Czy głosniki o wiekszej mocy zagra lepiej?

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Bez przesady, ale to nie jest właściwa droga do poprawy brzmienia .Podobne wnioski można wyciągnąć w przypadku wzmacniaczy ,przecież wzmacniacz 100W nie będzie lepszy od tego 60W tylko dlatego że jest mocniejszy

Ja osobiście wolałbym słuchać monitorów w 25m2 niż te cudaki z dużymi głośnikami ,nawet jeżeli bas z tych dużych kolumn będzie większy nie znaczy że będzie lepszy .Zapewne całościowo dźwięk monitorów będzie bliższy prawdzie
 

xgutti

New member
Bez reklam
Ja osobiście wolałbym słuchać monitorów w 25m2 niż te cudaki z dużymi głośnikami ,nawet jeżeli bas z tych dużych kolumn będzie większy nie znaczy że będzie lepszy .Zapewne całościowo dźwięk monitorów będzie bliższy prawdzie
To jest jeszcze kwestia z jakiego przedziału cenowego są to monitory, kiedyś posiadałem podłogówki infinity classia C336 i przesiadłem się z nich na monitory B&W cdm nt1 i skok był niewyobrażalny. Monitory B&W zagrały wspaniale, tylko niestety trzeba wziąć pod uwagę że był to inny przedział cenowy.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Nie mogę wykluczyć, że niektórzy z Was mają pomieszczenia gdzie bas już z głośnika o średnicy 16.5cm jest za potężny( chociaż to trudne do wyobrażenia ale....).
Tylko mi powiedzcie w takim razie czy suby w kinie domowym, ze względu na akustykę wnętrza, też macie na 13cm np.?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Subwoofery to zupełnie inna bajka. Subwoofer możemy ustawić tak żeby brzmienie Nam pasowało, tam gdzie nie powoduje on niekorzystnych efektów i po prostu zagra najlepiej. Kolumn już tak nie ustawimy. Dodatkowo w muzyce mamy szersze pole manewru w ustawieniach subwoofera, bo posiada on własną regulację głośności czy odcięcia. Ja już prędzej bym wstawił zbyt duży sub do danego pomieszczenia, niż zbyt wielkie kolumny. Inną jeszcze kwestią jest to, że suba mamy jednego a kolumny w parach, więc na pewno nie można pisać o przetworniku w subie 13cm, skoro w pomieszczeniu mamy np. dwie kolumny po 2 x 13cm przetworniki średnio-niskotonowe.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
HQ150 przede wszystkim w stereo bas to nie wszystko i to zależy co rozumiesz pod pojęciem potężny. Nie neguję oczywiście tego, że Twój sprzęt gra dobre. Teraz mam monitory z przetwornikiem 20cm na metrażu 19m2 + 13m2 otwartych i mam basu wystarczająco, szczególnie w miejscu odsłuchu. Mam też małego suba (Rel T5), który dobrze gra w stereo, ale raczej go nie używam. Ostatnio dla testów próbowałem zgrać do z moimi Dynkami i całkiem fajnie to grało. Odciąłem go w okolicach 50-60hz bo powyżej bas bym zbyt podbity. Ale na co dzień słucham bez suba. Raczej zależy mi na równowadze tonalnej. Inaczej jest w kinie domowym. Przede wszystkim słucham na wyższym poziomie głośności i tu liczy się efektowny przekaz. Ale oczywiście nie tylko bas. Kino domowe i koncerty moim zdaniem żądzą się trochę innymi prawami.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Moim zdaniem jednak nie. Paki czy to w kinie domowym, czy w muzyce powinny, w miarę możliwości, mieć możliwość swobodnie oddać to co jest zapisane w ścieżce dźwiękowej. Czy to jest muzyka stereo, czy ścieżka kina akcji, to zawiera dźwięki nawet poniżej 20Hz. I fajnie jest, jak nasz sprzęt nie kastruje ścieżki dźwiękowej za bardzo.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niewątpliwie w większym pomieszczeniu, a już nie wspomnę przystosowanym do KD czy też do stereo znacznie prościej jest dopasować kolumny i jest większa możliwość poeksperymentowania z wielkością tych kolumn. W mniejszym pomieszczeniu jednak jest więcej zabawy i mniej możliwości, bo w wielu wypadkach mogą okazać się kolumny za duże do danego metrażu w naszych salonach, a już nie wspomnę o akustyce, która jest istotna bo później piszą ludzie posty typu, że bas jest bardziej słyszalny u sąsiada jak w salonie gdzie stoją kolumny.
 
D

Deleted member 121090

Guest
D

Deleted member 121090

Guest
Bardzo możliwe.
Fajną zabawką do tego rodzaju testu jest sub Velodyne z serii DD.
Można sobie włączyć dźwięki testowe dla pak frontowych połaczonych z subem i na ekranie TV obserwować rysującą się w czasie rzeczywistym krzywą, obrazującą natężenie dźwięku dla danej częstotliwości w naszym pomieszczeniu, w miejscu odsłuchu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
To są pewnie dolne granice. Pytanie jak to faktycznie wygląda w kawałkach zarejestrowanych na płytkach CD. Pewnie w większości nie ma za dużo poniżej 40Hz. Teoretyzuje bo tego nie sprawdzałem. Płytkę testową muszę sobie kupić.
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
Nie mogę wykluczyć, że niektórzy z Was mają pomieszczenia gdzie bas już z głośnika o średnicy 16.5cm jest za potężny( chociaż to trudne do wyobrażenia ale....).
Tylko mi powiedzcie w takim razie czy suby w kinie domowym, ze względu na akustykę wnętrza, też macie na 13cm np.?

a ja tak mam

głośnik w kolumnie ma 17cm , pokój 30m2 suba mam z głośnikiem 20cm , i basu mam ogrom w kinie domowym , ale to zapewne przez akustykę pokoju ( drewniane podłogi , kilka komódek , jedna z nadstawką , dywanik , stół , kanapa ... )

sama kolumna schodzi do 35hz , więc dość nisko jak na 17cm , basu niskiego w szczególności mam bardzo dużo ;-)
 

xgutti

New member
Bez reklam
Porównywałem właśnie LS 60 posiadające nisko tonowe przetwornikami 2 x 165 z LS 80 gdzie jest 2 x 200 i różnica jednak jest. Tony niskie są bardziej przejrzyste, czuć mega kopnięcie :)
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
c.n.d.
Oby tylko udało Ci się z paczką sprawę łagodnie załatwić.
 
Do góry