Częstotliwości odświeżania, formaty, przeploty...

hojlo1

New member
Bez reklam
mazoku - opierasz się raczej na teorii :( :
- chcesz "udowodnić", że np parę lat temu w USA wprowadzając EDTV (ciekawe jaki promil LCD był - jak wszystko na CRT się opierało) - mylili się Ci , co:
a/wprowadzali
b/miliony, co oglądają
(to jakaś, chyba "polska przywara" ...... :( ;)

Zamiast teorytezować (nie zaproszę do domu, bo i po co) podłącz DVD do TV CRT i:
a/ raz progresywny film w PAL
b/ progresywny film w NTSC (TV też w NTSC)
......wróć tutaj i opisz, co widziałeś z praktyki.

Generealnie - tryb progresywny nie na darmo zwany jest "trybem filmowym" i naprawdę zachowuje się rewelacyjnie przy 60Hz (który idelanie zwiazany z progresywnym !!!!)

Ps - to jest "młode forum" i ten problem już parę lat temu opisany praktycznie na różnych forach (takze polskojęzycznych, fachowe dane latwo znaleźć).... od czasu pojawienia sie progresywnego!!!! .;)

I jeszcze jedna ciekawostka:
- w TV CRT 100Hz nie oznacza braku migania - jest to ewidentnie bzdura (znowu oddzielić monitor od TV) = problem też znany i rozwiązany w praktyce (wlasciwie omówiony) na "starych forach" typu elektroda, itp.. (nawet "konkurencyjne o HDTV"). :)

Oddzielcie wreszcie Telewizję od komputerow, gdy rozmawiamy o analogu itp......!!!!!!!

Nie piszcze takze ,że miganie jest zwiazane z luminoforem - bo zacznę Was cytowac "po okolicy" - oddzielcie konstrukję całego kineskopu od luminoforu i by nie wdawać się w dyskusje, to SED (oparty na luminoforze) nie bedzie migał (domyślcie sie dlaczego) i chyba nawet nie wiecie ,że testowali LCD z luminoforem na końcu (szukali jakości!!!) i jak myślicie..."migotał"?

Pozdrawiam - i polecam podstawy TV (nie PC).;)
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
hojlo, nie bardzo rozumiem, w czym widzisz problem. Chcesz mi udowodnić, że:

a) progresywne 60 Hz migocze mniej od progresywnego 50 Hz?
b) telewizory CRT 60 Hz cudownie przestają migotać, jeśli sygnał jest progresywny?
c) progresywne 60 Hz najlepiej się nadaje do filmów mimo konieczności używania kadencji 3:2?
d) telewizory 100 Hz migoczą?

I proszę wreszcie o ustalenie kwesti, o jakim migotaniu mówimy:

1) migotanie polowe na telewizorach CRT, związane z niską częstotliwością odświeżania i metodą wyświetlania obrazu

czy

2) line flicker, czyli migotanie lini związane z przesyłaniem sygnału z przeplotem

Proszę, wyrażaj się jaśniej. Bo nie wiem, o co się kłócimy ^^"

Oddzielcie wreszcie Telewizję od komputerow, gdy rozmawiamy o analogu itp......!!!!!!!
Do końca życia będziesz mi wypominał, że napisałem w jednym poście o poziomej rozdzielczości analogowego PALa w pixelach? ;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
.....podałem proste rozwiązania celem sprawdzenia (nie chcesz sprawdzić - to Twój problem"). :D

...i to wyczerpuje znamiona dalszej dyskusji "o szkiełku i oku" . :p
 

Mazoku

New member
Uzyskanie obecnie dostępu do stosownego progresywnego telewizora CRT i płyty DVD NTSC nie jest proste. Zastanawiam się więc, co bym miał według Ciebie zobaczyć ;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
1. .....no trudno (Gdańsk to nie np."Włoszczowa" ...) i telewizorów CRT z We. Component-Video brak (innego sprzętu, DVD-Video też....) = zdarza się :(
(....czyli nadal jesteś tylko w sferze teorii, a prościej się raczej nie da...)

