Częstotliwości odświeżania, formaty, przeploty...

Mac6

New member
Na większości audycji emitowanych na Discovery HD pojawia się problem z płynnością obrazu. Jest to szczególnie widoczne gdy kamera porusza się tak, iż obraz przemieszcza się po przekątnej. Piękny pejzaż w dużej rozdzielczości jedzie sobie płynnie, by co mniej więcej sekundę zatrzymywać się na ułamek sekundy.

Podejrzewam, że problem ten jest wynikiem transkodowania materiału HD nagranego w formacie 1080i (lub 1080p) 60Hz na format 1080i 50Hz.

Jeśli tak jest faktycznie, to mam pytanie:

Czy ITI rozważa, aby w trosce o maksymalną jakość obrazu HD w jakimś momencie zacząć emitować materiały HD w ich natywnych formatach? Czyli jeśli materiał został nagrany w 60Hz, to był też w 60 Hz emitowany. W przypdku niektórych materiałów znacznie poprawiłoby to ich jakość. Wszystkie telewizory z logo HD Ready (i lepsze: Full HD, True HD) obsługują i 50-cio i 60-cio hertzowe formaty, więc użytkownicy takiego sprzętu tylko by na tym zyskali.

Oczywiście niektóre starsze, klasyczne telewizory nie będą w stanie poprawnie wyświetlić 60 Hz-owego obrazu SD. Ale czy ITI musi się tym przejmować? Moim zdaniem nie powinno!

Temat wydzielony z wątku o ofercie programowej. - Mazoku
 

dem

New member
Mac6 napisał:
Na większości audycji emitowanych na Discovery HD pojawia się problem z płynnością obrazu. Jest to szczególnie widoczne gdy kamera porusza się tak, iż obraz przemieszcza się po przekątnej. Piękny pejzaż w dużej rozdzielczości jedzie sobie płynnie, by co mniej więcej sekundę zatrzymywać się na ułamek sekundy.

Podejrzewam, że problem ten jest wynikiem transkodowania materiału HD nagranego w formacie 1080i (lub 1080p) 60Hz na format 1080i 50Hz.

Jeśli tak jest faktycznie, to mam pytanie:

Czy ITI rozważa, aby w trosce o maksymalną jakość obrazu HD w jakimś momencie zacząć emitować materiały HD w ich natywnych formatach? Czyli jeśli materiał został nagrany w 60Hz, to był też w 60 Hz emitowany. W przypdku niektórych materiałów znacznie poprawiłoby to ich jakość. Wszystkie telewizory z logo HD Ready (i lepsze: Full HD, True HD) obsługują i 50-cio i 60-cio hertzowe formaty, więc użytkownicy takiego sprzętu tylko by na tym zyskali.

Oczywiście niektóre starsze, klasyczne telewizory nie będą w stanie poprawnie wyświetlić 60 Hz-owego obrazu SD. Ale czy ITI musi się tym przejmować? Moim zdaniem nie powinno!

Bzdura, wiekszsoc materialow pochodzi z tasmy filmowej i jest nagrana z predkoscia 24 klatki na sekunde. I nie moze Pan twierdzic ze ITI nie moze sie przejmowac odbiorcami nie posiadajacymi mozliwosci odbioru 60Hz - W Polsce jak i w pozostalej czesci Europy obowiazuje standard 50Hz.
I zapewniam Pana ze material 60Hz to material wylacznie 1280x720p59.94 - w Europie preferuje sie raczej format 1920x1080i25.
 

Mac6

New member
dem napisał:
Bzdura, wiekszsoc materialow pochodzi z tasmy filmowej i jest nagrana z predkoscia 24 klatki na sekunde.
Rozmawiamy chyba o różnych audycjach. W przypadku materiałów zgrywanych z taśmy filmowej nie ma żadnych problemów z naturalnoscią ruchu. Te materiały te są zapewne trochę szybciej odtwarzane (25 klatek na sekundę) - ruch wyglada zupełnie płynnie i naturalnie.

Audycje, o których mówię, to na przykład nadawany przed chwilą program o amerykańskich fanach motocykli. Jest tam taka scena, gdy kamera jedzie bardzo blisko i wolno wzdłuż całego motocykla. Ruch kamery staje sie wówczas nienaturalnie niejednostajny. Wygląda to tak, jakby kamera co kilka ramek zatrzymywała się na jedną ramkę (lub nawet cofała na moment).

To samo dzieje się na scenie nadawanego teraz filmu o poranku bizonów w Lamar Valey w parku Yellowstone. Jest tam taki moment, że obiektyw kamery jedzie bardzo powoli obniżając się tak, że po przekątnej ekranu pojawia się niebo, las potem preria. I wówczas w ruchu kamery dzieje sie coś nienaturalnego. Tak jakby kamera regularnie, co ileśtam ramek, zatrzymywała się na moment.

