Czy głosniki o wiekszej mocy zagra lepiej?

xgutti

New member
Bez reklam
Czy głośniki o większej mocy zagrają lepiej?

Witam czy kolumny głośnikowe tej samej firmy tylko dwa inne modele różniące się głośnikami nisko tonowymi 2 x 165 a 2 x 200 oraz mocą ciągła / szczytowa: 75W / 300W a drugi moc ciągła / szczytowa: 100W / 400W zagrają podobnie? Jaką mogę zauważyć różnicę?
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
to że są większe / mocniejsze wcale nie oznacza że zagrają lepiej czy gorzej
wszystko zależy od :
-akustyki pokoju ( za duże będą dudnić )
-zasilacza kolumn ( czy wzmacniacz / amplituner "pociągnie" mocniejsze ? )
-pasma przenoszenia ( te z większą średnicą powinny mieć niższe pasmo przenoszenia )
-itp...

o jakich kolumnach piszesz ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Saszku

New member
Dokładnie tak jak napisał kolega powyżej. Głośniki, które ładnie grają w pokoju 15m2 mogą fatalnie spisywać się w pokoju 30m2, w drugą stronę też to działa - moc i gabaryty należy dobierać pod kątem pomieszczenia, w którym sprzęt się znajdzie. Podaj modele, które cię interesują i powierzchnie pomieszczenia, a na pewno ktoś na forum coś więcej podpowie ;)
 
D

Deleted member 121090

Guest
Z mojego doświadczenia wynika, że te z większymi membranami, solidnie zasilone, zawsze grały lepiej. Nie na darmo producenci kolumn w swoich coraz wyższych produktach, w 99% przypadków, dają większe przetworniki basowe.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Posiadam wzmacniacz który oferuje prawie 200 W przy impedancji 8 omów i ponad 300 W przy 4 omach. Pasmo przenoszenia: 48 Hz - 38 kHz efektywność 86dB a w drugim pasmo 46 Hz - 38 kHz i efektywność 87dB i w obu kolumnach impedencja znamionowa 8 omów. Chodzi o kolumny głośnikowe JBL LS 60 vs LS 80. Pomieszczenie obecnie ok.20m a planowane 25m. Czy w takim układzie będzie jakakolwiek różnica i czy mój wzmacniacz zdoła napędzić LS 80 ?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Z mojego doświadczenia wynika, że te z większymi membranami, solidnie zasilone, zawsze grały lepiej. Nie na darmo producenci kolumn w swoich coraz wyższych produktach, w 99% przypadków, dają większe przetworniki basowe.

Niekoniecznie ,w przypadku kolumn o nowoczesnym wyglądzie (smukłych) nie uda się zastosować głośnika o dużej średnicy ze względu szerokość ścianki przedniej ,trzeba poszukać innego rozwiązania .Najczęściej stosuje się dwa głośniki o mniejszej średnicy pracujące zgodnie w fazie ,każdy z głośników obsługuje wycinek pasma ,daje to też korzyść w postaci możliwości większego obciążenia

Ciekawe rozwiązanie zaproponował KEF w latach 90-tych w kolumnach serii Q ,opracowano głośnik tzw.stadion nazwany tak ze względu na kształt ,udało się zachować dość wąski kształt przy stosunkowo dużej wielkości membrany

W przypadku małych kolumn o dużej mocy wyjściowej rozwiązanie oparte na dwóch głośnikach wydaje się najlepsze .Stosuje się konfigurację izobaryczną gdzie dwa głośniki łączy się równolegle ,daje to korzyść ponieważ objętość obudowy wynosi tylko połowę objętości obudowy dla jednego głośnika ,dodatkową korzyścią jest wzrost efektywności o 3db ,co powoduje że kolumna po prostu będzie grać głośniej - to taka ciekawostka techniczna :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z mojego doświadczenia wynika, że te z większymi membranami, solidnie zasilone, zawsze grały lepiej. Nie na darmo producenci kolumn w swoich coraz wyższych produktach, w 99% przypadków, dają większe przetworniki basowe.