2. ...to teraz np. "problem 100Hz w CRT TV" (że "to nie to odpowiada za brak migotania" - choć częściowo pomaga...) w TV (nie mylić z PC) przy np. PAL SD...więc:
a/ Gdańsk odpadł ...pojedź np do Sopotu (moze tam jest jakiś sklep RTV)
b/ poproś sprzedawcę, by włączył kilka CRT (same 100Hz) na dowolny PAL (najlepsza jest jakas ściana TV w markecie)
c/ nie nie miga żaden, ale......
d/ .....teraz nie patrz na żaden ekran ale gdzieś obok (między TV - bo tak to nie zauważysz...)
e/ ...i zaobserwujesz, ze większość "miga" (nie szukaj wykrętu o rodzaje "migotania", bo to o "oczy" chodzi, a wzrok wszyscy mają jednakowy...raczej) a parę szt. TV nie miga.... (jeżeli nie znajdziesz takiego TV, zmień w paru TV "tzw. "poprawiacze 100Hz" na inne, choć np. Samsung powinien być stabilny od momentu włącznia...).

Te praktyczne wiadomości (prosto, bez przyrządów) znowu możesz np. zweryfikować (jeżeli Cię stać).
Kup parę zeszytow z tej strony (chyba jest jakiś spis treści):
http://www.serwis-elektroniki.com.pl/, cena chyba też ok 12 zł (ja nie kupuwałem w tej formie nigdy) i nie daj się też wrobić we wkładki ze schematami za kolejne 12zł (to nie tylko zbędne - ale w praktyce....mało przydatne...zainteresowani wiedzą, o co chodzi... ;) )
Otrzymasz np. tam potwierdzenie pewnych faktów (są artykuły wprowadzające....), dlaczego jest tak źle, a powinno byc dobrze (odwrotnie raczej mało..).

Pozdrawiam. :D
 
Ostatnia edycja:

dem

New member
hojlo1 napisał:
dem - czytania ze zrozumieniem tekstu uczą już chyba w szkole podstawowej (jak problem = patrz wczesniej...).:(

Podsumuję krótko:

Przedstawiciel (poniekąd) strony nadawcy, który sam się zaoferował.... (nie rozwijam dalej....)

Jeżeli taka osoba:
- ma kłopoty z interpretacją tekstów to....mniejszy problem. ;)
- jeżeli zaś sugeruje np tłumienie sygnalu przy pomocy dodatkowych elementów w nowo wprowadzonym sprzęcie - dyskredytuje ten sprzęt i siebie.
Znamiennym jest fakt ze piszesz o przesterowaniu stopnia wejściowego..., a sterowaniem konwertera zajmuje się dekoder n-ki.!!!!!
Mam nadzieję że konkurencja to czyta, gdyż nie zdarzyło mi się (wielokrotnie miałem styczność z "infoliniami :CP/C+", znajomi też...), by ktoś sugerował tak ignoranckie rozwiązanie).
Podam rozwiazanie na tacy...chociaż nie (wyedytowane);)

Faktycznie nie ma o czym "rozmawiać" (choć i w tym przypadku Sci-Fi o tłumiku ma wpływ na dostępność programów, choć to raczej o niedopracowanie dekodera chodzi...).

mazoku - oddziel wreszcie "cyfrę od analogu, TV/PC" (to już kanon - choć progresywne to ...tez cyfra, ale wiadomo o co chodzi).
Jest w kraju wiele TV, co potrafi mieć progresywne w sobie (podstawy EDTV - pisałem wcześniej) i źródło sygnalu im obojętne.
Sam posiadam takowy od lat.... ;)

Panowie (Panie też) - HDTV to tylko ewolucja, a nie rewolucja.
Jest to tylko rozwiniecie np. EDTV, której elementy mają zastosowanie i u nas od lat.
;)


Ps - przeczytałem (ponownie) wypowiedzi dem z obecnych wątkow na forum i .....wlaściwe to tylko potwierdza że obecnie sprzet ma kłopoty (choc to raczej w dziale "STB").
Mam nadzieję ze poprawią !!!
Ot i tyle.:D

Pozdrawiam i przepraszam ze odpowiedz w troszkę innym dziale.... .;)

Podsumuje jeszcze krocej - jesli cie nie rozumiem to widac wyrazasz sie w sposob daleki od zrozumialego, zauwazam u ciebie potezna potrzebe ataku personalnego - chcesz byc gwiazda nie ma sprawy ale rob to samodzielnie i nie mieszaj mnie do tego...

