Cyfrowa kablowka SPRAY i HD

mayiv

New member
Ale Kino! zaczęło niedawno nadawać niektóre programy z możliwością włączenia napisów i oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Na stronie spod linku jest program z zaznaczonymi takimi pozycjami. Mam pytanie: czy komuś to działa? U mnie niestety nie. Zadałem ponad dwa tygodnie temu pytanie n.o.c.-owi na PW czy to puszczają i nie doczekałem się odpowiedzi jak dotąd - trzeba więc chyba znowu samemu posprawdzać.
 

jotgie

New member
tak jak pisalismy kilka postów wcześniej - opcja jest, można teoretycznie wybrac inną ścieżkę dźwiękową, ale... ale pod inną ścieżką dźwiękową kryje się praktyczna cisza - czyli spray wyciął to, co uznał za niepotrzebne. to samo tyczy się oczywiście napisów.
 

Joh

New member
Witam,

mayiv napisał:
Ale Kino! zaczęło niedawno nadawać niektóre programy z możliwością włączenia napisów i oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Na stronie spod linku jest program z zaznaczonymi takimi pozycjami. Mam pytanie: czy komuś to działa? U mnie niestety nie. Zadałem ponad dwa tygodnie temu pytanie n.o.c.-owi na PW czy to puszczają i nie doczekałem się odpowiedzi jak dotąd - trzeba więc chyba znowu samemu posprawdzać.

Na Ale Kino! nigdy nie sprawdzałem, ale kwestia innej ścieżki dźwiękowej i napisów była już tutaj poruszana. Na paru innych kanałach to działa od dawna ...

Pozdrawiam
Robert
 

mayiv

New member
Co do innych, to pamiętam, że na TCM działały jakiś czas temu przynajmniej dwie ścieżki. A mnie chodzi właśnie konkretnie o AleKino!, bo tam to jest od niedawna - i tylko niektóre filmy.
 

Joh

New member
Witam,

Sprawdziłem przed chwilą Ale Kino - u mnie zmiana ścieżki dźwiękowej działa (zaznaczam, że mam dekoder SD). Mam do wyboru język "polski" i "niezdefiniowany", co okazuje się oryginalną ścieżką dźwiękową (w tej chwili angielską - na filmie "Armagedon").

Nie działają natomiast napisy (napisy z kolei działają np. na Viasat Explorer).

Pozdrawiam
Robert
 

mayiv

New member
U mnie też już działa. A znaczy to tyle, że udało się to włączyć. N.O.C: dobra robota, jeszcze tylko napisy by się przydały! No i EPG ;).
 

mayiv

New member
Byłem jakoś niedawno u sprayowców w biurze i tak trochę przypadkowo się dowiedziałem, że technicznie to by dali już radę, ale mają nakaz z zarządu, żeby tego nie uruchamiać, a wręcz blokować. I dowiedziałem się także, że najwięcej można zdziałać teraz poprzez pismo do zarządu. Proponuję więc napisać pismo do zarządu z żądaniem włączenia EPG i zebrać podpisy. Co wy na to?
 

saczy

New member
.... że technicznie to by dali już radę, ale mają nakaz z zarządu, żeby tego nie uruchamiać, a wręcz blokować ...

I właśnie z tego powodu podziękowałem Sprayowi za jego HD. Pozdrowienia dla Zarządu - oby tak dalej. W następnym kroku proponuję wprowadzić ekstra promocję i oprócz abonamentu za przechowywanie dekodera w domu u klienta, wprowadzić dodatkowe opłaty za każdy program (łącznie z Voom'em). Na pewno spowoduje to zwiększenie liczy zadowolonych klientów.
Prośba do N.O.C o przekazanie Zarządowi tej sugestii (bo zakładam że Zarząd nie zejdzie ze swojego piedestału i nie poniży się czytaniem tego forum).