Jaki jest Pana zdaniem mechanizm tego efektu? Bo ja sądze, że materiały te (zresztą świetne jakościowo) zostały nagrane kamerą HD z częstotliwością 60Hz. A efekt nienaturalności obrazu, gdy cały filmowany kadr jest w ruchu, jest ubocznym efektem transkodowania na 50Hz.

I nie moze Pan twierdzic ze ITI nie moze sie przejmowac odbiorcami nie posiadajacymi mozliwosci odbioru 60Hz
Oczywiście, że może. Ale czy faktycznie w każdym wypadku musi? Przecież kanały HD są przygotowywane pod kątem tych użytkowników, którzy mają sprzęt oznaczony HD Ready, a taki sprzęt radzi sobie równie dobrze z formatami 50 i 60Hz-owymi.

Co by sie stało, gdyby niektóre audycje, takie jak na przykład te bizony, były nadawane w formie oryginalnej bez transkodowania? Nawisem mówiąc wiele tradycyjnych CRT zupełnie nieźle radzi sobie z obrazem 60Hz-owym podanym przez RGB.

- W Polsce jak i w pozostalej czesci Europy obowiazuje standard 50Hz.
Ale w przypadku emisji HD emisje w Europie również w 60Hz nie są chyba zakazane?

I zapewniam Pana ze material 60Hz to material wylacznie 1280x720p59.94 - w Europie preferuje sie raczej format 1920x1080i25.
Więc pewnie te audycje, o których pisałem są w rozdzielczości 1280x720 (no chyba, że konwertując je do 50Hz przekonwertowano im przy okazji rozdzielczość na 1920x1080).

A wracając do naszej rozmowy na temat takiego trybu pracy N-boxa, w którym wysyłałby on do telewizora obraz w formacie w jakim jest on nadawany: Może dałoby się coś zrobić, aby N-box dawał jakąś możliwość sprawdzenia w jakim formacie jest nadawana dana audycja? Może choć jakiś LED na wyświetlaczu mógłby informować, że program jest transmitowany w formacie 1080 a nie 720?
 

Mazoku

New member
Bo ja sądze, że materiały te (zresztą świetne jakościowo) zostały nagrane kamerą HD z częstotliwością 60Hz. A efekt nienaturalności obrazu, gdy cały filmowany kadr jest w ruchu, jest ubocznym efektem transkodowania na 50Hz.
Dokładnie tak. Zresztą efekt ten występował od dawna przy konwersji NTSC na PAL. Tyle tylko, że w SDTV nie był aż tak widoczny.

Ale w przypadku emisji HD emisje w Europie również w 60Hz nie są chyba zakazane?
Niestety są. Europejski standard DVB nie przewiduje transmisji HDTV w 60 Hz. Jedyne możliwe formaty to: 720p25, 720p50, 1080i25 i 1080p25 (a w przyszłości być może 1080p50).

I zapewniam Pana ze material 60Hz to material wylacznie 1280x720p59.94 - w Europie preferuje sie raczej format 1920x1080i25.
1920x1080i29.97 też jest formatem 60 Hz. Nie należy mylić ilości klatek na sekundę (framerate) z częstotliwością odświeżania, która jest zawsze taka sama (60 Hz dla NTSC i ATSC, 50 Hz dla PAL i DVB).

Może dałoby się coś zrobić, aby N-box dawał jakąś możliwość sprawdzenia w jakim formacie jest nadawana dana audycja?
Przydatny feature. Aczkolwiek pewnie nie zostanie wprowadzony,bo kłóci się z koncepcją "urządzenia dla idiotów" :)
 

dem

New member
Mac6 napisał:
Rozmawiamy chyba o różnych audycjach. W przypadku materiałów zgrywanych z taśmy filmowej nie ma żadnych problemów z naturalnoscią ruchu. Te materiały te są zapewne trochę szybciej odtwarzane (25 klatek na sekundę) - ruch wyglada zupełnie płynnie i naturalnie.

Audycje, o których mówię, to na przykład nadawany przed chwilą program o amerykańskich fanach motocykli. Jest tam taka scena, gdy kamera jedzie bardzo blisko i wolno wzdłuż całego motocykla. Ruch kamery staje sie wówczas nienaturalnie niejednostajny. Wygląda to tak, jakby kamera co kilka ramek zatrzymywała się na jedną ramkę (lub nawet cofała na moment).