Co do reszty - naprawde nie mam czasu by wykladac ci podstawy teorii cyfrowego przetwarzania sygnalow i wielu innych rzeczy - to ze z czyms nie masz do czynienia, nie spotkales sie lub po prostu nie wiesz nie jest podstawa by sugerowac niewiedze innych osob.

Ja naprawde mimo szczerej checi nie dam rady polemizowac z czlowiekim ktory twierdzi ze skoro ktos napisal cos w gazecie to znaczy ze tak jest i juz.


Jesl i ten watek ma byc kontynuowany to prosze o systematyczne i rzetelne przedstawienie swoich racji - w sposob czytelny i zrozumialy, taki by mozna bylo sie odneisc do niego merytorycznie, w innym wypadku uprawiaj gwiazdorstwo samemu na wlasny koszt.

Nie chce ponosic odpiwedzialnosci za to ze nie rozumiem niejasnych, nieprecyzyjnych wypowiedzi. Wypowiedzi ktore zawieraja w sobie niezrozumienie czym jest sygnal TV, jak powstaje i jakie sa jego ograniczenia....
 

dem

New member
hojlo1 napisał:
Generealnie - tryb progresywny nie na darmo zwany jest "trybem filmowym" i naprawdę zachowuje się rewelacyjnie przy 60Hz (który idelanie zwiazany z progresywnym !!!!)
a gdyby bylo nie 60 a np 100Hz?
dla filmu predkosc odswiezania to 24fps (przy pomocy migawki przeslaniajacej kilkukrotnie obiektyw projektora podnoszone do np 96Hz)

hojlo1 napisał:
Pozdrawiam - i polecam podstawy TV (nie PC).;)

tzn dokladnie co? poslugujmy sie tu precyzyjnymi pojeciami a pozwoli nam to uniknac nieporozumien
 

Mazoku

New member
1. .....no trudno (Gdańsk to nie np."Włoszczowa" ...) i telewizorów CRT z We. Component-Video brak (innego sprzętu, DVD-Video też....) = zdarza się
Cóż... Gdzie nie spojrzysz 40" LCD i 50" plazmy FullHD ;)

e/ ...i zaobserwujesz, ze większość "miga" (nie szukaj wykrętu o rodzaje "migotania", bo to o "oczy" chodzi, a wzrok wszyscy mają jednakowy...raczej) a parę szt. TV nie miga.... (jeżeli nie znajdziesz takiego TV, zmień w paru TV "tzw. "poprawiacze 100Hz" na inne, choć np. Samsung powinien być stabilny od momentu włącznia...).
Dobrze. Nigdy tego nie zauważyłem (percepcja częstotliwości odswieżania jest w końcu różna u różnych ludzi). Może po prostu mam tendencję do patrzenia w telewizor, a nie obok niego... Mniejsza o to.

Więc 100 Hz telewizory migają. Zgadzałoby to się z teorią, bo w końcu każdy kineskopowy telewizor będzie migał z jakąś mniej lub bardziej zauważalną częstotliwością, nawet wyświetlając obraz i w 1000 Hz. Komary się zapewne ze mną zgodzą.

Dlaczego zatem twierdzisz w jednym ze swoich poprzednich postów (przytoczonym poniżej), że akurat przy magicznej częstotliwości 60 Hz telewizor CRT nie miga? Zgodnie z prawami logiki obraz przy 60 Hz powinien migać bardziej niż przy 100 Hz. Wybacz, ale przeczysz sam sobie i ciągle nie wiem, co chcesz mi udowodnić.

