Cyfrowa kablowka SPRAY i HD

RysiekHD

New member
Witam
czy ktokolwiek z was ma doswiadczenie z kablowka Spray?
Jak oceniacie sygnal vs np Aster? Oczywiscie zakladam ze nie ma porownania z platformami cyfrowymi.
Twierdza ze od grudnia beda mieli dostepne 70 kanalow cyfrowo oraz 3 HD.
Pozdrawiam
 

krexon

Member
http://www.mediarun.pl/news/id/24567/spray_uruchamia_w_stolicy_telewizje_cyfrowa:

"W ofercie telewizji cyfrowej znajdzie się 70 programów: 59 w wersji cyfrowej z oferty analogowej oraz 11 nowych, które wcześniej nie były dostępne dla abonentów Spraya. Wśród nich znajdą się m.in.: TV 1000, Nat Geo Wild i Wedding TV. Dodatkowo o trzy 3 kanały (National Geographic Channel, TVN CNBC Biznes i Viasat History) zostanie wzbogacony pakiet analogowy.

Spray przygotował także pakiet telewizji cyfrowej HD, na który składa się: 70 programów cyfrowych oraz 2 kanały Full HD (National Geographic HD i Voom HD). Operator oferować będzie również kanały premium (Canal+, Canal+ Film i Canal+ Sport) w oddzielnym pakiecie.

W planach Spray ma też wprowadzenie usługi wideo na żądanie oraz IPTV. Według zapowiedzi, niebawem pojawią się kolejne kanały nadające w technologii wysokiej rozdzielczości.

Telewizja cyfrowa udostępniana będzie w Warszawie stopniowo. Od piątku będą mieli do niej dostęp mieszkańcy Białołęki, Targówka, Ursynowa, Mokotowa, Śródmieścia oraz dzielnicy Derby, a później Ursusa (od 10 grudnia) i Bemowa (od 31 grudnia)."
 

brystol

New member
kiki napisał:
Ale masz to na piśmie czy na gębę?
Ja mam to na piśmie - przyszła ostatnio informacja dołączona do rachunku za telewizję i telefon. Uradowany zadzwoniłem tam we wtorek (27.11.2007) a tam miła pani mówi, że nic nie wie, tj. ile bedzie kosztowało, jaki dekoder, kiedy startują. :confused:
Wobec powyższego ciekawe skąd mediarun.pl ma takie informacje, bo jezeli to prawda to bardzo chetnie wezmę ten pakiet już od piątku :D .
 

RysiekHD

New member
Spray

Mila Pani na infolinii powiedzial mi ze aby miec cyfrowke trzeba podpisac umowe. Dwa tygodnie czeka sie na instalacje. Chyba sproboje jesli nie ma zadnych krytycznych opinii.
 

brystol

New member
Jest tylko jedno "ale" - za co oni sobie życzą te 199 zł ? Jaka znowu aktywacja, podłączenie kabla pod gniazdo to ma byc aktywacja ?
Druga sprawa to canal +.
Niby wszystko fajnie ale w pakiecie HD powinien byc canal + HD (przecież C+ nadaje film i sport w HD). Spray sam przyznaje, że w pakiecie HD są tylko dwa programy National Geogrphic oraz Voom (zna to ktoś?). Z informacji na infolinii dowiedziałem się przynajmniej, że dekoder do TV HD to humax (z wyjściem HDMI) ale niestety jaki model to juz Pan nie potrafił powiedzieć. Oszczędni są w informacjach nie ma co.
No i ostatnia sprawa. Wierni i starzy klienci, którzy mimo pokus firm konkurencyjnych (np. Aster czy UPC) męczyli się z dotychczasowym "repertuarem" w stylu ezo tv, kuchnia tv, tvn gra czy inne "hiciory" w momencie wejścia trochę atrakcyjniejszej oferty zostali jak zwykle olani. Tak to juz w Polsce jest, że jesteś cacy jak kupujesz, jak kupiłeś jesteś be. Lepszy nowy klient niz "upierdliwy" stary.

mały update:
dekoder to prawdopodobnie humax CXHD 1000C
http://www.humaxdigital.com/uk/products/cxhd-1000c.asp
dokładny opis w zakładce - Hardware & Technical Specification(Pdf)
 
Ostatnia edycja:

jorge

New member
ciekawe czy pozwola przejsc mi na cyfrowa platforme. Mam juz umowe w spray do lipca no ale zadzwonie jutro i dowiem sie czy jest to mozliwe.
Ciekawe tez jak z cenami, czy nie jest przypadkiem 29,99 + 39,90 (pakiet pelny + cyfrowy).
 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
jorge napisał:
ciekawe czy pozwola przejsc mi na cyfrowa platforme. Mam juz umowe w spray do lipca no ale zadzwonie jutro i dowiem sie czy jest to mozliwe.
Ale co masz na myśli, że ci pozwolą ? Jesteś klientem chcesz dostać towar i za niego płacisz. Na co mają ci pozwalać.
Ciekawe tez jak z cenami, czy nie jest przypadkiem 29,99 + 39,90 (pakiet pelny + cyfrowy).
Jest dokładnie tak jak piszesz:

29,99 + 39,90 - pakiet pełny + cyfrowy

29,90 + 39,90 + 35 -sprayowski full wypas czyli pakiet pełny + cyfrowy + C+
 

jotgie

New member
w dniu dzisiejszym mam podpisac umowę w spray'u na tv cyfrową... zastanawiam się tylko nad wyborem - czy wziąć pakiet cyfrowy czy pakiet HD? z tego co się dowiedziałem, są dwa różne dekodery - jeden ze złączem SCART a drugi z HDMI (tutaj się rozpisałem --> http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?goto=lastpost&t=5602 <-- proszę o jakieś sugestię)

co do cen - 39,90 to jest cena pakietu HD, sam cyfrowy kosztuje 19,90 (oczywiście + koszt pakietu podstawowego)

koszt instalacji (podłączenia kabelka :D )- cyfrowy 49,90, HD 199,90, dekoder pozostaje własnością SPRAY'a
 

brystol

New member
Wczoraj podpisałem umowę na "pełen wypas" czyli pakiet HD + C+. Z informacji, które przekazał mi Pan handlowiec będą raczej dodawać nowe programy ale do pakietu HD. Jeszcze w tym roku ma być ponoć TVN HD a w przyszłym roku liczba programów HD ma się zwiększyć do 10 (?). Nie od dziś jednak wiadomo, że handlowcy duzo mówią ......

Ad. jotgie:
Z linka którego podałeś, wynika że masz jednak CRT-ka (co prawda z mozliwością odbioru sygnału 1080i), więc wydaje mi się, że pakiet HD jest raczej nie dla Ciebie. Ja bym brał cyfrówkę i cieszył się lepszym odbiorem za zdecydowanie niższą cenę.
Do tej pory odbierałem sygnał Spraya na 29" Philipsie 100 hz i jak dla mnie sygnał (z małymi wyjątkami) był :eek:k: , cyfrowy sygnał przez dekoder powinien przynieść zdecydowaną poprawę.
 

jotgie

New member
powiem szczerze, że kupując tego filipka, brałem pod uwagę, zarówno to, że LCD gorzej wypada niż CRT na kablówce, jak i to, że w przyszłości będę mógł się cieszyć chociaż częściowo dobrodziejstwami HD... ponieważ jednak HD to wciąż przyszłość, choć może już nie tak odległa (na razie te 2 programy - a nie wiadomo jakie będą następne), skupiam się przede wszystkim na "zwykłych" najczęściej oglądanych programach (TVP, POLSAT, TVN itp) - czy jakość wyświetlanego obrazu w zależności od łącza będzie się zauważalnie różnić? bo rozumiem, że sygnał, czy to w pakiecie cyfrowym czy też w pakiecie HD, będzie taki sam?
 

brystol

New member
Na stronie internetowej Spraya masz dokładne wyjasnienie tego jaki sygnał otrzymasz w danym pakiecie. Tam twierdzą, że sygnał nie jest taki sam.
- http://www.spray.pl/faq.html kliknij w zakładkę "Czym różni się telewizja analogowa, telewizja cyfrowa i telewizja cyfrowa HDTV"
 

jotgie

New member
tak, czytałem juz wczoraj - jednakże ja zrozumiałem to tak, że to jest wskazanie różnicy pomiędzy telewizją zwykłej rozdzielczości (nadawanej cyfrowo) a telewizją wysokiej rozdzielczości a nie pomiedzy poszczególnymi pakietami... bo w pakiecie HD tak naprawdę są tylko dwa programy HD...
mój problem to czy program np. TVP1, który występuje w obu pakietach, a nie jest przecież HD, będzie wyglądał na moim TV tak samo, niezależnie od modelu dekodera (zwykły cyfrowy czy HD) i połączenia pomiędzy nim a TV (SCART - HDMI)...
 

brystol

New member
Moim zdaniem nie zauważysz róznicy, poza róznicą wydanej kasy z kieszeni. Szukałem tego telewizora, żeby zobaczyć jak on wygląda ale nigdzie w sieci już go nie znalazłem. Jakie masz wejścia/wyjścia w swoim TV ?
 

jotgie

New member
ponieważ niezbyt się znam przepiszę z ksiązeczki:

tył:
ext 1: scart: rgb, cvbs in/out, audio in/out
ext 2: scart: s-video in, cvbs in/out, audio in/out
ext 4: ypbpr, audio l/r in
ext 5: hdmi, audio l/r in

bok:
ext 3: s-video y/c, cvbs in, audio l/r in, słuchawki


i wracając do tematu - niech mnie ktos oświeci - łącze scart jest łączem analogowym, tak? to jak się to ma do przesyłanej za pomoca tego łacza telewizji cyfrowej? sorki, jestem kompletnym laikiem w tej materii i im więcej czytam, tym jestem głupszy...
 