Niekoniecznie. Nie tyle tu chodzi o wyzsze modele, tylko po prostu wypuszczenie na rynek róznych serii żeby każdy mógł coś dopasować do swojego metrażu. Czy MA BX5 zagra gorzej w 15mkw niż BX6 w 25mkw? Podobna sprawa np. z Klipsch RF52 vs 82. MA RX 6 posiadają 1 x 15cm przetwornik niskotonowy a RX8 2 x 15cm. Ta jakość i charakter brzmienia nie ulega zmianie, bo logiczne że nie wstawię na 15mkw RX8 i podobnie na 30mkw nie wstawię RX6. Sporo ludzi sądzi że jak jest kolumna droższa i mocniejsza to lepiej zagra, ale nie do końca tak jest. Porównuję tutaj te same serie producentów. Zobacz ile kosztują porządne monitory, a też nie mają jakiś wielkich przetworników czy oszołamiającej efektywności?
 

xgutti

New member
Bez reklam
A jak dokładnie będzie wyglądać sprawa w kwestii LS 60 vs LS 80 gdzie w jednym jest moc ciągła / szczytowa: 75W / 300W a drugi moc ciągła / szczytowa: 100W / 400W i dużo większe membrany głośników nisko tonowych. Czy w zasadniczy sposób mogą zmienić się tony niskie i czy HK 990 zdoła napędzić LS 80 ?
 
D

Deleted member 121090

Guest
Niekoniecznie. Nie tyle tu chodzi o wyzsze modele, tylko po prostu wypuszczenie na rynek róznych serii żeby każdy mógł coś dopasować do swojego metrażu. Czy MA BX5 zagra gorzej w 15mkw niż BX6 w 25mkw? Podobna sprawa np. z Klipsch RF52 vs 82. MA RX 6 posiadają 1 x 15cm przetwornik niskotonowy a RX8 2 x 15cm. Ta jakość i charakter brzmienia nie ulega zmianie, bo logiczne że nie wstawię na 15mkw RX8 i podobnie na 30mkw nie wstawię RX6. Sporo ludzi sądzi że jak jest kolumna droższa i mocniejsza to lepiej zagra, ale nie do końca tak jest. Porównuję tutaj te same serie producentów. Zobacz ile kosztują porządne monitory, a też nie mają jakiś wielkich przetworników czy oszołamiającej efektywności?
Owszem, nawet malutkie ale zacne paczki potrafią kosztować kupę kasy. Czy ja gdzieś napisałem coś innego? Tylko ten sam producent w pakach podłogowych zakłada jeszcze większe przetworniki i takie paki kosztują u niego dużo, dużo więcej.
Miałem doświadczenie z kolumnami gdzie ,, basy'' miały 13, potem 16,5cm. Potem miałem takie z 30cm na dole. Teraz mam jedne paczki gdzie jest 2x25cm i drugie gdzie na jedną stronę mam 2x30 plus 25, zasilane aktywnie z osobnych końcówek mocy. Mam też w kinie sub Velodyne gdzie 30cm porusza 1250W RMS( w szczycie 3000W). Więc naprawdę wiem o czym piszę.
Ostatnio znajomy kupił nowe Focale z 2x20cm na stronę za około 13tzł. I też twierdził, że ma kosmos i nie szuka już lepiej. I tak było, dopóki nie usłyszał pak z 30cm na dole. Już szuka chętnego na swoje paczki.
Naprawdę te paki z 16-20 cm na dole są może i zacne. Ale prawdziwego basu z nich nie ma. Fizyki się oszukać nie da. Owszem w nich membrana skacze po 2cm żeby nadrobić braki w powierzchni ale to z kolei wprowadza duże zniekształcenia. Każdemu niedowiarkowi polecam przekonać się samemu. Wystrarczy raz posłuchac konstrukcji z dużym basem, minimum 30cm w zacnej konstrukcji, z poważnym zasileniem i powrotu nie będzie. Tylko ostrzegam. To kosztowna zabawa. Żeby potem nie być niezadowolonym z tego co się ma w domu, lepiej nie wybierać się na odsłuch.

Oczywiście mówię o konstrukcji O.Z bez B.R jak w tych małych. Duży przetwornik to doskonała odpowiedź impulsowa, to szybki i kontrolowany bas z niskimi zniekształceniami.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niekoniecznie. Nie tyle tu chodzi o wyzsze modele, tylko po prostu wypuszczenie na rynek róznych serii żeby każdy mógł coś dopasować do swojego metrażu. Czy MA BX5 zagra gorzej w 15mkw niż BX6 w 25mkw? Podobna sprawa np. z Klipsch RF52 vs 82. MA RX 6 posiadają 1 x 15cm przetwornik niskotonowy a RX8 2 x 15cm. Ta jakość i charakter brzmienia nie ulega zmianie, bo logiczne że nie wstawię na 15mkw RX8 i podobnie na 30mkw nie wstawię RX6. Sporo ludzi sądzi że jak jest kolumna droższa i mocniejsza to lepiej zagra, ale nie do końca tak jest. Porównuję tutaj te same serie producentów. Zobacz ile kosztują porządne monitory, a też nie mają jakiś wielkich przetworników czy oszołamiającej efektywności?