Co do kontynuacji 60Hz (ale wyłącznie w moim przypadku...) opisałem o 60Hz progresywnym - gdzie wtedy żaden nawet CRT już nie miga (sięgnąć do podstaw standardu EDTV i wszystko będzie wiadome).

Kup parę zeszytow z tej strony (...) Otrzymasz np. tam potwierdzenie pewnych faktów (są artykuły wprowadzające....), dlaczego jest tak źle, a powinno byc dobrze (odwrotnie raczej mało..).
Od ezoterycznych artykułów wolę suche fakty ;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Tak sie składa że "nboxa" można podpiąć do "analogowego TV" i .....
....jestem nadal przy TV CRT/analogowym (nigdy nie pisałem "w tym: temacie/problemie o cyfrowym odborniku" = to do tych, co czytania ze zrozumieniem tekstu nie mogą połączyć...juz chyba z tydzień...):D
Chyba jasne - jak nie ....przejrzeć posty.... .

Mazoku - jeżeli nie wiesz:
a/ czym się różni tryb interlaced od progresywnego (czyli ile: połobrazów/klatek mają działa kineskopu "wyświetlić" i jaki to wpływ ma na "miganie" ) - to trudno :D (...nie pierwszy to raz....niewiedza)
b/ jeżeli praktyczne materiały Cię nie interesują....patrz wyżej.
c/ zaś np. to (z twojego)
...Więc 100 Hz telewizory migają...
w zestawieniu z poprzednim:
...i zaobserwujesz, ze większość "miga" ............ a parę szt. TV nie miga....
, swiadczy ,ze nie o moje pisanie tutaj chodzi (czytelnie przedstawione), tylko że dowolnie wybieracie fragmenty, co ewidentnie fakty przekłamuje. :D
Trudno = nie mój problem.

Pozdrawiam i mam nadzieję ze praktyka ruszy - bo np:
- "nbox", jak wersja "beta" , tak ...wersja "beta". :D
- z praktyki, "w tym temacie" (chociaż jeden fakt że jest inaczej) też nic :D


Ps - i tak już jest zmiana, bo opisane ostatnio że to (już ogólnie) telewizor kineskopowy będzie migał (poprzednio na luminofor wszystko zrzucaliście....). :D
 
Ostatnia edycja:

dem

New member
hojlo1 napisał:
Ps - i tak już jest zmiana, bo opisane ostatnio że to (już ogólnie) telewizor kineskopowy będzie migał (poprzednio na luminofor wszystko zrzucaliście....). :D

Ja pisalem o luminoforze = wystarczy zrobic prosty eksperyment - porownaj TV z kienskopem z poczatku lat 90 i kineskop teraz, szczegolnie wyraznie to widac na przykladzie monitora komputerowego ale nie tylko - obserwuje te prawidlowosc np w 32PW9551. Kiedys stosowany luminofor mial dluzszy czas poswiaty i migotanie bylo mniej dokuczliwe (co nie oznacza ze nie bylo go wcale) w tej chwili widac je wyraznie i dziwie sie producentom ze stosuja luminofory o tak krotkim czasie poswiaty w kineskopach TV.

Tak wiec nie wszystkiemu winien jest luminofor ale w obecnej chwili niestety poglebil on wade TV z CRT.

(prosty test na czas poswiaty - na czarnym tle wyswietlac intensywnie bialy obiekt i przesuwac go - za obiektem ebdzie sie ciagnal "duch" - w starszych kineskopach ten duch byl wyrazniejszy i dluzszy co bylo efektem zastosowania luminoforu o dluzszym czasie wygasania - luminofor byl substytutem pamieci jasnosci punktu i zmniejszal dokuczliwosc malej czestotliwosci odswiezania, teraz kineskop ma ten duch wyraznie krotszy ale niestety uwypukla to wade zwiazana z niska czestotliwoscia odswiezania)
http://**********.com/index.php?showtopic= 1666&st=40​
 

Mazoku

New member
czym się różni tryb interlaced od progresywnego (czyli ile: połobrazów/klatek mają działa kineskopu "wyświetlić" i jaki to wpływ ma na "miganie" ) - to trudno (...nie pierwszy to raz....niewiedza)
AFAIK telewizor interlaced wyświetli 50/60 pól, progresywny 50/60 ramek, więc wpływu na migotanie telewizora CRT nie ma to absolutnie żadnego.