To samo dzieje się na scenie nadawanego teraz filmu o poranku bizonów w Lamar Valey w parku Yellowstone. Jest tam taki moment, że obiektyw kamery jedzie bardzo powoli obniżając się tak, że po przekątnej ekranu pojawia się niebo, las potem preria. I wówczas w ruchu kamery dzieje sie coś nienaturalnego. Tak jakby kamera regularnie, co ileśtam ramek, zatrzymywała się na moment.

Jaki jest Pana zdaniem mechanizm tego efektu? Bo ja sądze, że materiały te (zresztą świetne jakościowo) zostały nagrane kamerą HD z częstotliwością 60Hz. A efekt nienaturalności obrazu, gdy cały filmowany kadr jest w ruchu, jest ubocznym efektem transkodowania na 50Hz.
Prosze pamietac o jednej bardzo waznej rzeczy - ITI otrzymuje juz materialy w okreslonej wersji - materialy te sa skonwertowane przez dostawce zrodla.
Jesli konwersja odbyla sie w sposob daleki od sztuki (niestety ale trzeba stosowac algorytmy wykrywania i interpolacji ruchu).
Mamy w naszej telewizji wiele filmow z USA (ze przywolam tu durny serial piekne i bogate) - da sie zrobic poprawnie konwersje fps.
Prosze tez zauwazyc ze problem moze byc zwiazany z algorytmami deinterlacingu.

a przy okazji tzw global panning nadzwyczaj latwo skonwertowac w sposob plynny.

Mac6 napisał:
Oczywiście, że może. Ale czy faktycznie w każdym wypadku musi? Przecież kanały HD są przygotowywane pod kątem tych użytkowników, którzy mają sprzęt oznaczony HD Ready, a taki sprzęt radzi sobie równie dobrze z formatami 50 i 60Hz-owymi.
Nie, TV nadawane w Polsce jest dla wszystkich - wbrew pozorom n-tv jest przeznaczona dla masowej widowni, naprawde nieliczny % odbiorcow posiada odbiorniki HD i HD Ready - nie oplaca sie rozkrecac takiego projektu dla 50 tysiecy odbiorcow...

Mac6 napisał:
Co by sie stało, gdyby niektóre audycje, takie jak na przykład te bizony, były nadawane w formie oryginalnej bez transkodowania? Nawisem mówiąc wiele tradycyjnych CRT zupełnie nieźle radzi sobie z obrazem 60Hz-owym podanym przez RGB.
Ale sa takie ktore sobie nie dadza rady...

Mac6 napisał:
Ale w przypadku emisji HD emisje w Europie również w 60Hz nie są chyba zakazane?
Polska jest zobowiazana do nadawania w standardach ktore ratyfikowala umowami miedzynarodowymi - prosze zauwazyc ze kanaly takie jak CNN czy NBC nadaja w Europie w formacie 25 a nie 29.97.

Mac6 napisał:
Więc pewnie te audycje, o których pisałem są w rozdzielczości 1280x720 (no chyba, że konwertując je do 50Hz przekonwertowano im przy okazji rozdzielczość na 1920x1080).
Watpie - boleje nad tym ale w Europie forsuje sie format 1920x1080i25


Mac6 napisał:
A wracając do naszej rozmowy na temat takiego trybu pracy N-boxa, w którym wysyłałby on do telewizora obraz w formacie w jakim jest on nadawany: Może dałoby się coś zrobić, aby N-box dawał jakąś możliwość sprawdzenia w jakim formacie jest nadawana dana audycja? Może choć jakiś LED na wyświetlaczu mógłby informować, że program jest transmitowany w formacie 1080 a nie 720?
Nie wiem czy jest taka potrzeba - nie zaobserwowalem jeszcze by n-tv nadawala obraz w formacie 1280x720p50 - jesli bedzie 1280x720 to raczej w foracie p25 a wiec nic co byloby lepsze od 1920x1080i25 :(
 

Mac6

New member
dem napisał:
Nie wiem czy jest taka potrzeba - nie zaobserwowalem jeszcze by n-tv nadawala obraz w formacie 1280x720p50 - jesli bedzie 1280x720 to raczej w foracie p25 a wiec nic co byloby lepsze od 1920x1080i25 :(
Poważnie? Nawet transmisje sportowe na N-sport nie idą w 1280x720p50?

To jest bez sensu. Format 1080i jest super, ale do spokojnych filmów, programów studyjnych (gadających głów) lub reklamówek pełnych zdjęć (takich jakie w kółko nadaje Luxe TV HD), ale nie do transmisji sportowych.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...trochę z zażenowaniem czytam odpowiedzi....:(
...(pamietam , jak jedno z moich pierwszych pytań , po powstaniu tego forum dotyczyło 50/60Hz).