Ostatnia edycja:

jotgie

New member
sorki, ze post pod postem, ale dwa niusy w sprawie tej tv (sprzedawca przełozył wizytę na dzisiaj, więc mam jeszcze troszkę czasu na podjęcie decyzji)

zadzwoniłem dziś do obsługi technicznej. odebrała miła pani, która po każdym moim pytaniu mówiła "proszę chwilę poczekać" i po chwili, dłuższej lub krótszej, udzielała odpowiedzi... rozmowa trwała ponad 7 minut a dowiedziałem się, że dekoder do cyfrowej HD będzie, tak jak pisał brystol, HUMAX (pytałem o model, ale ponoć jest kilka dostępnych) a do telewizji cyfrowej nie-HD jakiś TV Master C1 (nie znalazłem go na googlach). na pytanie, czy będzie różnica w wyświetlaniu kanałów nie-HD na obu dekoderach, usłyszałem, że na dekoderze HD będą miały dwukrotnie wyższą rozdzielczość...
blink.gif
czy ja dobrze rozumiem, że to może być coś co się zwie upscaler? pchać się w to, czy nie warto? czy będzie dużo lepszy obraz, czy może wstrzymac się ze dwa lata aż oferta HD będzie pełna?


EDIT: udało mi się dodzwonić do jakiegoś poinformowajniejszego pana w dziale obsługi :D i dzięki temu wiem, że nie ma sensu brać tego tańszego dekodera, bo może się okazać, że połączenie z TV moze być za pośrednictwem zwykłego łącza antenowego lub cinch... a dekoder jest robiony na potrzeby TV SPRAY i nic o nim nie wiadomo... :D

natomiast okazało się, że też ma filipka 9551 i bez wahania do tego TV wybrałby pakiet HD.

więc chyba odpowiedź już jest...
 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
jotgie napisał:
....dowiedziałem się, że dekoder do cyfrowej HD będzie, tak jak pisał brystol, HUMAX (pytałem o model, ale ponoć jest kilka dostępnych)
Na stronach internetowych humaxa jest tylko jeden model z wyjściem hdmi dedykowany do telewizji kablowej :D.

...połączenie z TV moze być za pośrednictwem zwykłego łącza antenowego lub cinch... a dekoder jest robiony na potrzeby TV SPRAY i nic o nim nie wiadomo...
Jeżeli tak się sprawa przedstawia to może lepiej brac jednak pakiet HD. Ten dekoder "no name" może być całkowitą porażką :twisted:.

natomiast okazało się, że też ma filipka 9551 i bez wahania do tego TV wybrałby pakiet HD. więc chyba odpowiedź już jest...
no to problem jakby z głowy....:mrgreen:.

Pozdrawiam.

P.S.

Jaki dali Ci czas oczekiwania na "podłączenie" tego dekodera ?
 

jotgie

New member
w umowie podobno jest do 30 dni... ale równiez podobno wyrabiają się w 14... ale w związku z tym, że sprzedawca już dwa razy przekładał wizytę, podobno ma coś zadziałać, żeby w ramach rekompensaty przyspieszyć instalkę... :D

szanowna maużonka już powiadomiona, zgoda na droższy dekoder i wyższy abonament juz jest:D
 

mayiv

New member
Witajcie. Ja podpisałem papier na to trzeciego grudnia. Jak na razie cisza. W ich biurze przy wejściu stoi sobie taki Humax i wygląda na to, że to jest ten CXHD-1000C, albo bardzo podobny - nie przyjrzałem się oznaczeniom, ale stawiam, że to jednak ten, bo ma Conaxa. http://www.humaxdigital.com/global/products/cxhd-1000c.asp

jotgie: SCART jest złączem analogowym, ale na tym etapie przesyłu to już nie ma wielkiego znaczenia. Ważna jest cyfrowo cała droga od kamery do dekodera, bo tu głównie mogą wejść zakłócenia. Cyfrowe video to właściwie tylko DVI i HDMI. SCARTa albo dwa ma praktycznie każdy telewizor, więc nawet dekodery HD SCARTa najczęściej mają, żeby były bardziej uniwersalne.
A jeśli chodzi o jakość kanałów SD, to o ile nie są stosowane żadne sztuczki (a przeważnie nie są), to powinny wyglądać dokładnie tak samo niezależnie od dekodera. Bądź co bądź cyfrowy opis obrazu jest zawsze ten sam.

Sprawdzałem na dekoderze HD i SD Cyfrowego Polsatu, czy jest jakaś różnica na kanałach SD przy podłączeniu jednego przez HDMI i SCARTa a drugiego przez SCARTa i nie udało mi się _żadnej_ dostrzec.
 
Do góry