Chyba że rozmawiamy o line flicker (co sugerowałem kilka postów wyżej). Oczywiście nie ulega żadnej wątpliwości, że w trybie progresywnym nie będzie on występował.

swiadczy ,ze nie o moje pisanie tutaj chodzi (czytelnie przedstawione)
Wybacz, ale twoje posty nie są czytelne. Kłócisz się z ludźmi o każdy przecinek w zdaniu, wyzywasz ich od niekompetencji i niewiedzy, nie chcąc jednocześnie napisać, o co ci tak naprawdę chodzi. Nie da się prowadzić merytorycznej dyskusji na takim poziomie.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....no cóż ...absolutnie błędne teorie, ale widocznie tak ma być .......... (wykropkowane).........i nie chodzi o kłótnie , ale podstawy techniki na forum technicznym... ;)

(od tej pory będę pytał...), sami wybierzecie formę odpowiedzi...


Nawet 2 ostatnie posty wprowadzaja jakąś sprzeczność (i chyba każdy będzie twierdził że są prawdziwe), więc proste pytania :
1.Mazoku
Jak sie ma sprawa migania w CRT, gdy kineskop kreśli linie raz=1,3,5,7(interlaced), a potem trybem progresywnym, gdzie kreśli 1,2,3,4...????????
(mozna to połaczyć nawet z poświatą luminoforu poprzednika - która w trybie progresywnym jest na innych obszarach m niż w interlaced)

2.dem -dlaczego testerzy sprzętu HDTV (LCD/PDP... -"sąsiednie forum" ) tak opisali "spotkanie" z CRT (potwierdzone wielokrotnie w praktyce ) i to w porówniu z np. LCD przy HDTV:
-oczywiście zero smużenia > mecze w 1080i wyglądały jak należy > oko się nie męczy!
?

Proszę o odpowiedzi !!!!!

.....by nie ciągnać sprawy "czytania..." przejdę do pisania "ze...zrozumienim treści":

(nadal w temacie):

2. Mazoku proszę Ciebie o odpowiedź, bo raczej to Twoje pisanie:
Co oznaczają te liczby (cyferki) w tytule tematu:
Częstotliwości odświeżania, formaty, przeploty... (
multipage.gif
1 2 3 ... Ostatnia Strona) wątek sponsorują cyferki 25, 29.27, 50 i 59.94
????


Ps - pytań mam więcej na temat formatów, przeplotow..ale postaram się "wolno pisać" - problemow będzie mniej.

Pozdrawiam. :D
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
Co oznaczają te liczby (cyferki) w tytule tematu
To jest ilość ramek na sekundę w sygnałach NTSC i NTSC-pochodnych (czyli np. ATSC). Pierwsza oczywiście w trybie interlaced, druga progressive. Sygnał NTSC nie ma bowiem częstotliwości odświeżania dokładnie 60 Hz, a 60*1000/1001, czyli w przybliżeniu właśnie 59.94 Hz. Jest to historyczna naleciałość związana z redukcją pasma przy dodawaniu koloru do analogowego NTSC.

Jak sie ma sprawa migania w CRT, gdy kineskop kreśli linie raz=1,3,5,7(interlaced), a potem trybem progresywnym, gdzie kreśli 1,2,3,4...????????
W obu trybach telewizor wyświetla 50 lub 60 obrazów na sekundę (w trybie progressive są to pełne ramki, w trybie interlaced pola, czyli połowy ramek). W jednej jednostce czasu (mówimy tu o ułamkach nanosekund - w standardzie PAL np. wyświetlenie całej jednej linii obrazu trwa 54 ns) świeci się jednak tylko jeden piksel (i ewentualnie dogasa kilka przed nim, w zależności od czasu świecenia fosforów na luminoforze), a reszta ekranu jest czarna. Wzrok ludzki nie reaguje dostatecznie szybko, dlatego widzimy ruchomy obraz złożony z kolejnych linii. Jednak przy niskich częstotliwościach odświeżania rzędu 50-60 Hz doświadczamy efektu migotania obrazu. Dla większości ludzi przestaje być ono widoczne dopiero przy częstotliwości odświeżania 100 Hz i więcej.