Wracając do tematu (i krótko):
1. EICTA dopuszcza i 50Hz i 60Hz - żadnych zastrzeżeń
2. mam od paru lat Set-Top-Boxa, którego stara konstrukcja zewala na dowoly wybór sygnału wyściowego (czyli np. NTSC/PAL60 - choc po RGB to mniej istotne )i...:
- rozumiem ludzi opisujących problem płynności (widać gołym okiem poprawę...)
- nie rozomium jaki moze być problem techniczny z np wypusczaniem (opcja w setupie) w np. 60Hz (a ilu posiadaczy CRT by odetchnęło przy progresywnym).
- jeżeli jednak już tak materiał jest przygotowany = NIE EMITOWAĆ (emitować prawidłowy - chyba to zrozumiałe)
3. smutne te fakty (tak, jak tłumaczenie o: HDCP/przerywaniu głosu, braku podstawoej funkcje jakiegoś Timera itp....).

Nadal betatesty ....(dobrze ze moge się z boku przygladać, ale współczuję....).:(


Ps - z drugiej strony trochę się dziwię i użytkownikom (..tym "piejącym z zachwytu").
Forma wzięła górę nad treścią (..a czasami i forma też pozorna...).
Jednak ja (umownie) wolę w (pozornie) złej jakości ogladać coś wartosciowego, niż "Pokemony w HD" (taka jest obecnie oferta HD z mojego punktu widzenia).
Oczywiście czekam z nadzieją....lecz obojętnie ...moze być i platforma konkurencji... .(która też czasami eksperymenty "na żywym organiźmie" przeprowadza).:(;)
 
Ostatnia edycja:

dem

New member
hojlo1 napisał:
...trochę z zażenowaniem czytam odpowiedzi....:(
...(pamietam , jak jedno z moich pierwszych pytań , po powstaniu tego forum dotyczyło 50/60Hz).

Wracając do tematu (i krótko):
1. EICTA dopuszcza i 50Hz i 60Hz - żadnych zastrzeżeń
ITU to nie EICTA, w Polsce obowiazuje standard 50Hz a w US 59.94Hz.
Zawsze mozna podpiac PC pod TV :D
Pomijam tu juz sprawe tworzenia TV dla kilkudziesieciu tysiecy uzytkownikow...


hojlo1 napisał:
2. mam od paru lat Set-Top-Boxa, którego stara konstrukcja zewala na dowoly wybór sygnału wyściowego (czyli np. NTSC/PAL60 - choc po RGB to mniej istotne )i...:
- rozumiem ludzi opisujących problem płynności (widać gołym okiem poprawę...)
- nie rozomium jaki moze być problem techniczny z np wypusczaniem (opcja w setupie) w np. 60Hz (a ilu posiadaczy CRT by odetchnęło przy progresywnym).
- jeżeli jednak już tak materiał jest przygotowany = NIE EMITOWAĆ (emitować prawidłowy - chyba to zrozumiałe)
Hm, ale nie narzekaja na plynnosc materialu 25Hz tylko na zle zrobiona konwersje z 29.97 na 25 - nie widze potrzeby by wymuszac na uzytkowanikach przyjmowanie obcego standardu TV - raczej nalezy wymuc poprawe jakosci materialu zrodlowego.

Przy 60Hz pojawiaja sie inne problemy i naprawde kto nie ogladal pulldowna w USA ten nie wie o czym mowi narzekajac na plynnosc czy jej brak...


Reasumujac czesc techniczna - mieszkamy w Europie a nie Ameryce Polnocnej :D
 

hojlo1

New member
Bez reklam
dem - wybiórczo "piszesz". :(
(propozycje oparte na faktach i można tak przewrotnie zapytać...)

Co ma standard do możliwości sprzętu?
(czyli na co go stać faktycznie i czemu tego nie wykorzystac)

Co ma obecny stan jakości odbioru "n-tv" (co opisują poprzednicy) z jakąś "normą"?
..................................................


Pisałem wcześniej - ze rozsądnym rozwiązaniem jest nie emitować "dziwnych" materiałow (wiem ze nie masz na to wplywu, ale....), tylko tez może się okazać, że po zmianie softu...materiał przestanie być dziwny (logiczne...chyba).
Na koniec przypomnę Twoje (co jest bardziej trafne, niż ostatnie...):
...Prosze miec na wzgledzie ze oprogramowanie do n-box bedzie sie rozwijac - mysle ze cenne bedzie gdy uzytkownicy n-box'ow beda zglaszac u operatora potrzeby - jesli operator dojdzie do wniosku ze w istotny sposob dodanie jakiejs funkcjonalnosci podniesie atrakcyjnosc oferowanego przezen produktu to mysle ze nie bedzie klopotem implementacja tej czy innej funkcjonalnosci.
N-box posiadaja USB2, Ethernet i przypuszczam ze operator wiaze z tymi interfejsami jakies plany - byc moze bedzie to krok w strone potrzeb uzytkownikow platformy - w koncu to uzytkownicy wspoltworza sukces n-tv.....
Pozdrawiam. ;)
 

dem

New member
hojlo1 napisał:
dem - wybiórczo "piszesz". :(
(propozycje oparte na faktach i można tak przewrotnie zapytać...)