pozdrawienia dla wszystkich forumowiczów (z wyjątkiem Zarządu)
saczy (były użytkownika HD w SPRAY)
 

grubson77

New member
Brak EPG

Ja niedługo będę byłym użytkownikiem SPRAY. Główną zaletą TV cyfrowej jest właśnie przewodnik TV. Instalując SPRAYa nie przyszło mi nawet do głowy, żeby o to spytać uznając to za pewnik. Jakie było moje zdziwienie, że brak jest tak podstawowej usługi. A czytając to forum widze, że SPRAY obiecuje EPG już od stycznia - żenujące! Nie mówiąc już o samym dekoderze, który delikatnie mówiąc jest kiepski.
 

grubson77

New member
Brak EPG

Oto odpowiedź konsultanta technicznego w tej sprawie:

"Według posiadanych przeze mnie informacji SPRAY S.A. nie planuje w najbliższym czasie wprowadzenia usługi EPG."

bye bye spray
 

Rauko

New member
Hmm... no to dzięki za ostrzeżenie.
Mam net od SPRAy i nie jest źle - miałem zakładać TVHD, ale po tych opłatach za każdy kanał HD i BRAK EPG!!!!!!!!!!! :hmm: (porażka na maxa) - Rezygnuję :) z TVHD, a jak się tylko skończy umowa to pewnie i net też zrobi - PAPA :mrgreen:
No chyba, że NOC zdąży to włączyć zanim podpiszę umowę z innym dostawcą i Zarząd trochę odpuści z tymi cenami - odnośnie innych dostawców sugeruję dobrze porównać oferty.
 
Ostatnia edycja:

Joh

New member
Witam,

Faktycznie - co to telewizji cyfrowej w Spray można mieć sporo zastrzeżeń - jakiś czas temu (minęło parę miesięcy) n.o.c. pisał o wnioskach, które spisywali tutaj użytkownicy forum, a które miały zostać przekazane przez niego dalej - nie wiem, czy tak się stało, ale efektów brak.

Myślę, że można podsumować to co najbardziej doskwiera - jeśli miałbym zacząć napisałbym o kilku punktach:
- brak EPG - o tym pisali tu wszyscy - zgadzam się z tymi, którzy pisali, że EPG to "standard" dla telewizji cyfrowej i także przyjmowałem to za pewnik - widać Spray ma inne podejście do tego tematu,
- dekodery - mówiąc delikatnie nie są najlepszej jakości - tragedii nie ma,
ale od czasu do czasu pojawia się dziwny problem blokowania, o używaniu timer'a raczej w ogóle nie ma co mówić; o nagrywarce, która staje się można powiedzieć standardem u innych operatorów nie ma co marzyć,
- brak wszystkich programów z oferty analogowej w ofercie cyfrowej - kompletnie nie rozumiem, czemu to ma służyć i w czym tkwi tutaj problem
- oferta programowa - napiszę o tym, czego mi brakuje najbardziej:
1. programy sportowe - trzeba przyznać, że nie jest najgorzej, ale fakt, że praktycznie nic się nie zmieniło od czasu uruchomienia platformy cyfrowej to pewien minus, a przecież można dodawać - brak programów SportKlub, TVP Sport, czy ESPN Classic.
2. programy BBC - po pierwsze to dodanie programów, które już są do oferty cyfrowej, a poza tym dodanie kilku brakujących programów BBC, które są dostępne u większości operatorów,
3. brak programów MTV - w tej chwili tak naprawdę są tylko dwa - MTV i VH1, a przecież jest ich dużo więcej,
4. ogólna uwaga - w porównaniu z prawie wszystkimi poważnymi operatorami - praktycznie całkowity brak reakcji na zmiany na rynku telewizyjnym. Przykład - Polsat likwiduje Polsat Zdrowie i Uroda, a w zamian pojawiają się dwa nowe programy Polsat Cafe i Polsat Plus (wcześniej pojawił się Polsat News) - u większości operatorów programy prawie od razu dodawane są do oferty - Spray postępuje tak, jakby nie wiedział, że coś się dzieje na rynku. Na temat programów TVP (TVP Sport czy TVP Historia) o dawna są dostępne w większości platform - napisałem do Spray'a w tej sprawie ponad rok temu (jeszcze gdy była tylko telewizja analogowa) - do tej pory nikt nic z tym nie zrobił.