Pod tym względem formaty progressive i interlaced się nie różnią.

Format interlaced dodaje jednak jeszcze inny rodzaj migotania, czyli line flicker. Jest on związany z tym, że telewizor wyświetla linie parzystych pól przesunięte o około pół wysokości linii względem linii pól nieparzystych. Zatem obraz cały czas skacze minimalnie w górę i w dół, co pogłębia ogólne wrażenie migotania.

-oczywiście zero smużenia > mecze w 1080i wyglądały jak należy > oko się nie męczy!
Smużenie a migotanie to dwie zupełnie różne rzeczy ;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....smużenie skierowane było do dem i w innym kontekście (napisałem chyba czytelnie do kogo pytanie, a tu znowu....- nie ma problemu , przyzwyczaiłem się...) :( ;)



Mazoku - raczej nie ma kłopotu w moim pisaniu.......;)
Zawężę pytanie i ...nowe(do Ciebie):
1. co oznacza liczba 29.27 ? (nie mogę zlokalizować).
2. niezrozumiałe dla mnie jest:" pół wysokości linii względem linii pól nieparzystych" - można dokładniej?
3. czy pisząc telewizor, masz na myśli kineskop, czy cały odbiornik? (wiadomo 100Hz czeka....).;)

Pozdrawiam. ;)
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
1. co oznacza liczba 29.27 ? (nie mogę zlokalizować).
Liczba ta oznacza 29.97, czyli ilość ramek na sekundę w sygnale NTSC. Po prostu pomyliłem się przy pisaniu ^^"

2. niezrozumiałe dla mnie jest:" pół wysokości linii względem linii pól nieparzystych" - można dokładniej?
Kiedy telewizor CRT wyświetla ramki z przeplotem, pola parzyste są na ogół przesunięte na ekranie tylko o pół linii w dół względem pól nieparzystych. Czyli ich linie zachodzą na siebie, zamiast leżeć między sobą, jak w sygnale. Służy to redukcji migotania liniowego (które jednak i tak występuje). Taki rodzaj analogowego deinterlacingu ;)

3. czy pisząc telewizor, masz na myśli kineskop, czy cały odbiornik? (wiadomo 100Hz czeka....).
Na ogół kineskop.
 

dem

New member
hojlo1 napisał:
2.dem -dlaczego testerzy sprzętu HDTV (LCD/PDP... -"sąsiednie forum" ) tak opisali "spotkanie" z CRT (potwierdzone wielokrotnie w praktyce ) i to w porówniu z np. LCD przy HDTV:
?

Ps - pytań mam więcej na temat formatów, przeplotow..ale postaram się "wolno pisać" - problemow będzie mniej.

Pozdrawiam. :D
Mylisz dwie rzeczy - nie mowie ze luminofor smuzy w taki sam sposob jak LCD - pozwole sobie przytoczyc dwa linki:
cytat z pierwszego:

"Czas poświaty określa, po jakim czasie od zaniku czynnika pobudzającego luminofor jego luminancja spadnie do 1% wartości początkowej. Czas poświaty bywa od ułamka milisekundy do minut a niekiedy nawet godzin."

za http://pl.wikipedia.org/wiki/Luminofor


i drugi link http://en.wikipedia.org/wiki/Phosphors

Inaczej sie tego nie da opisac - prosze nie mylic smuzenia LCD z CRT - maja one zupelnie inny charakter - przy niskich czestotliwosciach odswiezania poswiata luminoforu ma korzystny charakter, smuzenie w LCD jest zawsze zle.