Co ma standard do możliwości sprzętu?
(czyli na co go stać faktycznie i czemu tego nie wykorzystac)

Co ma obecny stan jakości odbioru "n-tv" (co opisują poprzednicy) z jakąś "normą"?
..................................................


Pisałem wcześniej - ze rozsądnym rozwiązaniem jest nie emitować "dziwnych" materiałow (wiem ze nie masz na to wplywu, ale....), tylko tez może się okazać, że po zmianie softu...materiał przestanie być dziwny (logiczne...chyba).
Na koniec przypomnę Twoje (co jest bardziej trafne, niż ostatnie...):

Pozdrawiam. ;)
Wszystko sie zgadza ale postulowanie by nadawca zaczal nadawac w 60Hz jest nieodpowiedzialne - na nadawcy nalezy wymuszac najwyzsza jakosc materialow - bez problemow.
Mozliwosci sprzetu sa wielosystemowe - nikt nie robi zlozonego ukladu dekodera wylacznie rynek USA czy EU. I Premiere nie nadaje w 60Hz tylko w 50Hz - tak zwyczajnie i po prostu.
I ja nie twierdze ze w oprogramowaniu n-box nie ma bledow - ja tylko mowie ze zglaszanie postulatu nadawania materialu w 60Hz jest irracjonalna.
Znam wiele osob ktore kupia n-box a posiadaja w tej chwili telewizor SD - nie kupowaly TV z funkcjonalnoscia HD bo nie bylo zrodla. Dzieki n-tv w koncu pojawilo sie zrodlo, na chwila obecna jedyne zrodlo HDTV w Polsce - wlascwie to dzieki n-tv ma szanse powstac znaczacy popyt na nowe TV HD, podejrzewam ze bez n-tv ani Cyfra ani Polsat nie zrobilby nic w kierunku HDTV. Patrzec nalezy na calosc problemu i w tym kontekscie n-tv jest nowa jakoscia a problemy sa i jeszcze beda jakis czas. Przewaga n-tv jest to ze by byla sukcesem musi starac sie oferowac wiecej niz inni lub oferowac to co inni za mniejsze pieniadze.
 

panjacek

New member
Ja również miałem taką nadzieję że przy opracowywaniu standardu dla telewizji wysokiej rozdzielczości zostaną wykorzystane najlepsze rozwiązania techniczne, nawet kosztem kompatybilności wstecz. Do nich właśnie należy odświeżanie z częstotliwością 60 Hz
Przy 60 Hz odświeżaniu oko ludzkie nie widzi migotania i odpada potrzeba podnoszenia częstotliwości co zawsze wiąże się z pogorszeniem jakości.
Jest to kolejne zwycięstwo księgowych nad technikami.

Pozdrawiam
 

dem

New member
panjacek napisał:
Ja również miałem taką nadzieję że przy opracowywaniu standardu dla telewizji wysokiej rozdzielczości zostaną wykorzystane najlepsze rozwiązania techniczne, nawet kosztem kompatybilności wstecz. Do nich właśnie należy odświeżanie z częstotliwością 60 Hz
Przy 60 Hz odświeżaniu oko ludzkie nie widzi migotania i odpada potrzeba podnoszenia częstotliwości co zawsze wiąże się z pogorszeniem jakości.
Jest to kolejne zwycięstwo księgowych nad technikami.

Pozdrawiam
przy 60Hz widac migotanie - nie widac przy 80 - 100Hz

Uwazm prywatnie ze walkowanie tematu miga czy nie nie ma znaczenia gdy wiekszosc z TV na rynku jest progresywna i moze pracowac z wieksza niz 25Hz predkoscia odswiezania - w kinie jest 24 klatki na sekunde i nie ma postulatu by kina reformowac i kazac kinu zwiekszac predkosc do np 48 czy 96 klatek na sekunde...
Migotanie jest wada wyswietlacza - plynnosc ruchu jest zadowalajaca juz przy 50 obrazach na sekunde i ten postulat zostal zrealizowany w HDTV - inny problem ze nadawcy tacy jak n-tv a przypuszczalnie Polsat i Cyfra beda nadawac w formacie 1280x720p25 a nie 1280x720p50 i to uwazam za potezny problem... czego mozna oczekiwac po cyfrze ktora przycina pasmo i ma gdzies jakosc przekazu czy po n-tv minimalizujacej koszty by stworzyc jak najtansza i w ten sposob silnie konkurencyjna oferte na rynku ktory wg wszystkich "ekspertow" byl nasycony i ustabilizowany... a poza tym totalny brak zrodel poza tasma filmowa...