Np podłogówki MA platinum 200 kosztują 26 tyś a średnica przetworników chyba 2x16,5 cm jak dobrze pamiętam a grają bardzo fajnie i pięknie są zrobione.. MA platinum 300 średnica przetworników 2x20cm i kosztują 33 tyś. Patrząc nie są to duże średnice ale co nie zmienia faktu że są firmy które dają duże średnice przetworników i jak się da odpowiednio prądu to na pewno zagrają bardzo dobrze.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
To prawda. Tylko MA PL 300 kosztuje 32tzł i gra jeszcze lepiej, bo już ma 2x20cm.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Grają lepiej albo inaczej mówiąc do większego metrażu z tymi kolumnami będzie fajniej się słuchało muzy czy tez oglądało film, ale i większe pieniądze trzeba przeznaczyć na elektronikę żeby kolumny w 100% pokazały to ca o ich stać.. a stać je jest na wiele - słuchałem około 6 godzin i oba modele zarówno 200 jak i 300 mi osobiście się podobają ...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

werf

Active member
Bez reklam
A słyszeliście kiedyś coś takiego ?
 

Attachments

  • boe2moyen.jpg
    boe2moyen.jpg
    384,9 KB · Wyś: 120

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Werf Ale maleństwa :) Pewnie o dużym brzmieniu?

Xgutti kolumna o większych przetwornikach będzie miała więcej basu i niżej zejdzie. Oczywiście porównując kolumny z tej samej serii np. w Twoim przypadku LS80 i LS60. Bo przy porównaniu kolumn różnych producentów już nie jest to takie oczywiste. Np. jak porównywałem ze sobą Oli40 (2x16m) z Monitor Audio MR6 (3x16cm) te pierwsze miały więcej i potężniejszy bas. Podobnie Klispch RF52 mino 2x13cm myślę, że może zagrać mocniejszym basem niż nie jedna kolumna z większymi przetwornikami.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Więc teoretycznie jeśli w jednej kolumnie głośnikowej mam 2 x 165 a w drugiej 2 x 200 to ta druga powinna zagrać zdecydowanie lepiej w tonach niskich?
Tak.
Oczywiście, jeśli te 2x165 i 2x200 jest tej samej klasy i odpowiednio zasilone, to te 2x200 zagra lepiej. Natomiast, moim zdaniem, dobrze zagra dopiero 30cm na dole.
Ale co kto lubi.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie to wszystko zależy co kto lubi czego słucha i w jak wielkim pomieszczeniu... bo w wielu wypadkach w mniejszych pomieszczeniach zagrają lepiej mniejsze głośniki od tych dużych... I co ważne trzeba pamiętać że trzeba kupić właśnie odpowiednią elektronikę do danych kolumn , bo nic człowiekowi po dobrych kolumnach nawet z głośnikami o średnicy 30 cm jak będzie słabiutka elektronika - a ona swoje kosztuje... nie można porywać się z motyką na słońce, chyba że kupić coś używanego wtedy trochę taniej to kosztuje..
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

xgutti

New member
Bez reklam
Mało na rynku jest głośników z membraną o średnicy 200mm a co dopiero 300mm czy więcej. Ogólnie najczęściej spotykane są przetworniki nisko tonowe o rozmiarach 120 - 170mm. A jeśli chcemy coś większego to bez 20tyś w kieszeni nie mamy czego szukać rozsądnego. A czy mój HK 990 wystarczająco dobrze poradzi sobie z LS 80 ?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To prawda. Tylko MA PL 300 kosztuje 32tzł i gra jeszcze lepiej, bo już ma 2x20cm.

Przecież to nie o to chodzi żeby montować coraz większe głośniki .Gdyby wyjść z takiego założenia najlepiej by zagrały Altusy ,w których niskotonowce mają wielkość patelni :)

W przypadku Monitor Audio kluczem sukcesu są same przetworniki i budowa kolumn .Jeżeli się nie mylę głośniki osadzono w dwóch oddzielnych komorach ,a każda jest dostrojona według innej koncepcji
 
Do góry