PS

A akurat transmisje sportowe na 1080i czy 720p (mniej) nie sa miarodajne - przed enkodowaniem nadawcy ekstensywnie uzywaja temporal smoothera i ocena smuzenia lub nie jest znacznie utrudniona - prosze zwrocic uwage na teksture trawy na boisku w trakcie szybkiego ruchu kamery... - temporal smoother pozwala "zaoszczedzic" pasmo kosztem jakosci - wychodzi sie z zalozenia ze oko ludzkie nie rozroznia szczegolow przy szybko poruszajaych sie obiektach.


PS2
"wolne pisanie" nie mam nic przeciwko temu dlatego ze czesto odwolujesz sie w do wielu rzeczy naraz, do tego nie do konca precyzyjnie nazywasz problem i naprawde - darujmy sobie zlosliwosci - forum jest miejscem wymiany pogladow ale niech ta wymiana bedzie merytoryczna skorzystaja na tym inni a nam "nie ubedzie"

PS3
i tak nie jestem nieomylny - sygerowalem sprawdzenie tlumika bo w mojej praktyce zawodowej mam do czynienia czesto z sygnalami zbyt silnymi i wymagaja one tlumienia.
Sytuacja gdy sygnal jest 100/100 moze sugerowac wlasnie taki problem.
Ale dopiero pomiar wartosci sygnalu dalby nam jednoznaczna odpowiedz - problem ze wielu instalatorow nie posiada sprzetu pozwalajacego zmierzyc parametry DVB-S2 a nalezy pamietac ze stosowana jest tam wielowartosciowa modulacja fazy lub amplitudy - stad wysokie wymagania co do liniowosci calego toru odbiorczego
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
...."widzę" że trochę atmosfera sie wyklarowała ;)

Napiszę wprost do czego dążę.... .

Ano do tego, by nie powielać sloganów (i nie o mnie tutaj chodzi).
Tak się składa że też troszke "bawię się" sprzętem i zestawiając slogany z praktyką wychodzi tak, a nie inaczej (czyli spór).

Tak sie sklada że od ładnych kilku lat nowoczesne CRT (nazwijmy je umownie "100Hz"). mają mało wspólnego z przytaczanymi tutaj faktami.
Praktycznie od samego wejścia tryb analogowy jest zamieniany na "cyfrę" i następuje indywidualna obróbka (w zależnosci od modelu) i np:
a/czysty tryb interlaced dla samego kineskopu nie wystepuje (np. popularny choćby PixelPlus itp.)
b/kinekopy już dawno mają podwyższoną rozdzielczosć współgrającą z elektroniką
c/itp. itd np. tryb progresywny w niektórych modelach z dowolnego źródła...

To powoduje że nowoczesny CRT już dawno np nie miga (nie zauważysz tego efektu nie tylko przy 100Hz - gdzie i tak w praktyce można mieć migotanie , bo samo 100Hz to nie wszystko), ale nawet przy 60Hz progresywnym (a przy 50Hz progresywne zawsze miga).

Nie neguję wiekszości postów, ale slogany, które dawno w praktyce juz nie mają uzasadnienia (czyli nie mozna odnosic tego do wszystkich CRT).

Rozróżniam technologie, ale musicie i Wy rozróznić np.: , co to jest np "miganie widoczne dla oczu" ( bo w teorii , to wszystki miga, nawet LCD - bo musi).

Ps - praktyka często inaczej wygląda od teorii - choćby przykładem sprawa tłumika, którą dem opisuje jak najbardziej prawidłowo, a zarazem nielogicznie z punkt widzenia klienta.

Pozdrawiam. ;)
 

dem

New member
hojlo1 napisał:
...."widzę" że trochę atmosfera sie wyklarowała ;)

Napiszę wprost do czego dążę.... .

Ano do tego, by nie powielać sloganów (i nie o mnie tutaj chodzi).
Tak się składa że też troszke "bawię się" sprzętem i zestawiając slogany z praktyką wychodzi tak, a nie inaczej (czyli spór).