Nie ma co bic piany - postulat nadawania w Polsce 60Hz jest pozbawiony rozsadku. Rownie dobrze mozna by postulowac przejscie na NTSC i zmniejszenie szerokosci kanalu do 6MHz
 

Mazoku

New member
Migotanie jest wada wyswietlacza
Dokładnie.

Warto nie zapominać, że migotanie dotyczy tylko CRT i starych plazm. Telewizory LCD i tylnoprojekcyjne z mikrowyświetlaczami (LCD, DLP) nie migoczą ani przy 50, ani 60 Hz.
 

secmal

New member
Mazoku napisał:
Dokładnie.

Warto nie zapominać, że migotanie dotyczy tylko CRT i starych plazm. Telewizory LCD i tylnoprojekcyjne z mikrowyświetlaczami (LCD, DLP) nie migoczą ani przy 50, ani 60 Hz.

Hmm...
Mam: N-ka przez hdmi do lcd z natywaną 720p.
1080i wygląda lepiej, ale za to w tym trybie ... migocze.
Wniosek? Lcd-ek w swojej natywnej rozdzielczości nie migocze.
Ale dodaję to mały drukiem gdzieś na dole. ;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...trzeba pewne problemy wyjaśniać..., gdyż widzę moje "teksty"... ;)

dem - cytujesz mnie wcześniej i znowu odpowiedź "z kosmosu" (..siła "wybiorczości"...).:(
(naprawdę życzliwie) - przeczytaj coś ze "2 razy".
Jak masz problem (moze tekst niezrozumiały podałem - moja wina!!) = to pytaj.



Zmuszony jestem wrócić do poruszanego tutaj wątku (choć myślałem ze to zbędne...):
1.jeżeli piszę o możliwościach sprzętu (jeżeli takie są???, a wypada ze są) - nie opisywać absurdów o nadawcach, jak to o odbiornik końcowy chodzi.
2. nie mieszać np umownie "Wy. PAL/NTSC" - z systemem nadawania, gdyż firmy "z TV-Sat" traktujące w profesjonalny sposób wszystkich klientów, w swoich produktach wielokrotnie mają i PAL i NTSC na wyjściu:
...przykłady (z mojej praktyki mnóstwo..., ale i namiary znalazłem i chodzi tu o sprzęt DVB używany w kraju):
a/>>Ferguson z CI - popularny nadal model<<
b/>>Samsung z YUV na wy i nawet SECAM<<
...mogę zarzucić namiarami sprzetu (interstar, globo....), gdyż jest to sprawa tak oczywista że... (nie będę komentował).
Naprawdę trzeba głębokiej niewiedzy by nie znać tak podstawowego sprzętu DVB będącego na naszym rynku od lat (o innych "teoriach", z tym związanych już nie chcę wspominać...).

Co do kontynuacji 60Hz (ale wyłącznie w moim przypadku...) opisałem o 60Hz progresywnym - gdzie wtedy żaden nawet CRT już nie miga (sięgnąć do podstaw standardu EDTV i wszystko będzie wiadome).
Teraz do "pozostałego 60Hz" - uaktywnijcie wyjście np ntsc (lub wypożyczcie: DVB/DVD itp.) i pobawcie się z raz praktycznie a to na 50Hz, a to na NTSC (sporo TV ma i NTSC/PAL60, zaś sporo sprzetu np DVD/DVB ma funkcję "NTSC on PAL TV...) - wtedy można wrócić do tematu. ;).

Przypominam - piszemy o Telewizji, a nie o komputerach (nawet "cyfra" w tym przypadku nie bez przyczyny nazywana jest np. HDTV).

Co to ma do tematu (choć raczej o jakości piszemy)? - zwiększy to zadowolenie użytkowników z dostępnych programów. :)


Ps - obecnie nie oczekuję już nic z "tutejszych" obietnic itp. ( juz rozumiem że nikt tutaj wpływu na to nie ma).
Jednak prośba o "trzymanie się jakiejś merytoryki" (choćby subiektywnej), by nie wyszło, jak to o "wkładaniu tłumika w kabel" w innym wątku = (temat idealny....dla "Szkła Kontaktowego").