Podsumowując to ogólnie wygląda to niestety bardzo średnio ...

Pozdrawiam
Robert
 

mayiv

New member
Minął rok od czasu hucznego ogłoszenia przez Spray wejścia w cyfrówkę z HD. To bardzo dobry moment na podsumowania.
Dodam swoje trzy grosze do tego co napisał Joh. Przejrzałem wątek od początku, spostrzeżenia poniżej.

Zgłaszane problemy (ogólne i Humax):
- brak języka polskiego w menu i w manualu (co powoduje np. konieczność każdorazowego wyboru polskiej ścieżki dźwiękowej na TCM),
- konieczność restartu humaksów co jakiś czas z powodu zatrzymanego półobrazu,
- stop-klatki (pomaga przełączenie kanału);
- brak EPG;
- problemy z teletekstem;
- problemy z sygnałem;
- problemy z czasem;
- ścieżki dźwiękowe na AleKino!;
- napisy na AleKino!;

Załatwione:
- problemy z sygnałem;
- problemy z czasem;
- ścieżki dźwiękowe na AleKino!;
- chyba nic więcej? (nie używam w zasadzie Humaksa to nie wiem);

Ściemy:
- "update softu będzie w styczniu";
- "EPG będzie w styczniu i to, że nie ma związane jest z kwestiami językowymi";
- "będzie w 2008 jeszcze 10 kanałów HD";
- "będzie aktualizacja oprogramowania w połowie lutego";
- "Kwestia EPG, jest dla nas aktualnie priorytetem i napewno będzie ona rozwiązana w niedlugim czasie" - n.o.c, 19 kwietnia;

Pozytywne zaskoczenia:
- Polsat Sport HD na Euro;
- Eurosport HD na Olimpiadę;
- obecność pracowników Spraya na forum.

Negatywne zaskoczenia:
- profil n.o.c - "Ostatnio Aktywny: 29-08-2008 17:18"

Co się zmieniło w ofercie przez rok:
- doszły nowe programy: Canal+ Sport 2, Canal+ Film HD (6zł), Canal+ Sport HD (6zł), Polsat Sport HD (6zł), Eurosport HD (6zł), PATIO TV, Discovery HD, TVN HD, religia.tv;
- zniknęły programy: TVN Gra, Polsat Zdrowie i Uroda (oba zakończyły działalność);
- dotyczy nowych klientów - umowy bezterminowe zostały zastąpione przez umowy na 12 miesięcy.

Najważniejsza wypowiedź roku:
"Według posiadanych przeze mnie informacji SPRAY S.A. nie planuje w najbliższym czasie wprowadzenia usługi EPG." - konsultant techniczny odpowiada grubsonowi77.

I w tym momencie staje się mało ważne wszystko inne. Dodając do tego informację, którą uzyskałem nieoficjalnie ("technicznie to by dali już radę, ale mają nakaz z zarządu, żeby tego [EPG] nie uruchamiać, a wręcz blokować") oraz to, że inni operatorzy już mocno przegonili Spraya ofertą - programową i sprzętową - widać, że Spray się nie rozwija. Zaobserwowałem, że w mojej okolicy, gdzie Spray jest monopolistą, pojawia się coraz więcej anten satelitarnych. A i ja, mimo dużej awersji do talerzy na balkonie zaczynam mieć dość.

Moje oceny (od 1 do 6 - 6 najwyższe):
Oferta programowa: 3.
Poziom techniczny/sprzętowy: 1 - za EPG i brak dekoderów z dyskiem.
Obsługa klienta i informowanie o zmianach: 2 - jakieś info na stronie się czasem pojawia, ale nie o wszystkim i przeważnie po fakcie.
Perspektywy na przyszłość: 1 - raczej nic się nie zmieni, sądząc po decyzjach zarządu.

Ogólnie: 2. Czyli: gdybym miał możliwość to bym zmienił kablówkę na inną.
 