Tak sie sklada że od ładnych kilku lat nowoczesne CRT (nazwijmy je umownie "100Hz"). mają mało wspólnego z przytaczanymi tutaj faktami.
Praktycznie od samego wejścia tryb analogowy jest zamieniany na "cyfrę" i następuje indywidualna obróbka (w zależnosci od modelu) i np:
a/czysty tryb interlaced dla samego kineskopu nie wystepuje (np. popularny choćby PixelPlus itp.)
b/kinekopy już dawno mają podwyższoną rozdzielczosć współgrającą z elektroniką
c/itp. itd np. tryb progresywny w niektórych modelach z dowolnego źródła...

To powoduje że nowoczesny CRT już dawno np nie miga (nie zauważysz tego efektu nie tylko przy 100Hz - gdzie i tak w praktyce można mieć migotanie , bo samo 100Hz to nie wszystko), ale nawet przy 60Hz progresywnym (a przy 50Hz progresywne zawsze miga).

Nie neguję wiekszości postów, ale slogany, które dawno w praktyce juz nie mają uzasadnienia (czyli nie mozna odnosic tego do wszystkich CRT).

Rozróżniam technologie, ale musicie i Wy rozróznić np.: , co to jest np "miganie widoczne dla oczu" ( bo w teorii , to wszystki miga, nawet LCD - bo musi).

Ps - praktyka często inaczej wygląda od teorii - choćby przykładem sprawa tłumika, którą dem opisuje jak najbardziej prawidłowo, a zarazem nielogicznie z punkt widzenia klienta.

Pozdrawiam. ;)

Nie, no ja nie mowie o przetwarzaniu sygnalu tylko o wlasciwosciach CRT.
I nie mozna powiedziec ze interlace dla kineskopu nie wystepuje... alez owszem wystepuje o ile nie podda sie sygnalu procesowi deinterlacingu, a niestety jest to proces kosztowny obliczeniowo i co z tym zwiazane rowniez finasowo - przytlaczajaca wiekszosc TV albo nie posiada deinterlacera albo posiada uklad kiepski.
Niestety ale nie da sie prosto poprawnie wyswietlic obrazu interlace na wyswietlaczu progresywnym...
 

Mazoku

New member
To powoduje że nowoczesny CRT już dawno np nie miga (nie zauważysz tego efektu nie tylko przy 100Hz - gdzie i tak w praktyce można mieć migotanie , bo samo 100Hz to nie wszystko), ale nawet przy 60Hz progresywnym (a przy 50Hz progresywne zawsze miga).
Nie przypuszczałem, że to napiszę, ale teraz ty musisz odzielić cyfrowe przetwarzanie sygnału od analogowego wyświetlania przez kineskop. Jeśli kineskop CRT wyświetla obraz z częstotliwością 60 Hz to będzie migał (mniej niż przy 50 Hz, ale wciąż zauważalnie - zapytaj się na amerykańskich forach). Taka jest jego zasada działania i nie zmieni tego ani tryb progresywny, ani żadne superhiper cyfrowe przetwarzanie wejściowego sygnału. Powszechnie przyjmuje się, że migotanie CRT przestaje być widoczne przy około 80-100 Hz. I będę się upierał przy twierdzeniu, że nowoczesne europejskie telewizory kineskopowe nie migoczą, ponieważ po prostu podwajają częstotliwość odświeżania z 50 do 100 Hz, a nie dlatego, że stosują jakieś magiczne cyfrowe przetwarzanie.

bo w teorii , to wszystki miga, nawet LCD - bo musi
LCD nie miga. W LCD wszystkie piksele świecą się bez przerwy. Światło pochodzi z zasilanej prądem stałym świetlówki i jest tylko "modulowane" przez matrycę ciekłokrystaliczną. Tu nie ma prawa nic migać.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Mazoku napisał:
LCD nie miga. W LCD wszystkie piksele świecą się bez przerwy. ....
..właśnie o taki pisanie mi chodzi .... :(
Mazoku - na jaki kolor?

Ps - dla mnie 60Hz , a 60Hz progresywnie stanowi wielką różnice nie tylko w teorii.:D
 
Do góry