Pozdrawiam. ;)
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
Mam: N-ka przez hdmi do lcd z natywaną 720p.
1080i wygląda lepiej, ale za to w tym trybie ... migocze.
Wniosek? Lcd-ek w swojej natywnej rozdzielczości nie migocze.
Ale dodaję to mały drukiem gdzieś na dole.
Nie takie migotanie miałem na myśli ;)

To, co obserwujesz, to jest zapewne tzw. line flicker, czyli hmm... migotanie liniowe. Bierze się ono z niedoskonałego deintarlacingu materiału z przeplotem w twoim telewizorze. Na niektórych LCD np. n-ka wygląda lepiej w 1080i.

Co do kontynuacji 60Hz (ale wyłącznie w moim przypadku...) opisałem o 60Hz progresywnym - gdzie wtedy żaden nawet CRT już nie miga (sięgnąć do podstaw standardu EDTV i wszystko będzie wiadome).
Jeśli masz monitor CRT, to przestaw częstotliwość w Windowsie na 60 Hz i zobacz czy będzie migotał, czy nie :p (komputery oczywiście wyswietlają sygnał jedynie progresywnie)
 

dem

New member
hojlo1 napisał:
...trzeba pewne problemy wyjaśniać..., gdyż widzę moje "teksty"... ;)

dem - cytujesz mnie wcześniej i znowu odpowiedź "z kosmosu" (..siła "wybiorczości"...).:(
(naprawdę życzliwie) - przeczytaj coś ze "2 razy".
Jak masz problem (moze tekst niezrozumiały podałem - moja wina!!) = to pytaj.



Zmuszony jestem wrócić do poruszanego tutaj wątku (choć myślałem ze to zbędne...):
1.jeżeli piszę o możliwościach sprzętu (jeżeli takie są???, a wypada ze są) - nie opisywać absurdów o nadawcach, jak to o odbiornik końcowy chodzi.
2. nie mieszać np umownie "Wy. PAL/NTSC" - z systemem nadawania, gdyż firmy "z TV-Sat" traktujące w profesjonalny sposób wszystkich klientów, w swoich produktach wielokrotnie mają i PAL i NTSC na wyjściu:
...przykłady (z mojej praktyki mnóstwo..., ale i namiary znalazłem i chodzi tu o sprzęt DVB używany w kraju):
a/>>Ferguson z CI - popularny nadal model<<
b/>>Samsung z YUV na wy i nawet SECAM<<
...mogę zarzucić namiarami sprzetu (interstar, globo....), gdyż jest to sprawa tak oczywista że... (nie będę komentował).
Naprawdę trzeba głębokiej niewiedzy by nie znać tak podstawowego sprzętu DVB będącego na naszym rynku od lat (o innych "teoriach", z tym związanych już nie chcę wspominać...).

Co do kontynuacji 60Hz (ale wyłącznie w moim przypadku...) opisałem o 60Hz progresywnym - gdzie wtedy żaden nawet CRT już nie miga (sięgnąć do podstaw standardu EDTV i wszystko będzie wiadome).
Teraz do "pozostałego 60Hz" - uaktywnijcie wyjście np ntsc (lub wypożyczcie: DVB/DVD itp.) i pobawcie się z raz praktycznie a to na 50Hz, a to na NTSC (sporo TV ma i NTSC/PAL60, zaś sporo sprzetu np DVD/DVB ma funkcję "NTSC on PAL TV...) - wtedy można wrócić do tematu. ;).

Przypominam - piszemy o Telewizji, a nie o komputerach (nawet "cyfra" w tym przypadku nie bez przyczyny nazywana jest np. HDTV).

Co to ma do tematu (choć raczej o jakości piszemy)? - zwiększy to zadowolenie użytkowników z dostępnych programów. :)


Ps - obecnie nie oczekuję już nic z "tutejszych" obietnic itp. ( juz rozumiem że nikt tutaj wpływu na to nie ma).
Jednak prośba o "trzymanie się jakiejś merytoryki" (choćby subiektywnej), by nie wyszło, jak to o "wkładaniu tłumika w kabel" w innym wątku = (temat idealny....dla "Szkła Kontaktowego").

Pozdrawiam. ;)

Oooops - to moze ja cos wyjasnie jesli bylo niezrozumiale? - Ja nie bardzo rozumiem jak ktos moze proponowac by dekoder odtwarzal zrodlo 25/50fps na 29.97/59.94fps...

Hm... ja rozumiem ze w przypadku osoby nie majacej dostepu do silnych zrodel sygnalu - pojecie przesterowanie stopnia wejsciowego moze byc czyms abstrakcyjnym. Prosze mi wierzyc moze przesterowac stopien wejsciowy i tlumik pozwala tego uniknac (tak przynajmniej wynika z moich doswiadczen).

Miganie CRT jest pochodna czasu wygaszania luminoforu - niestety wiele nowych TV CRT ma krotszy czas wygaszania (poswiaty) - objawia sie to uciazliwym migotaniem - kiedys ten problem byl znacznie mniej dokuczliwy.