Ostatnia edycja:

ra74

New member
w zeszłym tygodniu wybierałem tv + net między spray aster i upc i spray
- tv analog bardzo tania, ale chyba kosztem braku wielu programów
za to jak ktoś lubi ma rtl2, pro7 itp których często nie w innych kablówkach
- cena hd tv porównywalna i droga biorąc po uwagę że z ich oferty interesowało by mnie ng i c+
- nie ma zniżek za podpisanie umowy terminowej, tylko jest mniejsza opłata aktywacyjna. To oznacza najdroższy c+ na rynku 36+6=41zł

Ponieważ są właścicielem okablowania w moim bloku więc miałem trochę walki z nimi w zeszłym roku, na dodatek położyli mi cieńsze kable niż mają sąsiedzi nie wiem czy mi teraz pójdzie inet 10mbit z upc
 

brystol

New member
Dawno sie na tym forum nie udzielałem ale i ja wtrące swoje trzy grosze.
Poniewaz zaczeło mi trochę czasu brakować na ogladanie telewizji więc nie zwracałem zbytnio uwagi na poczynania firmy Spray. Czytając wątki powyżej oraz dodając moje odczucia wzgledem tej firmy dodam ocenę od siebie stosując kryteria i skalę mayiv'a:

Oceny (od 1 do 6 - 6 najwyższe):
Oferta programowa: 1. Pała za brak jakiejkolwiek reakcji na zmiany rynkowe. Jak to jest, że wszędzie jest np. TVP HD a u nas w TV nie ma ?
Jak to jest, że inni operatorzy potrafią stworzyć sensowne pakiety a tu cisza. Czyzby w Spray'u osiedli już na laurach ? Ale po czym ?
Poziom techniczny/sprzętowy: 1 Kolejna Pała za brak dekoderów z dyskiem i brak elementarnego składnika telewizji cyfrowej czyli EPG. Brak w zestawie kabla HDMI i żadanie za niego dodatkowych pieniędzy to już rynkowe kuriozum.
Obsługa klienta i informowanie o zmianach: 1 I znowu Pała. Niestety poziom obsługi klienta jest żenujący !!!. Nikt z obsługi nic nie wie, nie udzielono mi od początku trwania umowy ANI jednej rzetelnej informacji, wielokrotnie za to otrzymywałem informacje sprzeczne ze soba, bądź nie prawdziwe (czy to oferty programowej czy też EPG). Super kuriozum to podpisywnie umowy (?????) na abonowanie kanału HD. Nie ma mozliwości załatwienia sprawy telefonicznie bądź meilem - jest tylko mozliwość podpisania umowy na kanał z handlowcem. SZOK !!
Perspektywy na przyszłość: - 1 - Tak, tak, dobrze widać wyszedłem poza skalę i daję minus jeden. Jeżeli nic do wakacji się nie zmieni to bardzo chetnie podziekuję za usługi tej "firmie bez gwiazdek" i chyba wezmę TV satelitarną (antena i instalacja już czeka). Widocznie polityka firmy Spray wyglada tak jak tekst z kultowego filmu " Widocznie ci klienci myślą, że my tu jestesmy dla nich !!"

Ogólnie: 1. Tak jak napisałem wyżej jeżeli do wakacji bez zmian to bye, bye a wraz ze mną czterech równie nie zadowolonych sąsiadów (nie wiem czy sąsiedzi wytrzymaja do wakacji :eek:). Okres w którym przymykało sie oko na niedoskonałości oferty i przekazu firmy Spray juz minął. Oni nie maja litosci to i ja też.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

_oper_

New member
Testowa wersja TVN Warszawa dostępna dla widzów - odliczamy

Za Wirtualnemedia pe el:

"Grupa TVN od dziś udostępni sygnał testowy kanału TVN Warszawa operatorom kablowym i satelitarnym, którzy w większości planują od razu włączyć przekaz stacji swoim abonentom."

Stawiam ze Sprayowi zejdzie min. pół roku.

I chciałbym oczywiście się pomylić, przynajmniej z 5 miesięcy :grin:
 
Do góry