytałem że w materiale malo jest takich spektakularnych zejść. Co innego płyta testowa z próbkami a co innego wydana płyta audio. Już pisałem dla przykładu o monitorach. Pokaż mi nawet drogie konstrukcje które zejdą do 20Hz? Czyli na monitorach czy małych podłogówkach pozbawiamy się części pasma przy odsłuchu? Pomijam fakt słyszalności tych 20Hz, bo predzej może to czuć.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Kolego xguti widzę ze właśnie zmieniłeś na ls 80 ile dałeś ? Jest wielka różnica do ls 60?
Na pewno jest jedna zasadnicza różnica, wielkość pudła :) jednym może wielkość przypaść do gustu a innym nie, tak jak choćby mojej żonie :( co do reszty to trudno powiedzieć bo zarówno LS 60 jak i LS 80 to zacne kolumny które nie są w naszym kraju absurdu i głupoty zbyt popularne. Obecnie mam z nowym zakupem głupi problem, który poruszyłem w innym temacie więc wypowiem się jak wyprostuję sprawę.
 
Ostatnia edycja:
Od początku śledzę temat i tak się zastanawiam - czy bas mamy słyszeć czy czuć ?
Tak jak któryś z Kolegów wspomniał wcześniej powinien być rozdział wątku - czy KD, czy stereo.
Do stereo specjalnie dokupiłem monitory bo one dają bas który słychać a nie dudnienie.
Jak chcę sobie "pomasować" płuca to odpalam KD z subem i ile fabryka dała - ale czy na tym ma polegać słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów ?
Myślę, że nie.
Wszystko zależy od tego co się chce.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
sama kolumna schodzi do 35hz , więc dość nisko jak na 17cm , basu niskiego w szczególności mam bardzo dużo ;-)

Z tym schodzeniem to też jest różnie .Dla przykładu kolumny Monitor Audio MR 4 mają w papierach 36 hz ,na pomiarach jest jeszcze lepiej bo wychodzi 33Hz .Aby było jeszcze ciekawiej to wszędzie jest podawana błędna średnica głośników 16,5cm chociaż w rzeczywistości jest mniej .Jeżeli z tak małych głośników udaje się uzyskać taki niski bas ,to rzeczywiście jest kompletny bezsens stosowania dużych średnic, a tym samym zwiększanie gabarytu kolumn
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A do tego jeszcze można dodac, że takie zejście nie swiadczy o ilości czy jakości basu. Jak porównywałem to Oli 30 zdecydowanie bardziej eksponują bas niż MR4, a zejście wdł. danych mają 45Hz., chociaz jak sprawdzałem to schodzą niżej ale już przy pewnym spadku dB.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie ma się co oszukiwać że Roth ma bardziej przemyślaną konstrukcję .Według mojej opinii MR4 mają za małą wielkość obudowy dla konstrukcji 2,5 drożnej, na dodatek zastosowano podwójny bas -reflex
Drugim problemem jest dziwne zestrojenie filtrów ,powodujące podbijanie średniego basu .W takim wypadku całkowicie jest bez znaczenie czy kolumna zejdzie na 33 ,36 czy 45Hz

Panowie mam pytanie - u mnie membrany wyglądają jakby były trochę brudne w niektórych miejscach ,trochę to wygląda jak zacieki z wody na szklance
W ogóle normalne to jest ,ma tak ktoś z Was ?
Membran nigdy nigdy nie dotykałem ,kolumny stoją w maskownicach
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
U mnie nic takiego nie ma. Jak możesz Przemek wstaw jakieś foto, to się obluka jak to wygląda. A nie polałeś czymś przez przypadek? Może piwo otwierałeś w pobliżu kolumn?:razz:
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tu nie chodzi tylko o ilość basu i średnicę przetwornika. Mniejszą membranę łatwiej kontrolować, jest zazwyczaj szybsza. Każda (może prawie) kolumna zejdzie do 20 Hz czy nizej, pomimo, że specyfikacja podaje np. 30 Hz. Pytanie jaki ten bas będzie poniżej? Kiepski, zazwyczaj dużo bardziej cichy niż reszta pasma.

Inna sprawa, że większa kolumna zazwyczaj dostarczy nam więcej basu (głośniejszy będzie) przy cichym, np. wieczornym słuchaniu vs mniejsza przy tej samej głośności wzmaka Wszystko należy dopasować do danego pomieszczenia i gustów. Tu nie ma jednaj jasnej reguły.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tu nie chodzi tylko o ilość basu i średnicę przetwornika. Mniejszą membranę łatwiej kontrolować, jest zazwyczaj szybsza. Każda (może prawie) kolumna zejdzie do 20 Hz czy nizej, pomimo, że specyfikacja podaje np. 30 Hz. Pytanie jaki ten bas będzie poniżej? Kiepski, zazwyczaj dużo bardziej cichy niż reszta pasma.

Inna sprawa, że większa kolumna zazwyczaj dostarczy nam więcej basu (głośniejszy będzie) przy cichym, np. wieczornym słuchaniu vs mniejsza przy tej samej głośności wzmaka Wszystko należy dopasować do danego pomieszczenia i gustów. Tu nie ma jednaj jasnej reguły.

Dokładnie tak jak piszesz i kto usłyszy te 20 Hz ? Bo ja jestem tego zdania co Kolega wyżej że bardziej człowiek to odczuje :)
Jak jesteśmy przy MA to wg papieru o ile pamiętam GX 300 schodzą niżej a na pewno nie mniej jak Platinum 200 ale niech sobie ktoś posłucha jednych i drugich i wtedy nausznie usłyszy różnicę pomiedzy nimi - oczywiście na korzyść Platinum
 
Do góry