I jeszcze raz proponuje przemyslenie postulatu wysiwietlania zrodla 25/50 na 29.97/59.94... jakis zmyslny pulldown? - nawet by sie dalo ale po co? plynnosci ruchu to nie poprawi a pogorszy, migotanie bedzie tyle ze minimalnie mniejsze ale dalej zuwazalne...

Proponuje zakonczy te polemike lub przeniesc ja do innego watku.

PS

Dekoder zastosowany w n-box potrafi wystawic sygnal w YPbPr (nie ma czegos takiego jak YUV poza enkoderem PAL), potrafi wystawic NTSC,PAL,SECAM we wszystkich mozliwych kombinacjach (M,N,G)

PS2
No offence ale proponuje wizyte u okulisty skoro nie widzi Pan roznicy miedzy 29.97 on 25...
 

dem

New member
Mazoku napisał:
Nie takie migotanie miałem na myśli ;)

Jeśli masz monitor CRT, to przestaw częstotliwość w Windowsie na 60 Hz i zobacz czy będzie migotał, czy nie :p (komputery oczywiście wyswietlają sygnał jedynie progresywnie)

Prosze nie mowic tego glosno (moj komputer wyswietla interlace na drugim monitorze)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
dem - czytania ze zrozumieniem tekstu uczą już chyba w szkole podstawowej (jak problem = patrz wczesniej...).:(

Podsumuję krótko:

Przedstawiciel (poniekąd) strony nadawcy, który sam się zaoferował.... (nie rozwijam dalej....)

Jeżeli taka osoba:
- ma kłopoty z interpretacją tekstów to....mniejszy problem. ;)
- jeżeli zaś sugeruje np tłumienie sygnalu przy pomocy dodatkowych elementów w nowo wprowadzonym sprzęcie - dyskredytuje ten sprzęt i siebie.
Znamiennym jest fakt ze piszesz o przesterowaniu stopnia wejściowego..., a sterowaniem konwertera zajmuje się dekoder n-ki.!!!!!
Mam nadzieję że konkurencja to czyta, gdyż nie zdarzyło mi się (wielokrotnie miałem styczność z "infoliniami :CP/C+", znajomi też...), by ktoś sugerował tak ignoranckie rozwiązanie).
Podam rozwiazanie na tacy...chociaż nie (wyedytowane);)

Faktycznie nie ma o czym "rozmawiać" (choć i w tym przypadku Sci-Fi o tłumiku ma wpływ na dostępność programów, choć to raczej o niedopracowanie dekodera chodzi...).

mazoku - oddziel wreszcie "cyfrę od analogu, TV/PC" (to już kanon - choć progresywne to ...tez cyfra, ale wiadomo o co chodzi).
Jest w kraju wiele TV, co potrafi mieć progresywne w sobie (podstawy EDTV - pisałem wcześniej) i źródło sygnalu im obojętne.
Sam posiadam takowy od lat.... ;)

Panowie (Panie też) - HDTV to tylko ewolucja, a nie rewolucja.
Jest to tylko rozwiniecie np. EDTV, której elementy mają zastosowanie i u nas od lat.
;)


Ps - przeczytałem (ponownie) wypowiedzi dem z obecnych wątkow na forum i .....wlaściwe to tylko potwierdza że obecnie sprzet ma kłopoty (choc to raczej w dziale "STB").
Mam nadzieję ze poprawią !!!
Ot i tyle.:D

Pozdrawiam i przepraszam ze odpowiedz w troszkę innym dziale.... .;)
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
Jest w kraju wiele TV, co potrafi mieć progresywne w sobie (podstawy EDTV - pisałem wcześniej) i źródło sygnalu im obojętne.
Co nie zmienia faktu, że telewizor CRT wyświetlając sygnał 50 i 60 Hz - obojętnie czy progresywnie, czy nie - migocze. Jest to związane ze sposobem wyświetlania obrazu. Na raz wyświetlany jest tylko jeden punkt obrazu - rozbłyska na ułamek nanosekundy, kiedy przechodzi nad nim wiązka elektronów, po czym jest czarny, aż nie przyjdzie czas na następną ramkę/pole.

W Europie ten problem rozwiązano tworząc telewizory 100 Hz, które podwajają częstotliwość wyświetlanego obrazu (co ciekawe Amerykanie nie wpadli na ten pomysł - w USA telewizory 120 Hz są rzadkością).

Problem migotania przy niskich częstotliwościach nie występuje w telewizorach opartych na matrycach - LCD, PDP, mikroprojekcyjnych LCD, DLP, SED, ponieważ wszystkie piksele są wyświetlane jednocześnie i świecą się bez przerwy.
 
Do góry